Macaristan Turistik Vize

Değerli ziyaretçilerimiz, 

Macaristan Konsolosluğu değişen koşullara göre Macaristan turistik vize evraklarında değişiklik yapabilmektedir. Güncel evrak listesi talep etmek için Vize Merkezi temsilcimizi arayınız.
Vize Merkezi iletişim adreslerini sayfamızdaki Şubelerimiz bölümünde görebilir, zaman kaybetmeden Vize Merkezi temsilcileriyle iletişime geçebilirsiniz.


Macaristan Turistik Vizesi İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Macaristan turistik vize başvurusu için tarafımıza ulaştırılması gereken evraklar aşağıda bilginize sunulmuştur.

 • Vize Talep Dilekçesi (Şirketin antetli kağıdına, Konsolosluğa hitaben yazılmış kaşe ve ıslak imzalı)
 • Pasaport (Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli)
 • 2 Adet Biometrik YENİ Fotoğraf (35x45 ölçülerinde, beyaz fon üzeri, güncel)
 • Banka Hesap Özeti (Son 3 aylık, en az 4000 TL bakiyesi olan, ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile)
 • Kimlik Fotokopisi ve Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Aile ve adres bilgilerini içeren)

Macaristan Turistik Vize Başvuru Sahibinin Bulunduğu Duruma Bağlı Ek Olarak Hazırlanması Gereken Belgeler;

Kişi şirket sahibi ise;

 • SGK/Bağ-Kur Hizmet Dökümü (e-devlet şifreniz ile temin edebilirsiniz)
 • Güncel tarihli şirket belgeleri (Orjinal faaliyet belgesi, Sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren, en az 4000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birllikte)

Kişi şirket Çalışanı ise;

 • Güncel Tarihli Şirket Evrakları (Orijinal Faaliyet Belgesi, Sicil Gazete, Vergi Levhası, İmza Sirküleri Fotokopileri)
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi ve Barkodlu 4A Hizmet Dökümü
 • Maaş Bordrosu (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)

Kişi Devlet Memuru ise;

 • Çalışma ve Resmi İzin Belgesi (Kişinin bağlı bulunduğu kurumdan alınmış, mühürlü)
 • Görev Kimlik Kartı Fotokopisi
 • Maaş Bordrosu (Son üç aylık, ıslak İmza ve kaşeli olmalıdır)

Kişi Emekli ise;

 • Emekli olan kurumdan alınmış yazı (Güncel tarihli orjinal belge olmalıdır)
 • Emeklilik cüzdanı fotokopisi

Kişi Öğrenci ise;

 • Öğrenci Belgesi
 • Muvafakatname ( Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise, anne ve babadan son 6 ay içinde çıkarılmış noter onaylı muvafakatname aslı)

Kişi Ev Hanımı ise;

 • Sponsor olacak kişiye ait banka hesap özeti (Son üç aylık, en az 4000 TL bakiyesi olan, kaşe ıslak imza, banka imza sirküleri ile birlikte)
 • Sponsor olacak kişiye ait işyeri belgeleri (Faaliyet belgesi, sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküsü fotokopileri)
 • Sponsor yazısı (Sponsor kişi tarafından konsolosluğa hitaben yazılmış dilekçede sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmelidir)

Not: Ev hanımları için sponsor olacak kişiler Devlet Memuru İse; bağlı bulunduğu kurumdan mühür ve ıslak imzalı görev yazısı veya çalıştığına dair belge ve maaş bordrosu ibraz etmelidir.

Macaristan Turistik Vize başvurunuz için ihtiyacınız olan güncel evrak listesine Macaristan Schengen Vize Departmanı Çağrı Merkezini arayarak ulaşabilirsiniz.

Macaristan Turistik Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Evraklarını eksiksiz bir şekilde hazırlamış yolcularımız evraklarını  kargo-kurye ve ya 3. Kişi aracılığıyla tarafımıza ulaştırabilir. Evraklarınızın teslim alındığı bilgisini sizlerle paylaşacağız. Evraklarınızın inceleme işlemi tamamlandıktan sonra uygun olan ilk iş gününde randevu işleminiz tamamlanacak ve randevu tarihini tarafınıza bildireceğiz.

Hazırladığınız evrakların kurallara uygun, güncel ve asıl veya suret olup olmadığına dikkat ediniz. Vize uyum koşullarına uygun olmayan evraklarınız konusunda sizleri bilgilendireceğiz. Hazırladığınız evrakların vizenizin onaylanması için yeterli olmadığı durumlar olabilir. Bu konuda karar ve yetki Macaristan Konsolosluğu ve Macaristan Büyükelçiliğine aittir.

25 Eylül 2014 tarihi itibariyle vize işlemleriniz için parmak izi uygulamasına (VIS) başlanmıştır. Bu tarihinden itibaren Schengen vizesi alan başvuru sahiplerinin randevu gün ve saatinde başvuru merkezinde hazır bulunmaları gerekmektedir. Randevu gününüzde temsilcimiz sizlere eşlik edecektir.

Biometrik verilerini beyan etmiş yolcularımız verilerinin okunamaması halinde parmak izini yeniden beyan edecektir. Vize işlemlerinizle ilgili her türlü adım tarafımızdan takip edilecek olup parmak izi beyanı dışında bizzat bulunmanız gereken başka bir işlem bulunmamaktadır.

Macaristan vize işlemleriniz sırasında ikamet etmekte olduğunuz adresi temsilcilerimize mutlaka bildiriniz. Evrak listesi ve parmak izi randevunuz ikamet bilginize göre şekillenecektir.

Macaristan vize işlemleriniz sırasında kullanacağınız kargo ve kurye hizmet bedeli vize danışma ücretine dahil değildir. Kargo ve kurye takibi ek hizmetler kategorisine dahil edilmiştir.

Tüm bilgileriniz vize bilgi sisteminde (VIS) 5 seneliğine kayıtlı kalacaktır. Son 5 yıl (59 ay) içinde parmak izi vermiş olan yolcularımızın bir sonraki vize başvurusunda parmak izi beyan etmesine gerek yoktur. Parmak izleriniz henüz kayıt altına alınmadıysa sizleri parmak izi beyanında bulunmaya davet edeceğiz. 12 yaş ve altı başvuru sahiplerinin parmak izi beyanında hazır bulunmalarına gerek yoktur.

Sağlık sebebi nedeniyle parmak izinde tüm parmaklarını kullanamayan kişiler bunu konsolosluğa bildirir ve sağlıklı parmaklarıyla bu işlemi sonlandırır. Biometrik fotoğraf çektirdiğinizde dini sebeple başınızı kapatma ihtiyacı duyuyorsanız biometrik fotoğrafınız başınızın üst kısmı, alnınız ve çeneniz açık bir şekilde olmalıdır.

Macaristan Turistik Vize Başvuru Formu

Macaristan turistik vize başvuru formuna sayfamızdaki “Form ve Dilekçe” bölümünden ulaşabilirsiniz. Macaristan vizesi başvuru formunda verilen bilgilerin eksiksiz ve vize başvuru evraklarında sunulan diğer bilgilerle tutarlı olması gerekmektedir. Bu form doldurulurken yapılan hatalı bildirimler vizenizin ret ile sonuçlanmasına neden olabilir. Tüm diğer vize işlemlerinizde olduğu gibi Macaristan vize başvuru formunun doldurulmasıyla ilgili olarak temsilcilerimizin size vereceği destek Vize Merkezinin vize işlem takip alanı içindedir. Macaristan turistik vize başvuru işlemleriniz için Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçin. Sitemizin sol tarafında yer alan Vize Merkezi İletişim bölümünden ikamet ettiğiniz şehir veya ikamet ettiğiniz şehre en yakın Vize Merkezini arayarak Macaristan vizesi işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Macaristan Turistik Vize Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Macaristan vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin seyahat niyetlerini Konsolosluğa yazılı olarak beyan etmeleri zorunludur. Macaristan vize başvuru sahibi, seyahat amacını, tarihlerini ve seyahatin masraflarını kimin tarafından karşılanacağını Konsolosluğa hitaben yazacağı dilekçe metninde açıkça belirtmelidir.

Macaristan Konsolosluğu'na hitaben yazılacak dilekçe metni; başvuru sahibinin sosyal statüsüne, görev aldığı şirketteki pozisyonuna ve seyahatinin amacının içeriğine göre değişiklik gösterecektir. 

Macaristan  vizesi başvuru sahibi şirket sahibi veya ortağı ise Konsolosluğa hitaben yazacağı dilekçe metnini kendi ağzından yazabilecektir. Yazılacak olan dilekçe metninde başvuru sahibinin seyahat amacı, tarihleri, seyahatin sponsoru belirtilmeli, varsa ara ülkeye seyahatler belirtilmelidir. Şirket sahibinin Macaristan  Konsolosluğu'na hitaben yazacağı dilekçe metin Türkçe, Macarca veya İngilizce  yazılabilir. Macaristan vize talep dilekçesi şirketin antetli kağıdına yazılmalı, şirkette imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından ıslak imzalı olarak hazırlanmalı ve kaşelenmiş bir şekilde vize başvuru dosyasına eklenmelidir.

Macaristan vize başvuru sahibi şirket görevlisi / çalışanı ise; Konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçe metni şirket yetkilisi tarafından hazırlanmalıdır. Şirket yetkilisi vize başvuru için hazırlayacak olduğu dilekçe metninde seyahat edecek personelinin şirkette izinli olduğu tarihleri, seyahat masraflarının şirket ya da kişi tarafından karşılanacağını belirtmeli ve başvuru sahibinin Macaristan seyahati sonrası işyerindeki görevine devam edeceği bilgisini vermeli, belgeyi kaşe ve ıslak imzalı olacak şekilde hazırlamalıdır. Şirket çalışanı için hazırlanacak dilekçe metni Macarca, İngilizce veya Türkçe olarak hazırlanabilir. 

Macaristan vizesi başvuru sahibi emekli ise; Konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçe metni şahsen Konsolosluğa hitaben yazılmalıdır. Emekli kişi Macaristan Konsolosluğu'na yazacağı dilekçe metnini kendi ağzından hazırlayabilirken seyahatine yönelik asgari bilgileri Konsolosluk görevlileri ile paylaşmak durumundadır. Macaristan seyahatinize yönelik asgari bilgileri seyahat tarihleriniz, seyahatinizin amacı (turistik, ticari veya ziyaret vizesi) ve seyahatinizin sponsoru oluşturmaktadır. Macaristan vize müracaatında bulunacak emekli başvuru sahipleri Konsolosluğa hitaben yazmış oldukları metinlerini Macarca, İngilizce veya Türkçe olarak hazırlayabilirlerken belgeyi ıslak imzalı olacak şekilde Konsolosluğa sunmalıdır. 

Macaristan vizesi başvuru sahibi ev hanımı ise; Konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçe metninin 2 farklı şekilde olması gerekmektedir. Macaristan vize müracaatında bulunacak ev hanımı kişi seyahat detaylarını belirten dilekçe metnini Konsolosluğa hitaben şahsen hazırlayabilirken kişiye sponsor olacak ebeveyn veya eş tarafından yazılmış sponspor dilekçesini de başvuru evrakları arasına eklemelidir. 

Sponsor dilekçesinin kişinin  Macaristan vize başvuru evrakları arasında bulunması zorunludur. Sponsor dilekçesi ev hanımına sponsor olacak anne, baba veya eş tarafından hazırlanacak bir dilekçe metnidir. Macaristan vize müracaatında bulunacak ev hanımına sponsor olacak kişi şirket sahibi ise şirketinin antetli kağıdına Konsolosluğa hitaben yazılacak belgede başvuru sahibine sponsor olacağını ve yakınlık derecesini belirtmeli, belgeyi kaşe ve ıslak imzalı olacak şekilde hazırlamalıdır.

Macaristan vize müracaatında bulunacak ev hanımına sponsor olacak kişi şirket çalışanı olması halinde ise sponsor olacak kişinin bağlı bulunduğu kurumdan öncelikle bir ''Çalışma Yazısı'' alması gerekecektir. Sponsor kişi çalışmakta olduğu işyerini ispat etmesinin ardından Macaristan vize müracaatında bulunacak ev hanımı için sponsor yazısı yazabilecektir. Sponsor dilekçesinde sponsor kişi başvuru sahibine sponsor olacağını, yakınlık derecesini belirtmeli belgeyi ıslak imzalı olacak şekilde başvuru sahibinin dosyasına eklemelidir. 

Yükleniyor...
Telefon