Bulgaristan Eş Durumundan Vize

A. Karaçam 05/03/20, 15:54
Merhaba. Bulgaristan eş durumundan vize almak için ne yapılması gerekmektedir?
Vize Merkezi

Merhaba efendim.

Eş durumundan vize alabilmeniz için evliliğinizi Bulgaristan’da da tanıtmanız gerekir. Bulgaristan evliliği olmadan yapılan hiçbir vize başvurusu eş durumundan değerlendirilmez, ancak kısa süreli normal bir turistik vize alabilirsiniz. Bulgaristan evlilik belgesi (граждански брак) sunduğunuzda başvurunuz Bulgaristan vatandaşı eş, olarak değerlendirecektir ve verilen vize uzun süreli çok girişli olacaktır. Bu vize tipi gratis olarak adlandırılır ve bu kategori sadece Bulgaristan vatandaşı eşlerine özeldir. Tek şart evliliğin Bulgaristan’da yapılmış veya tanıtılmış olmasıdır.

Eş üzerinden Bulgaristan vizesi alanlar aynı zamanda eş üzerinden Bulgaristan oturum izni alma hakkına da sahiptir. Bulgaristan evlilik belgesi, Türkiye evlilik belgesi, Bulgar vatandaşı eşin kimlik ve pasaport fotokopisi, varsa isim denklik belgesi,  başvurana ait kişisel banka hesabı ve nüfus kayıt örneği ile Bulgaristan vatandaşı eşi vizesine başvuru yapabilirsiniz.

Konsolosluğun inisiyatifinde olarak bu vizenin süresine bakacak olursak aylık veya 1 yıllık olarak verilmektedir.  İlk vizeniz 6 aylık verilebilir, onun dışında istisnalar hariç Bulgaristan vatandaşı eşlerine verilen vize genelde 1 yıllık ve çok girişlidir. Diğer multi vizelerde olduğu gibi 1 yıllık vizenin Bulgaristan’da kalış günü sayısı her 6 ayda 90 gün olarak belirlenmiştir. Bu süreyi aşan kişiler Türkiye’ye dönüşte ceza ödemesi yapmak zorunda kalabilir.

Türkiye’de 3 Bulgaristan Konsolosluğu ve de Bulgaristan Büyükelçiliği vardır. Konsolosluk yada Büyükelçiliklerin bazı vize prosedürleri konusunda yaklaşımları farklı olabilir. Örneğin Edirne Konsolosluğu’ndan yapılan eş vizesi başvurularında 3 aydan daha uzun süren evliliklerde bayanların liçna karta  (Bulgaristan kimliği) ve pasaportun evlilik soyadı ile yenilenmiş olması şartı vardır. Aksi takdirde vize başvurusu kabul edilmemektedir.

Bulgaristan eş durumundan alınan vizeler sadece Bulgaristan’a giriş hakkı tanımaktadır ve schengen bölgesinde geçerli değildir, istisna olarak sadece Romanya ve Hırvatistan’a giriş yapılabilir.

Bulgaristan eş durumundan vize alımı ve vize başvurusu için gereken tüm evraklar için vize uzmanlarımızla görüşebilir, vize sürecinizde kurumumuzdan destek alabilirsiniz.

Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

Vize Merkezi

Cevap Ver
Lütfen bu mesajın spam amaçlı olmadığını anlayabilmemiz için yandaki doğrulamayı yapınız.
Telefon
x