Bulgaristan Ankara Büyükelçisi Angel Cholakov oldu

Bulgaristan Ankara Büyükelçisi Angel Cholakov oldu

Türkiye Bulgaristan Büyükelçiliği'nde görev değişikliği yaşandı ve Bulgaristan Ankara Büyükelçisi Angel Cholakov oldu. Eski Dışişleri Bakanı Nadezhda Neysky'nin yerini eski Paris Büyükelçisi ve Başbakan Boyko Borissov'un eski danışmanı da olan Angel Cholakov alıyor. Cholakov'un Neinsky'nin yerine Büyükelçi olarak atanması 2018 yılında da gündeme gelmişti. 45 yaşında olan Angel Cholakov, daha önce Bulgaristan'ın Fransa Büyükelçiliği görevinde bulundu.

Bulgaristan Bakanlar Kurulu kararıyla alınan atama Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev tarafından onaylandı. Kararnamede Türkiye'nin NATO'da müttefik ve göç, terörle mücadele, enerji, tarım ve hayvancılık gibi alanlarda önemli bir ortak olarak rolüne değinilerek "Bulgaristan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliğine ikili ilişkilerin daha da yukarı doğru gelişmesi için gerekli ön koşulları sağlayacak profesyonel rehberlik sağlamak son derece önemlidir." açıklamasında bulunuldu.

2015 yılından beri Bulgaristan Ankara Büyükelçisi olan Nadezhda Neynsky'nin yeni görevi henüz açıklanmadı. 1997-2001 yılları arasında Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı görevini yürüten Neynsky aynı zamanda 4 dönem Bulgaristan Parlamentosu milletvekilliği ve Bulgar Parlamentosu başkan yardımcılığını görevlerini de yapmıştı. 2009 yılında Avrupa Parlamentosu üyesi Neynsky Dilbilimi ve gazetecilik alanında eğitim almıştır.

ANGEL CHOLAKOV KİMDİR?

  • 1975 doğumlu Angel Cholakov, Brüksel Üniversitesi'nde işletme ve siyaset bilimi alanında yüksek lisans derecesine sahip olup, 2001-2002 yılları arasında Avrupa Komisyonu'nun EcoFin Genel Müdürlüğü'nde stajına başlamıştır.
  • Daha sonra ExxonMobil Petroleum and Chemical'da mali müşavir, ardından Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Müdürlüğü'nde danışman oldu.
  • Başbakan Borissov'un Mart 2013'e kadar ilk döneminde dış politika danışmanıdır. 
  • Bu tarihten sonra, birkaç ay İtalya Büyükelçisi olarak görev yaptı ve çoğu eski Devlet Güvenlik ajanlarının yerini alan bir grup yeni büyükelçiye katıldı.
  • Cholakov o zamandan beri Fransa ve Monako Büyükelçisi ve 2016'dan beri Bulgaristan'ın UNESCO Daimi Temsilcisi olarak görev yapıyor. 
  • Angel Cholakov Dışişleri Bakanlığı'nda uzun yıllara dayanan mesleki deneyime sahiptir.
  • Sayın Büyükelçi Angel Cholakov, İngilizce, İtalyanca, Fransızca, Rusça, İsveççe ve Almanca biliyor.

Eski Bulgaristan Ankara Büyükelçisi olan Nadezhda Neynsky'e teşekkür eder ve yeni Bulgaristan Ankara Büyükelçisi Angel Cholakov için yeni görevinde başarılar diliyoruz.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp