Bulgaristan 1978 göçmenleri için oturum izni

e. kökenci 07/05/21, 18:05
Merhabalar, Annem ve babam 1978 göçmeni ve vatandaşlıkları yok. Ama Emekli oldukları için artık orada yaşamak istiyorlar. Annem ve babam için Bulgaristan 1978 göçmenleri için oturum izni alabilme şansımız var mıdır? Yani biraz sitenizde okudum ama baya aklım karıştı çünkü her senenin ayrı bir prosedürü var anladığım kadarıyla. Eğer alma şansım var neler gereklidir hangi belgeleri toparlayıp başvuru yapacağım? Bu konuda nasıl ilerlemek mümkün bizlere yardımcı olma şansınız varsa sizin firmanız ile çalışmayı isterim. Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.
Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Vize Merkezi

Merhaba, uzun senelerce Bulgaristan’dan Türkiye’ye ara ara dönemlerde yapılmış çok fazla göç dalgaları vardır. Bu göçlerle binlerce Bulgaristan kökenli Türk vatandaşı ülkemize göç etmişlerdir. Bulgaristan ve Türkiye arasında yapılan göç anlaşmalara bağlı olarak her göç yılının anlaşması farklıdır. Yapılan anlaşmalarda yapılan göçlerin bazıları zorunlu bazıları gönüllüdür. Özetlemek gerekirse Gönüllü göç edenler Bulgaristan vatandaşlığından vazgeçerek gelmiş kabul edilmektedir. Zorunlu göçe zorlananlar ise hala vatandaş olarak kayıtlı kalmıştır ve hakları korunmaktadır.

78 göçmenleri için oturum izni Bulgaristan 70li yıllarda gelen diğer göçmenlerin göç anlaşmasına gönüllü göç olduğundan dolayı, Bulgaristan’da ki vatandaşlıklarından vazgeçtikleri kabul edilir. İstisnalar hariç tüm 70li yıllarda göç edenler vatandaşlıktan çıkarılmıştır. 1978, 1972 ve 1974 göçmenleri vatandaşlıklarını geri kazanma hakkına sahiptir ancak bunları uzun prosedür denilen yol ile yapabilir.78 göçmenleri için oturum izni Bulgaristan almadan vatandaşlığa başvuru yapamazlar. İlk etapta Vatandaşlık tespiti yapılmalıdır. Eğer vatandaş olduğu kanıtlanırsa ancak başvuru yapabilir. Ama vatandaşlığı yoksa ve çıkarılmışsa hak talep edememektedir.

Vatandaşlık başvurusu için gerekli evraklar;

  • Pasaport (En az 2 sene geçerli olmalıdır)
  • İsim denklik belgesi (Apositlli olmalıdır)
  • Bulgaristan vatandaşı olduğunuza dair yazı (Bulgaristan Adalet bakanlığından alınacaktır)
  • Sabıka kaydı (Apositilli olmalı, Bulgaristan Dış işleri bakanlığından tasdik edilmeli ve Bulgar yeminli tercüman tarafından tercüme edilmelidir)
  • Bulgaristan Doğum Kağıdı
  • Daha önce bağlı bulunduğunuz belediyeden hangi anlaşmaya göre göç ettiğinize dair yazı
  • Bulgaristan bankasından adınıza açılmış hesap (En az 5000 leva ya da 3000 Euro bakiyesi bulunmalıdır)
  • Bulgaristan Kira Kontratı (Bulgaristan noter onaylı)
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (İmza ve kaşeli olmalıdır)
  • Kendinizin dolduracağı taahhütname

Bulgaristan’a giderek yada yerinize tayin ederek oradan istenen oturum evraklarını hazırladıktan sonra Bulgaristan D vize başvurusu yapabilirsiniz. Ve yaklaşık 2 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Bulgaristan D vize size oturum alma hakkı tanımaktadır ve geçerliliği 6 aydır. Verilen süre zarfında Bulgaristan’da adrese kayıtlı olduğunuz il veya ilçeden yabancılar şubesinden oturum kartı alınabilir ve yeniletebilirsiniz. Verilen oturum kartının süresi 1 sene ise kesintisiz olarak en az 3 sene oturumunuzu yenilemeniz gerekir. Ve sonunda 3 seneyi doldurursanız Bulgaristan Vatandaşlığı başvurusu yapabilirsiniz. Size Bulgaristan 1978 göçmenleri için oturum izni konusunda yardımcı olmaya çalıştık. Ücretsiz danışmanlık almak ve detaylı bilgi almak isterseniz. İletişim: 0212 970 05 22 numaralı hattan Müşteri Temsilcilerimize ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla,

Vize Merkezi

Sümeyye Akyüz

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Cevap Ver
Lütfen bu mesajın spam amaçlı olmadığını anlayabilmemiz için yandaki doğrulamayı yapınız.
Whatsapp
Vize Başvuru Merkezi
Vize Merkezi - 2021 Tüm Hakları Saklıdır PAGE_ID : 57160
Telefon
x
POI