Yabancılar İçin Almanya Vizesi

emin 06/12/19, 19:48
Yabancılar için Almanya vize başvurusu alıyor musunuz? Suriye'liyim, çalışıyorum. Suriye vatandaşaları için Almanya vizesi yapan bir firma arıyorum. Lütfen yardımcı olun.
Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Vize Merkezi

Merhaba, Türkiye’de yasal ikamet, çalışma izni sahibi yabancı uyruklu kişiler ve Türkiye’de eğitimine devam eden yabancı uyruklu kişiler, Almanya’ya yapacakları seyahatler için vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Yabancılar için Almanya vizesi işlemleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Almanya vize başvuru sürecinden biraz farklı ilerlemektedir. Suriye vatandaşları için Almanya vizesi başvurularında, başvuru yapan kişinin Türkiye’de sahip olduğu yasal ikametin ispatı beklenir. Başvuran kişi Türkiye’de yasal olarak çalışıyorsa yabancıların sahip olduğu çalışma ve ikamet izni kartının fotokopisini vize başvurusu sırasında vize başvuru dosyasında ibraz etmelidir. Başvuran kişi Türkiye’de öğrenci ise, öğrenci kimlik belgesi ile birlikte yasal ikamet kartı fotokopisini de sunmalıdır. Türkiye’de yasal ikamet sahibi olmayan kişiler Türkiye üzerinden vize başvurusunda bulunamazlar.

Yabancılar için Almanya vizesi başvurularında hazırlanması gereken evraklar aşağıdaki gibidir;

 • En az 6 ay daha geçerliliği olan, en az 2 boş sayfası olan pasaport
 • 2 adet son altı ayda çektirilmiş biometrik fotoğraf
 • Kişi çalışıyorsa; şirkete vergi levhası, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi, faaliyet belgesi, şirketin antetli kağıdına yazılmış kaşeli ve imzalı çalışma yazısı, yine şirket antetli kağıdında düzenlenmiş izin belgesi
 • Yine çalışan kişiler için son 3 aylık bordro
 • Kişi Türkiye’de öğrencilik nedeni ile ikamet ediyorsa; öğrenci belgesi
 • Kişinin Türkiye’deki oturum kartı fotokopisi. Oturum kartının geçerlilik süresi, planlanan seyahatin dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalıdır
 • Gelir gösteren evraklar, son 3 aylık banka hesap dökümü gibi
 • E-devletten alınan ikametgâh belgesi
 • Seyahat sağlık sigortası (danışmanlarınızdan talep edebilirsiniz)
 • Uçak ve otel rezervasyonları

Yabancılar için Almanya vizesi başvurularında başvuru süreci Türk vatandaşlarının başvuru sürecinden daha uzun olabilmektedir. Konsolosluğun gerekli gördüğü durumlarda ek evrak talep etme hakkı bulunur. 

Türkiye'de oturumu, çalışma izni bulunan kişilerin Almanya vize evrakları değişiklik gösterebilmekte olup, vize ile ilgili en güncel bilgiyi Vize Merkezi Almanya departmanımızdan alabilir, başvurunuzu başlatabilirsiniz. 

Vize Merkezi Ankara, Nazlı Kübra

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Mumin 28/01/20, 01:24

Merhaba Özbekistan vatandaşıyım Türkiye de 5 yıldır turistik oturumu ile ikamet ediyorum.Arkadaşım da Özbekistan vatandaşı ve Türkiye de çalışma izni var birlikte Almanya ya seyahat etmek istiyoruz.Hangi evrakları hazırlamamız gerekiyor ilk defa vize alıyoruz vize alabiirmiyiz ?

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Vize Merkezi 26/03/20, 12:54

Türkiye de yaşayan yabancı pasaport sahipleri Almanya vize başvurusu yapmak için turistik oturumu veya çalışma izni ile vize başvurusunda bulunabilirler. Almanya seyahat etmek isteyen yabancı pasaport sahiplerinin öncelikle dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay pasaport ve oturum sürelerinin olması gerekmektedir. Yabancı pasaport sahipleri Almanya turistik vize başvurusunda bulunacak kişi Türkiye'de çalışmaları durumunda aşağıdaki evrakları hazırlaması gerekmektedir; 

 • Yabancılar için Almanya vizesi başvurusu yapan Özbek vatandaşları Almanya seyahatini turistik vize başvurusu yapacaksa ve Türkiye'de çalışıyorsa otel veya konaklama vb. belge ile birlikte vize başvurusu yapması gerekir.
 • Türkiye'de çalışan Özbek vatandaşı Türkiyede'ki çalıştığı firmadan çalıştığına dair dilekçe yani izin belgesi ile vize başvurusu yapması gerekmektedir.
 • Çalışan kişiye ait şirket evaklarının da olması gerekir. İşe giriş bildirgesi, son 3 aylık maaş bodrosu, e-devlet'ten alınmış barkodlu sigorta hizmet dökümü ile vize başvuru yapması gerekmektedir.
 • Vize başvurusu yapan kişiye ait şahsi banka hesap dökümü ile başvuru yapması gerekir. Almanya vize başvurusu yapacak kişi çalışmıyorsa Türkiye'de geçimini nasıl sağladığını belirten belgelerle başvuru yapması gerekmektedir.
 • Türkiye'de şahsına ait kira sözleşmesi, ev tapu ve varsa ruhsat belgeleri ile birlikte şahsi banka hesap dökümleri ile vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Almanya vize başvurusu yapacak olan yabancı pasaport sahipleri vize başvurusu yaparken verecekleri evrakların detaylı olması ve Almanya'dan döneceklerini garantileyen evrakları sunması ve seyahat sebebini ve Türkiye'de ne iş yaptığını anlatan detaylı bir dilekçe ile vize başvurusu yapması gerekmektedir.

Almanya vize başvurusu için daha detaylı bilgi için Vize Merkezi uzmanlarımızla görüşebilir ve danışmanlık alabilirsiniz.

Sevilay KAYA

Vize Uzmanı

Yabancılar için Almanya vizesi

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Cevap Ver
Lütfen bu mesajın spam amaçlı olmadığını anlayabilmemiz için yandaki doğrulamayı yapınız.
Telefon
x