Avusturya Schengen Vizesi

Avusturya Schengen Vizesi

Değerli ziyaretçimiz,

Ziyaret etmekte olduğunuz bu sayfa, Avusturya Schengen vize başvuru işlemleri üzerine hazırlanmış bir sayfadır. Avusturya Schengen vizesine dair sıkça sorulan soruları burada bulacaksınız.

Sayfamızı dikkatli bir şekilde incelenmeniz halinde Avusturya Schengen vize başvurularınızı Vize Merkezi Avusturya vize departmanı ile en kolay şekilde gerçekleştirebileceksiniz.

Avusturya Schengen Vizesi

Avusturya Schengen vizesi 180 günlük bir dönemde 90 günü aşmayacak süre Schengen üye devletlerinin sınırları içindeki planlı ziyaretleri veya bu sınırlardan yapılan transit geçişleri kapsayan “kısa süreli vize” türüdür. Schengen üye ülkelerinin havaalanlarının uluslararası transit alanlarından asıl gidilecek olan ülkeye aktarmalarda kullanılan “havaalanı transit vize” de Schengen vizesi kapsamındadır. Avusturya Schengen vizesi, vizenin geçerli olduğu süre zarfında diğer Schengen ülkelerini ziyaret etmenize fırsat tanır.

Schengen Vizesinin Geçerli Olduğu Ülkeler

Schengen bölgesi, Schengen Ülkeleri olarak anılan 26 ülkeyi kapsar. Schengen Anlaşması'na taraf olan bu ülkelerin vatandaşları kendi ülke sınırlarının dışında, Schengen bölgesi sınırları dahilinde serbest dolaşım hakkına sahiptir. Schengen ülkeleri; Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Almanya, Yunanistan, İzlanda, Avusturya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, İtalya, Fransa, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İsveç ve İsviçre. Bu ülkeler kısa süreli vize kategorilerinde ortak bir vize politikası uygulamaktadır. Bu ülkelerden İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lihtenştayn Avrupa Birliği üyesi olmamalarına rağmen Schengen bölgesine dahildir.

Avusturya Schengen Vizesi Başvurusu

Türkiye’de Avusturya Schengen vize başvuruları Avusturya konsoloslukların akredite ettiği vize başvuru merkezleri ve seyahat acenteleri vasıtasıyla kabul edilmektedir. Eğer birden fazla Schengen ülkesine seyahat edilecekse, Schengen vize başvurusunun ilk gidilecek ülkenin konsolosluğuna yapılması gerekir. Eğer Schengen vize başvurunuzu Avusturya Konsolosluğu üzerinden gerçekleştirecekseniz ilk giriş yapacağınız ülkenin Avusturya olması doğru olur. Avusturya Schengen vizesi için seyahat amacınıza uygun vize kategorilerini ve durumunuza göre Schengen vizesi için gereken evrak listesini "Avusturya Vize İşlemleri" bölümümüzün altında bulacaksınız. Vize Merkezi temsilcimizle iletişime geçtiğiniz takdirde en güncel evrak listesi e-mail adresinize gönderilir. Avusturya Schengen vizesi evraklarınızı bize kargo ile gönderdikten sonra başvuru dosyanız hazırlanır. Daha önceden alınmış bir Schengen vizeniz yoksa VIS prosedürü dahilinde parmak izi verme işlemi gerçekleştirmeniz gerekecektir. Bu süreçte yetkililerimiz, biyometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık gerçekleştirecek ve sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinin tamamlanmasını sağlayacaktır. Schengen yönetmeliği gereğince 25 Eylül 2014 tarihi itibariyle vize işlemleriniz için parmak izi uygulamasına (VIS) geçilmiştir. Bu tarihinden itibaren Schengen vizesi alan başvuru sahiplerinin randevu gün ve saatinde başvuru merkezinde hazır bulunmaları gerekmektedir. Randevu gününüzde temsilcimiz sizlere eşlik edecektir.

Avusturya Schengen Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalı?

Avusturya Schengen vize başvurularının planlanan seyahatten 15 gün önceden yapılması tavsiye edilir. Ancak seyahattin başlangıç tarihinden 3 ay öncesinden yapılan başvurular da kabul edilmektedir. Avusturya Schengen vize başvurularında Türkiye’deki Avusturya konsolosluklarının ve Avusturya’daki yetkili makamların resmi tatil günleri göz önünde bulundurulmalıdır. Randevu tarihlerinde bu ve benzeri nedenlerden kaynaklanabilecek aksamalar vizenin çıkış süresini uzatabilmektedir. En az 6 aylık bir dönem için geçerli olan Schengen çoklu giriş vizesi sahipleri başvurularını bu vizenin bitiş tarihinden önce yeni bir vize başvurusu yaparak gerçekleştirebilirler. Avusturya Schengen vizesine acil ihtiyaç duyanlar randevudan sonra 48 saat içinde sonuçlanan Avusturya ekspres vize uygulamasından faydalanabilirler. Ancak Avusturya ekspres vizenin ekstra ücretlere tabi olduğu unutulmamalıdır. Vize Merkezi, Avusturya Schengen vizesi işlemlerinizin takibinde yetkin bir kurum olarak, vize sürecinde yaşanabilecek her türlü faktörü göz önünde bulundurarak size asistanlık eder. Temsilcilerimize "İletişim" ve "Şubelerimiz" bölümünden ulaşabilirsiniz.

Avusturya Schengen Vizesi Gerekli Evraklar

Avusturya Schengen turistik vize, Avusturya Schengen ticari vize, Avusturya Schengen aile ziyareti vizesine dair evrak listesine Avusturya sayfamızdaki "Vize İşlemleri" bölümünden ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte Avusturya Schengen vizesi için başvurularda seyahat amacı veya başvuru yaptığınız vize kategorisi ne olursa olsun bazı evrakların her halükarda bulunması şarttır. Schengen vize başvuru formu, pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf, banka hesap dökümleri, Avusturya Schengen vize başvuru dilekçesi, Avusturya Schengen vize başvuruları için gereken evraklardan bazılarıdır. Avusturya Schengen vize başvurularında evraklarınızın güncelliğinden emin olun.

Eski tarihli, süresi dolmuş, yıpranmış ve okunaksız evraklar kabul edilmemektedir. Avusturya Schengen vize başvurularında 18 yaş altı başvuru sahipleri için – seyahati ve başvuruyu ebeveynleriyle birlikte gerçekleştirecek olsalar bile – ebeveynlerden alınmış noter onaylı muvafakatnamenin ibrazı zorunludur. Avusturya Konsolosluğu gerektiği gördüğü takdirde ek evrak talebinde bulunabilmektedir.

Avusturya Schengen vize başvurularında tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ibrazı – kişi aile sponsorluğu ile seyahat etmeyecekse – zorunlu değildir.

Ayrıca turistik amaçlı yapılan seyahatlerde işverenlerden de sigorta evrakları talep edilmemektedir. Avusturya da tıpkı diğer Schengen üye devletlerinin birçoğunda olduğu gibi güncel şirket evrakları ve özellikle orijinal faaliyet belgesi talep etmektedir.

Avusturya Schengen vizesi için gereken güncel evrak listesini edinmek ve vize başvurunuzu başlatmak için Vize Merkezi temsilcimizle iletişime geçin. Avusturya Schengen vizesi güncel evrak listesi size e-posta ile gönderilecektir.

Avusturya Vizesi Ücretleri

Vize Merkezi ile Avusturya Schengen Vizesi

Konsolosluk tarafından yetkilendiren deneyimli bir vize danışmanlık firması olan Vize Merkezi ile Avusturya Schengen vizesi alabilirsiniz. Vize Merkezi, özenle yapılması gereken Avusturya Schengen vize başvurusu sürecinde her adımda yanınızda olmakta; işlemlerinizi hızlı ve kolay tamamlamanızı sağlamaktadır. Avusturya’ya seyahat etmek üzere Schengen vizesi almak için Vize Merkezi’nden danışmanlık almaya karar verdiğinizde yapmanız gerekenler aşağıda yer almaktadır.

İlk olarak Vize Merkezi Avusturya vize uzmanlarımızla telefonda görüşerek kişisel ve mesleki bilgileriniz, seyahat amacınız ve tarihleriniz gibi bilgileri detaylı olarak paylaşmanız gerekir. Paylaştığınız bilgiler doğrultusunda danışmanlarımız size en uygun vize türünü belirler ve buna uygun zorunlu evrak listesini mail ve sms yoluyla sizinle paylaşır.

Sonraki aşamada sizinle paylaşılan listede yer alan evrakları eksiksiz ve hatasız olarak temin edip dosya haline getirmeniz gerekmektedir. Bu noktada dikkatli ve özenli hareket edilmesi, vize reddi gibi durumların önüne geçmek açısından çok önemlidir. Dosyanızı oluşturduktan sonra Vize Merkezi’ne kargo yoluyla ulaştırabilirsiniz. Kargo takip numaranızı not etmeniz yararlı olacaktır.

Vize Merkezi’ne ulaşan dosyanız uzmanlarımız tarafından incelendikten sonra herhangi hatalı ya da eksik evrak olması durumunda yine mail yoluyla bilgilendirilirsiniz. Eksik ve hatalı evrakları tamamlayıp yeniden tarafımıza göndermeniz gerekmektedir. Evraklarda eksik ve hata yoksa başvuru merkezinde parmak izinizi vermek üzere uzmanlarımız tarafından adınıza randevu alınır ve onayınız istenir.

Daha önce herhangi bir başvuru merkezine gelerek parmak izi vermediyseniz belirlenen randevu günü ve saatinde şahsen merkezde bulunarak bu işlemi yaptırmalısınız. Randevu esnasında Vize Merkezi’nden bir danışmanımız işlemlerinizi daha rahat gerçekleştirebilmeniz için sizlere eşlik edecektir. Verilen parmak izleri Schengen sisteminde 5 yıl süreyle saklanmaktadır. 12 yaş altındaki başvuru sahiplerinin başvuru merkezinde şahsen bulunmaları gerekmemektedir.

Avusturya Schengen vize başvurusu sürecinde son adım vize sonuçlanma adımıdır. Konsolosluk tarafından verilen vize kararlarının sonuçlanması ortalama 15 - 20 gün olmaktadır. Resmi tatil, yoğunluk, evrak/mülakat talebi gibi faktörler bu süreyi etkileyebilmektedir. Vize Merkezi ile Avusturya Schengen vizesi sonuçlandığında pasaportunuzu ofislerimizden şahsen teslim alabilir ya da kargo yoluyla tarafınıza ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Avusturya Schengen Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Avusturya Schengen Vizesi için Pasaportun Özellikleri Nelerdir?

Avusturya Schengen vizesi için kullanılan pasaport seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olmalıdır. Pasaport son 10 yıl içinde alınmış olması ve eksik, yırtık sayfasının olmaması gerekmektedir. Bazı Schengen başvurularında fotokopileri talep edilmektedir. Eğer eski pasaportlarınızda önceden alına vizelere ve Schengen vizeleri varsa bunu diğer başvuru evraklarıyla birlikte sunmak gerekebilir.

Avusturya Schengen Vizesinin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Avusturya Schegen vizesi kısa süreli bir vizedir. Schegen vize yönetmeliği kurallarına göre kısa süreli vize 180 günlük bir dönemde 90 günlük kalış izni veren vize olarak tanımlanmıştır. Buna göre 180 günlük herhangi bir dönemde Schegen bölgesinde kalış süresi en fazla 90 gün olabilmektedir. Vizenizin geçerliliğine dair kesin süre vize etiketinde yer alan “Duration of visit” (Ziyaret süresi) başlığı altında gösterilir. Tek girişli vize Avusturya Schengen vizesi Schengen bölgesine sadece tek giriş hakkı vermektedir. Bu da vize etiketinde “Number of Entries” (Girişlerin Sayısı) başlığı altında ‘1’ rakamı ile gösterilir. Çift girişli veya çok girişli Avusturya Schengen vizesi vizenin geçerlilik süresi boyunca ülkeye birden fazla giriş yapma hakkı verir. Bu da yine vize etiketinde Number of Entries” (Girişlerin Sayısı) başlığı altında ‘02’ rakamı veya ‘MULT’ yazısıyla gösterilir.

Avusturya Schengen Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Avusturya Schengen vizesi başvuruları bütün evraklar teslim edildikten sonra 15 ila 20 içinde sonuçlanmaktadır. Ancak Avusturya Konsolosluğu'nun iş yoğunluğu veya ek evrak talebinde bulunması veya gerekli gördüğü takdirde başvuru sahibini mülakata çağırması gibi durumlarda bu süre 15 ila 20 günü bulmaktadır. Avusturya Schengen vizesinin sonucuna dair karar verecek tek tek yetkili kurumun Avusturya Konsolosluğu ve Avusturya Büyükelçiliği olduğu unutulmamalıdır. Avusturya Schengen vize başvurunuzu yaparken zaman kayıplarını önlemek ve güncel evrak listesi ile işlemlerinizi gerçekleştirmek için Vize Merkezi temsilcimizle iletişime geçin. Bulunduğunuz şehre en yakın Vize Merkezi iletişim bilgilerini “Şubelerimiz” başlığı altında görebilirsiniz.

Avusturya Schengen Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Avusturya Schengen vize başvuru formu tüm kişisel bilgilerinizi içeren bir formdur. Burada vereceğiniz bilgilerin diğer vize evraklarında belirtiğiniz bilgilerle uyumlu olmasına özen gösteriniz. Örneğin vize dilekçenizde belirttiğiniz giriş çıkış tarihleriyle aynı olmalıdır. Pasaport numaranız, kimlik numaranızın doğru yazıldığından emin olmalısınız. Avusturya Schengen vize başvuru formunun eksiksiz doldurulması ve ilgili kutuların tarafınızdan imzalanması gerekir. Seyahatinizde size eşlik eden aile bireyleri için de ayrı ayrı başvuruda bulunulması gerekmektedir. Avusturya Schengen vize başvuru formunun sağ üst köşesinde yer alan fotoğraf bölümüne yapıştırılması gereken fotoğrafın biyometrik özellikte olması gerekmektedir. 35x45 mm ölçülerinde, fonun beyaz olduğu, yüzü net bir şekilde görüldüğü bir fotoğraf kullanılmalı ve kişini güncel halini yansıtmalıdır.

Avusturya Schengen Vizesi C Tipi Vize Nedir?

Avusturya Schengen C tipi vize kısa süreli vizelere verilen bir ad olup, tek girişli, çift girişli ve çok girişli vize niteliğindedir. Avusturya Schengen C tipi vize, sahibine 180 günlük bir süre zarfında en fazla 90 gün Schengen bölgesinde kalma hakkkı vermektedir. Schengen yönetmeliğinde “Tek tip vize” kategorisi içinde yer alır. Kısa süreli Avusturya turistik vize, Avusturya ticari vize, Avusturya aile ziyareti vizesi Avusturya Schengen C tipi vize kategorisinde değerlendirilir. Avusturya turistik, ticari ve aile ziyareti Schengen vizesi için gereken evrakları web sayfamızın "Vize İşlemleri" bölümde görüntüleyebilirsiniz.

Avusturya Schengen Vizesi D Tipi Vize Nedir?

Avusturya Schengen D tipi vizesi sahibine ülkede uzun süreli kalma veren vize türüdür. Schengen D tipi vizeler ulusal vize olarak da bilinmekte olup, başvuruda bulunulduğu takdirde ülkede çalışma ve oturum izni hakkı da tanımaktadır. Avusturya Schengen D tipi vize ile diğer Schengen ülkelerine giriş yapılabilmekle birlikte Avusturya dışında bir ülkeye giderken yine 180 gün içinde en fazla 90 gün kalma kuralı geçerlidir. Avusturya çalışma izni, Avusturya oturum izni ve öğrenci vizeleri Schengen D tipi vize kategorisini içinde yer alırlar ve başvuruları doğrudan Avusturya konsolosluklarına yapılmalıdır.

Avusturya Schengen Vizesi Tek Giriş Ne Demektir?

Schengen tek girişli vize sahibine Schengen bölgesinde belirli bir süre zarfında Schengen alanından ayrılmadan dolaşım hakkı verir. Tek girişli Schengen vizesi dilediğinizi kadar Schengen ülkesine giriş yapabilirsiniz ancak Schengen alanından ayrıldığınız takdirde vize geçerliliğini yitirir. Eğer Schengen vizeniz tek girişli ise Schengen bölgesinden çıkış yaptıktan sonra yeniden giriş yapacağınız takdirde yeni bir vize başvurusunda bulunmanız gerekecektir.

Avusturya Schengen Vizesi Çok Giriş Alınabilir mi?

Avusturya Schengen çok girişli vize ile belli bir zaman aralığında Schengen bölgesinde dolaşım hakkına sahip olursunuz ve verilen bu süreden istendiğinde çıkış yapıp tekrar vize başvurusu yapmadan giriş yapabilirsiniz. Örneğin 6 aylık çok girişli Avusturya Schengen vizesi aldığınızda Schengen bölgesinde 90 gün dolaşım hakkı elde edersiniz. Tek girişli ve çok girişli kısa süreli Schengen vizesi hakkında ayrıntılı bilgi almak ve vize başvurusu yapmak için temsilcilerimizi arayın.

Avusturya Schengen Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Avusturya Schengen vizesi alırken hazırlanacak dilekçede seyahatin amacı, ülkeye giriş çıkış tarihleri ve seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağı mutlaka belirtilmelidir. Avusturya seyahatine dair diğer ayrıntılarında yer almasında bir sakınca yoktur. Örneğin Avusturya’ya aile ziyaretinde bulunuyorsanız dilekçe Avusturya’da kalacağınız yakınınız adı, ikametgâhı gibi bilgilere yer verebilirsiniz. Örneğin turistik turla gidiyorsanız bunu belirtmeniz doğru olur. Uluslararası bir fuara ya da konferansa katılım amaçlı gidiyorsanız katılacağınız organizasyonun tam adını ve gerçekleştiği tarihleri belirtmeniz yerinde olur. Türkçe dilekçeyle de başvuru kabul eden Avusturya Konsoloslukları, Avusturya ticari Schengen vizesi başvurularında, iş amaçlı yapılacak seyahatlerde dilekçenin İngilizce veya Avusturyaca olmasını talep etmektedir.

Avusturya Schengen Vizesi Davetiyesi Nasıl Alınır?

Avusturya Schengen vizesi ile aile ve arkadaş vizesi için başvuruda bulunacaksanız Avusturya’daki yakınınızın göndereceği davetiyeyi başvuru evraklarına eklemeniz gerekir. Davetiye aynı zamanda Avusturya’ya hangi amaçla gittiğiniz de gösterir. Davetiyeyi gönderen kişi Avusturya vatandaşı değilse ikamet (oturum) iznine dair belgeleri de göndermekle yükümlüdür. Avusturya ticari Schengen vizesi için Vize Merkezi temsilcimizle iletişime geçin.

Avusturya Vizeni Bize Bırak

Avusturya Schengen Vizesi En Kolay Nasıl Alınır?

Avusturya Schengen vizesi, doğru başvuru evraklarıyla yapıldığı takdirde biyometri işleminden sonra normal koşullarda 15 ila 20 gün içinde sonuçlanmaktadır. Avusturya Schengen vize başvurunuzu zaman kaybetmeden hızlı bir şekilde yapmak için Vize Merkezi ile iletişime geçin. Sitemizin sol menüsünde bize ulaşabileceğiniz iletişim bilgilerini görebilirsiniz.

Avusturya Schengen Vizesi ile Başka Bir Schengen Ülkesinden Giriş Yapılabilir mi?

Schengen vize yönetmeliğinde Avusturya Schengen vizesi ile başka bir ülkeden giriş yapma hakkı verir ve Schengen bölgesindeki bütün ülkelerde geçerliliğe sahiptir. Ancak bununla birlikte ilk giriş yapacağınız ülkenin konsolosluğuna başvuru yapmaya özen gösteriniz. Schengen vizenizin bölgesel geçerliliği vize etiketinde belirtilmektedir.

Avusturya Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Avusturya Schengen vizesi randevu tarihinden sonra 15 ila 20 iş gününde sonuçlanmaktadır. Avusturya Schengen vize başvurularında öngörülen vize başvuru sonuçlanma süreleri; 2 ila 3 hafta arasında değişmektedir. Vize sonuçlanma süreleri konsolosluk resmi tatil günlerini, yabancı pasaportları ve konsolosluğun yoğunluğa bağlı olarak ek değerlendirme sürelerini kapsamaz. Başvuru sahibinin durumuna bağlı olarak Konsolosluk Vize Bölümü’nce yeni evraklar talep edilebilir. Bu evrakların tamamlanması, teslim edilmesi ve incelenmesi de Avusturya Schengen vizesinin çıkış süresini uzatabilen unsurlardır. Avusturya Schengen vizesi başvurularınızda kullandığınız evrakların güncelliği çok önemlidir. Avusturya Schengen vizesi güncel evrak listesi için temsilcilerimizle irtibata geçin.

Avusturya Schengen Vizesi ile Kalış Süresi Ne Kadardır?

Avusturya Schengen vizesi ile ülkede kalış süreniz vizenizin tek girişli veya çok girişli olmasına göre değişiklik gösterir. Tek girişli Schengen vizesi ile Avusturya’da belli bir zaman aralığında kalabilirsiniz. Vizenizde belirtilen tarihten sonra çıkış yaptığınızda tekrar aynı vize ile Schengen bölgesine giriş yapamazsınız. Ancak çok Avusturya Schengen vizenizi çok girişli aldıysanız vizenin bitiş süresine göre Schengen bölgesine giriş çıkış yapabilirsiniz.

Avusturya Schengen Vizesi Parmak İzi Verme Prosedürü Nedir?

Schengen vize başvuru işlemlerinde Parmak İzi Uygulaması'na (VIS) başlanmıştır. Schengen kuralları gereğince Avusturya vize başvurusunda bulunan yolcularımızın randevu gün ve saatinde başvuru merkezinde biyometrik verilerini beyan etmek üzere hazır bulunmaları gerekmektedir. Avusturya Schengen vize başvurularında verilen parmak izi verisi 5 yıl süre ile geçerli olmaktadır. Ancak Avusturya Konsolosluğu tarafından gerekli gördüğü takdirde bazı özel durumlara ve diğer Schengen ülkeriyle yapılan ikili anlaşmalara göre parmak izi talebinde bulunabilir. Teknik nedenlerden ötürü parmak izi datasına ulaşılamadığı durumlarda da parmak izi işleminin yeniden yapılması gerekmektedir. Randevu gün ve saatinizde başvuru asistanımız sizlere eşlik ederek Avusturya vize başvuru işlemlerinizin sorunsuz biçimde gerçekleşmesi için yardımcı olacaktır.

Avusturya Schengen Vizesi Seyahat Sağlık Sigortası Zorunlu mu?

Tüm Schengen vizesi başvurularında olduğu gibi Avusturya Schengen başvuru prosedüründe de seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorunludur. Schengen seyahat sağlık sigortası 30 bin Euro teminatlı şekilde yapılmaktadır. Seyahat sırasında yaşanabilecek yaralanma ve kazalar ve diğer tıbbi acil müdahale gerektiren durumlara karşı bir önlem niteliği taşımaktadır. Seyahat sigortası sağlık sigortasından biraz farklı olarak seyahatinizde sizin dışınızda gelişen olumsuz faktörlerin (kayıp bavullar, seyahat acentesinden kaynaklanan sorunlar vb.) yaşanabilecek problemlerin önüne geçmek amacıyla yapılmak zorundadır. Seyahat ve sağlık sigortasının kapsamı Avusturya’da veya Schengen bölgesinde geçirdiğiniz gün sayısı ile doğru orantılı şekilde yapılır.

Avusturya Schengen Vizesi Sponsor Dilekçesi Nasıl Olmalı?

Avusturya Schengen vizesi sponsor dilekçesinde, sponsor seyahat sahibinin seyahat masraflarını üstleneceğini belirtir. Gereken sponsor evrakları Avusturya Schengen vize başvuru dosyasında yer almalıdır. Bu evraklara "Avusturya Vize İşlemleri" bölümünden ulaşabilirsiniz. Öğrenciler ve ev hanımları gibi SGK kaydı olmayan şahıslara birinci dereceden yakınları sponsor olabilmektedir. Öğrenciler ve ev hanımlarına sponsor olacak şahıslardan istenen Avusturya Schengen vizesi evraklarını vizenin türüne göre (turistik, aile ziyareti, öğrenim vb.) "Avusturya Vize İşlemleri" başlığında görebilirsiniz.

Schengen Vizesi Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Schengen vizesi uzatma başvurusunda, vize süreniz bitmeden önce Schengen bölgesinden ayrılmanızın mümkün olmadığı mücbir sebepleri veya kişisel sebepleri (tıbbi tedavi veya diğer çok acil durumlar) kanıtlarıyla birlikte göstermeniz gerekmektedir. Schengen vize yönetmeliği gereğince vize ancak Schengen bölgesinde 180 gün içinde en fazla 90 gün kalmanıza izin veren kısa süreli vizeler sözkonusu olduğunda uzatılmaktadır. Daha kısa süreli kalışlarda uzatma mümkün olmamaktadır. Bu kurallar çerçevesinde Avusturya Schengen vizesinin uzatmak için vize süreniz bitmeden Avusturya İçişleri Bakanlığı'na başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Avusturya Schengen Vizem Reddedilirse Ne Yapmalıyım?

Avusturya Schengen vize reddi kararına karşı temyize gidebilirsiniz. Avusturya Konsolosluğu tarafından verilen Avusturya Schengen vize başvurusu ret kararı ve ret nedenleri standart bir form ile bildirilir. Ret bildiriminde ret kararının nedenleri ve temyiz için son başvuru tarihi yer almalıdır. Ancak, yeni bir başvuruda bulunmadan önce, bir önceki Schengen vize reddinin sebeplerini inceleyerek gerekli yerlerde düzeltmeler yapmanız tavsiye edilir. Vize başvurusu reddedilirse vize ücreti iade edilmez. Vize ücreti, Avusturya Schgen vize başvurusunun incelenme giderlerini kapsar.

Avusturya Vizesi En Yakın Ofisleri

Avusturya ile ilgili sizden gelen sorular

7 sorudan en popüler 7 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Avusturya Schengen mi?
  Esma, 05 Nis 2020, 17:20

  Merhaba ilk defa vize alacağım. Avusturya’ya turistik olarak gitmek istiyorum ancak çalışmıyorum. Araştırmalarım doğrultusunda bazı yerlerde Avusturya vizesi almam gerektiği bazı yerlerde ise Avusturya Schengen vizesi almam gerektiği yazıyor. Her sitede farklı bilgiler yer aldığından kafam oldukça karıştı. Avusturya Schengen mi? Avusturya vizesi alırsam, Avusturya dışında bir ülke için kullanabilecek miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Viyana Schengen
  Ramazan, 02 Nis 2020, 16:55

  Merhaba çiftçilik ile uğraşıyorum ve önümüzdeki ay Viyana‘ya halamı ziyaret etmek istiyorum. Daha önce hiç vize başvurum olmadı ilk defa yurt dışına çıkacağım. Bu ret almama sebep olur mu? Duyumlarıma göre ilk vize başvurum olduğu için vizemin ret olma olasılığı varmış, doğru mudur? Viyana Schengen vizesi alabilir miyim? Viyana bana ne kadar süreli vize verir ve hazırlamam gereken evraklar nelerdir? Bilgi alabilir miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Avusturya Schengen
  E. Hakan, 30 Mar 2020, 17:22

  Merhaba Avusturya’ya seyahat etmek istiyorum ve oradan Almanya’ya geçip 4 gün kalmak istiyorum. Yalnız alacağım vize ne kadar süreli olur Almanya seyahatimi göstermeli miyim sizce, toplam seyahatim 6 gün, 4 gün Avusturya’da 2 gün Almanya’da kalacağım Almanya’ya aynı vize ile giriş yapabilir miyim? Avusturya schengen vizesi mi? Sorun yaşamak istemiyorum.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Avusturya Schengen Vizesi
  M. Sergenç, 27 Mar 2020, 13:00

  Merhaba, bu yıl Almanya’ya seyahat edeceğim ve sonrasında Avusturya’ya geçmek istiyorum. Emin olmadığım nokta, Avusturya Schengen vizesi ile girilen bir ülke mi? Almanya’dan oraya giriş yaparken bir sorunla karşılaşır mıyım?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Avusturya vatandaşı eşi üzerinden schengen vize başvurusu
  L. Arslan Bayram, 27 Haz 2018, 17:37

  Merhabalar. Benim eşim Avusturya vatandaşı tatil amaçlı Avusturya'ya 2 haftaligina gidecez ama Italya'ya da gitmek istiyoruz. Schengen mi yoksa aile arkadas ziyareti vizesi mi almalıyim? Ve eşimin Avusturya vatandaşı olması bı avantaj mi vizenin erken cikmasinı sağlar mi

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Avrupa turu için Schengen vizesi nasıl alınır?
  ö. erönde, 23 Nis 2017, 22:57

  Macaristan (Budapeşte'den) başlayacağımız, Prag vs dolaşıp, Viyana'dan döneceğimiz gezimiz için vize almak istiyoruz. Vizeyi Avusturya konsolosluğundan almamıza bir engel var mıdır ?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsveç vizesi ile Avusturya'ya giriş
  E. SUDE GÖKSU, 20 Nis 2017, 13:25

  İsveç vizesi ile Avusturya'ya giriş yapabilir miyim? Mart ayında İsveç'e gitmek için aldığım 1 yıllık çoklu giriş Schengen vizem var bu vize ile Avusturya'ya sorun olmadan giriş yapabilir miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Avusturya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp