Avusturya Vizesi

Vize Merkezi Avusturya vize departmanı, göçmenlik ve göçmen olmayan tüm Avusturya vize türlerinde yani Avusturya vize işlemleri için danışmanlık hizmeti veren bir kuruluştur.

Avusturya Schengen Vize başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Avusturya Vize Merkezi’ni arayarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere gönderecektir.

Avusturya Vizesi

Avusturya Vizesi

Değerli ziyaretçimiz;

Vize Merkezi Avusturya sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. Sayfamızda Avusturya vizesine dair detaylı bilgileri bulacaksınız. Avusturya vizesi için gereken evrakların güncel haline ulaşmak için Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Web sayfamızda evrak listeleri yer almaktadır ancak söz konusu evraklar güncel koşullar çerçevesinde değişiklik gösterebilmektedir. Vize Merkezi, Avusturya vizesi işlemlerinde alanında deneyimli kadrosuyla profesyonel danışmanlık hizmeti verir. Vize Merkezi, Avusturya vizesi başvuru sürecini profesyonel bir yaklaşımla ele alarak ihtiyacınız olan vizeyi almanızda size rehberlik eder. Vize Merkezi müşteri temsilcilerimize sayfamızdaki "İletişim" ve "Şubelerimiz" bölümlerinden ulaşabilirsiniz.

Vize Merkezi Avusturya departmanının deneyimli kadrosu ile vize başvuru dosyanızı en hızlı şekilde hazırlayabilirsiniz. Avusturya Konsolosluğu tarafından belirtilen gerekli vize evrak listesine ve Avusturya vizesi hakkında en güncel bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz. Avusturya vizesi başvurusuna dair tüm sorularınıza Vize Merkezi aracılığıyla cevap bulabilirsiniz.

Vize Merkezi, Avusturya vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak bireysel ve kurumsal hizmet vermektedir. Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Avusturya Vize Merkezi ile Başvuru Adımları

Avusturya'ya seyahat etmek için takip edilmesi gereken Avusturya Vize Merkezi ile başvuru adımları şunlar olacaktır:

1. Adım – Avusturya vizesi konusunda uzman arkadaşlarımıza ulaşabilirsiniz.
Vize Merkezi’nde görevli Avusturya vize departmanı müşteri temsilcilerini arayarak süreci başlatabilirsiniz. Ülke sorumlusu arkadaşlarımızın sorularına verdiğiniz yanıtlara göre gerekli evrakların bilgisinin bulunduğu mailler mail adresinize gönderilecektir.

2. Adım – Avusturya vizesine dair bilgi mailinde bulunan gerekli evrakları hazırlayınız.
Vize Merkezi’nde görevli Avusturya vize bölümü yetkililerimizin mail adresinize gönderdiği bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyanızı tamamlayın.

3. Adım – Avusturya vizesi için hazırladığınız evraklarınızı kargo ile ya da elden Vize Merkezi yetkililerine teslim edebilirsiniz.
Avusturya vize departmanı tarafından durumunuza uygun olarak size yönlendirilmiş olan bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz şekilde tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek bize ulaştırın. Evraklarınızı elden teslim yoluyla ya da kargo ile gönderebilirsiniz. Bu seçeneği kullanacaksanız kargonuzun takip numarasını bir yere not etmenizi öneririz.

4. Adım – Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında iletişim
Avusturya vize departmanımız, vize başvuru dosyanızı inceledikten sonra size bir bilgi maili gönderecektir. Eksik veya hatalı evraklarınızın bilgisini bu mail aracılığıyla sizinle paylaşacağız. Mailde size süreç hakında da bilgi verilecektir.

5. Adım – Biyometri bilgi beyanı
Avusturya vize departmanı Son 5 yıl içinde parmak izi kaydı vermemiş başvuru sahiplerini, biyometrik bilgilerini parmak izlerini beyan etmek üzere davet edecektir. Vize Merkezi yetkilileri biyometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık edecek ve sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinin tamamlanmasını sağlayacaktır.

6. Adım – Pasaport teslimi
Avusturya Konsolosluğu vize departmanı, biyometrik bilgilerini beyan etmiş veya biyometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan başvuru sahiplerinin işlem süreci tamamlandıktan sonra 15-20 iş günü içinde pasaportun teslimini gerçekleştirmektedir. Resmi tatil günlerinde bu süre değişebilir.Avusturya kendi VIS kaydını tanımaktadır.

Pasaportların teslimatı başvuru sahiplerinin isteği üzerine kargo yoluyla veya şahsen olacaktır.

Avusturya Vizesi Nasıl Alınır?

