Avusturya Konsolosluğu

Avusturya Konsolosluğu

Avusturya ile Türkiye arasında olan anlaşma gereği Türkiye Cumhuriyeti diplomatik, hizmet veya hususi pasaport sahibi vatandaşlarının 180 gün içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile Avusturya’ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Umumi pasaport hamilleri Avusturya Schengen vize uygulamasına tabidir.

Avusturya Konsolosluğu, Avusturya'ya düzenlenecek olan kısa süreli seyahatler için vize işlem başvurularını direkt kabul etmezken, uzun süreli oturum, çalışma ve aile birleşimi vize başvurularının doğrudan İstanbul Avusturya Başkonsolosluğu ya da Ankara Avusturya Büyükelçiliği'ne yapılmasını zorunlu tutmaktadır. Kısa süreli Avusturya vizesi başvuruları için Avusturya Konsolosluğu aracı başvuru merkezleri ile çalışmaya başlamış olup; konsolosluk randevu sistemi ile Avusturya vizesi işlemlerini değerlendirmeye almaktadır.   

Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde bulunan Avusturya Fahri Konsolosları ise Avusturya vizesi başvurularını kabul etmektedir. Avusturya Antalya Fahri Konsolosluğu, Avusturya Edirne Fahri Konsolosluğu, Avusturya Bursa Fahri Konsolosluğu, Avusturya Bodrum Fahri Konsolosluğu, Avusturya Kayseri Fahri Konsolosluğu, Almanya Mersin Fahri Konsolosluğu, Avusturya Hatay Fahri Konsolosluğu, Avusturya İzmir Fahri Konsolosluğu ve Avusturya Samsun Fahri Konsolosluğu; resmi temsilciliğin olmadığı Türkiye'nin farklı şehirlerinde Fahri Konsolosluk olarak yetki görevlerini sürdürmektedirler. Ancak Avusturya Fahri Konsoloslukları'nın, Avusturya vizesi hakkında karar verme yetkisi bulunmamaktadır. Yine Avusturya vizesi hakkında karar verecek tek yetkili kurum Avusturya Konsoloslukları'dır.

Avusturya Vizesi En Yakın Ofisleri

Avusturya ile ilgili sizden gelen sorular

2 sorudan en popüler 2 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Avusturya Konsolosluğu Vize
  Ş. Sayıner, 28 Mar 2020, 15:06

  Avusturya’ya 6 günlük bir seyahat planım var vize başvurusu için Avusturya Başkonsolosluğu’na mı gitmem gerekli internetten araştırmalarım sonucu konsolosluğun randevu vermediğini öğrendim birçok danışman firma ile karşılaştım ama hiçbiri inandırıcı gelmedi. Sizi araştırdım ve oldukça olumlu yorumlar gördüm Avusturya Konsolosluğu vize işlemleri için şahsen gitmem gerekir mi? Sizden bilgi alabilir miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Avusturya Konsolosluğu Nerede?
  T. Ağaçlı, 27 Mar 2020, 14:15

  Merhabalar, ben emekliyim ve eşimle birlikte Avusturya’yı gezmek istiyoruz. Vize başvurusunu konsolosluktan mı yapacağım? Avusturya konsolosluğu nerede? Öğrenebilir miyim? İletişim bilgilerini de rica ediyorum.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Avusturya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp