Almanya'da Eğitim

A. Yıldırım 21/02/19, 21:01
İstanbul'da yaşıyoruz, ablam ailesiyle Almanya'da yaşıyor.Lise 1'e yani 9.sınıfa giden oğlumu oraya okumaya göndermek istiyoruz.Bunun için Almanya'dan ablamın göndereceği evraklar nelerdir veya Alman konsolosluğuna randevu alıp gitmek mi lazım hangi evrakları öğrenmek için. İlk defa gidecek oğlum yurt dışına. Acemiyiz yardımcı olursanız sevinirim
Vize Merkezi

Merhaba,
Annesi-babası veya yasal velisi Almanya'da bulunmayan bir çocuğun, sadece ilk, orta veya lise eğitimi almak için Almanya vize başvurusu yapması halinde vizenin onaylanmaması Almanya Büyükelçiliği'nin resmi tutumudur. Bu resmi tutumun istisnası öğrencinin lise dengi okullarda meslek eğitimi alması halinde ortaya çıksa da öğrencinin Alman devlet okullarından değil lise dengi paralı okullardan kabul belgesi alması gerekir. Ancak paralı bir lise dengi okulda meslek eğitimi almak için yapılan başvurularda da Alman makamları vizenin onaylanacağını garanti etmez. Alman makamları, yabancıların Almanya'da eğitimini, üniversite seviyesinde desteklemektedir. 

Burada verilen bilgi ve tavsiyeler Almanya Büyükelçilik ve Konsolosluklarının resmi bilgi notları veya açıklamaları üzerine belirtilmektedir. Durumunuzun istisnai haller kapsamında değerlendirilebileceğini düşünüyorsanız iletişim sayfamızdan müşteri temsilcilerimiz ile irtibat kurmanız tavsiye edilir. 

Ankara Vize Merkezi
Nazlı

a. coşkun 25/02/19, 15:05

merhaba,erasmus öğrencisi olarak Almanya ya gideceğim 30 bin euro teminatlı sağlık sigortası istiyorlar 1 yıl başvurdum üniversiteye bu sigortayı 1 yıldan az sureliğine yapsam olur mu orda yeniden yapılıyormuş galiba araştırmalarımdan anladığım kadarıyla.İyi çalışmalar.

Vize Merkezi 25/02/19, 15:16

Merhaba,
Erasmus kapsamında yapacağınız vize başvurusunda SGK'dan yurt dışı sağlık sigortası (Formül A/T 11) ibraz edilmeli, bu belgenin ibraz edilemediği hallerde Almanya'daki okula kayıt yaptırılırken ibraz edilmek üzere seyahat sağlık sigortası da sunulmalıdır. Başvuru dosyanızda sunacağınız seyahat sağlık sigortası, Almanya'da öğrenci sağlık sigortası yaptırılana dek geçerli olmalıdır.

Ankara Vize Merkezi
Nazlı

f. aydoğdu 25/02/19, 15:38

Merhaba, biri 20 yaşında bu sene üniversite son sınıf öğrencisi diğeri 16 yaşında Fransız lisesi 1. sınıf öğrencisi çocuğum var ikisi yeşil pasaportlu.Kızım burada Goethe Enst. devam ediyor .A2 kurunu bitirdi B1 e devam edecek master başvurusunda bulunacak. İkisi de Almanca ya ve Almanya'da eğitime ilgi duyuyor .Pratik yapabilmeleri ve kültürü tanımaları için Almanya da ev kiralamak istiyorum Bunun için nasıl bir vize başvurusu yapmam gerek, oturma müsaadesi almak gerekir mi? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Vize Merkezi 25/02/19, 15:46

Merhaba,
Almanya'da yüksek lisans eğitimine devam etmek isteyen çocuğunuz Almanya'da eğitim alacağı üniversiteden kabul belgesi ya da şartlı kabul belgesini ibraz edeceği Almanya Uzun Süreli Eğitim vizesi başvurusu yapabilir. Başvuru sonucunda vize onaylandığında kızınız eğitimi için Almanya'da oturum hakkına başvuru yapabilir. Lise eğitimine devam eden oğlunuzun da yine eğitim amaçlı vize talep etme hakkı bulunmakla birlikte Almanya'nın, yabancıların Almanya'da eğitimini üniversite, yüksek lisans, doktora, araştırma seviyesinde desteklediğini belirtmek isteriz. Çocuklarınız Almanya'da eğitim amaçlı yaşamaya başladığı andan itibaren konaklama tercihini kiralık ev olarak yapabilirler bunun için vize prosedürüne gerek yoktur.

Ankara Vize Merkezi
Nazlı

T. Yılmaz 26/02/19, 17:41

Ben Erasmus kapsamında Almanya'da 3 ay staj yapacağım ve bunun için vize başvurusu yapacağım. Öncelikle vizeye Ankara'da bulunan konsolosluktan başvuru yaparsam herhangi bir ücret ödeyecek miyim? Eğer 90 günlük vizeye başvurursam bana başlangıç tarihinden 3-5 gün önceye ve bitiş tarihinden 3-5 gün sonraya vize verirler mi? Ona göre uçak biletimi 1-2 gün öncesine alacağım

Vize Merkezi 26/02/19, 17:47

Merhaba,
Erasmus stajı kapsamında Almanya'ya yapılan seyahatler için başvurular vize ücretinden muaftır. 90 günü aşmayan stajlar için Almanya Schengen vizesine başvuru yapmanız gerekir. 90 günden uzun süren Almanya seyahatleri Ulusal vize kategorisinde değerlendirilir ve prosedürleri farklıdır. Başvurunuzda Almanya'da kalacağınız süreyi belirtmeli ve bu süreye uygun vize türüne başvuru yapmanız gerekir.

Ankara Vize Merkezi
Nazlı

D. Tahir 05/03/19, 12:58

Merhaba, ben tanıdık firma vasıtasıyla Almanya’da staj yapmak istiyorum nasıl yol izlemeliyim neler gerekli belge olarak bilgilendirirseniz teşekkürler.

Vize Merkezi 05/03/19, 13:05

Merhaba,
Stajınız 90 günden az sürecekse Almanya Schengen vize başvurusu, 90 günden uzun sürecekse Almanya Ulusal D vize başvurusu yapmanız gerekir. Vize Başvurunuz sırasında standart evraklara ek olarak staj yapacağınız kurumun vereceği staj sözleşmesi, Almanya ZAV kurumundan alınan staj için onay belgesi ve Almanya'daki geçim masraflarınızı nasıl karşılayacağınızı gösteren belgeleri ibraz etmeniz gerekir. Ayrıntılı bilgi almak ve başvuru dosyanızı hazırlamak için iletişim sayfamızdaki adreslerimizden size en yakın ofisimizi ziyaret edebilir veya müşteri temsilcilerimizle irtibata geçebilirsiniz.

Ankara Vize Merkezi
Nazlı

Cevap Ver
Lütfen bu mesajın spam amaçlı olmadığını anlayabilmemiz için yandaki doğrulamayı yapınız.
Telefon