Avusturya’ya turistik amaçlı gidecekseniz vize başvurunuzu, Schengen vize başvurularını kabul eden seyahat acenteleri aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Avusturya vize başvurunuzu Avusturya Vize Merkezi ile yaptığınız takdirde zaman kaybetmeden vize randevunuz sizin uygunluk durumunuz göz önünde bulundurularak alınır. Avusturya vize başvuru işlemlerinden biri de dijital parmak izinin verilmesidir. Parmak izi sürecinde Vize Merkezi operasyon görevlimiz size asistanlık edecektir. Avusturya Schengen vizenizle seyahatinizi Avusturya’dan başlatmanız halinde Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkını elde edersiniz. Avusturya'nın tüm vize kategorileri için başvuruda bulunurken seyahat niyetinizi destekleyici belgeleri başvuru dosyanıza eklemeyi unutmayınız. Avusturya’ya iş seyahati için gidecekseniz ticari vize başvurusunda bulunmalısınız. Ticari vize başvurusu için Avusturya’da iş faaliyetine katılacağınız şirketten bir davetiye (istek) yazısı almalısınız. Avusturya’daki şirketten temin edeceğiniz kaşeli davet metninde sınırlı bir süre dahil olacağınız iş organizasyonun kapsamı ve süresi de bulunmalıdır. Avusturya’daki şirketten temin ettiğiniz davet (istek) yazısını Avusturya vize başvurunuzda sunmanız gerektiğini göz önünde bulundurunuz.

Avusturya Vizesi Evrakları 2024

Avusturya vizesi evrakları 2024 yılında her yıl olduğu gibi başvuru sahibinin seyahat amacına ve mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir. Avusturya vizesi turistik, ticari, çalışan, ev hanımı, reşit olmayan çocuk, öğrenci, emekli, şirket sahibi olma durumunuza göre değişiklik göstermektedir. Avusturya vizesi başvurusunda bulunan herkes kişisel durumuna göre hazırlayacağı evrakların dışında tam vukuatlı nüfus kayıt örneğini, iki adet biyometrik fotoğrafını, kimlik fotokopisini başvuru dosyasına eklemelidir.

Avusturya vize başvurunuz için kullanacağınız fotoğrafınızın 6 aydan daha kısa bir süre içinde çekilmiş olmasına, fonunun beyaz olmasına, fotoğrafta nötr bir yüz ifadenizin olmasına ve ağzınızın kapalı olmasına dikkat ediniz. Avusturya Konsolosluğu biyometrik verilere uygun olmayan fotoğrafları kabul etmemektedir. Banka hesabınızda 35000 TL bakiye olması gerekmektedir. Bunların dışında Avusturya vize evraklarınızı hazırlarken Avusturya vize talep dilekçenizi Avusturya Konsolosluğu'na ya da Avusturya Büyükelçiliği'ne hitaben, şahsen hazırlamanız gerektiğini unutmayınız.

Avusturya Schengen vizeniz onaylanmadan uçak biletinizi veya konaklayacağınız yer ücretini ödemeniz gerekmez fakat seyahat rezervasyon bilgilerinizin olduğu web sitesinin çıktısını ibraz etmeniz gerekir.

Avusturya vizesi için ebeveynle birlikte seyahat edecek reşit olmayan çocuk için de başvuru yapılmalı, gerekli belgeler tamamlanmalıdır. Seyahat esnasında reşit olmayan çocuğa eşlik eden ebeveynlerden birinin olmaması durumunda noterden vasiden/vasilerden alınan muvafakatname getirilmelidir.

Değerli ziyaretçilerimiz, vize başvurularınız için hazırlayacağınız belgelerinizin güncel tarihli olduğunda emin olunuz. İş ve sosyal durumunuza göre değişiklik gösteren detaylı evrak listesini temin etmek için müşteri temsilcimizle iletişime geçebilirsiniz. Avusturya’yı turistik, ticari, aile ziyareti, transit, öğrenci gibi vize kategorisi fark etmeksizin vize başvuru evraklarınızı vakit kaybetmeden hazırlamanızı tavsiye ederiz.

