Bulgaristan Vatandaşları Türkiye’ye Pasaportsuz Seyahat Edebilecek

Bulgaristan vatandaşları Türkiye'ye pasaportsuz seyahat edebilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan kararname dün itibarıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. 

26 Temmuz 2022 tarih ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile dün Resmi Gazete’de yayımlanan Kararnamede; Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’ye geçişlerinde pasaport zorunluluğunun kaldırıldığı belirtildi.

Söz konusu karara göre Bulgar vatandaşları, 180 gün içerisinde 90 güne kadar transit ya da turist ziyaretlerinde kimlik kartı ile Türkiye'ye giriş yapabilecekler. 

Uygulamanın kısa süre içerisinde Ankara’nın talimatı ile başlayacağı belirtiliyor.

Ankara'dan gelecek talimata kadar, mevcut kurallar uygulanmaya devam edecek. Nisan ayı itibarıyla Bulgaristan’dan Türkiye’ye geçişlerde artış gözlemlenmişti. Özellikle sınır il olan Edirne’ye pasaportsuz geçişin kapı işlemlerini daha da kolaylaşması bekleniyor. Aynı zamanda bölgenin ekonomik hareketliliği kapsamında olumlu değerlendiriliyor.

Türk vatandaşları için vize zorunluluğu devam ediyor

Bulgaristan vatandaşları Türkiye’ye pasaportsuz seyahat edebilecek. Ancak, Türk vatandaşlarının Bulgaristan'a giriş için uluslararası bir pasaporta ve vizeye sahip olması gerekiyor.

Bulgaristan vizesi başvurularınız ve gerekli evraklar hakkında bilgi edinmek için Vize Merkezi uzmanlarına 0212 970 05 22 numaralı hattımızdan ulaşabilir; danışmanlığımızdan faydalanabilirsiniz.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp