Avusturya Ticari Vize

Değerli ziyaretçilerimiz, Avusturya ticari vize evrakları 2021 içeren web sayfamızı dikkatlice incelemeniz halinde Avusturya ticari vize başvurularınızı en kolay şekilde gerçekleştirebilecek bilgilere sahip olabilirsiniz. Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak irtibat kurduğunuzda Avusturya ticari vizesine dair en güncel evrak listesi e-posta adresinize gönderilecektir.

Avusturya Ticari Vize Başvurusu

Avusturya ile ekonomik ve ticari ilişkilerimiz 2015 yılında, 2 milyar 593 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu miktar 2016 yılında yüzde 1 azalarak, 2 milyar 567 milyon dolara geriledi. Söz konusu ekonomik ilişkilere ithalat-ihracat oranları olarak bakıldığında, 2016 yılında ihracatımız yüzde 2 artmış ithalatımız ise yüzde 3 oranında düşmüştür. Söz konusu değerleri 2017 yılı için değerlendirdiğimizde ticaret hacmi değişmemiştir. Avusturya Türkiye’ye en fazla doğrudan yatırım yapan ülkeler arasında yer alıyor. 2017 Haziran ayı itibariyle 874 firma ülkemizde Avusturya ortaklı veya sermayeli olarak faaliyet yürütmektedir.

Avusturya’ya ticari amaçla seyahat ediliyorsa kısa süreli Schengen vizesi başvurusunda bulunmak gerekiyor. Schengen vizesi başvurunuzu Vize Merkezi’nin ülke temsilcileri aracılığıyla yapabiliyorsunuz. Başvuru dosyanızın eksiksiz hazırlanması vize sürecinin sağlıklı yürütülmesi bakımından önem taşıyor.

Ülke temsilcileri arkadaşlarımız telefonla bize ulaştığınız andan itibaren sizi bilgilendirmekle yükümlüdürler. E-posta yoluyla gönderilen gerekli evraklar listesi ile dikkat edilmesi gereken hususlar bölümünü dikkatlice okuyup evraklarınızı bu bilgiler ışığında hazırlayabilirsiniz. Dosyanız ile birlikte pasaportunuz bize ulaştıktan sonra Başvuru Merkezi’nde evrak kabulü için gerekli olan randevuyu alıyor olacağız. Adınıza tahsis edilmiş pasaportunuzda 2016’dan sonra alınmış VIS’li Schengen vizeniz varsa parmak izinizi vermek için Başvuru Merkezi’ne gelmenize gerek kalmayacaktır. Başvuru sürecinizi posta yoluyla ülke temsilcilerimiz aracılığıyla yürütebilirsiniz.

Avusturya Vize Başvuru Merkezleri için bölge sınırlaması uyguluyor. Başvuru sahipleri Ankara, İzmir, Antalya, Bodrum, Gaziantep, Trabzon’daki Başvuru Merkezleri’nden başvurularını yapabiliyorlar. Avusturya Ankara Büyükelçiliği aşağıda listelenen şehirlerde ikametgâhı bulunan başvuru sahiplerinin başvurularını kabul edecektir: Adana, Aksaray, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Antalya, Amasya, Ankara, Ardahan, Artvin, Aydin, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Hatay, Iğdır, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, KKTC, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin (İçel), Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Şırnak, Sivas, Trabzon, Tunceli, Tokat, Van, Yozgat.

Avusturya turist vizesi başvurusunda ödenmesi gereken vize ücreti euro üzerinden nakit olarak tahsil ediliyor. Ödenen vize bedeli değerlendirme süreci için alındığından geri ödemesi yapılmamaktadır. Avusturya ticari vizesi için vize başvuru dosyanızı hazırlarken danışmanlığa gereksinim duyarsanız ülke temsilcilerimiz bir telefon mesafesinde olacaklar.

Avusturya Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Avusturya ticari vize 2021, yabancı ülke vatandaşının sınırlı bir süre Avusturya’yı ziyaret etmesine izin vermek amacını taşımaktadır. Bu vize kategorisi, ticari amaçlarla (sözleşme imzalamak, iş toplantısına katılmak vs.) Avusturya’yı ziyaret etmek isteyen kişiler içindir. Başvuru sahipleri, işlem sürecinin uzamaması için bu kategoriye ait gerekli belgeleri beyan etmelidir.

Avusturya ticari vize 6 ay içerisinde ancak en fazla 90 günlük bir süre için verilebilir ve sadece iş amaçlı alınabilir. Her durumda da Avusturya’da herhangi bir işe girmeniz ve çalışmanız yasaktır. Ancak gideceğiniz esas hedef ülkenin Avusturya olması halinde vize için başvuru yapabilirsiniz.

Vize başvurularının seyahat başlangıcından en az 4 hafta önce yapılmış olması gerekmektedir. Başvuru en erken seyahat başlangıcından 3 ay önce yapılabilir. Bütün yabancı dilde olan evrakların Almanca veya İngilizce tercümesi yaptırılmalıdır. Vizelerinin işlemleri seyahatin niteliğine bağlı olup, 6 ila 14 iş günü sürmektedir. Bazı özel durumlarda birkaç haftayı da bulabilmektedir. Başkonsolosluk her zaman yeni belgeler talep etme hakkına sahiptir.

 • Vize başvuru formu: Başvuru formunun el ile yazılmış büyük harflerle veya daktilo ile yazılmış, eksiksiz, gerçeğe uygun doldurulmuş ve vize başvuru sahibi tarafından imzalanmış olması gerekmektedir.
 • Vize talep dilekçesi: Konsolosluğa hitaben yazılmış vize talep dilekçesi.
 • Pasaport: Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olan pasaport. Güncel ve eski pasaportunuzun ve daha önce alınan vize fotokopileri başvuruya muhakkak eklenmelidir.
 • Fotoğraf: 2 adet yeni çekilmiş renkli biyometrik (3,5 x 4,5 cm) fotoğraf. Bir tanesi başvuru formun sağ üst köşesinde yer almalıdır, diğerini de başvurunuza ekleyiniz. Fotoğrafın arka planı aydınlık olmalıdır. 
 • Özel araçlı seyahatlarde: Ruhsat fotokopisi, uluslararası sürücü belgesi ve yol güzergahının ayrıntılı ibrazı.
 • Uçak, tren, otobüs seyahatlerinde: Rezervasyon belgesi (gidiş ve dönüş)
 • Seyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 euro teminatlı seyahat sağlık sigortası.
 • GVE ve EVE davetiyesi yok ise, genel masrafların karşılanacağına dair taahhüt (işverenden) ve konaklama bilgileri.
 • Davet Mektubu: Avusturya’daki firma veya kurumdan davet yazısı. Davet mektubunda seyahat nedeni, seyahat tarihi, başvuruda bulunanın ismi doğum tarihi ve pasaport numarası, çalıştığı firma/kurumun ismi, adresi ve icabında tescil kayıt numarası yer almalı.
 • Başvuran eğer yeterli maddi imkan sunamıyorsa, Avusturya`daki firma veya kurum EVE (elektronik taahhüt beyanında) veya GVE beyanında bulunabilir. (Eğer Avusturyalı kurum GVE vermek isterse, Avusturya İçişleri Bakanlığı'na başvurmalıdır. Uzun süreli ve çok girişli başvurularda davetiyede kalacağınız süre belirtilmelidir. Esas hedef ülkenin Avusturya olması gerekmektedir. Uzun süreli vize için koşulların olup olmadığı Başkonsolosluk tarafından denetlenecektir. Eğer ilk defa vize başvurusunda bulunuyorsanız, uzun süreli vize verilmemektedir. Aynı anda eski vizeleriniz kurallara uygun bir şekilde kullanıp kullanılmadığı da denetlenecektir.
 • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösteren belgeler (son üç aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap dökümü veya hesap cüzdanlarının orijinalleri ve fotokopisi)
 • Banka imza sirküleri
 • Fuar, sergi katılımlarında: Bilet veya katılım belgeleri

Başvuru sahibi çalışan ise:

 • Antetli kağıda yazılmış çalışma belgesi. Bu belgenin Almanca veya İngilizce olması zorunludur. Belgenin içeriğinde bulunması gereken bilgi:
 • İşverenin açık adresi ve telefon numarası (sabit hat)
 • Çalışanın göreve başlama tarihi
 • Çalışanın şirket içerisindeki pozisyonu
 • Çalışanın izinli olduğu gün sayısı
 • İmzalayan yetkilinin adı, soyadı ve görevi
 • Son 3 ayın maaş bordrosu
 • SGK giriş bildirgesi ve hizmet dökümü (E-devlet çıktısı)
 • Faaliyet Belgesi
 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • Vergi Levhası
 • İmza Sirküleri

Başvuru sahibi şirket ortağı ise:

 • Faaliyet Belgesi
 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • Vergi Levhası
 • İmza Sirküleri

Avusturya Ticari Vize İşlemleri

Avusturya ticari vize talebinde bulunan kişinin Avusturya’ya planlanan seyahatinin mesleki gerekliliği çalışanı veya sahibi olarak bağlı bulunduğu şirket tarafından onaylanmış; bir iş organizasyonuna (kongre, fuar, eğitim, seminer vb.) dahil olmak üzere veya katkı sağlamak amacıyla ya da Avusturya’ya ticari bir faaliyette bulunmak için seyahat etmeyi planlayan yolcuların başvurduğu vize türüdür. Avusturya ticari vize talebinde bulunan kişinin hazırlayacağı, sahibi veya çalışanı olduğu şirket bilgilerini içeren ek evraklar mevcuttur.

Avusturya’ya ticari amaçla seyahat etmeyi planlıyorsanız Avusturya’daki şirketten gelecek davet mektubunu başvuru dosyasına eklemeyi unutmayınız. Eğer bir şirket çalışanı olarak Avusturya ticari vize başvurusunda bulunacaksanız davet mektubuna ek olarak; bağlı bulunduğunuz şirketten temin edeceğiniz antetli kağıda, yurt dışına hangi sebeple seyahat edeceğinizi açık bir şekilde belirttiğiniz metni de Avusturya vizesi başvuru dosyanıza eklemeniz gerektiğini hatırlatırız.

ÖNEMLİ NOT: Şirket sahibi yazacağı dilekçede Avusturya’ya seyahat edecek personelinin şirkette izinli olduğu tarihleri ve personelin Türkiye’deki işine devam edeceğini belirtmeli, belgeyi kaşeli ve ıslak imzalı olarak hazırlamalıdır.

Avusturya ticari vizesine şirket sahibi olarak başvuru yapacaksanız da Avusturya Konsolosluğu’na hitaben şirketin antetli kağıdına hazırlayacağınız dilekçe metninde seyahat amacınızı, tarihlerinizi belirtmeyi; kağıdı ıslak imzalı ve kaşelenmiş bir şekilde vize başvuru dosyasına eklemeyi unutmayınız.

Avusturya Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda Avusturya ticari vize talebinde bulunan kişileri mülakata çağırmaktadır. Avusturya ticari vize talebinizi kurumumuz üzerinden gerçekleştirmeniz durumunda Avusturya Vize Merkezi yetkilimiz mülakat sürecinde size eşlik edecek ve gerekli bilgilendirmeleri yapacaktır. Mülakatın olumsuz değerlendirilmesi durumundan kurumumuz sorumlu değildir.

Ticari amaçla Avusturya’ya gerçekleştireceğiniz seyahatinizin devamında diğer Schengen ülkelerini de ziyaret etmeyi planlıyorsanız, diğer ülkelerin rezervasyon bilgileri hakkındaki detayları da başvuru dosyanıza eklemenizi tavsiye ederiz.

Avusturya vize ücretleri

Vize Merkezi Aracılığıyla Avusturya Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

1.Adım – Çağrı merkezimizi arayınız.

Vize Merkezi Avusturya vize departmanı çağrı merkezimizi arayarak temsilcilerimizden durumunuza uygun olarak hazırlayacakları evrakların içeren bilgi mailini talep ediniz. Çağrı merkezi yetkililerimize vereceğiniz doğru bilgiler doğru vize kategorisine başvuru yapmanızı sağlayacak ve vize başvuru işlemleri süresince yaşanabilecek olumsuz durumları engelleyecektir.

2. Adım – Bilgi mailinde bulunan evrakları hazırlayınız.

Vize Merkezi Avusturya vize departmanı çağrı merkezi yetkililerimizin tarafınıza yönlendirmiş olduğu bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyanızı tamamlayın.

Unutmayın! Eksik ve hatalı belgelerle yapılacak vize başvuruları işlem sürenizin uzamasına hatta başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Konsolosluk vize bölümünce yeni ek evrak talep edilebilir. Bu evrakları tamamlanması zorunludur.

3. Adım – Evraklarınızı kargo yapın.

Vize Merkezi Avusturya vize departmanı tarafından durumunuza yönelik yönlendirilmiş bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek size en yakın şubemize kargo yapın. Kargo takip numaranızı temin ediniz. Kargonuzun merkezimize ulaşımı sonrası yetkililerimiz tarafından bilgilendirileceksiniz. Kargo ve kurye hizmeti masrafları başvuru sahibi tarafından karşılanmaktadır.

4. Adım – Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında bilgilendirme

Vize Merkezi Avusturya vize departmanı, başvuru dosyanızı inceledikten sonra tarafınıza bir bilgi maili yönlendirecektir. Yönlendirilecek olan e-mailde varsa eksik veya hatalı evraklarınız bildirilecek, eksik evrakı bulunmayan başvuru sahipleri ise randevu tarih ve saati hususunda onayları alınacaktır.

5. Adım – Biyometrik bilgi beyanı

Vize Merkezi Avusturya vize departmanı 2015 / 2016 yılında herhangi bir Schengen üye ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini biyometrik bilgilerini parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. Yetkililerimiz biyometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık ederek sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır.

Lütfen dikkat! Pasaportunda bulunan Schengen vizesine ‘VİS’ notu düşülmüş yolcularımızın istisnai durumlar dışında şahsen gelmesine gerek yoktur. 

6. Adım – Pasaport teslimi

Vize Merkezi Avusturya vize departmanı, biyometrik bilgilerini beyan etmiş veya biyometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan yolcularının işlem sürecini tamamen kontrolü altında tutmaktadır. Avusturya turistik vize işlemleri 5 ile 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanmaktadır. Bu süre ön görülen bir süredir. Yabancı pasaport sahiplerinin işlemlerini, Avusturya Konsolosluğu resmi tatil günlerini ve konsolosluğun işlem değerlendirme ek süresini kapsamayacaktır. Tüm işlem süreleri yetkililerimiz tarafından kontrol edilecek olup, işlemlerinizin tamamlanması sonrası pasaportların teslimatı başvuru sahiplerinin talep ettiği üzere kargo veya merkezimizde şahsi teslim alınarak sağlanacaktır.

Avusturya Ticari Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Avusturya vizesinin sonucuyla ilgili karar vermeye tek yetkili kurum Avusturya Konsolosluğu’dur.
 2. Avusturya ticari vize kısa süreli bir Schengen vizesidir. Başvuru sahibine Schengen üye ülkelerde maksimum 90 gün konaklama imkânı tanır. İlk Schengen vizesi için başvuru gerçekleştirecek kişilerin 90 gün konaklamalı Schengen vize almaları istisnai durumlar dışında mümkün değildir. Vizeleriniz geçmiş Schengen vizelerinizin doğru kullanım oranlarına göre kademe kademe artacaktır.
 3. Avusturya ticari vize başvuruları için beyan edilecek davet yazıları bir vize olmayıp sadece vize başvuru işlemleri için kullanılacağı unutulmamalıdır.
 4. Avusturya ticari vize başvuru işlemleriniz sonuçlanmadan otel ve uçak bileti satın alımları yapmamanız yararınıza olacaktır. Avusturya vize başvuruları 5 ila 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanırken söz konusu süreler; Avusturya Konsolosluğu’nun resmi tatil günlerini, yabancı pasaportların uzun sonuçlanma sürelerini ve ön görülen tarihleri dışında ki ek işlem sürelerini kapsamayacağını bilgilerinize sunarız.
 5. Avusturya ticari vize başvuru işlemlerinize seyahat tarihinizden 3 ay önce başlama hakkına sahipsiniz. Avusturya ticari vize başvuru işlemlerinize ülkeye seyahat tarihinizden en geç 4 hafta önce başlamış olmanızı tavsiye ederiz.
 6. Avusturya Konsolosluğu ihtiyaç duyması halinde vize başvuru sahibinden ek evrak talep etme hakkına sahiptir. Başvurunuzu kurumumuz üzerinden gerçekleştirdiğinizde ek evrak talebi ve benzeri durumlar tarafınıza gerekli bilgilendirmeler temsilcimiz tarafından yapılacaktır.
 7. Avusturya ticari vize başvuru sürecinizde seyahatinizi ispat eden diğer belgeler de (otel ve uçak rezervasyonu, seyahat sigortası vb.) kurumumuz tarafından tamamlanacaktır. Hazırlamış olduğunuz belgeleri lütfen adresimize ulaştırınız. Evrak teslim alındı bilgisini sizlerle paylaşacağız. Avusturya Vize Merkezi’nin kargo ve kurye hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Hizmet ödemeleri başvuru sahibi tarafından karşılanacaktır.
 8. Başvuru belgelerini eksiksiz olarak tamamlamış yolcularımızın randevuları uygun olan ilk iş gününe alınacaktır. Randevu saati ve tarihi sizlerin onayına sunulacaktır.
 9. Pasaport işlemleri sırasında vermiş olduğunuz parmak izi Avusturya Konsolosluğu tarafından tanınmamaktadır. Avusturya vize başvurunuzu kurumumuz danışmanlığıyla gerçekleştirmeniz halinde vize başvuru sürecinde Avusturya Vize Merkezi temsilcimiz parmak izi alımı sırasında size eşlik edecektir.
 10. Başvuru belgelerinin tamamlanmış olması, mutlaka vize verileceği anlamına gelmemektedir. Avusturya vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar Avusturya Konsolosluğu’nun inisiyatifindedir. Vize başvurularınızın sonucu ve vize çıkış süresiyle ilgili nihai karar konsolosluk tarafından verilecektir.

Avusturya vize merkezi iletişim

Yükleniyor...