Bulgaristan Vatandaşlık Dil Sınavı

E. Özel 15/05/19, 10:27
Bulgar bir hanımla bu yaz evlenme planımız var, Bulgaristan oturum izni ve vatandaşlık süreçleri nasıl ilerleriyor, Bulgaristan vatandaşlık dil sınavına ne zaman girmem gerekiyor, hangi seviye dil bilmem gerekiyor.
Vize Merkezi

Merhaba Emin Bey,

Gerekli şartları sağladığınız takdirde 5 yılın sonunda süresiz oturum için başvuruda bulunabilirsiniz, ancak Bulgaristan vatandaşlık hakkı Bulgar vatandaşı ile evlilik yoluyla kazanılamamaktadır. 

Evlilik dışında daimi oturumun sonunda vatandaşlık kazanılabilmektedir. Etnik köken ile vatandaşlık hakkı gibi durumlarda dil şartı aranmazken bazı durumlarda dil şartı bulunur. Dil şartı aranan durumlarda yönetmelik şu şekildedir; Bulgar Vatandaşlık Kanunu ve Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın 1999 tarihli ve 5 numaralı Yönetmeliği uyarınca Bulgaristan'da belli bir süre ikamet ettikten sonra süresiz Bulgaristan oturma izni talep edilir. Bulgaristan daimi oturma izni, kişilerin ne üzerinden oturum aldığına bağlı olarak farklı zamanlarda talep edilir. (1. 3. ya da 5 yıl da süresiz oturuma başvurulabilir) Bulgaristan daimi oturumun ise belirli yıllarında kişi vatandaşlığa başvurma hakkı kazanır. Statüsüne göre gerekli dil sınavı ve mülakatlar geçildiğinde Bulgaristan Adalet Bakanlığına vatandaşlık için başvurulur.

Saygılarımızla,

Evrim N. 

Cevap Ver
Lütfen bu mesajın spam amaçlı olmadığını anlayabilmemiz için yandaki doğrulamayı yapınız.
Telefon
x