Aile Birleşimi

Aile Birleşimi

Avusturya aile birleşimi vizesi Avusturya'daki eşin yanına gidecek olan başvuru sahiplerinin başvurması 90 gün üzeri kalışlar için yapılması gereken ve oturum hakkı sunan bir vize türüdür. Eşi Avusturya vatandaşı olan bireyler direk Avusturya Konsolosluğu'nun resmi başvuru merkezinden başvuru yapabilirken Eşi oturum ile Avusturya'da ikamet eden kişilerin başvuruları 2 aşamadan oluşmaktadır. Öncelikle Avusturya Konsolosluğu'ndan randevu alınarak aile birleşimi vize başvurusu yapılmakta ve işlem süreci bittiğinde 2. aşama olan Avusturya başvuru merkezinden başvurular kabul edilmektedir. Avusturya için aile birleşimi yapacak olan kişiler 2 ay önceden başvuru yapmaları önerilmektedir.

Avusturya Aile Birleşimi Vize Ücreti

Avusturya aile birleşim vizesi başvurularında Konsolosluk harcı ve Avusturya vize başvuru merkezi koordinasyon ücreti olarak ödenmektedir. Avusturya aile birleşimi vize ücreti € olarak tahsil edilmektedir.

Vize Harcı ne Kadar ve Nereye Yatırılır?

Avusturya aile birleşimi, Avusturya başvuru merkezine nakit olarak € bazlı ödenmektedir. Avusturya Konsolosluğunun başvuru merkezi tarafından yapılan başvuruda Başvuru merkezine Avusturya vatandaşı olan eşler için Avusturya başkonsolosluğuna evrak tesliminde € olarak nakit ödenmektedir.

Vize Başvuru Formu

Avusturya aile birleşimi vize başvurusunda Avusturya Konsolosluğu'nun başvuru merkezi resmi sitesinden online olarak vize başvuru formu doldurulmalıdır. Başvuru formu eksiksiz ve doğru olarak online doldurulmalı ve başvuruda dosyaya eklenmelidir. Başvuru formu olmayan vize dosyaları Konsolosluk ve başvuru merkezi tarafından kabul edilmemektedir.

Vize Kaç Günde Çıkar?

Avusturya aile birleşim vizesi randevudan sonra ortalama 10-15 iş günü sürmektedir. Lakin Eşi Avusturya’da oturumu ile kalan başvuru sahiplerinin başvurusu 2.aşamalı olma sebebi ile bu süre uzayabilmektedir. Aynı zamanda pandemi nedeni ile randevular sürekli şekilde açık kalmamakla birlikte ara ara açılıp kapanmakta ve uygun randevu hali hazırda bulunmamaktadır. Bu süreç göz önünde bulundurularak ortalama 2 ay önceden başvuru yapmanız önerilmektedir.

Avusturya Aile Birleşimi Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Avusturya aile birleşimi için gerekli belgeler eksiksiz ve doğru olarak hazırlanmalı sunulmalıdır. Gerekli belgeler aşağıdaki gibidir;

 • Pasaport (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli)
 • 2 adet vesikalık fotoğraf (biometrik, beyaz fon üzeri, güncel 6 aydan eski olmamalı)
 • Her iki eşin nüfus bilgilerini içeren Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği (Formül B) Apostilli
 • Başvuru sahibine ait tam vukuatlı anne ve baba bilgilerini içeren nüfus kayıt örneği - Apostil ve Yeminli tercüman tarafından Almanca'ya çevrilmiş olmalı-NOTER TASDİKLİ
 • Uluslararası Doğum belgesi (Formul A )- Apostilli
 • Sabıka Kaydı - APOSTİLLİ-YEMİNLİ TERCÜMAN TARAFINDAN ÇEVRİLMİŞ ALMANCA FORMATINDA-NOTER TASDİKLİ
 • Başvuru sahibinin Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği - APOSTİLLİ-YEMİNLİ TERCÜMAN TARAFINDAN ÇEVRİLMİŞ ALMANCA FORMATINDA-NOTER TASDİKLİ
 • Avusturya'da çalışmak istediğinize dair Almanca Dilekçe
 • 30.000 Euro Teminatlı Seyahat sağlık sigortası - En az 6 ay geçerli olmalıdır.
 • Avusturya vatandaşı eş den istenen belgeler
 • Aile birleşimi yapmak istediğine dair Almanca dilekçe
 • Pasaport fotokopisi ve vatandaşlık belgesi
 • Güncel ikamet sureti
 • Yeterli Maddi Kaynak (Tüm giderler düştükten sonra en az 1.625,71 Euro)aylık
 • Maaş bordroları (Son 3 aya ait, ıslak imzalı ve kaşeli)
 • KSV dökümü
 • Vatandaşlık açıklamalı, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve noter Tasdikli Almanca Çevirisi
 • Avusturya'da konut kira kontratı / tapu fotokopisi

Aile Birleşimi Destek Hattı

İstanbul0212 970 05 18
Ankara0312 970 05 18
İzmir0232 970 05 18
Edirne0850 460 15 18
Adana0850 241 13 82
Gaziantep0850 241 18 35

Aile Birleşimi için Dil Sınavı Nedir?

Avusturya aile birleşimi başvurusunda bulunanlar asgari düzeyde Almanca bildiklerini A1 dil yeterlilik sertifikasıyla ispatlamalıdırlar. A1 sınavından geçer not alarak A1 dil sertifikasını başvuru evrakları arasında bulunmalıdır. Avusturya hükümeti yabancı dil kurslarından alınan dil yeterlilik sertifika ve belgelerini kabul etmemektedir. Almanca A1 sınavı Goethe Enstitüsü ve ÖSD (Avusturya Dil Okulu) kurumlarında yapılmaktadır. Sınavlar periyodik olarak yapılmamaktadır. Sınav tarihleri konusunda bu kurumlardan bilgi alabilirsiniz. Eğer Avusturya aile birleşimi üzerinden çalışma izni almak istiyorsanız A2 ve B1 sınavlarından geçer not almanız gerekmektedir.

Avusturya Vizesi Hayal Değil

Avusturya ile ilgili sizden gelen sorular

2 sorudan en popüler 2 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Avusturya Aile Birleşimi Vizesi
  Gizem, 04 Nis 2020, 15:15

  Merhaba nişanlım Avusturya’da yaşıyor ve haziran ayında evleneceğiz. Evlendikten sonra eşimin yanına Avusturya’ya yerleşmek ve orada yaşamak istiyorum. Ne gibi kriterlere sahip olmam gerekir? Araştırmalarım sonucu Avusturya aile birleşimi vizesi için oldukça meşakkatli bir işlem olduğunu ve A1 belgesi almam gerektiğini öğrendim. A1 belgesi zorunlu bir belge midir? Ayrıca sizden danışmanlık almak istiyorum bana bu süreçte yardımcı olursanız çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Avusturya Aile Birleşimi Başvuru Formu
  Taner, 03 Nis 2020, 12:01

  Merhabalar Avusturya’da yaşayan nişanlım ile mayıs ayında evleneceğiz. Aile birleşimi vizesi için neler yapmam gerekir öğrenmek istiyorum. Gerekli evrak listesini az çok öğrendim yalnız Avusturya aile birleşimi başvuru formu nereden alınır? Ve şahsen benim mi doldurmam gerekecek? Avusturya için aile birleşimi vizesinde bana yardımcı olabiliyor musunuz? Avusturya başvuru formunu sizden danışmanlık alma durumumda siz doldurabiliyor musunuz? Kendi adıma bilgi almak istiyorum.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Avusturya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp