Bulgaristan D Vizesi Nedir?

G. Lalezar 09/03/20, 17:51
Bulgaristan D vizesi nedir? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Vize Merkezi D vize işlemimi yapabilir mi?
Vize Merkezi

Merhaba,

Bulgaristan D vizesi 90 günden daha uzun sure kalışlar için verilen vize türüdür. D vize başvurularında aynı zamanda oturum izni başvurusu denir. Genel kural olarak; seyahat vizeleri 6 ayda 90 gün ile sınırlıdır. Yani her 6 ayda 90 gün kalış hakkı vermektedir. D vizenin özelliği seyahat vizelerine nazaran daha uzun süre kalma imkanı vermesidir. Uzun süre Bulgaristan’da kalması gereken kişiler; örneğin eğitim alacak olan öğrenciler Bulgaristan’da şirketi olan bir şeyler Bulgaristan’da şirket temsilcileri olan kişiler Bulgaristan vatandaşı ile evli olanlar veya emekli olan kişiler de vize başvurusu yapabilirler. 

Bulgaristan D vizesi nedir? Başvuru kaç aşamalıdır?

Bulgaristan D vize başvuruları 2 aşamadan oluşmaktadır:

  1. Konsolosluktan vize başvurusu

  2. Bulgaristan D vizesi aldıktan sonra yabancılar şubesinden oturum kartı çıkartmak

Bu 2 aşama tamamlandıktan sonra artık Bulgaristan'da oturum sahibi olmuş oluyorsunuz. Vize Merkezi size tüm vize başvurularında yardımcı olabilir. Hem kısa süreli vizelerle ilgili hem de bütün oturumları ile ilgili vize merkezinden hizmet alabilirsiniz. Bunun için müşteri temsilcilerimizi arayarak gerekli evraklarla ve prosedür ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bulgaristan oturum kartınızı aldıktan sonra Bulgaristan vizesi almadan verilen oturum kartı ile giriş çıkış yapabilirsiniz. Oturum izinlerini süresi başvuru kategorisine göre değişmekle beraber genelde 1 yıllık süre ile verilir. Sadece çocukları Bulgaristan vatandaşı olan ebeveynlere oturum kartı daha uzun süreyle için verilebilir bu kişinin durumuna ve şartlarına bağlı olarak değişebilir. 

Bulgaristan D vize başvuruları randevu ile alınmaktadır. D vize başvurusu yapmadan önce mutlaka konsolosluktan Bulgaristan D vize randevu almak gerekir. Bunun için konsolosluk tarafından belirlenmiş olan günler vardır. Vizenin başvuruları ve dağıtımları buna göre yapılmaktadır. Randevuda kişiler şahsen konsoloslukta bulunmak zorundadır ve başvurular şahsen yapılmaktadır. Pasaportun teslimi yine aynı şekilde sadece ve sadece şahsen yapılmaktadır. 

Oturum izinlerinin sonuçlanma süresi seyahat verilerine göre daha uzundur. Başvurudan sonra ortalama 2 ay sonra sonuçlanmaktadır. Bulgaristan d vizelerin başvuruları ile ilgili ekspres hızlı bir başvuru şekli yoktur. 

Bulgaristan D vizesi nedir? sorunuza yanıt vermeye çalıştık. Bulgaristan D vizesi ücreti ya da başvuru yapmak için bizi arayabilirsiniz.

Saygılarımızla,

Nejla Balpınar / Vize Merkezi

Cevap Ver
Lütfen bu mesajın spam amaçlı olmadığını anlayabilmemiz için yandaki doğrulamayı yapınız.
Telefon
x