Avusturya Schengen Vize başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Avusturya Vize Merkezi’ni arayarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere gönderecektir.

Avusturya Vizesi

Değerli Ziyaretçimiz

Vize Merkezi Avusturya sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. Web sayfamızda Avusturya vizesine dair detaylı bilgileri bulacaksınız. Avusturya vizesi için gereken evrakların güncel haline ulaşmak için Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçin.

Web sayfamızda evrak listeleri yer almaktadır ancak sözkonusu evraklar güncel koşullar çerçevesinde değişiklik gösterebilmektedir. Vize Merkezi, Avusturya vizesi işlemlerinde alanında deneyimli  kadrosuyla profesyonel danışmanlık hizmeti verir. Vize Merkezi, alanında uzman olduğu Avusturya vizesi başvuru sürecini profesyonel bir yaklaşımla ele alarak ihtiyacınız olan vizeyi almanızda size rehberlik eder. Vize Merkezi Müşteri Temsilcilerimize sayfamızdaki iletişim ve şubelerimiz bölümlerinden ulaşabilirsiniz.

Vize Merkezi’nin Avusturya departmanı, deneyimli kadrosu ile vize başvuru dosyanızı en hızlı şekilde hazırlayabilirsiniz. Avusturya Konsolosluğu tarafından belirtilen gerekli vize evrak listesine ve Avusturya vizesi hakkında en güncel bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz. Avusturya vizesi başvurusuna dair tüm sorularınıza Vize Merkezi aracılığıyla cevap bulabilirsiniz.

Vize Merkezi, Avusturya vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak bireysel ve kurumsal olarak hizmet vermektedir.  Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Avusturya Vize Başvurusu 2020

Avusturya’yı ziyaret edecek yolcularımızın, Schengen ülkelerinden birinin vatandaşı değilse ve kalış süreleri 90 günü aşmıyorsa ziyaret öncesinde Avusturya vizesi başvurusunda bulunmaları gerekiyor. Avusturya, Schengen’e dahil ülkeler listesinde olduğundan seyahat esnasında Umumi (Bordo) pasaport taşıyan yolcularımızın Schengen vizesinin olması gerekiyor. Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport gibi diğer pasaport sahipleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak koşuluyla Avusturya’ya vizesiz seyahat edebiliyorlar. Avusturya vizesi başvurusu esnasında başvuru için gerekli evrakları toplayıp başvurunuzu şahsen yapabilirsiniz.

Evrak yükü ağır gelecek bu sorumluluğu benim adıma alacak birisi varsa iyi olur diyorsanız da Vize Merkezi’nin konusunda uzman temsilcileri aracılığıyla Avusturya vizesi başvurusunu yapabilirsiniz. Bu kararla yanlış veya güncel olmayan evrak sorunu ile karşılaşmadan randevunuzu sizin adınıza biz kolaylıkla oluşturmuş olacağız. Avusturya vizesi başvuru sürecini sonrasında sizin için biz takip ediyor ve sizi süreç hakkında bilgilendiriyoruz.

Avusturya Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar 2020

Avusturya vizesi başvurusu için eksiksiz ibraz edilmesi gereken evraklar şöyle:

Pasaport: Avusturya Konsolosluğu’na vize başvurusu esnasında pasaportunuzun 10 yıldan eski olmaması gerekiyor. Bununla birlikte pasaportunuzun içerisinde 2 adet boş vize sayfası bulunması ve planlanan dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olması koşulu aranıyor.

Vize Başvuru Formu: Avusturya vize başvurusu esnasında başvuru sahibinden istenen Vize Başvuru Formu’nun doldurulmasıdır. Söz konusu form el yazısı veya bilgisayar çıktısı olarak başvuru sahibi tarafından doldurulabiliyor. Başvuru sahibi 18 yaşının altındaysa başvuru formunda ebeveynlerinin imzasının bulunması gerekiyor.

Fotoğraf: Başvuru formunuza yapıştırılmak üzere bir adet fotoğrafı hazırda bulundurmanız gerekiyor. İbraz edilen fotoğrafların standartlara uygun (yüz görünür), 6 aydan daha eski olmaması, arka fon beyaz (35x45 ebat) olması gerekiyor.

Acente/Firma Yetkilendirme Yazısı: Avusturya Konsolosluğu’na sizin adınıza başvuru yapacak kişinin imzasının ve bilgilerinin olduğu bir form ibraz edilmesi gerekiyor. Başvuru şahsen yapılıyorsa bu belgenin ibrazı zorunlu değil.

Seyahat Sağlık Sigortası: Seyahat süresini içeren, ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsayan, 30000 € teminat tutarında, Schengen bölgesinde geçerlidir ibaresi bulunan bir seyahat sağlık sigortası yapılması gerekiyor.

Uçak Bileti: Gidiş dönüş uçak rezervasyonunu gösteren bir çıktının da dosyaya eklenmesi gerekiyor. Uçak biletini satın alma koşulu gözetilmiyor.

Otel Rezervasyonu: Avusturya’ya seyahatiniz süresince kalacağınız otelin rezervasyon bilgisini içeren bir çıktı da dosyada yer almalı. Otel rezervasyonundaki tarihler ile dilekçenizde ibraz etmiş olduğunuz tarihin birbiriyle uyumlu olması gerekiyor.

Banka Hesap Bilgisi: Banka hesap dökümü, tapular, ruhsatlar, kira kontratları, araba ruhsatı.

Pasaport fotokopileri: Adınıza düzenlenmiş pasaportların işlenmiş tüm sayfalarının fotokopilerinin ibraz edilmesi önemli.

Maaş Bordroları: Avusturya Konsolosluğu’na ibraz edilmiş olan maaş bordrolarınız son 3 ayı kapsamalı.

Çalışan ise: İşvereninizden görevinizin de belirtilmiş olduğu SGK işe giriş bildirgesi ve 4A hizmet dökümü alınması gerekiyor.

İş yeri sahibi: Vergi levhası, ticaret gazetesi kaydı, ilgili meslek odası sicil kaydı dosyaya eklenmeli.

Kamu personeli: Görev yapılan kamu kurumundan bir yazıyı da dosyaya eklemek gerekiyor.

Çiftçi ise : Ziraat odası sicil kaydı, ekili tarım alanınızın veya toprağınızın bulunduğuna dair belgenin ibrazı zorunlu.

Başvuru sahibi emekli ise: Emeklilik belgesi veya emeklinin banka cüzdanı.

Öğrenci ise: Eğitiminin devam ettiği okulundan öğrenci olduğunu gösterir evrak.

Çalışmıyor iseniz: Avusturya’ya seyahatiniz esnasında masraflarınızı karşılayacak olan kişinin evraklarını da dosyaya eklemeniz gerekecek. Bu kişi seyahatinizin sponsoru olarak değerlendiriliyor.

Yukarıda sıralanan Avusturya vizesi için vize başvuru dosyasında bulunması gereken belgeler arasında bulunan, uçak bileti rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası, otel rezervasyonu, banka hesap dökümü, SGK işe giriş ve hizmet dökümü, maaş bordroları, vergi levhası, faaliyet belgesi, imza sirküleri ve ticari sicil gazetesi gibi belgelerin dışında kalan belgeler konsolosluk tarafından Almanca veya İngilizce dillerinden birine tercüme edilmiş olması koşulu bulunuyor. Tercümesi yapılacak belgeler için noter onayı gerekmiyor. Reşit olmayan çocukların pasaportları mutlaka kurye ile gönderiliyor. Bu durumda kurye ücreti başvuru sahibinden tahsil ediliyor.

Avusturya Konsolosluğu Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

- Avusturya vizesi başvurusunda ibraz etmiş olduğunuz belgelere ek belgeler konsoloslığun yetkili birimlerinde talep edilebilir. Bu ihtimali göz önünde bulundurarak vize başvurunuzu başlatacağınız tarihi önceden belirlemeniz sorunsuz bir başvuru için elzem. Vize başvurunuzu en az 15 gün en fazla 90 öncesinden yapmanız işlemlerin sorunsuz yürütülmesini sağlayacaktır.

-Avusturya Konsolosluğu/Büyükelçiliği vize başvurusu esnasında parmak izi alımını (VIS) zorunlu tutuyor. Son alınan vize Avusturya’dan ise parmak izi vermek için Başvuru Merkezi’ne gitmek gerekmiyor. Tersi durumda parmak izinizi vermek için Başvuru Merkezi’ne gidilmesi gerekiyor. Vize başvurunuzu Vize Merkezi aracılığıyla yapıyprsanız temsilcilerimizden biri parmak izi verilmesi halinde size eşlik edecektir. Böylece başvurunuz sorunsuz tamamlanmış olacaktır.

-Avusturya vizesi başvuru formunu doldurabilmek için gerekli olan evrakların tamamlanması zorunlu tutuluyor.İstenen evrakların tamamlanması ile randevu oluşturma aşamasına gelinmiş oluyor. Başvurunuzu Vize Merkezi aracılığıyla yapıyorsanız randevunuzu da biz alıyor olacağız ve süreçlerin tamamı hakkında sizi bilgilendiriyor olacağız.

-Tüm adımlar aşılıp başvuru tamamlandıktan sonra vizeyi mutlaka alacağınız anlamına gelmiyor. Avusturya vize başvurularınız hakkında verilecek karar Avusturya Konsolosluğu’nun yetkisindedir.

-Vize Merkezi’nde görevli temsilcilerimiz randevu alımını bir ücret talep etmeden yapıyorlar.

- Avusturya vize ücreti vize türüne göre değişiyor. Avusturya’dan sorumlu temsilcilerimizle iletişime geçerek hali hazırda geçerli vize ücretlerini öğrenebilirsiniz. Acil Avusturya vizesine gereksinimiz var ise konsolosluğun görevlendirdiği aracı kurumdan VIP randevu alınabiliyor. VIP hizmeti için ek bir ücret ödenmesi zorunlu.

- 12 yaş altında olan çocuklardan konsolosluk vize talep etmiyor ancak aracı kuruma bir başvuru hizmet bedeli ödeniyor.

- Eksik veya hatalı belge ile hazırlanan başvuru dosyaları vize işlem süresinin uzamasına, bazı durumlarda ise vize reddine yol açabiliyor. Bu nedenle Avusturya vize başvurusu dosyanızın tam ve eksizsiz hazırlanmış olması büyük önem taşıyor. Eksik veya hatalı evrak bildirimi durumunda konsolosluk, sizden yeni ek evrak talep edilebilir.

avusturya vize ücretleri

Avusturya Vize Başvurusu Adımları

Avusturya vize başvurusunu Vize Merkezi aracılığıyla yapıyorsanız takip edeceğiniz adımlar şunlar olacaktır:

1. Adım – Avusturya vizesi konusunda uzman arkadaşlarımıza ulaşabilirsiniz.

Vize Merkezi’nde görevli Avusturya Vize Departmanı Müşteri Temsilcilerini arayarak süreci başlatabilirsiniz. Ülke sorumlusu arkadaşlarımızın sorularına verdiğiniz yanıtlara göre gerekli evrakların bilgisinin bulunduğu mailler mail adresinize gönderilecektir.

2. Adım – Avusturya vizesine dair bilgi mailinde bulunan gerekli evrakları hazırlayınız.

Vize Merkezi’nde görevli Avusturya Vize Bölümü yetkililerimizin mail adresinize gönderdiği bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyanızı tamamlayın.

3. Adım – Avusturya vizesi için hazırladığınız evraklarınızı kargo ile ya da elden Vize Merkezi yetkililerine teslim edebilirsiniz.

Avusturya Vize Departmanı tarafından durumunuza uygun olarak size yönlendirilmiş olan bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek bize ulaştırabilirsiniz. Evraklarınızı elden teslim yoluyla değil de kargo ile  de gönderebilirsiniz. Bu seçeneği kullanacaksanız kargonuzun takip numarasını bir yere not etmenizi öneriyoruz.

4. Adım – Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında iletişim

Avusturya Vize Departmanımız, vize başvuru dosyanızı inceledikten sonra size bir bilgi maili gönderilecektir. Eksik veya hatalı evraklarınızın bilgisini bu mail aracılığıyla sizinle paylaşıyor olacağız. Mailde size süreç hakında da bilgi verilecektir.

5. Adım – Biyometri bilgi beyanı

Avusturya Vize Departmanı 25 Eylül 2014 tarihinden sonra herhangi bir Schengen üye ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini, biyometrik bilgilerini Parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. Söz konusu tarihten sonra Schengen vizesi almış olanların parmak izi bilgileri 5 yıl süreyle geçerli olacağından parmaz izi için başvuru merkezine gitmeleri gerekmiyor. Vize Merkezi yetkilileri biyometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık edecek ve sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır.

6. Adım – Pasaport teslimi

Avusturya Konsolosluğu Vize Departmanı, biyometrik bilgilerin beyan etmiş veya biyometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan başvuru sahiplerinin işlem sürecini tamamladıktan sonra 3-4 iş günü içinde pasaportun teslimini gerçekleştiriyor. Resmi tatil günlerinde bu süre değişebiliyor.

Pasaportların teslimatı başvuru sahiplerinin isteği üzerine kargo veya şahsen teslimatla olacaktır.

Avusurya Vize Başvurusunda Bilinmesi Gerekenler

Avusturya vizesi başvurusu doğrudan konsolosluğa yapılabiliyor

Avusturya vizesi başvurusu konsolosluğun görevlendirdiği aracı kurumdan yapılabileceği gibi doğrudan konsolosluğa da yapılabiliyor.  Ancak kota sorunu olabileceğinden başvuru esnasında sorun yaşayabilirsiniz. Avusturya Konsolosluğu/Büyükelçiliği’nin yetkilendirdiği aracı kurumdan da başvuru şahsen yapılabiliyor. Vize Merkezi aracılığıyla da yapacağınız başvurularda işlem adımlarının hiçbiri için Başvuru Merkezi’nde hazır bulunmanıza gerek yok. Parmak iziniz var ise gerekli evraklar ile pasaportunuzu Vize Merkezi’ne posta yoluyla göndermeniz yeterli olacaktır. Başvuru esnasında gerçekleşecek tüm adımları sizin adınıza yürüyüyor olacağız.  

Avusturya vizesi başvurusunda Seyahat Sağlık Sigortası yapılması gerekiyor

Avusturya vizesi başvurusunda seyahat tarihlerini kapsayan bir sağlık sigortası yapılması gerekiyor. Sigortanın kapsamı ise ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masrafları olarak belirlenmiş. Teminat tutarının 30000 € olamsı ve Schengen bölgesinde geçerlidir ibaresinin bulunması koşulu getirilmiş.

Avusturya vizesi başvurusunda seyahat amacını belirtir dilekçenin İngilizce veya Almanca yazılması gerekiyor

Avusturya’ya vize başvurusunda bulunmadan önce gerekli evraklardan oluşan bir başvuru dosyası düzenlemek gerekiyor. Başvuru dasyasında seyahat amacını belirtir bir dilekçeye de yer veriliyor. Avusturya Konsolosluğu söz konusu dilekçenin İngilizce veya Almanca yazılmış olmasını istiyor.

Avusturya vizesi başvurusunda parmak izinin verilmesi gerekiyor

Avusturya vize başvurusunda bulunulduğunda Schengen vizesi talep edilmiş oluyor. Genel kural olarak 25 Eylül 2014 tarihinden sonra alınmış parmak izi 5 yıl süreyle geçerliliğini koruyor. Avusturya için bu tarih 2016 yılından başlamak üzere olarak kabul edliyor. Avusturya Konsolosluğu/Büyükelçiliği parmak izi konusunda son vizeye bakıyor. Başvuru sahibinin son vizesi Avusturya’dan ise ve 2016 yılından sonra alınmış  olması durumunda parmak izi için Başvuru Merkezi’ne gidilmesi gerekmiyor. Aksi durumda Başvuru Merkezi’nde hazır bulunulması bekleniyor.

Avusturya vizesi başvurusunda çocuklardan vize istenmiyor

Avusturya’ya ziyaretiniz esnasında çocuklarınızı da yanınızda götürüyorsanız 12 yaş altındaki çocuklardan vize istenmiyor. Ancak Başvuru Merkezi aracılığıyla balvuru yapıyorsanız çocuklar için bir hizmet bedeli ödeniyor.

Avusturya vizesi başvurusu görev alanı

Avusturya Vizesi başvurusu bölge dağılımına göre alınırken, İstanbul tüm Türkiye genelinden başvuru kabul etmektedir.

İkametgahı Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Zonguldak, Düzce ve Yalova’da olan yolcular için başvuru İstanbul Avusturya Başkonsolosluğu’ndan yapılıyor. İkametgahı Adana, Aydın, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakari, Hatay, Iğdır, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, KKTC, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin(İçel), Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Şırnak, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat olan yolcularımız başvurularını Ankara Avusturya Büyükelçiğinden yapmak durumundalar.  

Avusturya Vizesi

Avusturya vize işlemi Avusturya’ya seyahat edecek tüm T.C. Umuma Mahsus pasaport sahibi kişiler için gerekli bir prosedürdür.  Hususi Pasaport (Yeşil), Diplomatik pasaport (Siyah), ve Hizmet/Görev Pasaport (Gri) hamili kişiler 90 günü aşmamak şartıyla Avusturya vizesi işlemlerinden muaf tutulmuşlardır başvuru işlemlerinden muaf tutulmuşlardır. Avusturya Schengen vizesi ile kişi maksimum olarak 180 içinde 90 günü aşmamak kaydıyla seyahat edebilir. Avusturya seyahatinizde kültürel gezileriniz için Turistik Vize, İş Seyahatleriniz için Ticari Vize, Avusturya’daki aile ve akraba ziyaretleriniz için Aile/Arkadaş ziyareti vizesi, Avrupa Birliği tarafından teşvik edilen yükseköğretim ve araştırma seyahatleri için öğrenci vizesine başvurusunda bulunmalısınız.

Avusturya Konsolosluğu ve Avusturya Büyükelçiliği vize başvurularını direkt olarak kendi bünyeleri üzerinden kabul etmemektedir. Avusturya vizesine başvuruda bulunacaksanız vize başvurunuzu Avusturya Konsolosluğunun outsource ettiği firma veya Schengen vize başvurularını kabul eden vize başvuru merkezleri, seyahat acenteleri aracılığıyla gerçekleştirmelisiniz.  Avusturya 90 günü aşan seyahatleriniz için Avusturya uzun süreli D vize başvurusunda bulunmalısınız. Avusturya uzun süreli vize başvurularınızı direkt olarak Avusturya Başkonsolosluğuna ya da Avusturya Büyükelçiliğine yapabilirsiniz.

avusturya vize kategorileri

Avusturya Konsolosluğu

Avusturya Konsolosluğu Avusturya’ya farklı amaçlarla seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de oturum iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Avusturya vize işlemlerini yürütmek ve değerlendirmekle yetkili Avusturya diplomatik temsilciliğidir. Avusturya Konsolosluğu’nda aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Avusturya vatandaşlarının resmi evrak prosedürleri; belge tasdiki, evlililik ehliyet belgesi (Ehefähigkeitszeugnis), doğum belgesi (Geburtsurkunde), pasaport, Avusturya vatandaşlığı belgesi (Staatsbürgerschaftsnachweis)  gibi konsolosluk işlemleri de yürütülmektedir.

Avusturya Vize Başvuru Formu

Avusturya vize başvuru formu Avusturya Konsolosluğu tarafından hazırlanmıştır. Form Avusturya Konsolosluğu görevlilerinin Avusturya Schengen vize başvurusunda bulunan kişiler hakkında bilgi sahibi olması amacıyla hazırlanmıştır.  Avusturya vize başvuru formu eksiksiz ve doğru beyanlarla doldurulmalıdır. Avusturya vize başvuru formunun eksik olduğu vize başvuru dosyaları Avusturya Konsolosluğu tarafından reddedilmektedir. Avusturya vizesi başvuru formu Türkçe, İngilizce veya Almanca olarak doldurulabilir. Başvuru dosyanızda beyan ettiğiniz belgelerdeki bilgilerle başvuru formunda girdiğiniz bilgiler birbirlerini destekleyici olmalıdır. Beyan ettiğiniz bilgilerdeki yanlışlığın vize başvuruşunuzun reddedilmesine yol açabileceğini unutmayınız.

Avusturya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Avusturya vize başvurunuz olumlu sonuçlandığı takdirde vizenizin işlenmiş olduğu pasaportunuzu ekseriyetle 4-7 iş günü sonrasında  bizden teslim alabilirsiniz. Avusturya vizesi başvurularında farklı vize kategorileri için farklı işlem süreleri mevcuttur. Avusturya vizenizin sonuçlanma süresi ibraz ettiğiniz belgelere, Avusturya Konsolosluğunun yoğun olduğu tarihlere ve konsolosluğun iş yüküne göre değişiklik göstermektedir. Bu durumda vize işlem sürenizin uzayabileceğini göz önünde bulundurmanızı ve Avusturya vize başvurunuzu dört hafta önceden yapmanızı tavsiye ederiz. 

Avusturya Vizesi Nasıl Alınır?

Avusturya’ya turistik amaçlı gidecekseniz vize başvurunuzu Schengen vize başvurularını kabul eden seyahat acenteleri aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.  Avusturya vize başvurunuzu Avusturya Vize Merkezimizle yaptığınız takdirde zaman kaybetmeden vize randevunuzu sizin uygunluk durumunuzu göz önünde bulundurarak alırız. Avusturya vize başvuru işlemlerinden biri de digital parmak izinin verilmesidir. Parmak izi sürecinde Vize Merkezi Operasyon görevlimiz size asistanlık edecektir. Avusturya Schengen vizenizle seyahatinizi Avusturya’dan başlatmanız halinde Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkını elde edersiniz. Avusturya tüm vize kategorileri için başvuruda bulunurken seyahat niyetinizi destekleyici belgeleri başvuru dosyanıza eklemeyi unutmayınız. Avusturya’ya iş seyahati için gidecekseniz ticari vize başvurusunda bulunmalısınız. Ticari vize başvurusu için Avusturya’da iş faaliyetine katılacağınız şirketten bir davetiye (istek) yazısı almalısınız. Avusturya’daki şirketten temin edeceğiniz kaşeli davet metninde sınırlı bir süre dahil olacağınız iş organizasyonun kapsamı ve süresi de bulunmalıdır. Avusturya’daki şirketten temin ettiğiniz davet (istek) yazısını Avusturya vize başvurunuzda sunmanız gerektiğini göz önünde bulundurunuz.

Avusturya Schengen Vizesi 2020

Avusturya Schengen vizesi ile vize süreniz dahilinde Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkına sahip olursunuz. Avusturya Schengen vizenizle diğer Schengen ülkelerini de ziyaret edebilirsiniz. Avusturya Schengen vizenizşe birden fazla Schengen ülkesini ziyaret etme planınız varsa seyahatinizi Avusturya’dan başlatmanız gerektiğini, ağırlıklı konaklama süresini Avusturya’ya ayırmanız gerektiğini, Avusturya seyahatiniz dışında ziyaret edeceğiniz tüm Schengen ülkelerinin ulaşım ve konaklama rezervasyon bilgilerini içeren belgelerinizi vize başvuru dosyasınıza eklemeniz gerektiğini, her ülke için kalacağınız gün sayısı eşitse ilk giriş yapacağınız ülkeden başvuru yapmanız gerektiğini hatırlatırız.

Avusturya vize başvurunuzun dışında Avusturya Vize Merkezi aracılığıyla en uygun fiyatlı hotel, uçak rezervasyonlarınızı yapabilir ve Schengen seyahatleriniz için zorunlu olan sağlık sigortanızı da bizden temin edebilirsiniz. Avusturya Schengen VIS/parmak izi ortak ağına dahil olsa da farklı bir uygulamaya gitmiştir. Avusturya Büyükelçiliği için başvuruda bulunan kişi  VIS sahibi olsun ya da olmasın şahsen müracaatta bulunmalıdır. 25 Eylül 2014 tarihinden sonra Avusturya’nın dışında bir Schengen ülkesini ziyaret ettiyseniz Avusturya Schengen başvuru sürecinde tekrar parmak izi vermeniz gerekebilir, fakat söz konusu tarihten sonra Avusturya’yı ziyaret ettiyseniz parmak izi prosedüründen muaf tutulursunuz.

Avusturya Schengen vizesi, yabancı ülke vatandaşlarının Avusturya’yı ve Schengen Bölgesi dahilindeki diğer ülke veya ülkeleri belirli bir süre ziyaret edilmesine izin vermek amacıyla verilmektedir. Schengen vizesiyle tek seferde en fazla 90 gün Schengen Bölgesi’nde konaklanılabilir. Schengen vizenizin üzerindeki giriş sayısı Schengen alanına kaç kere giriş yapabileceğinizi göstermektedir. Tek girişli vize ile birkaç Schengen ülkesine tek seyahatte geçiş yapabilmektedir. Ancak vize süreniz dahilinde Schengen bölgesinden ayrılırsanız vizeniz geçerliliğini yitirir. Vize süreniz dahilinde Türkiye’ye gelerek tekrar Avusturya’ya dönme gibi bir planınız varsa çok girişli vize talebinde bulunmalısınız. Çok girişli Schengen vizenizin geçerlilik süresi boyunca birden fazla Schengen bölgesine giriş çıkış yapabilirsiniz. Çok girişli vizeye başvuruda bulunurken Avusturya seyahatiniz ve diğer ülke seyahatlerinizle ilgili belgelerinizi eksiksiz şekilde başvuru dosyanıza eklemeniz gerektiğini unutmayınız.  

Avusturya Erasmus Vizesi

Avusturya turistik, iş faaliyeti, eğitim gibi birçok yönden Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden biridir. Erasmus değişim programına katılan pek çok Türk öğrenci Avusturya’yı tercih etmektedir. Kısa dönemli Erasmus programları da dahil 90 günden az tüm eğitim projeleriniz için Avusturya Schengen vizesi müracaatında bulunabilirsiniz. Avusturya’daki eğitimleri 90 günden fazla sürecek olan öğrenciler de D vize için başvuruda bulunmalıdır.

Avusturya Vize Evrakları 2020 

Avusturya vizesi evrakları başvuru sahibinin seyahat amacına ve mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir.  Avusturya vizesi turistik, ticari, çalışan, ev hanımı, reşit olmayan çocuk, öğrenci, emekli, şirket sahibi olma durumunuza göre değişiklik göstermektedir. Avusturya vizesi başvurusunda bulunan herkes kişisel durumuna göre hazırlayacağı evrakların dışında tam vukuatlı nüfus kayıt örneğini, iki adet biyometrik fotoğrafını, kimlik fotokopisini başvuru dosyasına eklemelidir. 

Avusturya vize başvurunuz için kullanacağınız fotoğrafınızın 6 aydan daha kısa bir süre içinde çekilmiş olmasına, arka fonunun beyaz olmasına, fotoğrafta nötr bir yüz ifadenizin olmasına ve ağzınızın kapalı olmasına dikkat ediniz. Avusturya Konsolosluğu biyometrik verilere uygun olmayan fotoğrafları kabul etmemektedir. Banka hesabınızda 4000/5000 TL bakiye olması yararınıza olacaktır. Bunların dışında Avusturya vize evraklarınızı hazırlarken Avusturya vize talep dilekçenizin Avusturya Konsolosluğuna ya da Avusturya Büyükelçiliğine hitaben, şahsen hazırlamanız gerektiğini unutmayınız.

Avusturya Schengen vizeniz onaylanmadan uçak biletinizi veya konaklayacağınız yer ücretini ödemeniz gerekmez, fakat seyahat rezervasyon bilgilerinizin olduğu websitesinin çıktısını ibraz etmeniz gerekir.

Avusturya vizesi için ebeveynle birlikte seyahat edecek reşit olmayan çocuk için de başvuru yapılmalı, gerekli belgeler tamamlanmalıdır. Seyahat esnasında reşit olmayan çocuğa eşlik eden ebeveynlerden birinin olmaması durumunda noterden vasiden/vasilerden alınan muvaffakatname getirilmelidir.

Değerli Ziyaretçilerimiz, vize başvurularınız için hazırlayacağınız belgelerinizin  güncel tarihli olduğunda emin olunuz. İş ve sosyal durumunuza göre değişiklik gösteren detaylı evrak listesini temin etmek için müşteri temsilcimizle iletişime geçebilirsiniz. Avusturya’yı turistik, ticari, aile ziyareti, transit, öğrenci gibi vize kategorisi fark etmeksizin vize başvuru evraklarınızı vakit kaybetmeden hazırlamanızı tavsiye ederiz.

Avusturya Vize Ücreti 2020

Avusturya vize ücretleri, seyahat amacınıza ve Avusturya’da kalma sürenize göre değişiklik göstermektedir. Avusturya vize harç ücretine vize koordinasyon ve danışmanlık ücreti eklenmektedir. Vize başvuru kategorinize uygun vize ücretinizi müşteri temsilcilerimizden öğrenebilirsiniz. Avusturya vize ücretiniz için hangi vize tipine başvuruda bulunacağınıza emin olmalısınız. Değerli ziyaretçilerimiz Schengen vize başvuru ücretlerinin geri ödemesiz olduğunu lütfen unutmayınız.

Avusturya Vize Reddi

Değerli ziyaretçimiz Avusturya vize başvurunuzu değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi tamamen Avusturya Konsolosluğuna aittir. Avusturya Konsolosluğunun inisiyatifine bağlı olarak reddedilme ihtimali bulunmaktadır. Avusturya Konsolosluğu egemenlik yetkisini kendi iradesiyle sınırlama yetkisine sahiptir. Bu nedenle Avusturya Konsolosluğu vize başvurunuzu uygun görmemesi, evraklarınızı yetersiz bulması, başvuru evraklarınızda çelişkili ifadeler olduğu zaman reddedebilir. Bu sebeple vizeniz onaylanmadan önce iptal edilemez seyahat anlaşmaları yapmamanızı tavsiye ederiz. Avusturya vizesinde daha önce yaşadığınız eksikliği veya yanlışlığı düzelterek yeni bir vize başvurusu gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Avusturya vizeniz reddedilirse karara itiraz etme hakkınız bulunur. Avusturya Konsolosluğuna yapacağınız yazılı müracaatla ret kararına itiraz edebilirsiniz. Avusturya Vize Merkezi olarak vizeniz ret ile sonuçlanmışsa Avusturya Vize Merkezimiz aracılığıyla ikinci bir başvuruyu gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zaman ve para kaybını yaşamamanız için elimizden geleni yapacağımıza emin olabilirsiniz. Alanında deneyimli vize danışmanlarımızla yeni bir Avusturya vize başvurusunda bulunabilirsiniz. 

Avusturya Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Vize alıp alamayacağınızı ya da vizenizin çıkma süresini tamamen Avusturya Konsolosluğu belirlediğini unutmayınız.
  • Avusturya vizesi evrak listesinde bulunan evrakların eksiksiz sunmanızı işlem sürenizin uzamaması için tavsiye ederiz.
  • Evrakların tamamını sunmanız Avusturya vizenizin onaylanacağını garanti etmez, her zaman son karar yetkisi Avusturya Konsolosluğuna aittir.
  • Avusturya vizeniz onaylanıncaya kadar bilet satın almamanızı veya ücreti iade edilemez seyahat anlaşmaları yapmamanızı öneririz.
  • Başvuru yaparken eski pasaportlarınızı (varsa) göstermeniz yararınıza olacaktır, başvuru esnasında eski pasaportlarınız size geri verilecektir.
  • Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşıysanız bütün belgelere ek olarak Türkiye’deki oturum izni belgenizi de Avusturya Konsolosluğuna ibraz etmelisiniz. Türkiye’deki oturma izninizin, vizenizin geçerlilik tarihinden sonra 90 gün daha geçerli olması gerekmektedir.
  • Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu evlenmeden önceki soyisminin bulunduğu pasaportla vize müracaatını kabul etmemektedir. Ankara Büyükelçiliği evlenmeden önceki soyisminin bulunduğu pasaportla olan müracaatı kabul etmektedir.

Avusturya ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

2 Yorum Avusturya Vize Başvurusu 2020
H. Basri Gençsoy 25/03/20, 17:27

Avusturya vize başvurusu 2020 yılında konsolosluklara mı yapılıyor? Daha kolay yapmanın bir yolu var mıdır?
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Avusturya Vize Başvuru Ücreti
S. Taşkıran 07/04/20, 14:13

Merhaba Avusturya’ya arkadaşım ile beraber turistik 4 – 5 günlük bir seyahat etmek istiyoruz. Arkadaşımın mevcut vizesi var ama benim yok. Vize başvurusu için çok vaktim kalmadı. Vizem ne kadar sürede sonuçlanır ve Avusturya vize başvuru ücreti nedir? Ayrıca vizemin ret olma durumunda vize ücretim iade edilir mi? Yardımlarınızı rica ediyorum.
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Avusturya vize reddi
E.S. 14/04/20, 14:39

Merhabalar geçen ay Avusturya’ya vize başvurusu yaptım. Yalnız bilmediğim ve anlamadığım bir sebep ile Avusturya vize reddi yaşadım. Vizemin ret olma sebebi sizce ne olabilir ve daha sonraki vizelerimi olumsuz etkileyeceği hakkında bilgi edindim sizce olumsuz etkiler mi başvuru yapsam gene ret mi olur? Avusturya vizesi başvurusu yapmak için beklemeli miyim? Vizemin ret sebebinin ne olduğunu nasıl ve nereden öğrenebilirim? Beni aydınlatırsanız çok memnun olurum şimdiden teşekkürler.
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Avusturya Vize Evrakları 2020
L. Bilican 26/03/20, 18:07

Merhaba. Avusturya vize evrakları 2020 yılı için hangileridir? Değişiklik yapıldı mı?
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Avusturya Vizesi
E. Kara 26/10/16, 16:54

Avusturya vizesi için başvuru yapmayı düşünüyorum fakat çok bilgim yok. Nasıl yapacağım konusunda yardımcı olabilir misiniz?
Cevabı Görüntüle
Telefon
x