Avusturya Turistik Vize

Avusturya Schengen vizesi evrakları güncel koşullara göre değişiklik gösterebilmektedir. Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak Avusturya turistik vizesi güncel evrak listesi isteyiniz. Avusturya turistik vize güncel evrak listesi e-posta adresinize gönderilecektir. Doğru evraklarla eksiksiz bir vize başvurusu yapmak için lütfen temsilcilerimizi  arayın.

Avusturya Turistik Vize 2023 Yılı Başvurusu

Avusturya turistik vize 2023, yabancı bir ülke vatandaşının sınırlı bir süre için Avusturya’yı ziyaret etmesine izin vermek amacını taşımaktadır. Bu vize kategorisi, seyahat acentesi aracılığı ile bir tura katılma veya uçak ve otel rezervasyonlarının kişi tarafından temin edilmesi ile turistik amaçlarla Avusturya’yı ziyaret etmek isteyen kişiler için verilen bir vize türüdür.

Avusturya 43 bin dolarlık kişi başına milli geliri ile Avrupa’nın zengin ülkelerinden biridir. Başkent Viyana ülkenin kültür ve ekonomisinde önemli bir şehir olma özelliğini korumaktadır. Alp dağlarına konumlanmış olan Avusturya bir Orta Avrupa ülkesidir. Batısında İsviçre ve Liechtenstein, doğusunda Slovakya ve Macaristan, kuzeyinde Almanya ve Çek Cumhuriyeti, güneyinde ise Slovenya ve İtalya konumlanmıştır.

Avrupa’nın kültürel kesişiminin tam ortasında yer alan Avusturya, Viyana şehri ile bu kültürel zenginliği tüm Avrupa ile paylaşır. Viyana müzik tarihine katkı sunmuş önemli müzisyenler yetiştirmiştir. Mozart bunlardan biridir. Wiener Festwochen Viyana’da düzenlenen en önemli festivallerden biridir. Festival Mayıs ve Haziran aylarında düzenlenmektedir. Dünyanın dört bir yanından gelen müzik, gösteri ve tiyatro grupları bu festivalde sahne alırlar.

"Avusturya’ya ne zaman gidilir?" sorusunun yanıtı olarak nasıl bir tatil hayal ettiğiniz gündeme gelir. Kayak seviyorsanız Avusturya Alpleri'nde kayak mevsimi kış aylarına denk düşer. Doğanın uyanışını Avusturya’da karşılamak için ise bahar ayları seyahat için uygun aylardır.

Avusturya turist vizesini Vize Merkezi aracılığıyla alabilirsiniz. Konusunda deneyimli ülke temsilcilerimiz başvuru süresince size danışmanlık vereceklerdir. Daha önce alınmış VIS’li Schengen vizeniz varsa başvuru sürecinizi ofise gelmeden temsilcilerimiz aracılığıyla posta yoluyla yürütebilirsiniz.

Avusturya, Schengen Bölgesi’ne dahil ülkelerden biri olduğundan ülkeye seyahatinizden önce Schengen vizesi almanız beklenmektedir. Schengen vize başvuru dosyanızın sorunsuz hazırlanacak olması önem taşır. Başvuru süreci ile ilgili detaylı bilgiyi ülke temsilcilerimizden alabilirsiniz. Bize telefon veya e-mail yoluyla ulaşabilirsiniz.

Avusturya Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Avusturya turist vizesi işlem süresi ortalama 10-15 iş günüdür. Pandemiden dolayı Konsolosluğun işlem süresi 15-20 iş günüdür. Bu süre konsolosluğun yoğunluğuna ve tatil günlerine göre uzayabilmektedir. İşlem süresi tamamen konsolosluğa bağlıdır. Acil sağlık vb. durumlarda Konsolosluktan ek izin almanız gerekmektedir.

Avusturya Turist Vize ücreti 

Avusturya vize başvuruları direkt Avusturya Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Avusturya vize başvuruları Avusturya Konsolosluğunun resmi başvuru merkezi tarafından kabul edilmekle birlikte Avusturya vize başvuru ücreti 2 kategoride ödenmektedir. Avusturya Konsolosluk harcı 80 € olmak üzere Avusturya vize başvuru merkezi hizmet bedeli 45 € olmak üzere toplamda 125 €’dur. Aynı zamanda Vize Merkezi hizmet bedeli 100 € olmak üzere danışmanlık ücreti dahil 225€’dur.

Vize harcı ne kadar ve nereye yatırılır?

Avusturya vize ücreti Avusturya Konsolosluğu resmi başvuru merkezi tarafından kabul edilmektedir. Vize ücreti € bazında Avusturya başvuru merkezi tarafından tahsil edilmektedir. Başvuru merkezi hizmet bedeli ve Konsolosluk harcı olarak 2 kategoride nakit olarak ödenmektedir.

Avusturya Turist Vize Başvuru Formu

Avusturya vize başvurusu yaparken her başvuru sahibi Avusturya vize başvuru formu doldurması gerekmektedir. Başvuru formu olmayan başvurular kabul edilmemektedir. Her başvuru sahibi için mutlaka eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. Vize başvuru formu Avusturya Konsolosluğunun yetkilendirdiği başvuru merkezi resmi sitesinden online olarak doldurulmaktadır.

Avusturya Turistik Vize için Gerekli Evraklar

Turistik amaçlı vize en fazla 6 ay 90 günlük bir süre için onaylanmaktadır. Turistik amaçlı vizeler için daha uzun bir süre öngörülmemektedir. Verilen vize ile Avusturya’da herhangi bir işe girilmesi ve çalışmak yasaktır. Ancak gidilecek esas hedef ülkenin Avusturya olması halinde vize için müracaatı yapılabilmektedir. Vize başvuru sahibinin vizenin kabul edilmesine dair herhangi bir hukuki hakkı bulunmamaktadır. Kabul edilmiş bir vize kişiye diğer Schengen ülkelerine seyahat hakkı vermez, ülkeye giriş sınır kontrolü tarafından reddedilebilir.

Vize başvurularının seyahat başlangıcından en az 4 hafta önce yapılmış olması gerekmektedir. Başvuru en erken seyahat başlangıcından 3 ay önce yapılabilir. Bütün yabancı dilde olan evrakların Almanca veya İngilizce tercümesi yaptırılmalıdır. 

Vize işlemleri seyahatin niteliğine bağlı olup, 6 ila 14 iş günü sürmektedir. Bazı özel durumlarda birkaç haftayı da bulabilmektedir. Başkonsolosluk her zaman yeni belgeler talep etme hakkına sahiptir. Tamamlanmamış evraklar işlem sürecini uzatmaktadır.

 1. Vize başvuru formu: Başvuru formunun el ile yazılmış büyük harflerle yazılmış, eksiksiz, gerçeğe uygun doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış olması gerekmektedir.
 2. Vize talep dilekçesi: Konsolosluğa hitaben yazılmış vize talep dilekçesi.
 3. Pasaport: Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olan pasaport. Pasaportun veriliş tarihi 10 yılı aşmamalı. Güncel ve eski pasaportunuzun ve daha önce alınan vize fotokopileri başvuruya muhakkak eklenmelidir.
 4. Fotoğraf: 2 adet yeni çekilmiş renkli biyometrik (3,5 x 4,5 cm) fotoğraf. Bir tanesi başvuru formun sağ üst köşesinde yer almalıdır, diğerini de başvurunuza ekleyiniz. Fotoğrafın arka planı aydınlık olmalıdır. Kişinin yüzü, alnı, kulağı ve boynu açık ve net görünmeli.
 5. Sürücü belgesi: Özel araçlı seyahatlerde: ruhsat fotokopisi, uluslararası sürücü belgesi ve yol güzergâhının detaylı beyanı.
 6. Uçak, tren, otobüs seyahatlerinde rezervasyon belgesi (gidiş ve dönüş)
 7. Otel rezervasyonu: Tüm seyahati kapsayacak.
 8. Seyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000, Euro teminatlı, seyahat sağlık sigortası. 

Başvuru sahibi çalışan ise:

 • Şirketin antetli kağıdına yazılmış çalışma belgesi. Bu belgenin Almanca veya İngilizce olması şarttır. Belgenin içeriğinde bulunması gereken bilgi:
 • İş verenin açık adresi ve telefon numarası
 • Çalışanın göreve başlama tarihi
 • Çalışanın şirket içerisindeki pozisyonu
 • Çalışanın izinli olduğu gün sayısı
 • İmzalayan yetkilinin adı, soyadı ve görevi
 • Son 3 ayın maaş bordrosu
 • SGK giriş bildirgesi ve Hizmet Dökümü (E-devlet çıktısı)
 • Faaliyet Belgesi
 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • Vergi Levhası
 • İmza Sirküleri

Başvuru sahibi şirket ortağı ise:

 • Faaliyet Belgesi
 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • Vergi Levhası
 • İmza Sirküleri

Başvuru sahibi öğrenci ise:
Öğrenci belgesi (QR kodlu tercih edilmelidir)

Başvuru sahibi emekli ise:
Emekli maaşını gösterir belge (banka hesap özeti veya PTT hesap özeti)

Başvuru sahibi çiftçi ise:
Ziraat odasından verilen çiftçilik ve tarım belgesi

 • Ziyaret sebebini ve dönüş niyetini uygun belgeler ile inandırıcı şekilde sunmak başvuru sahibinin sorumluluğundadır.
 • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağına istinaden belgeler (son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap dökümü veya hesap cüzdanlarının oriijinalleri ve fotokopisi, banka imza sirküleri, bankadan alınan bütün belgeler banka tarafından imzalı ve kaşeli olması gereklidir).

Ev hanımları ve öğrenciler eşinin veya ebeveynlerinin belgelerini sunmalıdır.

 • Seyahat masraflarını karşılayacak kişi başvuru sahibinin kendisi değilse noter tasdikli taahhütname başvuruya eklenmelidir. Alternatif olarak taahhüt eden kişi şahsen başvuru esnasında dilekçe yazıp imzalayabilir.
 • Başvuru sahibi reşit değilse, 18 yaşın altında ise ve yalnız veya sadece bir ebeveyn veya yasal velisi ile seyahat ediyorsa: Seyahate eşlik etmeyen ebeveyninden noter tasdikli muvafakatname gereklidir. Anne ve baba resmi olarak boşandıysa velayetin kime verildiğine dair belge.

Avusturya Turistik Vize İşlemleri

Avusturya turistik vizesi seyahat acenteleri aracılığıyla bir tura katılma ya da kişinin kendi konaklama ve ulaşım rezervasyonlarını yaparak turistik amaçlarla Avusturya’yı ziyaret etmek ve kültürünü tanımak isteyen kişiler için geçerli “kısa süreli” vize tipidir. Avusturya turistik vizesine sahip olan kişiler ülkede en fazla 90 gün konaklama hakkına sahiptir. Avusturya Schengen üyesi olduğu için Avusturya turistik vizesine sahip olan kişiler, seyahatlerini Avusturya’dan başlatmaları halinde Schengen’e üye olan diğer ülke veya ülkelere de Avusturya Schengen vizeleriyle giriş yapabilirler. 

Avusturya turistik vize başvuru dosyanıza ekleyeceğiniz gelir dökümünüz ve Türkiye’ye geri dönmenizin gerektiğini destekleyen belgeler seyahat niyetinizi açığa çıkarıcı nitelikleri taşıdığından Avusturya Konsolosluğu için önem arz etmektedir. Vize talep dilekçenizi Avusturya Konsolosluğu’na hitaben, ıslak imzalı olarak hazırlamanızı; pasaportunuzun Avusturya’dan dönüş tarihinizden sonra en az 6 ay geçerliliğe sahip olmalıdır. Değerli ziyaretçilerimiz, Avusturya turistik vizesi için başvuru dosyanıza Schengen standartlarında çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğrafınızı da eklemeyi unutmayınız. 

Avusturya turistik vize başvuru dosyanıza çalışansanız gelir belgenizi; ev sahibiyseniz tapunuzu; araç sahibiyseniz aracınızın ruhsatını; eğitiminiz devam ediyorsa öğrenci belgenizi eklemeniz gerekebilir.  Ayrıca bu belgeleri özenle ve birbirleriyle tutarlı şekilde hazırlamanızı öneririz. Avusturya’ya turistik vize başvuru dosyasına eklenecek belgeler kişinin mesleki durumuna göre de değişiklik göstermektedir. Avusturya turistik vize başvuru dosyanıza; şirket sahibi veya çalışanı iseniz güncel şirket evraklarınızı; hizmet döküm belgenizi ve son 3 aylık banka hesap özetinizi dahil etmelisiniz. 

Avusturya turistik vize başvurunuz sonuçlanmadan konaklama ve ulaşım için ödeme yapmanız, vize alım sürecinizin uzaması veya seyahat öncesi karşılaşılabileceğiniz olası bir sorunda sizi zor duruma sokabilir. Avusturya Konsolosluğu tarafından ek olarak talep edilmediği sürece ulaşım ve konaklamada iadesi bulunmayan ödemelerle ilgili sorunlardan kurumumuzun sorumlu olmadığını hatırlatırız. 

Avusturya turistik vize başvuru işlemlerinize Avusturya’ya olan seyahat tarihinizden 1 ay önce başlamanızı tavsiye ederiz. Seyahat tarihine 2 haftadan daha kısa bir süre kalmış kişilerin vizelerinin seyahat tarihine yetişememe riski bulunmaktadır. Değerli ziyaretçilerimiz, vize başvuruları için beyan edeceğiniz evraklarınızın güncel tarihli olduğunda emin olunuz.

Vize Merkezi Aracılığıyla Avusturya Turistik Vizenizi Nasıl Alabilirsiniz?

1. Adım – Çağrı merkezimizi arayınız.
Vize Merkezi Avusturya vize departmanı çağrı merkezimizi arayarak temsilcilerimizden durumunuza uygun olarak hazırlayacakları evrakların içeren bilgi mailini talep ediniz. Çağrı merkezi yetkililerimize vereceğiniz doğru bilgiler doğru vize kategorisine başvuru yapmanızı sağlayacak ve vize başvuru işlemleri süresince yaşanabilecek olumsuz durumları engelleyecektir.

2. Adım – Bilgi mailinde bulunan evrakları hazırlayınız.
Vize Merkezi Avusturya vize departmanı çağrı merkezi yetkililerimizin tarafınıza yönlendirmiş olduğu bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyanızı tamamlayın.

Unutmayın! Eksik ve hatalı belgelerle yapılacak vize başvuruları işlem sürenizin uzamasına hatta başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Konsolosluk vize bölümünce yeni ek evrak talep edilebilir. Bu evrakları tamamlanması zorunludur.

3. Adım – Evraklarınızı kargo yapın.
Vize Merkezi Avusturya vize departmanı tarafından durumunuza yönelik yönlendirilmiş bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek size en yakın şubemize kargo yapın. Kargo takip numaranızı temin ediniz. Kargonuzun merkezimize ulaşımı sonrası yetkililerimiz tarafından bilgilendirileceksiniz. Kargo ve kurye hizmeti masrafları başvuru sahibi tarafından karşılanmaktadır.

4. Adım – Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında bilgilendirme
Vize Merkezi Avusturya vize departmanı, başvuru dosyanızı inceledikten sonra tarafınıza bir bilgi maili yönlendirecektir. Yönlendirilecek olan e-mailde varsa eksik veya hatalı evraklarınız bildirilecek, eksik evrakı bulunmayan başvuru sahipleri ise randevu tarih ve saati hususunda onayları alınacaktır.

5. Adım – Biyometrik bilgi beyanı
Vize Merkezi Avusturya vize departmanı 2015 / 2016 yılında herhangi bir Schengen üye ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini biyometrik bilgilerini parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. Yetkililerimiz biyometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık ederek sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır.

Lütfen Dikkat! Pasaportunda bulunan Schengen vizesine ‘VİS’ notu düşülmüş yolcularımızın istisnai durumlar dışında şahsen gelmesine gerek yoktur. 

6. Adım – Pasaport teslimi
Vize Merkezi Avusturya vize departmanı, biyometrik bilgilerin beyan etmiş veya biyometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan yolcularının işlem sürecini tamamen kontrolü altında tutmaktadır. Avusturya turistik vize işlemleri 5 ile 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanmaktadır. Bu süre ön görülen bir süredir. Yabancı pasaport sahiplerinin işlemlerini, Avusturya Konsolosluğu resmi tatil günlerini ve Konsolosluğun işlem değerlendirme ek süresini kapsamayacaktır. Tüm işlem süreleri yetkililerimiz tarafından kontrol edilecek olup, işlemlerinizin tamamlanması sonrası pasaportların teslimatı başvuru sahiplerinin talep ettiği üzere kargo veya merkezimizde şahsi teslim alınarak sağlanacaktır.

Avusturya Turistik Vizesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Avusturya turistik vizesi Avusturya’ya seyahat edecek olan kişiye maksimum 90 gün kalma hakkı tanır. Avusturya vizesi talebinde bulunan kişinin ilk Schengen vize başvurusuysa 90 gün konaklama hakkı tanınması istisnai durumlar dışında karşılaşılan bir durum değildir. Avusturya vizesi başvuru sahibinin daha önce herhangi bir Schengen ülkesini ziyaret etmiş ve vizesinde belirtilen tarihlerdeki giriş çıkışlara dikkat ederek seyahatini tamamlamış olması bir sonraki Schengen ülkesi seyahatindeki konaklama süresini uzatmasına katkı sağlayabilir. 
 2. Avusturya Konsolosluğu vize bölümünce durumunuza bağlı olarak yeni evraklar talep edilebilir. Bazı evraklarınızın orijinal hali veya daha önceden talep ettiğiniz evrakların yeniden beyan edilmesi talep edilebilir. Bu ve benzeri durumlarda söz konusu evrakların talep edildiği şekilde yeninden beyan edilmesi zorunludur. 
 3. Avusturya vizesinin sonucuyla ilgili karar vermeye tek yetkili kurum Avusturya Konsolosluğu’dur.
 4. Avusturya Konsolosluğu gerek duyması halinde vize başvuru sahibinden ek evrak talep etme hakkına sahiptir. Bu ve benzeri durumlarda tarafınıza gerekli bilgilendirmeler Avusturya Vize Merkezi temsilcimiz tarafından yapılacaktır.
 5. Başvuru belgelerini eksiksiz olarak tamamlamış yolcularımızın randevuları uygun olan ilk iş gününe alınacaktır. Randevu saati ve tarihi sizlerin onayına sunulacaktır.
 6. Seyahatinizi ispat eden diğer belgeler (otel ve uçak rezervasyonu, seyahat sigortası vb.) kurumumuz tarafından tamamlanacaktır. Hazırlamış olduğunuz belgeleri lütfen adresimize ulaştırınız. Evrak teslim alındı bilgisini sizlerle paylaşacağız. Kargo ve kurye hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Hizmet ödemeleri başvuru sahibi tarafından karşılanacaktır.
 7. Avusturya turistik vize başvurularınız için beyan edeceğiniz evrakların güncel tarihli olması gerektiğini ve vize uyum koşullarını bulundurmayan evraklarla yapılan başvurularınızın kabul edilmeyeceğini hatırlatırız.
 8. Avusturya turistik vize başvuruları için evraklarınızı eksiksiz bir şekilde hazırlamış olmanız vize başvurunuzun olumlu sonuçlanacağını garanti etmez. Vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar tamamen Avusturya Konsolosluğu'nun inisiyatifi altında olacaktır. Yine tarafınıza verilecek vize süreleri konsolosluk tarafından belirlenmektedir.
 9. Avusturya vize başvurusu ret ile sonuçlanmış kişiler için ücret iadesi bulunmamaktadır. Konsolosluk harçları peşin olarak ödenirken vize reddi halinde başvuru sahiplerine ücret iadesi yapılmamaktadır.
 10. Avusturya vize başvuru işlemleriniz için lütfen konaklama ve ulaşım için ödeme yapmayınız. Konsolosluk vize bölümünce konaklama ve ulaşımın ön rezervasyonları da kabul edilmektedir. Ücret iadesi olmayan biletler ile yapılan vize kurumumuzun herhangi bir sorumluluğu bulunmaz.
 11. Avusturya vize başvuruları sırasında birden daha fazla kişi ile seyahat edilecek ve seyahat edilecek diğer aile fertlerinin seyahat masraflarını tek bir kişi karşılayacak olması halinde; banka bilgilerinizde bulunan kullanılabilir bakiye limitinin yukarıda belirtilen limitten fazla olmasına dikkat edilmelidir. Avusturya vize başvuruları için kullanacak olduğunuz banka bilginizde seyahat edecek tüm başvuru sahiplerini finanse edecek limitte bakiye olmasına özen gösterilmelidir. Gösterilecek hesabın uzun süreli hareketliliğe sahip olması yararınıza olur.
 12. Avusturya turistik vizesine başvuru yapan kişi reşit değilse başvuru formunda hem kendisinin hem de yasal velisinin imzası bulunmalıdır. 
 13. Pasaport işlemleri sırasında vermiş olduğunuz parmak izi Avusturya Konsolosluğu tarafından tanınmamaktadır. Temsilcilerimiz, başvuru işlemlerinizin sorunsuz gerçekleşmesi için parmak izi alımı sırasında sizlere eşlik edecektir.
 14. Başvuru belgelerinin tamamlanmış olması, mutlaka vize verileceği anlamına gelmemektedir. Avusturya vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar Avusturya Konsolosluğu’nun inisiyatifindedir. Vize başvurularınızın sonucu ve vize çıkış süresiyle ilgili nihai karar konsolosluk tarafından verilecektir.
 15. Avusturya turistik vize başvurunuzun en az 4 hafta önceden yapılması gerektiğini unutmayınız. Avusturya turistik vize başvurusu için maksimum süre 90 gündür. Seyahat tarihine 2 haftadan az süre kalmış kişilerin Avusturya vizelerinin seyahat tarihlerine yetişemeyebileceğini hatırlatırız. Geç kalınmış veya acil durumlarda gerçekleştirilecek başvurular için lütfen Avusturya Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçiniz.

Acil durumlarda yapılacak olan vize başvurularınız için lütfen Vize Merkezi temsilcilerimizi bilgilendiriniz. Avusturya turistik vizesi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçmek için tıklayın.

avusturya-vizesi-ucretleri

Yükleniyor...