Oturum

Oturum

Oturum izni için gerekli olan uzun süreli D vize başvuruları Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu ya da Ankara Büyükelçiliği tarafından yürütülmektedir. 

Başvuru sahipleri yapacakları vize başvurularında kendi kategorilerine uygun olan gerekli dökümanları sunmalıdırlar.

Avusturya Başkonsolosluğu'na oturum izni başvurusunda bulunanlara konsolosluk tarafından olumlu haber geldiyse, Avusturya'daki ilgili makamdan oturum izni kartını alabilmek için, randevu aldıktan sonra, tek girişli D vizesi başvurusunda bulunulması gerekir. İşlem süresi 2 iş günüdür. 

Bu D vizesinin başvurusu sadece Avusturya Başkonsolosluğu'nda mümkündür. 

Oturum İzni D Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olan bir pasaport ve pasaportta vize için en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. Pasaportun veriliş tarihi 10 seneyi geçmemelidir.
 • D vizesi başvuru formunun büyük harflerle veya daktilo ile yazılmış, eksiksiz, gerçeğe uygun doldurulmuş ve müracaatçı tarafından imzalanmış olması gerekir. (E-mail adresi ve cep telefon numarası dahil)
 • 2 adet yeni çekilmiş renkli vesikalık (3,5 x 4,5 cm) fotoğraf. Bir tanesi başvuru formunun sağ üst köşesinde yer almalıdır, diğerini de başvurunuza ekleyiniz. Fotoğrafın arka planı aydınlık olmalıdır. Aynı anda kişinin yüz çehresi, yani yüz, alın, kulak ve boyun, açık olmalı ve net görünebilmeli (dini nedenlerden dolayı örtülen başörtüsü olabilir). Gözlük çıkarılmalıdır.
 • Seyahat belgesi (uçak rezervasyonu)
 • Bütün Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro teminatlı seyahat ve kaza sigortası. Seyahat tarihinden itibaren en az 2 ay süreyle geҫerli olması gerekir.
 • Vize/pasaport şahsen teslim alınmayacaksa; alacak kişi adına yazılı bir vekalet + alacak kişinin pasaport veya kimlik fotokopisi. 

Avusturya ile ilgili sizden gelen sorular

6 sorudan en popüler 6 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Şirketimin temsilciliğini kurdum, Avusturya'da oturum nasıl alırım?
  H.B, 12 Nis 2022, 14:39

  Merhabalar, Avusturya ülkesinde şirketimin bir şubesinin açılışını yaptım bir Avukat eşliğinde tüm işlemleri Avukatım halletti ve şimdi Avusturya’da oturum vizesi başvurusu yaparak temelli oraya yerleşmek istiyorum. Şirketimin temsilciliğini kurdum, Avusturya'da oturum nasıl alırım? Başvuruyu siz benim yerime yapabiliyor musunuz? Ben bu konuda hiçbir bilgisi olmayan biriyim ve yanlış bir başvuru yaparak ret almaktan oldukça fazla korkuyorum. Sizden ricam bana bu konuda danışmanlık vermeniz. Şimdiden bilgi için teşekkür ediyorum, güzel çalışmalar dilerim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Avusturya Yatırımcı Vizesi
  A. Orhan, 13 Nis 2020, 20:28

  Merhaba, çeşitli sektörlere yatırım yapan bir girişimciyim, Avusturya yatırımcı vizesi diye bir vize türü var mı? Avusturya oturum vizesine başvurmak için orada bir yatırım yapmak mı gerekiyor? Avusturya’da oturum almak için yatırım yapsam veya çalışma izsine başvuru yapsam Avusturya’da oturum alabilir miyim? Uzun süreli Avusturya vizesi ne kadar sürer ve nasıl uzun süreli vize alabilirim bilgi rica ediyorum. Teşekkür ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Avusturya D Vizesi İçin Gerekli Belgeler
  S. K., 08 Nis 2020, 11:41

  Merhaba, Avusturya’ya bir seyahatim olacak. Birkaç araştırmadan sonra Avusturya D vizesi diye bir şey gördüm. Avusturya D Vizesi için gerekli belgeler nelerdir? Hangi durumlarda D vizesi başvurusu yapılabiliyor? Turistik vize D vizesi türüne giriyor mu? Avusturya'ya yapacağım seyahat için vize başvurusu ile ilgili araştırmalarımda kafam çok karıştı. Birçok siteye baktım çok karışık. Sizin web siteniz akıcı ve anlaşılır olması sebebi ile size yazıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Avusturya D Vizesi
  F. Özcan, 30 Mar 2020, 18:41

  Avusturya’ya gitmek istiyorum. Doktorum ve devamlı süreli orada ikamet etmek ve yaşamak istiyorum Araştırmalarım sonucu Avusturya D vizesi diye bir vize türünün olduğunu duydum. Ne işe yarar ve D tipi vize türüne Başvuru yapmam halinde ne kadar süre kalabilirim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Avusturya Çalışma Vizesi
  E. Gizem Kara, 30 Mar 2020, 18:15

  Avusturya çalışma vizesine başvuru yapmak istiyorum herhangi bir iş teklifi almam gerekir mi başka nasıl çalışma izni alabilirim ve ne kadar süreli kalış izni verilir bana aynı zamanda aldığım çalışma iznini Avusturya’da uzatabilir miyim nasıl bir prosedür uygulanmaktadır bilgi alabilir miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Avusturya Öğrenci Vizesi
  S. Durukan, 28 Mar 2020, 14:34

  Avusturya’da öğrenim görmek istiyorum, Avusturya öğrenci vizesi için hangi evrakları hazırlamam gerekir ve hangi belgeler noter tasdikli ve tercümeli olması gerekir? Turistik vize ile gidip oradaki öğrenim sürem kadar bu vizeyi uzatsam problem yaşar mıyım? Süreç oldukça karışık ofisinize gelip görüşmek ve vize başvurumu sizinle yapmak istiyorum bana yardımcı olabilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Avusturya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp