Avusturya Şoför Vizesi

Avusturya Şoför Vizesi

Avusturya ülke sınırları içinde 180 gün içinde 90 günü aşmayacak şekilde kısa süreli nakliyecilik ya da taşımacılık yapmak üzere çalışacak olan vatandaşlar Avusturya şoför vizesi başvurusu yapmalıdır. Bir Schengen vize türü olan Avusturya şoför/tır şoförü vizesi, diğer kısa süreli vize türleri olan Avusturya turistik vize ve ticari vizeden farklı özellikler göstermekte ve hazırlanması gereken zorunlu evraklarında farklılıklar bulunmaktadır. Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarının şoför vizesi türünden Schengen vize başvurusu yapması gerekirken; yeşil, gri ve siyah pasaport sahibi vatandaşlar bu vizeden muaftır.

Şoför vizesi Avusturya başvurularında öncelikle geçerli bir pasaport sahibi olunması zorunludur. Pasaport 10 yıldan eski olmamalı, en az 2 adet boş sayfası bulunmalı ve herhangi bir yırtık ve eksik sayfaya sahip olmamalıdır. Seyahat amacı ve süresine göre hazırlanması gereken zorunlu evraklar eksiksiz ve hatasız şekilde hazırlanarak bir dosya haline getirilmeli ve öyle sunulmalıdır. Şoför vizesi Avusturya için başvurular direk olarak konsolosluklara yapılmamaktadır. Konsolosluklara akredite olan yetkili vize danışmanlık merkezleri ve acenteler aracılığıyla başvurular alınmaktadır.

Şoför vizesine başvururken Schengen vize kuralları gereği daha önce parmak izi kaydı yaptırmamış olan başvuru sahipleri yetkili başvuru merkezlerine gelerek parmak izlerini vermek zorundadır. Parmak izi bilgileri Schengen veri tabanında 5 yıl süreyle saklı tutulmaktadır. Son 5 yıl içerisinde parmak izi vermiş olan vatandaşların yeniden bu işlemi yaptırmasına gerek olmamaktadır.

Avusturya şoför vize başvurusu sonuçlanma süresi ortalama 7-15 gün arasındadır. Vize kararları tamamen konsolosluklar tarafından verilmektedir. Sonuçlanma süreleri konsolosluğun yoğun dönemlerine, resmi tatillere ve evrak/mülakat taleplerine göre değişebilmektedir.

Vize Merkezi Avusturya şoför vizesi başvurusu konusunda eksiksiz şekilde hizmet vermektedir. Evrakların hazırlanması, başvuru dosyasının oluşturulması, vize randevu alınması ve randevuda başvuru sahiplerine eşlik edilmesi, vize sonuçlanması gibi tüm aşamalarda danışmanlık ve destek vermektedir. Daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız sayfalarımızı inceleyebilir ya da ofislerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Avusturya Şoför Vizesi Ücreti

Avusturya şoför vize başvuruları Avusturya Konsolosluğunun resmi başvuru merkezinden yapılmaktadır. Avusturya vize ücretleri bu sebeple 2 kategoride ödenmektedir. Avusturya Konsolosluk harcı 80€ ve Avusturya başvuru merkezi hizmet bedeli 45€ olmak üzere toplam 145 € olarak ücretlendirilmektedir. Aynı zamanda Avusturya vizesi danışmanlık bedeli Vize merkezi olarak 70 € olarak ücretlendirilmektedir.

Vize Harcı Ne Kadar ve Nereye Yatırılır?

Avusturya Şoför vize başvuruları Avusturya Konsolosluğunun resmi başvuru merkezi tarafından kabul edilmektedir. Avusturya şoför vizelerinde Konsolosluk harcı 80€ Başvuru merkezi hizmet bedeli 45 € olmak üzere 145 € alınmaktadır. Harçlar başvuru merkezine nakit olarak € bazlı ödenmektedir.

Vize Başvuru Formu

Avusturya şoför vizesi başvuru formu online olarak Konsolosluğun yetkilendirdiği başvuru merkezinin resmi sitesi üzerinden doldurulmaktadır. Her başvuru sahibi için mutlaka başvuru formu doldurulması gerekmektedir. Başvuru formu eksik veya yanlış olan başvuru formları redde sebebiyet vermekle beraber eksiksiz olarak doldurulmalıdır.

Vize Kaç Günde Çıkar?

Avusturya şoför vizesi ortalama işlem süresi randevudan sonra 10-15 iş gündür. Lakin pandemi nedeni ile bu süre uzayabilir ya da kısalabilmektedir. İşlem süresi tamamen konsolosluğa bağlıdır. Avusturya şoför vizeleri Avusturya Konsolosluğunun resmi başvuru merkezi tarafından kabul edilmektedir.

Avusturya Tır Şoförü Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Hatalı, yanlış bilgiler ve sahte evraklar vizenizin ret ile sonuçlanmasına neden olmaktadır. Tamamlanmamış başvurular geri çevrilmeye sebep olabilir ya da işlem sürecini uzatabilir. Vizelerinin işlemleri seyahatin niteliğine bağlı olup, 6 ila 14 iş günü sürmektedir. Bazı özel durumlarda birkaç haftayı da bulabilmektedir. Avusturya Başkonsolosluğu ek belge talep etme hakkına sahiptir.

Avusturya tır şoförü vizesi 6 ay içerisinde ancak en fazla 90 günlük bir süre için verilebilir ve sadece iş yolculuğu amaçlı alınabilir.

1. Vize başvuru formu:Başvuru formunun el ile yazılmış büyük harflerle veya daktilo ile yazılmış, eksiksiz, gerçeğe uygun doldurulmuş ve vize başvuru sahibi tarafından imzalanmış olması gerekmektedir.
2. Vize talep dilekçesi:Konsolosluğa hitaben yazılmış vize talep dilekçesi.
3. Pasaport:Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olan pasaport. Pasaportun veriliş tarihi 10 yılı aşmamalı. Güncel diğer pasaportunuz ve eski pasaportunuzun ve daha önce alınan vize fotokopileri başvuruya muhakkak eklenmelidir. Pasaport fotokopisi ve daha önce alınan vize fotokopileri de eklenmelidir.
4. Fotoğraf:2 adet yeni çekilmiş renkli biyometrik (3,5 x 4,5 cm) fotoğraf. Bir tanesi başvuru formun sağ üst köşesinde yer almalıdır. Fotoğrafın arka planı aydınlık olmalıdır. Avusturya`daki firma veya kurum EVE (elektronik taahhüt beyanında) veya GVE beyanında bulunmalıdır. (eğer Avusturyalı kurum GVE vermek isterse, Avusturya İçişleri Bakanlığı'na başvurmalıdır)
5. Seyahat sağlık sigortası:Tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 euro teminatlı seyahat sağlık sigortası.
6. Şirketin garanti belgesi ve üye ise UND (uluslararası nakliyeciler derneği) garanti belgesi

İşverenden istenilen evraklar:

Antetli kağıdına yazılmış çalışma belgesi. Bu belgenin Almanca veya İngilizce olması zorunludur. Belgenin içeriğinde bulunması gereken bilgi:

 • İşverenin açık adresi ve telefon numarası (sabit hat)
 • Çalışanın göreve başlama tarihi
 • Çalışanın şirket içerisindeki pozisyonu
 • Çalışanın izinli olduğu gün sayısı
 • İmzalayan yetkilinin adı, soyadı ve görevi
 • Faaliyet Belgesi
 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • Vergi Levhası
 • İmza Sirküleri
 • C2 sertifikası (ihracat izini)

7. Çalışanın 3 aylık maaş bordosu ve SGK ise giriş bildirgesi ile SGK hizmet dökümü
8. Detaylı seyahat rotası
9. Ehliyet:Şoförün ulusal ve uluslararası sürücü belgesi

Avusturya Şoför Vizesi Hakkında Önemli Notlar

 • Avusturya vizesisonucuyla ilgili karar vermeye tek yetkili kurum Avusturya Konsolosluğu'dur.
 • Avusturya Konsolosluğu gerek duyması halinde vize başvuru sahibinden ek evrak talep etme hakkına sahiptir. Bu ve benzeri durumlarda tarafınıza gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.
 • Seyahatinizi ispat eden diğer belgeler (otel ve uçak rezervasyonu, seyahat sigortası vb.) kurumumuz tarafından tamamlanacaktır. Hazırlamış olduğunuz belgeleri lütfen adresimize ulaştırınız. Evrak teslim alındı bilgisini sizlerle paylaşacağız. Kargo ve kurye hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Hizmet ödemeleri başvuru sahibi tarafından karşılanacaktır.
 • Başvuru belgelerini eksiksiz olarak tamamlamış yolcularımızın randevuları uygun olan ilk iş gününe alınacaktır. Randevu saati ve tarihi sizlerin onayına sunulacaktır.
 • Temsilcilerimiz, başvuru işlemlerinizin sorunsuz gerçekleşmesi için parmak izi alımı sırasında sizlere eşlik edecektir.
 • Pasaport işlemleri sırasında vermiş olduğunuz parmak izi Avusturya Konsolosluğu tarafından tanınmamaktadır.
 • Başvuru belgelerinin tamamlanmış olması, mutlaka vize verileceği anlamına gelmemektedir. Avusturya vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar Avusturya Konsolosluğu’nun inisiyatifindedir. Vize başvurularınızın sonucu ve vize çıkış süresiyle ilgili nihai karar konsolosluk tarafından verilecektir.

Avusturya Vize Reddi Kabus Olmasın

Avusturya ile ilgili sizden gelen sorular

1 sorudan en popüler 1 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Avusturya Şoför Vizesi
  Hakkı, 11 Nis 2020, 17:42

  Merhabalar, Avusturya şoför vizesi almam gerekiyor. Yalnız çalıştığım şirket vize kısmı ile ilgilenmiyor ve şoför vizesi almam gerektiği söylendi. Kendim başvuru yapacağım için şoför vizesi ile ne kadar süreli bir vize alabilirim öğrenmek istiyorum. Ve vizemin şoför vizesi kapsamına girmesi için ekstra ne sunmam gerekiyor? Ayrıca çalışma durumumdan dolayı bu işlemlerle uğraşmam mümkün değil. Sizden danışmanlık alma durumumda bu işlemlerimi siz halledebiliyor musunuz? Bana yardımcı olabilir misiniz rica etsem? Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Avusturya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp