Avusturya Vize

Avusturya vize başvurunuzu sizin adınıza yapalım!

Avusturya vize 2023 yılı için gereken evraklar koşullara göre değişebilmektedir. Avusturya vizesi güncel evraklarına ulaşmak için temsilcilerimizi arayın. Güncel Avusturya vize evrak listesi e-mail adresinize gönderilecektir. Vize Merkezi temsilcilerimiz Avusturya vize işlemlerinde size destek olmaktan mutluluk duyacaktır.

Avusturya Vizesi Nasıl Alınır?

Avusturya vizesi için müracaatta bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veya Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu kişiler vize başvurularını doğrudan Avusturya Konsolosluğu’na gerçekleştiremeyeceklerdir. Avusturya Konsolosluğu, Schengen vize müracaatlarını anlaşmalı kurumlar ve anlaşmalı kurum akreditasyonu bulunan seyahat acenteleri üzerinden kabul etmektedir. 

Avusturya Vize Merkezi departmanı Avusturya vize işlemlerinizde evrak takibi, randevu alımı, uçak ve otel rezervasyonu konularında uzman kadrosuyla hizmet vermektedir. Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak durumunuza ve mesleğinize uygun evrak listesini talep edin. Avusturya vizesi için gerekli evraklar size e-mail ile ulaştırılacaktır. Evraklarınızı hazırladıktan sonra bize kargo veya elden ulaştırabilirsiniz. Vize Merkezi temsilcilerimiz gönderdiğiniz evrakları analiz ederek ihtiyacınız olan vizeyi almanız için sizi en doğru şekilde yönlendireceklerdir. 

Avusturya vizesi başvurusu yapmak için öncelikle seyahat amacınızı doğru şekilde belirlemeniz gerekecektir. Bu noktada Vize Merkezi temsilcilerimiz size gereken desteği vermektedir. Seyahatiniz turistik, ticari, aile ziyareti, özel ziyaret amaçlı olabilir. Avusturya turistik vize, ticari vize, aile ve arkadaş ziyareti vizesi evrakları birbirinden farklılık göstermektedir. Ayrıca mesleki durumunuzda evrakların hazırlanmasında dikkate alınmaktadır. Durumunuza uygun evrak listesini talep etmek için sitemizin sol tarafında yer alan "Şubelerimiz" bölümünden ikamet adresinize uygun şubemize telefon veya mail ile ulaşabilirsiniz. Evraklarınızı bize elden veya kargo ile ulaştırdıktan sonra randevu tarihiniz size bildirilecektir.

Vize Merkezi, Avusturya vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak bireysel ve kurumsal olarak hizmet vermektedir.  Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının Avusturya Vizesi Almaları Zorunlu mu?

Avusturya vizesi, Avusturya’ya seyahat edecek olan Türkiye vatandaşları için gerekli bir prosedürdür. Avusturya’ya seyahat edecek Türk vatandaşlarının, seyahatleri öncesinde Avusturya Konsolosluğu temsilciliklerine Avusturya vizesi başvurusunda bulunmaları gerekecektir. Avusturya Konsolosluğu, T.C. umuma mahsus (bordo) pasaport hamili kişilere vize alma zorunluluğu koyarken; diplomatik pasaport, hususi pasaport ve hizmet pasaportu sahibi kişileri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vize işlemlerinden muaf tutmaktadır. Avusturya vizesi alım işlemleri ve vize başvurusu için gerekli evraklar Avusturya seyahat amacına göre değişiklik göstermektedir. Seyahat amacınıza göre Avusturya turistik vizesi, Avusturya ticari vizesi, Avusturya aile ziyareti vizesi, Avusturya aile ve arkadaş ziyareti vizesi, Avusturya transit vizesi, Avusturya şoför vizesi gibi tüm vize kategorilerinde 90 güne kadar kısa süreli seyahatler için Avusturya vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Avusturya Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Avusturya vizesi başvurusu için gerekli evraklar turistik, ticari veya aile ziyareti gibi vize başvurusunda bulunan kişinin seyahat amacına ve mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir. Avusturya vize başvurusu için gerekli evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanmış ve evraklarda beyan edilen bilgilerin güncel olması gerekmektedir. Avusturya vizesi başvurusunda bulunacaksanız seyahat amacınıza ve mesleki durumunuza yönelik başvuru evraklarını web sayfamızdaki "Vize İşlemleri" alt menüsünde bulunan turistik, ticari, transit, aile ve arkadaş ziyareti, şoför vizesi içeren vize kategorilerinde bulabilirsiniz.

Avusturya vizesi için gerekli evrakların başvuruda bulunacak kişinin gerçekleştireceği seyahatin amacını, seyahat masraflarını destekleyen maddi kaynağın biçimini ve başvuru sahibinin Türkiye’ye geri dönmesini gerektiren bağların varlığını kanıtlayıcı belgeler olmalıdır.

Vize Merkezi - Avusturya vize departmanı çağrı merkezini arayarak Avusturya Schengen vizesi (90 güne kadar konaklamalı) başvuru evraklarını temsilcilerimizden ''bilgi e-maili'' olarak talep edebilirsiniz. Vize Merkezi - Avusturya vize departmanı hazırlanması gereken evrakların güncel halini sizlerle e-posta olarak paylaşacaktır. Avusturya vize başvurunuz için hazırlanması gereken evraklar tarafınıza yönlendirmiş olduğumuz bilgi malinde veya web sayfamızda belirtilen evrakların listesi ile sınırlı değildir. Konsolosluk vize bölümünce tarafınızdan yeni evraklar talep edilebilir, beyan etmiş olduğunuz evrakların orijinalini paylaşmanız istenebilir veya sunmuş olduğunuzun evrakların yeniden güncel tarihli halini sunmanız söz konusu olabilir. Bu ve benzeri durumlarla karşılaşılması halinde talep edilen evrakları yeniden sunmak zorunda olduğunuzu ve Avusturya vizesi alım işlemlerinizin uzamaması için Vize Merkezi müşteri temsilcilerimize ileteceğiniz bilgilerin seyahat amacınıza ve mesleki durumunuza uygun, tutarlı bilgiler olması gerektiğini unutmayınız.

Önemli Not: Avusturya’da bulunan aile/akraba/arkadaş ziyaretinde bulunacak kişilerin Avusturya aile/akraba/arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Başvuru dilekçesinde seyahat amacınızı farkında olmadan yanlış olarak beyan etmeniz halinde vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanabilir. Örneğin aile/akraba/arkadaş ziyaretinde bulunacak kişiler başvuru dilekçesinde seyahat amacını turistik olarak değil mutlaka aile/arkadaş/akraba ziyareti olarak belirtmelidir.

avusturya-vizesi-evrak-listesi-icin-tiklayiniz

Avusturya Vizesi Randevu İşlemi

Avusturya vizesi için başvuruda bulunacak kişilerin randevu almaları gerekmektedir. Avusturya vize başvuruları için randevular Avusturya Konsolosluğu’nun yoğunluğuna göre ileri bir tarihe verilebilir. Bu sebeple vize başvurusunun seyahat tarihinden en az 4 hafta önce yapılması tavsiye edilir. Avusturya vizesi randevu tarihi ve saatinde müracaatını gerçekleştiremediğiniz takdirde vakit kaybetmeden yeni bir vize randevu tarihi almalısınız. Avusturya vizesi başvurularınız için seyahat tarihinize uygun randevu tarih ve saati konusunda Vize Merkezi temsilcilerimizden destek alabilirsiniz.

Avusturya vizesi randevusu biyometrik verinizi ibraz ettiğiniz bir işlemdir ve Schengen prosedürü gereği bir zorunluluktur. Son 5 yıl içinde Schengen vizesi işlemlerinde parmak izlerini ibraz etmemiş olanlar Avusturya vize randevusunda parmak izi verme işlemini gerçekleştirmelidirler. Son 5 yıl içinde alınan Schengen vizelerinde VIS ibaresi bulunmayan yolcular Avusturya vize randevusuna bizzat gelerek parmak iz bilgilerini içeren biyotmetrik verilerini ibraz etmelidirler. Avusturya vizesi randevunzda Vize Merkezi asistanlarımız size destek olacaklardır. 

Vize Merkezi, Avusturya vize başvuru evraklarının hazırlanmasından itibaren vizeniz sonuçlanana kadar bütün vize başvuru sürecinde size danışmanlık ederek Avusturya vizesi başvuru dosyanızın hızlı, güncel ve eksiksiz şekilde tamamlanmasına destek olmaktadır. Vize Merkezi temsilcilerimizle irtibata geçmeniz halinde Avusturya vize ücreti, Avusturya vize harcı, seyahat sağlık sigortası, en uygun fiyatlı otel ve uçak bileti rezervasyonları gibi işlemlerinizi de en hızlı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Değerli ziyaretçilerimiz; Vize Merkezi, Avusturya vize başvuru işlemlerinizin takip ve idari kısmına destek olmak için vardır. Avusturya vizesi başvurularının incelenmesi, değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması tamamen Avusturya Büyükelçiliği’nin ve Avusturya Konsolosluğu’nun yetki alanı içindedir.

