Bulgaristan Oturma İzni ile Avrupa

M. Güney 13/12/18, 01:56
Ben 89 göçmeniyim. Eşim de 78 göçmeni. Çocuklarım T.C. doğumlu ve benim gibi çifte vatandaşlıkları var. Eşim için de vatandaşlık işlemleri başlattık ve D vizesi çıktı. Oturma izni aldıktan sonra (2 ay sonra) alacağı liçna kartıyla avrupa ülkesine giriş yapabilir mi?
Vize Merkezi

Bu konuyla ilgili aşağıdaki gibi pek çok soru ve/veya yorum almaktayız;

1- Bulgaristan oturumunu aldım, eşimle birlikte Almanya'ya gittim, ne Sofya havalimanı ne de Almanya gümrük polisi vize sormadı, oturum kartımla kolaylıkla ülkeye giriş yaptım.

2- Eşim yanımda, arabamızla Yunanistan'a gittik, gümrük polisi Yunanca tercümeli Bulgaristan evlilik cüzdanımı istedi, görünce hiçbir problem çıkarmadan girişimi onayladı.

3- Eşim yanımdaydı, Bulgar evlilik cüzdanım olmamasına rağmen Türk evlilik cüzdanımı göstererek problem yaşamadan geçtim.

4- Bulgaristan oturum iznimi aldım,oturum iznim olduğu için Sofya'daki Almanya büyükelçiliğinden otel rezervasyonu ve uçak bileti satın alarak vize başvurusunda bulundum, 2 günde Schengem vizemi aldım. Schengen vizemi göstermeden oturum kartımla Almanya'ya giriş yaptım. Vize almama hiç gerek yokmuş. 

5- Eşim yanımda, oturma iznimle arabamla Polonya'ya giriş yapmak istedim, Kalotina gümrük kapısı polisi beni bırakmadı. Ardından Sofya havalimanından Polonya'ya uçak bileti aldım. Gümrük polisi Sofya Havalimanı Bulgar oturum kartıyla Avrupa'ya geçiş yapamayacağımı, Polonya schengen vizesi almam gerektiğini söyledi. 

6- Eşim yanımda olmadan, Bulgar oturum kartım ve Bulgar evlilik cüzdanımı tercüme ederek Fransa'ya gitmek üzere uçağa bindim. Türk ve Fransız gümrük polisiyle hiçbir sorun yaşamadan geçiş yaptım. 

7- Eşim, evlilik cüzdanımın tercümesi yanımda olmasına rağmen Türk gümrük polisi evlilik cüzdanımda "Family Members" ibaresi olmadığı için Yunanistan uçağına geçişime izin vermedi. Yunanistan uçak biletimi iade etmek zorunda kaldım. 

Tüm Bu Soruları Kısaca Cevaplamak Gerekirse;

Bulgaristan evlilikten dolayı oturma izniyle Avrupa'ya seyahat hakkı sıklıkla suistimal edilmektedir. Bu sebepten ötürü tüm Schengen ülkeleri gümrük görevlileri hassasiyet göstermektedir. Bu yüzden oturma izninizle beraber, gitmek istediğiniz ülkenin vizesini de almanız daha garanti olacaktır.

1- Gideceğiniz ülkenin Schengen vizesi (Almanya, Hollanda, Fransa...) başvurusu için öncelikle satın alınmış otel ve uçak bileti, tercüme edilmiş Bulgar evlilik cüzdanı beyan etmeniz gerekmektedir. Herhangi bir Schengen vizesi reddi, yasağı gibi kanuna uygun olmayan bir sorununuz yoksa 2 gün içerisinde Schengen vizesi alabilirsiniz.

2- Bulgaristan oturum kartı ile Avrupa'ya gitme macerasını yaşamak isteyenlere önerimizdir; Bulgaristan oturma izniyle Avrupa'ya seyahat edilmeye başlandığında bu oturum kartlarının sağ alt köşesinde "Family Members" ibaresi bulunmaktaydı. 2-3 sene sonra bu ibare kaldırıldı ve Bulgaristan oturum kartıyla Avrupa'ya giriş çıkışlarda sıkıntı yaşanmaya başlandı. Mayıs 2018'den itibaren "Family Members" ibaresi oturum kartlarına tekrar eklendi. Dolayısıyla evlilik cüzdanınızı gideceğiniz ülkenin diline tercüme ederek, Yabancılar kanununun maddesine istinaden bu oturum kartıyla seyahat edebileceğinizi gümrük polisine beyan edecek belgeleri sunarak istediğiniz Schengen ülkesine giriş yapabilirsiniz. 

Not: Sadece Avrupa'ya gitme amaçlı evlilik yaparak oturum almak isteyen vatandaşların  Bulgaristan D Vize'ye başvurmadan önce konuyla ilgili şirketimizden danışmanlık hizmeti almalarını tavsiye etmekteyiz. Avrupa makamlarınca evliliğin gerçek olmadığına dair bir şüphe oluşursa (Bulgaristan'da yaşamayan Bulgar vatandaşlarının evlilik yapılmasına sıcak bakılmıyor) ikinci bir başvuru yapma ihtimali zorlaşmaktadır. 

Saygılarımızla, 

Bulgaristan Vize Merkezi, 

Nejla B.

Evrim N.

 

 

Ş. Kaya 18/02/19, 17:32

Merhaba eşimden dolayi Bulgaristan yillik oturum kartim var.Eşimle THY ile istanbuldan parise gittim sorun yaşamadım.Ancak sofyadan madride Ryanair tek başına geçişime izin vermedi schengen vizesi istedi.Duyduguma göre kartta family kart yazarsa sorun çıkmaz diyen var benimkinde yazmıyor olsada gecebilirmiydim bilmiyorum cevabı olan varsa sevinirim.

Vize Merkezi 02/04/19, 10:59

Bulgaristan Oturma İzni ile Avrupa; Bulgaristan oturum izni veya çok girişli Bulgaristan vizesi ile Hırvatistan, Romanya’ya seyahat edilebilmektedir. Ancak Bulgaristan oturum izni ile Avrupa’ya daha doğrusu Schengen ülkelerine geçiş tamamen ülke sınır görevlilerinin inisiyatifine bağlıdır. Kimi durumlarda Bulgaristan oturum izni ile Schengen ülkelerine geçişe izin verildiği gibi kimi durumlarda geçişe izin verilmemektedir. Bu tamamen seyahat edilen ülkenin pasaport kontrol görevlilerinin inisiyatifinde olan bir durumdur.

Bulgaristan evlilikten dolayı oturma izniyle Avrupa'ya seyahat hakkı sıklıkla suistimal edildiğinden dolayı Almanya, Fransa, İspanya, Yunanistan gibi Schengen ülkeleri gümrük görevlileri Bulgaristan oturum vizesi ile Avrupa ülkelerine geçiş konusunda hassasiyet göstermektedir. Bu yüzden oturma izninizle beraber, gitmek istediğiniz ülkenin vizesini de almanız yararınıza olacaktır. Aksi takdirde sınır kapılarında ülke girişine izin verilemesi riski her zaman bulunmaktadır. 

Bulgaristan vatandaşı eşten dolayı Bulgaristan oturum izni alındıysa Bulgaristan oturum izni kartının üzerinde “family member” ibaresi yer aldığı takdirde Bulgaristan oturum izni ile Avrupa/Schengen ülkelerine geçişe izin verilmektedir.

Bulgaristan oturum izni ile Yunanistan, İspanya, Almanya, Fransa gibi Schengen ülkelerine seyahatlerde dikkat edilmesi gerekenler hakkında ayrıntılı bilgiyi Bulgar Departmanı destek hattımızdan alabilirsiniz: +90 (212) 970 05 22.

Saygılarımızla,

Bulgaristan Vize Merkezi,

Nejla B.

Evrim N. 

S. Sever 10/04/19, 15:52

5 yıllık liçna kartım (daimi oturum) var.TC pasaportluyum.AB ülkelerine TC pasaportum ve BG kartım ile giriş yapabilir miyim?

Vize Merkezi 10/04/19, 15:54

Merhaba Sayın Sever,

Bulgaristan oturum izniniz evlilikten dolayı verildiyese eşinizle beraber seyahat etmeniz durumunda giriş yapabilirsiniz. Diğer durumlarda böyle bir hakkınız bulunmamaktadır. 

Bulgaristan oturum kartı ile Schengen bölgesine giriş sınır kontrol polisinin inisiyatifindedir. Bulgaristan oturum kartı ile Schengen'e seyahat edenlerin büyük çoğunluğunun Schengene girişine izin verilse de %30'luk bir oranla, sınır kontrol polisine bağlı olarak izin verilmeme ihtimali de bulunmaktadır. Araç ile yapılan seyahatlerde %70 oranında izin verilmemektedir. İşinizi garantiye almak için Bulgaristan'dan Schengen vizesi almanızı tavsiye ederiz. Bulgaristan'dan Schengen vize için evlilik cüzdanınızı, banka hesabınızı, hotel ve uçak biletinizi sunmanız yeterli olacaktır. Bulgaristan'dan yapacağınız Schengen vize başvurularında aracı firmalara boşuna para ödemenize gerek yoktur. Kendiniz işlemlerinizi kolayca tamamlayabilirsiniz. Bulgaristan'dan yapacağınız Schengen vize başvurunuzda hotel rezervasyonunuzu "satın alınmış" olarak sunmanız daha faydalı olacaktır. 

Bulgaristan Yabancılar Kanunu (2019) hakkında daha ayrıntılı bilgiyi ilgili bağlantıdan görüntüleyebilirsiniz. 

Saygılarımızla,

Bulgaristan Vize Merkezi

Nejla B.

Evrim N.

 

A. turan 11/04/19, 15:12

Devamlı oturumu var bulgaristanda Pegasus uçağına istanbuldan biniş yapamadım İsveç için.eşim yoktu yanımda bu doğru uygulamami

m. akar 13/04/19, 11:24

Finlandiyalı eşim var. Vizeye başvurdum ret geldi. Çözüm yolu arıyorum bulamadım. Kime gitsem yapamadı. Bulgaristan'da oturum aldığımda gidildiğini okudum sitenizden. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

T. aliguel 22/04/19, 01:06

Ben ıraklıyım bulgaristanda iltica yaptım ve 9 senedir oturum var 3 senelik oturum var şuan almanyaya gitmek istiyorum acaba nasıl gidebilirim..? Acaba alman konsolosluğa baş vuru yapsam mı vize için yoksa serbes gitme şansım var mı Bu soruma cevap verirseniz çok sevinirim..

S. Çelik 30/04/19, 15:50

merhaba; çocuk üzerinden bg oturum iznine sahibim.eşim ile birlikde ab üye ülkelerine çıkış yapsam eşim beni bırakıp tr ye geri dönse çalışma izni alabilirmiyim yada orda ben kaçak olarakmı görünürüm.şimdiden vermiş olduğunuz cevaplar için teşekkür ederim.

Vize Merkezi 30/04/19, 15:51

Merhabalar,

Anladığımız kadarıyla eşiniz Bulgaristan vatandaşı ve siz çocuğunuz üzerinden oturum aldınız. Eşinizle birlikte diğer Avrupa Birliği ülkelerine seyahat edebilirsiniz. Eşiniz olmadıkça seyahatlerinizde çoğunlukla ülkeye alınmayabilirsiniz. Bahsettiğiniz gibi eşiniz ülkesine geri dönerse siz orada kalmaya devam edebilirsiniz ancak altı ayda doksan günü geçmemek kaydıyla. Bu sırada orada yaşamak isterseniz çalışma izni, oturum gibi mevzuatları ilgilendiğiniz ülke konsolosluklarına danışmanızı öneririz.

Saygılarımızla,

Bulgaristan Vize Merkezi

Okan E.

Evrim N.

Ö. yaşa 20/05/19, 12:56

Ben t.c vatandaşıyım eşim b.g vatandaşı. 5 yıllık evliyiz liçna kartı yeni aldım vede hollandaya gitmeyi düşünüyoruz çalışmaya. Ne gibi sorunlarla karşılaşırız. Çıkan problemler için neler yapılabilir. İlerleyen zamanda hollandadan alıcağım araçla türkiyeye gidip gelmek istesem sorun yaşar mıyım.

Cevap Ver
Lütfen bu mesajın spam amaçlı olmadığını anlayabilmemiz için yandaki doğrulamayı yapınız.
Telefon