Avusturya vizesi başvurusu için eksiksiz ibraz edilmesi gereken evraklar maddeler halinde şöyle sıralanabilir:

 • Pasaport: Avusturya Konsolosluğu’na vize başvurusu esnasında pasaportunuzun 10 yıldan eski olmaması gerekir. Bununla birlikte pasaportunuzun içerisinde 2 adet boş vize sayfası bulunması ve planlanan dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olması koşulu aranır.
 • Vize Başvuru Formu: Avusturya vize başvurusu esnasında başvuru sahibinden istenen vize başvuru formunun doldurulmasıdır. Söz konusu form el yazısı veya bilgisayar çıktısı olarak başvuru sahibi tarafından doldurulabilir. Başvuru sahibi 18 yaşının altındaysa başvuru formunda ebeveynlerinin imzasının bulunması gerekir.
 • Fotoğraf: Başvuru formunuza yapıştırılmak üzere bir adet fotoğrafı hazırda bulundurmanız gerekir. İbraz edilen fotoğrafların standartlara uygun (yüz görünür), 6 aydan daha eski olmaması, fon beyaz (35 x 45 mm ebatlarında) olması gerekir.
 • Acente/Firma Yetkilendirme Yazısı: Avusturya Konsolosluğu’na sizin adınıza başvuru yapacak kişinin imzasının ve bilgilerinin olduğu bir form ibraz edilmesi gerekir. Başvuru şahsen yapılıyorsa bu belgenin ibrazı zorunlu değildir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Seyahat süresini içeren, ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsayan, 30000 € teminat tutarında, 'Schengen bölgesinde geçerlidir' ibaresi bulunan bir seyahat sağlık sigortası yapılması gerekir.
 • Uçak Bileti: Gidiş dönüş uçak rezervasyonunu gösteren bir çıktının da dosyaya eklenmesi gerekir. Uçak biletini satın alma koşulu gözetilmemektedir.
 • Otel Rezervasyonu: Avusturya’ya seyahatiniz süresince kalacağınız otelin rezervasyon bilgisini içeren bir çıktı da dosyada yer almalıdır. Otel rezervasyonundaki tarihler ile dilekçenizde ibraz etmiş olduğunuz tarihin birbiriyle uyumlu olması gerekir.
 • Banka Hesap Bilgisi: Banka hesap dökümü, tapular, ruhsatlar, kira kontratları, araba ruhsatı.
 • Pasaport Fotokopileri: Adınıza düzenlenmiş pasaportların işlenmiş tüm sayfalarının fotokopilerinin ibraz edilmesi önemlidir.
 • Maaş Bordroları: Avusturya Konsolosluğu’na ibraz edilmiş olan maaş bordrolarınız son 3 ayı kapsamalıdır.
 • Çalışan: İşvereninizden görevinizin de belirtilmiş olduğu SGK işe giriş bildirgesi ve 4A hizmet dökümü alınması gerekir.
 • İş Yeri Sahibi: Vergi levhası, ticaret gazetesi kaydı, ilgili meslek odası sicil kaydı dosyaya eklenmelidir.
 • Kamu Personeli: Görev yapılan kamu kurumundan bir yazıyı da dosyaya eklemek gerekir.
 • Çiftçi: Ziraat odası sicil kaydı, ekili tarım alanınızın veya toprağınızın bulunduğuna dair belgenin ibrazı zorunludur.
 • Emekli: Emeklilik belgesi veya emeklinin banka cüzdanı.
 • Öğrenci: Eğitiminin devam ettiği okulundan öğrenci olduğunu gösterir evrak.
 • Çalışmayan: Avusturya’ya seyahatiniz esnasında masraflarınızı karşılayacak olan kişinin evraklarını da dosyaya eklemeniz gerekecektir. Bu kişi seyahatinizin sponsoru olarak değerlendirilir.

Yukarıda sıralanan Avusturya vizesi için vize başvuru dosyasında bulunması gereken belgeler arasında bulunan, uçak bileti rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası, otel rezervasyonu, banka hesap dökümü, SGK işe giriş ve hizmet dökümü, maaş bordroları, vergi levhası, faaliyet belgesi, imza sirküleri ve ticari sicil gazetesi gibi belgelerin dışında kalan belgelerin konsolosluk tarafından Almanca veya İngilizce dillerinden birine tercüme edilmiş olması koşulu bulunur. Tercümesi yapılacak belgeler için noter onayı gerekmemektedir. Reşit olmayan çocukların pasaportları mutlaka kurye ile gönderilir. Bu durumda kurye ücreti başvuru sahibinden tahsil edilir.

Avusturya Vizesi Türleri

Avusturya’ya seyahat etmek isteyen umumi (bordo) pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize almak zorundadır. Avusturya Schengen üye ülkelerinden biridir ve Schengen vize kurallarına tabidir. Seyahat amacına ve süresine göre çeşitli Avusturya vize türleri bulunmaktadır. 180 gün içinde 90 günden az konaklamak şartıyla Schengen vizesi ile Avusturya’ya seyahat etmek isteyen kişiler C tipi kısa süreli vize türlerine başvurmalıdır. 90 günden daha fazla konaklamak isteyenler ise D tipi yani uzun süreli vize türlerine başvuru yapmalıdır. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri 90 günden fazla olmamak kaydıyla vize işlemlerinden muaftır.

Kısa süreli vize türleri Avusturya seyahatinin amacına göre turistik, ticari, kültürel, aile ve arkadaş ziyareti, öğrenci, transit, şoför vizesi şeklinde sıralanmaktadır. 90 günden fazla Avusturya’da kalınması gereken Erasmus, eğitim, çalışma, aile birleşimi, sezonluk işçi olma gibi durumlarda D tipi vize türüne başvurulması gerekmektedir. Kısa süreli vize türleri için başvurular direk olarak Avusturya Konsolosluğu/Büyükelçiliği’ne yapılamamakta; başvurular konsoloslukların akredite ettiği danışmanlık firmaları ve acenteler tarafından kabul edilmektedir. Uzun süreli vize türleri Avusturya için başvurular ise direk olarak konsolosluklara ve büyükelçiliklere yapılabilmektedir.

Avusturya’ya yapılacak kültürel ve turistik seyahatlerde turistik vize; iş, toplantı ve fuar katılımı gibi ticari amaçlı seyahatlerde ticari vize; Avusturya’da oturumu ya da vatandaşlığı bulunan akraba ve arkadaşları ziyaret amaçlı seyahatlerde aile ve arkadaş ziyareti vizesi; kısa süreli eğitim/öğrenim seyahatlerinde öğrenci vizesi gibi türlere başvurulması uygun olacaktır.

Vize Merkezi, seyahat amacı ve süresine göre başvuru yapmanız gereken Avusturya vizesi türleri konusunda size yardımcı olmakta ve doğru vize türü ile başvurunuzu sorunsuz yapmanızı sağlamaktadır. Uzun ve yorucu olabilen vize süreçlerinin her adımında size eşlik ederek zamandan tasarruf etmenize destek olmaktadır. Daha detaylı bilgi almak isterseniz Avusturya vize uzmanlarımız ile iletişime geçebilir ve tecrübeli danışmanlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Avusturya Vize Randevusu 2024

Avusturya’ya seyahat etmek üzere vize almak isteyen Türk vatandaşlarının, Avusturya vize randevusu 2024 yılı için güncel başvuruları yetkili vize başvuru merkezleri tarafından alınmaktadır. Vize randevu işlemi zorunlu Schengen vize prosedürleri arasında yer almaktadır. Avusturya için Schengen vizesi almak üzere başvuran kişiler randevu adımını da yerine getirerek parmak izi beyanında bulunmak durumundadır.

Parmak izi kaydı yapıldıktan sonra bu bilgiler başvuru sahiplerinin vize başvuru dosyalarına eklenecek ve en son aşamada konsolosluklar tarafından değerlendirmeye alınacaktır. Vize kararlarında tek yetkili kurum Avusturya Konsolosluğu/Büyükelçiliği’dir. Vize randevusu Avusturya için alınırken konsoloslukların resmi tatil günleri, yoğunluk durumları ve ek evrak talepleri gibi nedenler randevularda değişiklik ya da aksaklıklara neden olabilmektedir. Bu nedenle randevuların seyahat tarihine en fazla 3 ay, en az 1 ay olacak şekilde alınması önerilmektedir. 12 yaş altındaki çocukların vize randevusu almaları zorunludur. parmak izine gelmesine gerek yoktur. 18 yaşından küçük başvuru sahipleri ise vize randevusu Avusturya işlemleri için yasal velileri ile birlikte katılım sağlamalıdır.

Vize Merkezi Avusturya vize randevusu 2024 yılı işlemlerinizde sizlere yardımcı olmakta ve randevu esnasında bir danışmanımız sizlere eşlik etmektedir. Konu ile ilgili tüm detaylar ve sormak istediğiniz sorular için Vize Merkezi’nin deneyimli uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Avusturya Vize Başvurusu 2024

Avusturya’yı ziyaret edecek vatandaşların, Schengen ülkelerinden birinin vatandaşı değillerse ve kalış süreleri 90 günü aşmıyorsa ziyaret öncesinde Avusturya vizesi başvurusunda bulunmaları gerekir. Avusturya, Schengen’e dahil ülkeler listesinde olduğundan seyahat esnasında umumi (bordo) pasaport taşıyan yolcularımızın Schengen vizesinin olması gerekir. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport gibi diğer pasaport sahipleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak koşuluyla Avusturya’ya vizesiz seyahat edebilirler. Avusturya vizesi başvurusu esnasında başvuru için gerekli evrakları toplayıp başvurunuzu şahsen yapabilirsiniz.

"Evrak yükü ağır gelecek; bu sorumluluğu benim adıma alacak birisi varsa iyi olur" diyorsanız Vize Merkezi’nin konusunda uzman temsilcileri aracılığıyla Avusturya vizesi başvurusunu yapabilirsiniz. Bu kararla yanlış veya güncel olmayan evrak sorunu ile karşılaşmadan randevunuzu sizin adınıza biz kolaylıkla oluşturmuş olacağız. Avusturya vizesi başvuru sürecini sonrasında sizin için biz takip etmekte ve sizi süreç hakkında bilgilendirmekteyiz.

Avusturya Vize Başvuru Formu

Avusturya vize başvuru formu Avusturya Konsolosluğu tarafından hazırlanmıştır. Form Avusturya Konsolosluğu görevlilerinin Avusturya Schengen vize başvurusunda bulunan kişiler hakkında bilgi sahibi olması amacıyla hazırlanmıştır. Avusturya vize başvuru formu eksiksiz ve doğru beyanlarla doldurulmalıdır. Avusturya vize başvuru formunun eksik olduğu vize başvuru dosyaları Avusturya Konsolosluğu tarafından reddedilmektedir. Avusturya vizesi başvuru formu Türkçe, İngilizce veya Almanca olarak doldurulabilir. Başvuru dosyanızda beyan ettiğiniz belgelerdeki bilgilerle başvuru formunda girdiğiniz bilgiler birbirlerini destekleyici olmalıdır. Beyan ettiğiniz bilgilerdeki yanlışlığın vize başvurunuzun reddedilmesine yol açabileceğini unutmayınız.

Avusturya Vize Ücreti 2024

Avusturya vize ücreti 2024 güncel bilgisi, seyahat amacınıza ve Avusturya’da kalma sürenize göre değişiklik göstermektedir. Avusturya vize harç ücretine vize koordinasyon ve danışmanlık ücreti eklenmektedir. Vize başvuru kategorinize uygun vize ücretinizi müşteri temsilcilerimizden öğrenebilirsiniz. Avusturya vize ücretiniz için hangi vize tipine başvuruda bulunacağınızdan emin olmalısınız. Değerli ziyaretçilerimiz, Schengen vize başvuru ücretlerinin geri ödemesiz olduğunu lütfen unutmayınız.

Avusturya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Avusturya vize başvurunuz olumlu sonuçlandığı takdirde vizenizin işlenmiş olduğu pasaportunuzu ekseriyetle 15-20 iş günü sonrasında bizden teslim alabilirsiniz. Avusturya vizesi başvurularında farklı vize kategorileri için farklı işlem süreleri mevcuttur. Avusturya vizenizin sonuçlanma süresi ibraz ettiğiniz belgelere, Avusturya Konsolosluğu'nun yoğun olduğu tarihlere ve konsolosluğun iş yüküne göre değişiklik göstermektedir. Bu durumda vize işlem sürenizin uzayabileceğini göz önünde bulundurmanızı ve Avusturya vize başvurunuzu dört hafta önceden yapmanızı tavsiye ederiz.

Avusturya Vize Reddi

Değerli ziyaretçimiz, Avusturya vize başvurunuzu değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi tamamen Avusturya Konsolosluğu'na aittir. Avusturya Konsolosluğu'nun inisiyatifine bağlı olarak reddedilme ihtimali bulunmaktadır. Avusturya Konsolosluğu egemenlik yetkisini kendi iradesiyle sınırlama yetkisine sahiptir. Bu nedenle Avusturya Konsolosluğu vize başvurunuzu; uygun görmediği, evraklarınızı yetersiz bulduğu, başvuru evraklarınızda çelişkili ifadeler olduğu zaman reddedebilir. Bu sebeple vizeniz onaylanmadan önce, iptal edilemez seyahat anlaşmaları yapmamanızı tavsiye ederiz. Avusturya vizesinde daha önce yaşadığınız eksikliği veya yanlışlığı düzelterek yeni bir vize başvurusu gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Avusturya vizeniz reddedilirse karara itiraz etme hakkınız bulunur. Avusturya Konsolosluğu'na yapacağınız yazılı müracaatla ret kararına itiraz edebilirsiniz. Avusturya Vize Merkezi olarak vizeniz ret ile sonuçlanmışsa Avusturya Vize Merkezi aracılığıyla ikinci bir başvuruyu gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zaman ve para kaybını yaşamamanız için elimizden geleni yapacağımıza emin olabilirsiniz. Alanında deneyimli vize danışmanlarımızla yeni bir Avusturya vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Avusturya Vize Başvurusunda Bilinmesi Gerekenler

 • Avusturya vizesi başvurusu doğrudan konsolosluğa yapılabilmektedir

Avusturya vizesi başvurusu konsolosluğun görevlendirdiği aracı kurumdan yapılabileceği gibi doğrudan konsolosluğa da yapılabiliyor. Ancak kota sorunu olabileceğinden başvuru esnasında sorun yaşayabilirsiniz. Avusturya Konsolosluğu/Büyükelçiliği’nin yetkilendirdiği aracı kurumdan da başvuru şahsen yapılabiliyor. Vize Merkezi aracılığıyla yapacağınız başvurularda işlem adımlarının hiçbiri için başvuru merkezinde hazır bulunmanız gerekmemektedir. Parmak iziniz var ise gerekli evraklar ile pasaportunuzu Vize Merkezi’ne posta yoluyla göndermeniz yeterli olacaktır. Başvuru esnasında gerçekleşecek tüm adımları sizin adınıza yürütüyor olacağız.

 • Avusturya vizesi başvurusunda seyahat sağlık sigortası yapılması gerekir

Avusturya vizesi başvurusunda seyahat tarihlerini kapsayan bir sağlık sigortası yapılması gerekir. Sigortanın kapsamı ise ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masrafları olarak belirlenmiştir. Teminat tutarının 30000 € olması ve 'Schengen bölgesinde geçerlidir' ibaresinin bulunması koşulu getirilmiştir.

 • Avusturya vizesi başvurusunda seyahat amacını belirtir dilekçenin İngilizce veya Almanca yazılması gerekir

Avusturya’ya vize başvurusunda bulunmadan önce gerekli evraklardan oluşan bir başvuru dosyası düzenlemek gerekir. Başvuru dasyasında seyahat amacını belirtir bir dilekçeye de yer verilmelidir. Avusturya Konsolosluğu söz konusu dilekçenin İngilizce veya Almanca yazılmış olmasını talep eder.

 • Avusturya vizesi başvurusunda parmak izinin verilmesi gerekir

Avusturya vize başvurusunda bulunulduğunda Schengen vizesi talep edilmiş olur. Genel kural olarak Avusturya kendi VIS kaydını tanır. Avusturya Konsolosluğu/Büyükelçiliği parmak izi konusunda son alınan Avusturya vizesime bakmaktadır. Başvuru sahibinin son vizesi Avusturya’dan ise ve belirlenen süre de geçmemiş ise parmak izi için başvuru merkezine gidilmesi gerekmez. Aksi durumda başvuru merkezinde hazır bulunulması beklenir.

 • Avusturya vizesi başvurusunda çocuklardan vize istenmemektedir

Avusturya’ya ziyaretiniz esnasında çocuklarınızı da yanınızda götürüyorsanız 12 yaş altındaki çocuklar için de randevu alınmalıdır. Ancak parmak izi talep edilmez. Vize işlem merkezi aracılığıyla başvuru yapıyorsanız çocuklar için hizmet bedeli ödenir.

 • Avusturya Vizesi başvurusu bölge dağılımına göre alınırken, İstanbul tüm Türkiye genelinden başvuru kabul etmektedir.

İkametgahı Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Zonguldak, Düzce ve Yalova’da olan yolcular için başvuru İstanbul Avusturya Başkonsolosluğu’ndan yapılır. İkametgahı Adana, Aydın, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, KKTC, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin (İçel), Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Şırnak, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat olan yolcularımız başvurularını Ankara Avusturya Büyükelçiği'nden yapmak durumundadırlar.