Avusturya Vizesinin Sonuçlanma Süresi

Avusturya vizesi için yapılan başvurular 5 ila 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süre Avusturya Konsolosluğu'nun vize bölümünün yoğun çalışma halinde olduğu resmi tatilleri, hafta sonlarını, ek evrak talep edilmesi sırasında yaşanan zaman kayıplarını kapsamamaktadır. Bu gibi durumlarda Avusturya vizesi başvurusunun sonuçlanma süresi uzayabilir. Bu sebeple Avusturya vizesi başvuru sahibinin olası aksiliklere veya prosedürlerin uzamasına karşı en az 1 ay önceden Avusturya vize müracaatını başlatması tavsiye edilir.

Değerli ziyaretçilerimiz; Avusturya vizesi başvuru sürecinizin uzaması halinde veya başka bir ülkeye seyahatiniz için pasaportunuzu kullanmanızı gerektiren durumlarda, istisnai durumunuzu kanıtlayıcı ek dilekçe, seyahat edilecek diğer ülke için yapılan konaklama ve uçuş bilgilerinizin rezervasyonlarını başvuru dosyasında bulunması gerektiğini unutmayınız. Buna ek olarak Avusturya Konsolosluğu’nun çalışma programına göre vize başvurunuzun sonuçlanma süresinin değişkenlik gösterebileceğini de belirtmek isteriz.

Avusturya Vize Talep Dilekçeleri Hakkında

Avusturya vize başvurusunda bulunacak kişilerin seyahat amaçlarını Avusturya Konsolosluğu’na yazılı olarak beyan etmeleri gerekmektedir. Avusturya vize talebinde bulunan kişi seyahatinin amacını, tarihlerini ve  seyahat masraflarını karşılayacak ekonomik yeterliliğinin bulunduğunu Avusturya Konsolosluğu’na hitaben yazacağı dilekçe metninde açık bir şekilde belirtmelidir. Avusturya Konsolosluğu’na hitaben yazılacak dilekçe metni; başvuru sahibinin sosyal statüsüne, bağlı bulunduğu iş yerindeki pozisyonuna ve seyahatinin amacına göre kategorize edilmiş vize türlerine göre değişiklik gösterecektir. 

Avusturya vize başvuru sahibi emekli ise; Avusturya Konsolosluğu’na hitaben yazılacak dilekçe metnini şahsen hazırlamalıdır. Emekli kişi Avusturya Konsolosluğu’na yazacağı dilekçe metninde seyahat niyeti, gidiş dönüş tarihleri gibi bilgileri Avusturya Konsolosluğu görevlileri ile paylaşmak durumundadır.

Avusturya vize başvuru sahibi ev hanımı ise; Avusturya vizesi başvuru dosyasına konsolosluğa şahsen yazacağı dilekçe metnine ek olarak kendisinin masraflarını karşılayacak olan birinci dereceden yakını statüsündeki sponsoru tarafından yazılmış dilekçeyi de dahil etmelidir. Ayrıca Avusturya vize müracaatında bulunacak ev hanımının başvuru dosyasına masraflarını karşılayacak kişinin bağlı bulunduğu şirketten alacağı “Çalışma Yazısı” da eklenmelidir.

Avusturya Vizesi Başvurusunda Bulunurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Avusturya vizesi alırken vizenizin işleneceği pasaportunuzun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olmasına, seyahatinizin sonlanacağı tarihten sonra en az 6 ay geçerliliğinin ve en az 2 boş sayfasının bulunmasına dikkat etmeniz gerekir.

Avusturya vizesi alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta biyometrik verilerinizdir. Konsolosluk yetkilileri gerekli gördüğü takdirde vize başvurusunda bulunan kişileri biyometrik verilerinin teyidi veya mülakat için Avusturya Konsolosluğu’na çağırabilir. Avusturya vize başvurusunu Vize Merkezi aracılığıyla gerçekleştirmeniz halinde, mülakata çağrılan kişilerin hazırlıklı olmasına yönelik gerekli bilgiler, Vize Merkezi temsilcimizce tarafınıza iletilecektir.

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu tarafından yayınlanan bildiride, 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren yapılacak Schengen vizesi müracaatlarında “Vize Bilgi Sistemi (VBS)” genel uygulaması kapsamında vizeye tabi diğer ülke vatandaşlarından olduğu gibi T.C. vatandaşlarından da parmak izi alınmaya başlanacağı duyurulmuştur. Bu sebeple Avusturya vize talebinde bulunan kişilerin parmak izi verisinin de içinde bulunduğu biyometrik veri işlem kaydını yaptırması gereklidir. Bu tarihten sonra yalnızca Avusturya'ya seyahat eden kişiler ve 12 yaş altı çocuklar VIS/parmak izi prosedüründen muaf tutulmuştur. 

Değerli ziyaretçilerimiz,

Biyometrik verilere dahil olan Avusturya vize başvurusuna ekleyeceğiniz fotoğrafınızda dikkat çekici bir fiziksel değişiklik olması Avusturya Konsolosluğu’nun vize başvurusunu değerlendirme sürecini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden fotoğrafınızın 3 ay içinde ve Schengen vize işlemlerinde istenen biyometrik ölçülere uygun olarak çekilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. 

Avusturya vizesi başvuru işlemleriniz sonuçlanmadan konaklama ve ulaşım ücreti ödememenizi, Avusturya vize başvurularınız için gerekli olan konaklama ve ulaşım bilgilerinizi ön rezervasyon olarak vize başvuru dosyanızda beyan etmenizi tavsiye ederiz.

Avusturya vizesine başvurusu yapmadan önce pasaportunuzda herhangi bir tahrifat (yırtık, kazıntı, silinme vb.) bulunmadığını kontrol etmeniz ve Avusturya seyahatlerinizde pasaport fotokopinizi ve seyahat sağlık sigortanızın bir nüshasını yanınızda bulundurmanız yararınıza olacaktır.

Avusturya Vize Ücreti

Avusturya vizesi ücretleri seyahat amacına, başvuruda bulunulan vize kategorisine, seyahatin süresine göre değişiklik gösterebilir. Turistik, ticari, aile ziyareti ve diğer vize türlerine göre değişiklik gösteren vize ücretlerini öğrenmek için Vize Merkezi temsilcimizle irtibata geçebilirsiniz. Vize ücretinin yatırıldığını gösteren dekontun başvuru belgeleri arasında bulunması zorunludur. Dekontun orijinalinin vize başvuru dosyasında bulunması gerekmektedir.

Avusturya Vizesi Reddi

Avusturya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği egemenlik yetkisini kendi iradesiyle sınırlama, ülkeye hangi yabancının hangi koşulda girebileceklerini belirleme hakkına sahiptir. Bu sebeple Avusturya Konsolosluğu kişinin Avusturya vizesi başvurusunu uygun görmemesi halinde reddedebilir. Avusturya vizesi başvurularında Avusturya Konsolosluğu’nun talep ettiği şartlardan bir veya birkaçının yerine getirilmemesi, belgelerin eksik veya hatalı olması, başvurunun ret alma olasılığını doğrudan etkilemektedir.

Avusturya vizesi reddi durumu, Avusturya’ya olan seyahatinizin engellendiği anlamını taşımamaktadır. Avusturya vize talebi reddedilen kişi Avusturya vize başvurusunun reddine itiraz etme hakkına sahiptir. İtiraz Avusturya Konsolosluğu’na yazılı müracaatla yapılmaktadır. Avusturya Konsolosluğu vize başvuru sayısına sınırlama koymamaktadır. Avusturya vizesi başvurusu reddedilen kişi yeniden başvuru yapmadan önce belgelerinin tutarlılığını denetlemelidir. Avusturya vizesi başvurusunda bulunan kişi gerekli hazırlıklarını tamamlaması halinde tekrar vize başvurusunda bulunabilir. Vize Merkezi, başvuru sahibinin aynı zaman ve para kaybını yaşamaması için alanında uzman vize danışmanlarıyla yeni bir başvuruyu gerçekleştirmesine yardımcı olur.

Avusturya Vizesi için Hemen İletişime Geçin!

Vize Merkezi Avusturya vize temsilcileri, Avusturya vize işlemlerini sizin adınıza planlamaya ve takibini yapmaya hazırdır.

avusturya-vizeni-bize-birak

Yükleniyor...
Vize Başvuru Merkezi
Vize Merkezi - 2022 Tüm Hakları Saklıdır PAGE_ID : 4556