Avusturya Dil Kursu Kısa Süreli Eğitim Vizesi

Avusturya Dil Kursu Kısa Süreli Eğitim Vizesi

Dil öğrenmek veya üniversite eğitimi almak amacıyla Avusturya’ya gitmek istiyorsanız, Avusturya dil kursu kısa süreli eğitim vizesi, Avusturya dil okulu vizesi ve Avusturya öğrenci vizesi bilgilerini içeren bu makaleyi mutlaka okumalısınız. 

Almanya, Avusturya, Lüksemburg, İsviçre, Romanya, Belçika, Polonya ve Lihtenştayn gibi ülkelerde, dünya üzerinde 100 milyondan fazla insan tarafından konuşulan Almancanın en etkili bir şekilde öğrenileceği yerlerden biri Avusturya’dır. Bu sebepten yılda binlerce kişi Almanca dil eğitimi için eğitim sistemi ile de dünyanın en iyi ülkeleri arasında yer alan Avusturya’ya gitmek istemektedir. Eğitimde modern teknikler kullanması ile dikkat çeken Avusturya’nın etkin eğitim sistemi, dil okullarında da gözlenmektedir. Avusturya’da Almancanın yanında Fransızca, İspanyolca ve İngilizce de konuşulmaktadır. 

Kısa süreli eğitim görmek için Avusturya’ya gitmek isteyen öğrencilerin başvurması gereken vize türü, eğitim vizesi olarak bilinen Avusturya dil kursu kısa süreli eğitim vizesi olarak tanımlanmaktadır. Avusturya dil kursu vizesi ayrıca uzun süreli olarak da alınabilmektedir. 180 günlük süreçte 90 güne kadar varan Avusturya seyahatiniz için kısa süreli vize ile 90 günden fazla sürecek Avusturya seyahatiniz için uzun süreli D tipi vize başvuru evrakı aynıdır. 

Gerekli belgelerden kişiyle ilgili okuldan alınacak kabul ve kayıt belgesi, okul ücretinin ödendiğine dair makbuz, doğru, açık ve net bir şekilde yazılmış motivasyon mektubu ve Avusturya’da geçinecek kadar maddi yeterliliğiniz olduğunu kanıtlar belge çok önemlidir. Ayrıca Avusturya dil kursu vizesi başvurusu için ibraz edeceğiniz evrakların güncel tarihli olması elzemdir. Talep edilen bu zorunlu evrakları, okula kaydınızı yaptırmak için sözleşmenizi imzalayıp gerekli kurs ücretini ödedikten sonra hazırlamaya başlayabilirsiniz. 

Avusturya Dil Okulu Vizesi

Avusturya’da dil eğitimi almak istiyorsanız, öncelikle Avusturya Dil Kursu Kısa Süreli Eğitim Vizesi için burada bulunan bir dil okulundan kabul edildiğinize dair bir belge niteliği taşıyan davetiye almanız gerekmektedir. Ayrıca bir diğer öncelikli adım da Avusturya vize başvuru formunu doldurmak olmalıdır. Ardından da başvuru yapılacak yerden randevu almanız gerekmektedir. Gerekli tüm belgeleri vize randevu tarihine kadar hazırlamanız ve vize başvuru sırasında teslim etmeniz gerekmektedir. Avusturya dil kursu kısa süreli eğitim vizesi işlemleri 7 ila 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. 

Avusturya dil okulu vizesi almak isteyen kimseler için göçmenlik düzenlemeleri ve göçmenlik kurallarındaki yeni değişiklikler yürürlüğe girmiştir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Avusturya’da bulunan özel bir dil okulunda eğitim almak istiyorsanız, bunun için vize alabilmektesiniz. Vize başvurularınızı Avusturya Konsolosluğu birimlerine yapabilmektesiniz. 

Burada Avusturya’da bir dil okulundan eğitim almak istiyorsanız, vize alarak ülkeye gitmek için özellikle zaman konusunda çok dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Dil okuluna kaydınızı ve gerçekleştirmeniz gereken ödemenizi eğitimin başlangıç tarihinden 1 ila 3 ay önce yapmış olmanız gerekmektedir. 

Schengen vizesi 180 günlük süreçte 90 güne kadar ülkede konaklama hakkı tanırken, D tipi ulusal vize ise 90 günden fazla konaklama hakkı tanıyan ve gidiş amacınıza göre oturum hakkı da tanıyan bir vizedir. Avusturya uzun süreli yani D tipi vize başvurusunda bulunmak için Avusturya’da dil kursuna kayıt yaptıran ve gerekli tüm kriterleri onaylanmış herkes Avusturya dil okulu vizesi başvurusunda bulunabilmektedir. Ancak ilk kez vize başvurusunda bulunuyorsanız ve bu da D tipi ulusal vize ise, titiz ve temkinli olmanızı; vize başvurusu için uzman desteği almanızı ve aldığınız danışmanlığa göre hareket etmenizi tavsiye ederiz.

Avusturya vizesi hakkında öğrenmek istediğiniz her şey için internet sitemizin ilgili linklerini ziyaret edebilirsiniz. 

Avusturya Dil Okulu Vizesi Nasıl Alınır?

En merak edilen sorulardan biri, Avusturya Dil Kursu Kısa Süreli Eğitim Vizesi Nasıl Alınır?” olmaktadır. Dil okulu vize başvurunuzun geçerli sayılması için en elzem konu, gerekli evrakları konsolosluğun taleplerine uygun olarak, doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlamanızdır. Avusturya dil okulu vize başvuru formunuzu, konsolosluk birimine şahsen veya yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri aracılığı ile ibraz ederek vizenizi alabilirsiniz. Peki, bunun için nelere dikkat etmelisiniz? Bu konuyu maddeler halinde açıklayalım.

Avusturya dil okulu vize başvuru formunu göndermek için kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Eğer vize başvurunuzu yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri üzerinden gerçekleştirecekseniz, ilgili birimi telefonla arayarak ya da çevrimiçi kayıt sistemini kullanarak kayıt yaptırabilirsiniz. Sistemin talimatlarını takip ederek bilgilerinizi doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeniz elzemdir. Vize başvuru formunu gerekli talimatlara göre doldurduktan sonra çıktısını alın ve mutlaka imzalayın. 

Kayıt sırasında seçmiş olduğunuz konsolosluk ofisinden alacağınız randevu tarihinde teslim edilmek üzere, gerekli belgeleri doğru ve eksiksiz bir şekilde ibraz etmelisiniz. 

Konsolosluk tarafından verilen bir ödeme emri ve bununla birlikte pasaportunuzun kişisel bilgileri içeren sayfasının bir koyasını sunmanız temel alınmak üzere, Avusturya dil okulu vize ücretini gerekli belgeleri ibraz ettiğiniz gün, yani randevu gününüzde ödemeniz gerekmektedir. 

Avusturya Dil Okulları Vizesi Başvurusu

Dil eğitimi almak amacıyla Avusturya’ya gitmek için Avusturya dil okulları vize başvurunuzu, Avusturya Konsolosluğu ve yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapmanız mümkündür. Dil okulu vizesi almak için konsolosluğun talep ettiği tüm belgeleri vize danışmanları eşliğinde hazırlamanızı tavsiye ederiz. Zira bireysel vize başvurusunda bulunan kişilerin neredeyse tamamının vizesi ret ile sonuçlanmaktadır. Çünkü talep edilen evraklarda gözlenecek herhangi bir eksik ya da tutarsızlık, konsolosluğun vizenize ret vermesine sebep olmaktadır. Bunun için belgelerin hazırlanması sürecinde profesyonel destek almak akıllıca bir yöntemdir. 

Bunun yanında Avusturya’da hangi dil okuluna gideceğinize karar verirken de temkinli olmalısınız. Müfredatı ve ders programı yoğunluğunu incelemek bir yana, bu dil okulundan alacağınız sertifikanın uluslararası geçerliliği bulunup bulunmadığının sorgulanması çok önemlidir. 
Avusturya dil okullarından kısaca bahsetmek gerekirse; ders grupları ortalama 7 ila 10 kişi arasındadır. Öğretim görevlilerinin öncelikli amacı, ortalama 55 ila 60 dakika süren derslerde her bir öğrenci ile bireysel olarak ilgilenmek ve dolayısı ile başarı dağılımına tüm öğrencilerin dahil olmasını sağlamaktır. Bu koşulları sağlayan bir dil okuluna sıfır seviyede gidebilir, ortalama bir yılda eğitimini aldığınız dili konuşmaya başlayabilir ve ülkede de rahatça iletişim kurabilirsiniz.  

Avusturya Erasmus vizesi ile ilgili her şey için internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Avusturya Dil Okulu Vizesi için Gerekli Evraklar

Avusturya dil okulu vizesi için gerekli evraklar konusunu maddeler halinde açıklayalım. 

 • Öncelikle Avusturya’da bir dil okuluna kayıt olmanız ve bu kayıt belgesini ibraz etmeniz gerekmektedir. Haftalık en az 20 saatlik ders veren bir dil kursuna kayıt yaptırmış olmanız ve aldığınız dil eğitimi boyunca tabii olacağınız müfredat ile kurs kayıt ücretinin ödendi makbuzunu saklamanızı mutlaka tavsiye ederiz. 
 • Avusturya Dil Kursu Kısa Süreli Eğitim Vizesi başvuru formunu iki nüsha halinde, doğru ve eksiksiz olarak doldurarak ibraz etmelisiniz. Belirtmek isteriz ki Avusturya vize başvuru formları önceden online olarak indirilebilmektedir. Ya da dilerseniz konsolosluk randevusuna gittiğinizde de doldurabilirsiniz. 
 • 10 yıllık süreci doldurmamış ve yıpranmamış pasaportunuzu ibraz etmelisiniz. 
 • Avusturya biyometrik standartlarında çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf ibraz edilmelidir. 
 • Kimlik fotokopisi ibraz edilmeli, evli olanlar için ise evlilik cüzdanı fotokopisi de eklenmelidir. 
 • Avusturya’ya dil eğitimi almak amacıyla gitmek istiyorsanız, banka hesabınızda geçiminizi sağlayacağınızı temin eden bir miktar para bulunması gerekmektedir. Eğitim süreciniz boyunca yeteceğini düşündüğünüz, günlük asgari harcamalarınızı karşılayacak bir miktarı yanınıza almanızı tavsiye ederiz. 
 • E-devlet sistemi üzerinden alabileceğiniz, Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı onaylı bir adli sicil kaydınızı, iyi hâl belgesi olarak ibraz etmeniz gerekmektedir. 
 • Sizinle birlikte eğitim alacak olan diğer öğrencilerin sağlığı için tehdit oluşturacak bir hastalığınız olmadığını kanıtlamak üzere, devlet hastanesi ya da ikamet ettiğiniz yerde bulunan bir özel hastaneden alabileceğiniz sağlık raporunu ibraz etmelisiniz. 
 • Eğer dil eğitimiz boyunca yurtta kalacaksanız, yurt ile yaptığınız sözleşmeyi; bir ev kiralayacaksanız, vize süreniz boyunca kalacağınız ev veya odanın kira sözleşmesini ibraz etmeniz gerekmektedir. 
 • Türkiye’de bulunan akredite bir sigorta şirketi tarafından düzenlemek ve poliçenin kendisi tüm eğitim dönemi boyunca geçerli olmak üzere, 30 bin Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırmanız gerekmektedir. 

Avusturya Dil Eğitimi Aşamaları

Avusturya dil eğitimi aşamalarını da burada toparlayalım ve yine maddeler halinde açıklayalım.

 • Avusturya’da dil eğitimi almak istiyorsanız bu sürece ihtiyacınıza uygun bir dil okulu seçerek başlayın. 
 • Daha sonra Avusturya’da bir ev kiralayın ve kiraladığınız evin kira kontratının bir fotokopisini ibraz edeceğiniz evraklar arasına ekleyin. 
 • Zorunlu olan seyahat sağlık sigortanızı alın. 
 • Tüm bunların yanında doğru ve eksiksiz bir dil okulu evrak dosyası hazırladığınızdan emin olun. 
 • Konsolosluk ve okul kayıt ücretlerini ödeyin. 
 • Her şey hazır olduğuna göre artık Avusturya dil okulu vizesi için başvuruda bulunabilirsiniz. 
 • Son olarak Avusturya’daki dil eğitiminiz boyunca geçerli olmak üzere, oturum izninizi alın. 

Avusturya Dil Okullarında Eğitim Alabilme İmkânı

Avusturya dil okullarında eğitim alabilme imkânı oldukça yüksektir. Makalemizin en başında da belirttiğimiz gibi, eğitim söz konusu olunca iyi bir konumda olan Avusturya zaten tercih edilen ülkelerden biri olmaktadır. Kendi okulunuz aracılığıyla Erasmus gibi dil programlarına katılabileceğiniz gibi, üniversiteden mezun olmuş ancak kariyerinizi daha iyi bir konuma getirmek amacıyla dil eğitimi almak istiyorsanız da Avusturya dil okulu seçeneklerini düşünebilirsiniz. 

Avusturya’daki dil okullarında hazırlanan programlar, farklı yaş gruplarına hitap edebilmektedir. Yani bu hazırlanmış programlardan size hitap edene kayıt yaptırarak konuşma, dinleme ve anlama gibi farklı kriterlerde eğitim alabilir ve dile tam anlamıyla hâkim olacak seviyeye gelebilirsiniz. Bu eğitim şekillerinden faydalanmak için Avusturya öğrenci vizesi almanız da önemli olacaktır. 

Avusturya Erasmus vizesi ile oturum almak için bilgi almak isterseniz internet sitemizin ilgili linkleriniz ziyaret edebilirsiniz. 

Avusturya Öğrenci Vizesi Alacak Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Eğer Avusturya öğrenci vizesi almak istiyorsanız, mutlaka önceden okul başvurularının kabul edildiğine dair belgenizi almanız gerekmektedir. Bu en elzem belgedir. Ondan sonra diğer vize işlemlerini çözmeniz daha kolay olacaktır. Buradaki en önemli nokta, başvuru formunuzda vizeyi nereden ve ne kadar süre için aldığınızı net bir şekilde belirtmeniz gerektiğidir. 

Ayrıca belirtmek isteriz ki, vize başvuru işlemleriniz sırasında eğitim öğretim döneminin tamamını kapsayacak şekilde bir işlem yaptırmanız gerekmektedir. Bu noktada, işlemleriniz sırasında karşı tarafa da gerekli tüm bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde sunuyor olmanız önemlidir. Yine bunun için de profesyonel destek almanızı tavsiye edebiliriz. 

Avusturya’da Yurtdışı Eğitimi

Avusturya’nın resmî dili Almanca olsa da İngilizce de yaygın olarak kullanılan dillerden biridir. Ayrıca bununla birlikte tekrar altını çizmek isteriz ki, yüzölçümü olarak Avrupa’nın küçük ülkelerinden biri olsa da Avusturya, geniş ve güçlü eğitim imkânları sunmaktadır. Öyle ki sekiz federe devletten oluşan Avusturya’nın başkenti Viyana’nın 1,6 milyonluk nüfusunun 110 bini öğrencidir. Ayrıca hayat kalitesi yüksek ve alt yapısı iyi olan Avusturya’nın, diğer pek çok Avrupa ülkelerine göre suç oranı oldukça düşüktür. Avusturya Dil Kursu Kısa Süreli Eğitim Vizesi yanında diğer vize programlarına da başvurmak mümkündür.

Bu saydığımız tercih sebeplerinin yanında, turistik olarak da ilgi çekmektedir. Özellikle Alpler kesinlikle görülmesi gereken güzelliklerdendir. Turizm denildiğinde dünyaca ünlü Avusturya Alpleri, modern teleferik ve tünel sistemleriyle de dikkat çekmektedir. Avusturya’ya eğitim almak için gelmiş olabilirsiniz ancak, tırmanma sporları, dağ yürüyüşü, kayak gibi pek çok seçeneği de değerlendirebilirsiniz. Ayrıca Viyana, gece hayatı açısından da oldukça renkli bir seçenektir. Barlar, cafeler canlı görüntüsünün yanında burada eğitim alan öğrencilere de indirim yapmaktadır. Bunun yanında Avusturya hem yaşam hem de üniversite ücretleri olarak da birçok ülkeye göre uygundur. 

Avusturya’da Üniversite Eğitimi

Avusturya üniversiteleri, dünyadaki üniversiteler arasında yapılan akademik sıralamada her yıl ilk 500 içinde yer almaktadır. Örneğin en çok tercih edilenlerden biri olan Viyana Üniversitesi, dünyada 60, Avrupa’da 10. sıradadır. Yani diyebiliriz ki, Avusturya’da üniversite veya dil eğitimi almak geleceğinize yapacağınız en iyi yatırımlardan biri olabilir. 

Avusturya’da üniversite eğitimi almak için Avusturya’da okumak istediğiniz bölüme Türkiye’deki üniversite sınavında yerleşmiş olmanız en önemli şarttır. Lisans eğitimi için Türkiye’de girdiğiniz üniversite sınavında özel, devlet ya da vakıf üniversitelerinde veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 4 yıllık örgün eğitim veren bir üniversitede eğitim almaya hak kazanmanız gerekmektedir. Böylece ülkenizde yerleştirildiğiniz fakülte ve bölüme paralel olarak Avusturya üniversitelerine geçiş yapmanız mümkün olabilmektedir.

Burada hemen belirtmek isteriz ki, 2 yıllık yüksek okul veya açık öğretim programlarına yerleştiyseniz, Avusturya üniversitelerine kabul edilmezsiniz. Ancak Türkiye’de 4 yıllık bir fakülteye girme hakkı kazananlar Avusturya’da eğitim almak için başvuru yapabileceklerdir. 
Burada bir diğer şart da Avusturya üniversitelerine sadece Türkiye’de kazandığınız alanda kayıt yaptırabilirsiniz. Bunun için ilgili alanınızın Avusturya’da olup olmadığına ve yabancıların kaydına açık olup olmadığını mutlaka kontrol etmeniz gerekmektedir. 

Tüm Avusturya üniversitelerinin YÖK denkliği bulunmaktadır. YKS ve TYT sınav sonuç belgenizle Avusturya üniversitelerine başvuru yapabilirsiniz. Türkiye’de hangi bölümü kazandıysanız Avusturya’da da aynı bölüme başvuru yapabilmenizin yanında, yatay geçiş yapmak isterseniz de fark derslerini vererek Avusturya üniversitelerine geçiş yapmak için başvuruda bulunabilirsiniz. 

Belirtmek istediğimiz bir diğer husus ise, zaten üniversite kapsamında yabancı dil eğitimi verileceğinden, Avusturya üniversitelerinde yabancı dil bilme zorunluluğu kabul şartı olarak karşınıza çıkmayacaktır. Ayrıca Avusturya’da üniversite eğitimi aldığınızda, herhangi bir sınav süreci gerekmeden yüksek lisans ve doktora eğitimlerine doğrudan geçiş yapma hakkınız da olacaktır. 

Avusturya öğrenci vizesi hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen internet sitemizi ziyaret ediniz. 

Avusturya Dil Okulu Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vize başvuru işlemleriniz ortalama 7 ila 15 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Genellikle 2 hafta içinde sonuçlanmış olur. Avusturya dil okulu vizesi başvuru formunu sunduğunuz konsolosluktan, yine konsolosluk kararı ile pasaportunuzu bildirilen günde teslim alabilirsiniz. Veya vizeniz onaylandığında pasaportunuzda ilgili yere basılıp tarafınıza gönderilmektedir. 

Avusturya Dil Okulu Vizesi Ücreti

Hemen şunu belirtmekte fayda görüyoruz ki, Avusturya dil okulu vizesi ücreti, diğer Avrupa ülkelerinde ödemeniz gerekenlere oranla oldukça düşüktür. Dönem dönem güncellenen vize ücretlerini yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerinden öğrenmeniz en sağlıklısıdır. 

İyi yolculuklar dileriz.

Avusturya ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Avusturya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp