Çocuklar İçin Avusturya Vatandaşlığı

Çocuklar İçin Avusturya Vatandaşlığı

Ailede ebeveynlerden biri 2. bölümde belirtilen koşulları yerine getiriyorsa, eş ve çocuklar da verecekleri dilekçelerle birlikte Avusturya vatandaşlığına geçebilirler. Vatandaşlığa geçmek için gerekli oturum süresi, eş ve çocuklarda daha düşük tutulmuştur. Örneğin eşlerde, eğer ailenin müşterek yaşamı en az iki yıldır Avusturya'da sürüyorsa, 4 yıllık oturum süresi yeterli kabul edilmektedir. Çocuklarda ise Avusturya'da 3 yıllık oturum süresi yeterlidir. Eğer çocuk 6 yaşından küçükse, yaşının yarısına denk süreyi Avusturya'da ailesi ile birlikte geçirmiş olması yeterlidir.

Yeterli Almanca bilgisi kural olarak hem eşten, hem çocuklardan beklenmektedir. Eğer diğer aile bireyleri yeterli Almanca biliyorsa eşin eğitim durumu ve diğer zorluklar da göz önüne alınarak, daha az bir Almanca bilgi düzeyi kabul edilebilmektedir. 16 yaşından küçük çocuklardan anayasaya bağlılık açıklamasını imzalamaları istenmez.

16 yaşını doldurmuş çocukların dilekçeleri müstakil işlem görür ve tam ücret gerektirir. Ancak, 23 yaşın altındaki gençlerin başvurularında geçimini kendi geliriyle temin etme koşulu aranmaz. Yasalar bir aile içinde tek vatandaşlık prensibinin gerçekleşmesini (tüm aile bireylerinin beraberce Avusturya vatandaşı olmasını) desteklemektedir. Ancak bu zorunlu değildir. Koşulları yerine getiren bir ebeveyn Avusturya vatandaşlığına tek başına veya çocuklarıyla birlikte geçmekte serbesttir.

Avusturya ile ilgili sizden gelen sorular

1 sorudan en popüler 1 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

  • Çocuklar İçin Avusturya Vatandaşlığı
    M. B, 08 Nis 2020, 15:07

    Merhabalar, bir oğlum var ve babası Avusturya vatandaşı. Devamlı babasının Türkiye’ye gelmesi durumu mümkün değil. Oğlum için Avusturya vatandaşlığı nasıl alabilirim ve çocuklar için Avusturya vatandaşlığı alma şartları farklı mı? Oğlumu yılda birkaç defa Avusturya’ya babasının yanına yollamak istiyorum. Oğluma Avusturya vatandaşlığı alabilmem için ne yapmam gerekir ve bu konuda danışmanlık veriyor musunuz? Bilgi rica ediyorum.

    Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Avusturya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp