Avusturya Büyükelçiliği Ankara

Avusturya Konsolosluğu ve Avusturya Büyükelçiliği; Avusturya Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Avusturya vizesi işlemleri konusunda hizmet vermekte olan yetkili Avusturya Cumhuriyeti temsilcilikleridir.

Avusturya Konsolosluğu ve Avusturya Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Avusturya vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

Türkiye’de ikamet eden Avusturya vatandaşları apostil ( belge tasdiki), evlilik, dirim belgesi, pasaport ve vatandaşlık belgesi gibi işlemlerini Türkiye’de bulunan Avusturya Konsolosluğu, Avusturya Büyükelçiliği ve Avusturya Fahri Konsoloslukları vasıtası ile yapabilmektedir.
 
Avusturya Büyükelçiliği Ankara Tasdik İşlemleri
Türkiye’de yaşayan Avusturya vatandaşları noterlik (fotokopi tasdiki, imza tasdiki) gibi işlemleri için Avusturya Konsolosluğu, Avusturya Büyükelçiliği ve Avusturya Fahri Konsolosluğu temsilciliklerine destek almak amacı ile başvuruda bulunabilirler.
 
Avusturya Büyükelçiliği Ankara Pasaport İşlemleri
Türkiye’de ikamet eden Avusturya vatandaşları Avusturya pasaportu ile ilgili işlemleri için Avusturya Konsolosluğu’na müracaat edebilirler.
 
Avusturya Büyükelçiliği Ankara Evlilik İşlemleri
Türkiye’de yaşayan Avusturya vatandaşlarının evlilik yapabilmesi için Avusturya Konsolosluğu’na evlilik işlemleri için başvuru yapması gerekmektedir.
 
Avusturya Büyükelçiliği Ankara Vatandaşlık Belgesi işlemleri
Türkiye’de ikamet eden Avusturya vatandaşları Avusturya vatandaşlık belgesi temin etmeleri gereken durumlarda Avusturya Konsolosluğu’na başvuruda bulunmak zorundadırlar.
 
Avusturya Konsolosluğu Dirim Belgesi işlemleri
Avusturya’da emekli olup başka ülkelerde ikamet eden kişiler emeklilik maaşlarını almaya devam edebilmek için, Avusturya Emeklilik Kurumu (PVA)’na yaşadıklarını ispat etmekle yükümlüdür. Bu kişiler yaşadıklarını ispat etmek için yılda 1 kez kendilerine gönderilen yaşam teyit belgesini doldurup Avusturya Büyükelçiliği’ne onaylatmak zorundadır. Dirim belgesi işlemleri yaptırması gereken kişiler şahsen doldurdukları belge ve fotoğraflı nüfus cüzdanı ile Avusturya Büyükelçiliği’ne başvuru yapmalıdır. Ancak bu kişiler Avusturya Konsolosluğu ya da Avusturya Fahri Konsolosluğu görev bölgesi içerisinde ikamet ediyorlarsa, belgeleri Avusturya Konsolosluğu’na ya da Avusturya Fahri Konsolosluğu’na teslim edebilirler.
 
Avusturya Büyükelçiliği Ankara Görev Bölgesi
Afyon, Ankara, Aksaray, Amasya, Ağrı, Antalya, Ardahan, Bartın, Bayburt, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir, Karabük


Avusturya Büyükelçiliği Ankara Çalışma Saatleri
Pazartesi, Perşembe: 08.30 / 16.30, Cuma: 09.00 / 16.00

Avusturya Büyükelçiliği Ankara, Askeri Ataşelik Çalışma Saatleri
Pazartesi - Cuma: 08.30 / 16.30
 
Avusturya Büyükelçiliği Ankara, Polis İrtibat Ofisi Çalışma Saatleri

Pazartesi, Cuma: 08:15 / 16.15

Avusturya Büyükelçiliği Ankara, Dış Ticaret Ataşeliği Çalışma Saatleri
Pazartesi, Perşembe: 08.30 – 17.30
Cuma: 08.30 -15.00


 
Avusturya Turistik Vize talep dilekçesi örneği aşağıdaki gibidir;
 

AVUSTURYA BÜYÜKELÇİLİĞİ’NE
ANKARA
 
Ülkenize ../../…. İle ../../…. tarihleri arasında turistik amaçla seyahat etmeyi planlamaktayım. Seyahatim süresince oluşacak tüm masraflarım(konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) tarafımdan karşılanacaktır. Seyahatim bitince ülkenizden ayrılacağımı taahhüt ve garanti ederim. Tarafıma gerekli vizenin verilmesini rica ederim.
 
Saygılarımla.....
 
Ticari vize talep dilekçesi için aşağıdaki gibidir;
 
AVUSTURYA BÜYÜKELÇİLİĞİ’NE
ANKARA
 
Şirketimizin satış müdürü Bay/Bayan………………………….. ülkenizdeki iş ortağımız olan …………… firması ile iş görüşmesi ve çalışma alanımızla ilgili araştırma yapmak üzere ../../... & ../../..... arasında ülkenizi ziyaret edecektir.
…………’in seyahati süresince oluşacak tüm masrafları(konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) şirketimiz tarafından karşılanacaktır. Satış müdürümüz seyahati bitince ülkenizden ayrılacaktır. Kendisi için gerekli vizenin verilmesini rica ederiz.
 
Saygılarımızla……
 
Avusturya Büyükelçiliği Ankara Ulaşım
 

Ego 115 – Opera – Birlik Mahallesi
Ego 135 – Oran Sitesi – Ulus
Ego 112 – Kızılay – Gaziosmanpaşa
Ego 413 – Altınpark – Çankaya
Ego 113 – Opera – Birlik Mahallesi
Ego 413-3 – Altınpark – Çankaya
Ego 408 – Güneşevler – Hasköy – S.Lojmanları
Ego 188 – Oran Sitesi – Keçiören
Ego 388 - Opera – Yukarı Ayrancı – Küçükesat
Ego 318 - Bağcılar – Ulus
Ego 160 – Opera – Kızılay – Esat Caddesi, Seyranbağları


Avusturya Büyükelçiliği Ankara İletişim Bilgileri

 

Adres: Atatürk Bulvarı, No: 189, 06680, PK 131, 06661, Kavaklıdere, Küçükesat / ANKARA

Telefon: +90 312 405 51 90-92

Faks: +90 312 418 94 54

E mail: ankara-ob@bmaa.gv.at
 
Avusturya Büyükelçiliği Ankara Askeri Ataşelik İletişim
 
Adres: Karyağdı Sokak, No: 5, Daire No: 5,6,7,8, Çankaya, ANKARA
E mail: bmlv.batu@ttnet.net.tr
 
Avusturya Büyükelçiliği Ankara Polis İrtibat Ofisi İletişim
 
Adres: Eskişehir Yolu, No: 6, Armada İş merkezi, A Blok Kat 13, No:19, 06520 Söğütözü / ANKARA
E mail: vb.bmi.türkei@dsl.ttnet.net.tr
 
Avusturya Büyükelçiliği Ankara Dış Ticaret Ataşeliği İletişim
 

Adres: Eskişehir Yolu, No: 6, Armada İş Merkezi, A Blok, Kat:13, No: 19, 06520 Söğütözü / ANKARA
E mail: ankara@advantageaustria.org


Avusturya Büyükelçiliği Ankara Tatil Günleri 2016

 

01 Ocak 2016
06 Ocak 2016
25 Mart 2016
28 Mart 2016
05 Mayıs 2016
16 Mayıs 2016
19 Mayıs 2016
26 Mayıs 2016
04 Temmuz 2016
05 Temmuz 2016
0 6 Temmuz 2016
0 7 Temmuz 2016
15 Ağustos 2016
30 Ağustos 2016
12 Eylül 2016
13 Eylül 2016
14 Eylül 2016
15 Eylül 2016
26 Ekim 2016
28 Ekim 2016
01 Kasım 2016
08 Kasım 2016
26 Aralık 2016

Yeni yıl
Avusturya Dini Bayram
Avusturya Dini Bayram
Paskalya
Avusturya DİNİ BAYRAM
Avusturya Dini Bayram
Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
Avusturya Dini Bayram
Ramazan Bayramı
Ramazan Bayramı
Ramazan Bayramı
Ramazan Bayramı
Avusturya Dini Bayram
Zafer Bayramı
Kurban Bayramı
Kurban Bayramı
Kurban Bayramı
Kurban Bayramı
Avusturya Cumhuriyet Bayramı
Cumhuriyet Bayramı
Avusturya Dini Bayramı
Avusturya Dini Bayramı
Avusturya Dini Bayramı


 

Avusturya Ankara Büyükelçiliği Vize Reddi

Avusturya vizesi başvurularında,  Avusturya Konsolosluğu ve Avusturya Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Avusturya vizesi başvuruları için talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde, Avusturya Vizesi başvuruları konsolosluk tarafından ret ile sonuçlandırılabilmektedir.

Avusturya vizesi başvurularında seyahat amacının kanıtlanmaması, sahte ya da eksik evrak ibraz edilmesi, Avusturya vizesi başvurusunda bulunan kişilerin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması ya da Avusturya seyahatinin bitiminde kişinin ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler sunulmaması durumlarında Avusturya vizesi başvurusu,  Avusturya vize reddi ile neticelenebilmektedir.

Kamu güvenliği nedeniyle Avusturya Vizesinin reddedilmesi

Avusturya Vizesi talebinde bulunan kişilerin Schengen yasaları çerçevesinde, Schengen Bölgesi’ne üye ülkelerden biri ya da birkaçı için kamu düzeni ve kamu güvenliği konularında tehlike oluşturacak durumda olması söz konusu kişilerin Avusturya vizesi talebinin reddedilmesine yol açabilmektedir.

Kişinin ülkesine dönmesi konusunda şüphe olmasından kaynaklı Avusturya vizesi reddi

Avusturya vizesi talebinde bulunan kişilerin, Avusturya’ya yapacakları seyahat sona erdiğinde ülkelerine döneceklerini gösterir belgeler ibraz etmelidir.  Avusturya konsolosluğuna seyahatleri bittiğinde ülkelerine geri döneceklerini gösterir belgeler sunamayan kişilerin Avusturya vizesi başvuruları Avusturya konsolosluğu tarafından reddedilmektedir.

Schengen giriş yasağından kaynaklı Avusturya vize reddi

Schengen Bölgesi’ne üye ülkelerden herhangi birinin Schengen vizesi konusunda aldığı karar Schengen Bölgesi’ne üye diğer ülkeler açısından da bağlayıcı olabilmektedir. Schengen Bilgi Sisteminde (SIS) üye ülkelerden herhangi birine girişi yasak olduğuna dair kayıt bulunan kişilerin başvuruları Avusturya vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.

Seyahat Belgelerinden kaynaklı Avusturya Vize reddi

Avusturya vizesi başvurusunda bulunan kişiler güncel ve orijinal belgeler ibraz etmelidir.  Avusturya konsolosluğu vize başvurusunda sunulan evrakların güncel olmaması, sahte olması ya da eksik olması gibi durumlarda başvuru sahibinin Avusturya vizesi başvurusunu ret ile sonuçlandırabilmektedir.

Seyahat şartları ve seyahat amacından kaynaklı Avusturya vizesi reddi

Avusturya Konsolosluğu’na Avusturya vizesi için başvuruda bulunan kişiler, yapacakları seyahatin amacını ve başvuru sahibinin söz konusu seyahate ilişkin şartları taşıdığını gösterir belgeler sunmalıdır. Avusturya vizesi başvurularında seyahatin amacı ve şartlarına ilişkin kanıtlayıcı belgeler sunamayan ya da sunduğu belgeler inandırıcı bulunmayan kişilerin Avusturya vizesi başvuruları Avusturya vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.

Örneğin; kişi Avusturya’ya Aile ziyareti amacıyla seyahat ediyorsa Avusturya’da ikamet eden yakınlarına ve yapacağı seyahatin şekline ilişkin belgeler sunmalıdır.

Ekonomik şartlardan kaynaklı Avusturya vize reddi

Avusturya vizesi başvurularında, kişilerin seyahatleri süresince ihtiyaçlarını karşılayacak ekonomik koşullara sahip olduklarını ve sahip oldukları gelirin yasal yollarla elde edildiğini kanıtlayan belgeler ibraz etmesi gereklidir. Avusturya vizesi başvurusunda bulunan kişilerin seyahat için yeterli ekonomik imkana sahip değil ise ya da sahip olduğu maddi olanaklara yasal yollarla kavuşması mümkün değilse bu kişilerin Avusturya vize başvuruları reddedilmektedir.

Schengen vizesi süresinden kaynaklı Avusturya vizesi reddi

Schengen vizesi 6 aylık süre içerisinde en fazla 90 gün konaklama hakkı veren bir vizedir. Avusturya Schengen vizesi başvurusunda bulunan kişi son 6 ay içerisinde Schengen Bölgesi’nde 90 gün konaklamış ise, kişi Avusturya vize reddi ile karşılaşabilmektedir.

Sağlık sigortası sebebiyle Avusturya Vizesinin reddedilmesi

Avusturya’ya seyahat etmek isteyen kişiler Avusturya vizesi başvurusunda Avusturya seyahatlerinin süresini kapsayan, geçerli seyahat sağlık sigortası yaptırmalıdır. Avusturya vizesi başvurusunda, Avusturya konsolosluğunun talep ettiği standartlarda seyahat sağlık sigortası poliçesi ibraz etmeyen kişilerin başvuruları Avusturya vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.


Avusturya Vize reddine itiraz

Avusturya vize başvurusu reddedilen kişilerin ret kararına itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Avusturya vize başvurusuna ret cevabı alan kişiler eksik ya da yanlış beyan edilmiş evraklarını tamamlayarak Avusturya Ankara Büyükelçiliği’ne reddedilen vize başvurularının yeniden değerlendirilmesi talebi ile başvuru yapabilirler.

Yükleniyor...