Avusturya Vize İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Avusturya vizesi başvurusunda ibraz etmiş olduğunuz belgelere ek belgeler konsolosluğun yetkili birimleri tarafından talep edilebilir. Bu ihtimali göz önünde bulundurarak vize başvurunuzu başlatacağınız tarihi önceden belirlemeniz sorunsuz bir başvuru için zorunludur. Vize başvurunuzu en az 2-3 ay öncesinden yapmanız işlemlerin sorunsuz yürütülmesini sağlayacaktır.
 • Avusturya Konsolosluğu/Büyükelçiliği vize başvurusu esnasında parmak izi alımını (VIS) zorunlu tutmaktadır. Son alınan vize Avusturya’dan ise parmak izi vermek için başvuru merkezine gitmek gerekmemektedir. Tersi durumda parmak izinizi vermek için başvuru merkezine gitmeniz gerekir. Vize başvurunuzu Vize Merkezi aracılığıyla yapıyorsanız temsilcilerimizden biri parmak izi verilmesi halinde size eşlik edecektir. Böylece başvurunuz sorunsuz tamamlanmış olacaktır.
 • Başvuru yaparken eski pasaportlarınızı (varsa) göstermeniz yararınıza olacaktır, başvuru esnasında eski pasaportlarınız size geri verilecektir.
 • Avusturya vizesi başvuru formunu doldurabilmek için gerekli olan evrakların tamamlanması zorunlu tutulmaktadır. İstenen evrakların tamamlanması ile randevu oluşturma aşamasına gelinmiş olur. Başvurunuzu Vize Merkezi aracılığıyla yapıyorsanız randevunuz da Vize Merkezi tarafından alınacak ve süreçlerin tamamı hakkında size tarafımızdan bilgilendirme yapılacaktır.
 • Tüm adımların aşılıp başvurunun tamamlanması vizenin mutlaka alınacağı anlamına gelmemektedir. Avusturya vize başvurularınız hakkında verilecek karar Avusturya Konsolosluğu’nun yetkisindedir.
 • Avusturya vizeniz onaylanıncaya kadar bilet satın almamanızı veya ücreti iade edilemez seyahat anlaşmaları yapmamanızı öneririz.
 • Avusturya vize ücreti vize türüne göre değişmektedir. Avusturya’dan sorumlu temsilcilerimizle iletişime geçerek hali hazırda geçerli vize ücretlerini öğrenebilirsiniz. Acil Avusturya vizesine gereksinimiz var ise konsolosluğun görevlendirdiği aracı kurumdan VIP randevu alınabilmektedir. VIP hizmeti için ek bir ücret ödenmesi zorunludur.
 • 12 yaş altında olan çocuklardan konsolosluk vize talep etmez ancak aracı kuruma bir başvuru hizmet bedeli ödenmektedir.
 • Eksik veya hatalı belge ile hazırlanan başvuru dosyaları vize işlem süresinin uzamasına, bazı durumlarda ise vize reddine yol açabilmektedir. Bu nedenle Avusturya vize başvurusu dosyanızın tam ve eksiksiz hazırlanmış olması büyük önem taşımaktadır. Eksik veya hatalı evrak bildirimi durumunda konsolosluk sizden yeni ek evrak talep edebilir.
 • Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşıysanız bütün belgelere ek olarak Türkiye’deki oturum izni belgenizi de Avusturya Konsolosluğu'na ibraz etmelisiniz. Türkiye’deki oturma izninizin, vizenizin geçerlilik tarihinden sonra 90 gün daha geçerli olması gerekmektedir.

Avusturya Konsolosluğu

Avusturya Konsolosluğu Avusturya’ya farklı amaçlarla seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de oturum iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Avusturya vize işlemlerini yürütmek ve değerlendirmekle yetkili Avusturya diplomatik temsilciliğidir. Avusturya Konsolosluğu’nda aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Avusturya vatandaşlarının resmi evrak prosedürleri; belge tasdiki, evlililik ehliyet belgesi (Ehefähigkeitszeugnis), doğum belgesi (Geburtsurkunde), pasaport, Avusturya vatandaşlığı belgesi (Staatsbürgerschaftsnachweis) gibi konsolosluk işlemleri de yürütülmektedir.

Avusturya Schengen Vizesi 2024

Avusturya Schengen vizesi ile vize süreniz dahilinde Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkına sahip olursunuz. Avusturya Schengen vizenizle diğer Schengen ülkelerini de ziyaret edebilirsiniz. Avusturya Schengen vizenizle birden fazla Schengen ülkesini ziyaret etme planınız varsa seyahatinizi Avusturya’dan başlatmanız gerektiğini, ağırlıklı konaklama süresini Avusturya’ya ayırmanız gerektiğini, Avusturya seyahatiniz dışında ziyaret edeceğiniz tüm Schengen ülkelerinin ulaşım ve konaklama rezervasyon bilgilerini içeren belgelerinizi vize başvuru dosyasınıza eklemeniz gerektiğini, her ülke için kalacağınız gün sayısı eşitse ilk giriş yapacağınız ülkeden başvuru yapmanız gerektiğini hatırlatırız.

Avusturya vize başvurunuzun dışında Avusturya Vize Merkezi aracılığıyla en uygun fiyatlı otel, uçak rezervasyonlarınızı yapabilir ve Schengen seyahatleriniz için zorunlu olan sağlık sigortanızı da bizden temin edebilirsiniz. Avusturya Schengen VIS/parmak izi ortak ağına dahil olsa da farklı bir uygulamaya gitmiştir. Avusturya Büyükelçiliği için başvuruda bulunan kişi VIS sahibi olsun ya da olmasın şahsen müracaatta bulunmalıdır. 2020 yılından sonra Avusturya’nın dışında bir Schengen ülkesini ziyaret ettiyseniz Avusturya Schengen başvuru sürecinde tekrar parmak izi vermeniz gerekebilir. Fakat söz konusu tarihten sonra Avusturya’yı ziyaret ettiyseniz parmak izi prosedüründen muaf tutulursunuz.

Avusturya Schengen vizesi, yabancı ülke vatandaşlarının Avusturya’yı ve Schengen Bölgesi dahilindeki diğer ülke veya ülkeleri belirli bir süre ziyaret edilmesine izin vermek amacıyla verilmektedir. Schengen vizesiyle tek seferde en fazla 90 gün Schengen Bölgesi’nde konaklanabilir. Schengen vizenizin üzerindeki giriş sayısı Schengen alanına kaç kere giriş yapabileceğinizi göstermektedir. Tek girişli vize ile birkaç Schengen ülkesine tek seyahatte geçiş yapabilmektedir. Ancak vize süreniz dahilinde Schengen bölgesinden ayrılırsanız vizeniz geçerliliğini yitirir. Vize süreniz dahilinde Türkiye’ye gelerek tekrar Avusturya’ya dönme gibi bir planınız varsa çok girişli vize talebinde bulunmalısınız. Çok girişli Schengen vizenizin geçerlilik süresi boyunca birden fazla Schengen bölgesine giriş çıkış yapabilirsiniz. Çok girişli vizeye başvuruda bulunurken Avusturya seyahatiniz ve diğer ülke seyahatlerinizle ilgili belgelerinizi eksiksiz şekilde başvuru dosyanıza eklemeniz gerektiğini unutmayınız.

Avusturya Erasmus Vizesi

Avusturya turistik, iş faaliyeti, eğitim gibi birçok yönden Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden biridir. Erasmus değişim programına katılan pek çok Türk öğrenci Avusturya’yı tercih etmektedir. Kısa dönemli Erasmus programları da dahil 90 günden az tüm eğitim projeleriniz için Avusturya Schengen vizesi müracaatında bulunabilirsiniz. Avusturya’daki eğitimleri 90 günden fazla sürecek olan öğrenciler de D vize için başvuruda bulunmalıdır.

Avusturya Vizesi En Yakın Ofisleri

Avusturya ile ilgili sizden gelen sorular

188 sorudan en popüler 5 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Avusturya Ticari Vize Başvurusu
  E. U, 28 Ara 2023, 17:27

  Avusturya'da düzenlenecek olan bir tarım fuarına katılım sağlayacağım fakat hangi türden başvuru yapmam gerekiyor bilemedim. Avusturya ticari vize başvurusu olarak mı başvuru yapmam gerekiyor? Avusturya'dan neler istemem gerekiyor? Bana destek olmanızı rica edeceğim. İyi günler dilerim, kolaylıklar olsun...

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Avusturya Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar
  E. B, 28 Ara 2023, 17:20

  Merhaba, Avusturya ticari vizesi için gerekli evraklar kısmında destek veriyor musunuz, nereden nasıl öğrenebilirim evrak bilgisini? Şirket sahibiyim katılım sağlayacağım fuar için neler hazırlamam gerekiyor? Bana evrak bilgisi vermenizi rica edeceğim. Kolay gelsin, iyi çalışmalar dilerim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Avusturya ticari vize ücreti
  O. N, 28 Ara 2023, 17:15

  Merhaba, Avusturya ticari vize ücreti için konsolosluğa ne kadar ödeme yapmam gerekiyor? Konsolosluğa ödeme yapmadan başvuru yapmam mümkün müdür? Sizden destek almak istediğim zaman size ne kadar ödeme yapmam gerekir? Avusturya ticari vizesi ücreti içerisinde neler olacaktır? Pasaportum geldikten sonra kargolama ücreti dahil midir? Bilgi rica edeceğim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Avusturya Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?
  G. Ö, 28 Ara 2023, 17:05

  Merhaba, başvurumu yapmadan önce aklıma takılanları size danışmak isterim. Başvuru yaptıktan sonra Avusturya ticari vize kaç günde çıkar? Mayıs ayında gideceğim yeterli zamanım var mı, şimdiden başvuru mu yapmalıyım? Destek rica olunur, kolay gelsin iyi çalışmalar dilerim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Avusturya Ticari Vize Randevusu
  U. N, 28 Ara 2023, 16:56

  Merhaba, Avusturya ticari vize randevusu almak istiyorum sizden almam mümkün müdür? Süreç nasıl ilerler, bana bilgi vermenizi rica edeceğim. Bütün evraklar gerekli olacak mıdır, randevu almam için ödeme yapmam gerecek midir? Lütfen benle detayları paylaşır mısınız? İyi günler, kolaylıklar dilerim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Avusturya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp