Bulgaristan Oturum İzni Nasıl Alınır

Bulgaristan Oturma İzni

Bulgaristan Bakanlar Kurulunun 4 Ekim’de onayladığı Yabancılar Kanununun Uygulanmasına Yönelik Yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik kapsamında Bulgaristan’da süresiz ve uzun süreli oturum izni alma işlemlerinin 2 ay içinde alınabilmesinin yolu açıldı. Binlerce kişinin kafasını Bulgaristan oturma izni nasıl alınır sorusu kurcalarken oturma iznine 2 ay içerisinde kavuşmanın yolu açılmış oldu.

Daha önceden 3 ay olan sürenin 2 aya indirilmesi, başvurular sırasında talep edilen tasdikname, belge kopyası ve beyannamenin de dahil olduğu 7 adet belge sunma zorunluluğunun da iptal edilmesine karar verildi. Oturum izni başvurusunda bulunan yabancıların verdiği ek belgelere dair düzenlemeye gidilerek noter tasdikli BULSTAT numarası ve kimlik doğrulama belgesinin ibraz zorunluluğunu da iptal edildi.

Bulgaristan Oturum İzni ve D Vize Nedir?

Bulgaristan’da 90 günden fazla bulunacak yabancı ülke vatandaşları konsolosluğun yetkilendirdiği temsilcilikler aracılığı ile Bulgaristan oturum vizesi (D vize) başvurusunda bulunmalıdırlar. Bulgaristan oturum izni için kişinin durumuna uygun evraklarla başvuru yapması gerekmektedir. Bulgaristan aile birleşimi, Bulgaristan’da çalışma, Bulgaristan’da şirket kurma, şirket temsilciliği açma ve ticari faaliyete bulunma, evlilik nedeniyle oturum izni başvurusu, aile kökenlerine dayanarak oturum izni talebi ve eğitim nedeniyle uzun süreli oturum talepleri olanlar Bulgaristan D Vize başvurusu yapmaktadırlar.

Bulgaristan Konsolosluğunun yetkilendirdiği firmalar aracılığı ile Bulgaristan Konsolosluklarına yapılan başvurular Konsolosluk tarafından incelendikten ve onay alındıktan sonra uzun süreli vize ile Bulgaristan’a giriş yapıldıktan sonra oturum talep edilen bölgenin emniyet birimindeki Yabancılar Şubesine başvuru yapılarak Bulgaristan oturum kartı alınabilmektedir. Bulgaristan’da D vizede belirtilen süreden daha uzun süre kalma talebi olduğundan, uzatma işlemi de yapılmaktadır.

Vize Merkezi Bulgaristan Departmanı Bulgaristan oturum vizelerine dair başvuru sahibinin durumuna özel çözümler sunarak D Vizenin hızlı ve kolay şekilde alınmasında vize başvuru sahiplerine destek olmaktadır. Bulgaristan D Vizesi için gereken evraklar kişinin oturum talebinin içerdiği amaca göre değişiklik gösterebilmektedir. Vize Merkezi Bulgaristan departmanı İstanbul, Ankara, Edirne ve Bursa şubelerine mail veya telefonla ulaşarak vize prosedürüne dair her konuda bilgi alabilir, başvurunuzu hızla gerçekleştirebilirsiniz.
Bulgaristan Oturum İzni

Bulgaristan Vize İşlemleri Departmanı İletişim

Telefon: +90 (212) 970 05 22

E-posta: [email protected]

Evrim

Bulgaristan Oturum İzni

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp