Macaristan Turistik Vize

Macaristan Turistik Vizesi için gerekli olan evraklar kişisel, finansal ve mesleki evraklardan oluşmaktadır. Kişisel evrakları her başvuru sahibinin şahsen hazırlaması gerekirken, mesleki evraklar ise her meslek grubuna göre farklılık göstermektedir. Vize Merkezi, Macaristan Turistik vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak Türkiye'nin her şehrinden yapılacak başvurular için doğru evrakları toparlama, form doldurma, dilekçe hazırlama, föy açma ve randevu alma desteği verir. Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir. Macaristan vizesi için gerekli vize evrakları (kişisel, mesleki, finansal) başvuran durumuna göre ve döneme göre değişebilmektedir.

Macaristan Turistik Vize Başvurusu

Macaristan Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahibi kişileri vize prosedürüne tabi tutmaktadır. Macaristan’a gezi amaçlı seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının, bu ülkeye seyahatleri öncesinde Macaristan Konsolosluğu’nun temsilciliklerine Macaristan turistik vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Macaristan turistik, ticari, aile/arkadaş ziyareti vizesi, Macaristan sosyal ve kültürel amaçlı vizesi, Macaristan’da Eğitim Vizesi, Macaristan resmi Amaçlı Vizesi, Macaristan transit Vizesi dahil olmak üzere tüm vize çeşitlerinde 90 güne kadar kısa süreli seyahatler için vize başvurusu gerekmektedir. Macaristan Vize Başvuruları, Macaristan Konsolosluğu'nun yetkilendirdiği Başvuru Merkezi üzerinden alınmaktadır. 

Macaristan Konsolosluğu, Biyometri Veri Kaydı sistemine geçtiğinden dolayı sisteme göre; Schengen vizesi için başvuru yapacak kişilerin parmak izlerini ve elektronik imzalarını vermeleri; biyometrik fotoğraflarını çektirmek zorunludur. Bir defaya mahsus olarak yapılan bu uygulamayı yaptıran kişiler, bir sonraki vize başvurularında pasaportlarında yer alan VIS ibaresi sayesinde, 5 yıl süreyle biyometrik Veri beyanından muaf tutulmaktadır. Macaristan’a turistik vize almak için tüm hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Macaristan’a turistik vize alırken 12 yaşın altında olan çocuklardan parmak izi alınmamakta, ancak biometrik fotoğraf zorunludur. Fiziki olarak parmak izi vermesi mümkün olmayan kişilerden parmak izi alınmaz. Geçici fiziksel hasarlardan dolayı parmak izi veremeyen başvuru sahibi ise, geçici durumun ortadan kalktığı bir sonraki başvuruda parmak izi vermek zorundadır.

Macaristan vizesi başvurularını Ankara'dan yapmak isteyen başvuru sahipleri vukuatlı nüfus kayıt örneğini mutlaka sunmalıdır. Seyahat masrafları aile bireyleri tarafından karşılanma durumunda seyahat eden kişi ile aile bireyinin bağının mutlaka  kanıtlanması gerekmektedir. Masraflar eş tarafından karşılanacak ise evlilik cüzdanı yeterlidir. Macaristan’a vize başvurusunda bulunan SSK’lı çalışanlar, 4A hizmet dökümlerini e-devlet şifreleriyle barkodlu olarak almak zorundadırlar. Barkodlu olmayan hizmet dökümleri konsolosluk tarafından kesinlikle kabul edilmemektedir.

Macaristan turistik vize başvurusu yapmak ve işlemlerinizi kolaylaştırmak için ülke uzmanlarımızı arayabilir, sürecin devamı için profesyonel destek alabilirsiniz. Alanında uzman kadromuzla vize alım sürecinizde yanınızdayız.

Macaristan Turistik Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  • Kişisel Evraklar: Pasaport, kimlik fotokopisi, biometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, ulaşım, konaklama bilet dokümanları ya da rezervasyonları, Macaristan vize başvuru formu, pasaportta vize işlenmiş sayfaların fotokopisi vb.
  • Finansal Evraklar: Banka hesap dökümü, tapu, araç ruhsatı vb. 
  • Mesleki Evraklar: Çalışan, işveren, çiftçi, serbest meslek sahibi, şoför, devlet memuru gibi farklı meslek gruplarına göre temin edilmesi gereken evraklar vardır. 

Ek Evraklar: Schengen vize başvuruları için yapılması zorunlu seyahat sağlık sigortası, ulaşım, konaklama rezervasyonlarını ek hizmet olarak siz değerli yolcularımıza sunmaktayız. Otel rezervasyonları nasıl yapılmalı, uçak, tren, otobüs biletlerini vize başvurularından ne kadar önce alınmalı gibi merak ettiğiniz her konuyu çağrı merkezimizi arayarak vize yetkililerimize detaylı olarak sorabilirsiniz.

Kişinin bulunduğu duruma göre ek olarak hazırlaması gereken belgelere Vize Merkezi ofisleriyle iletişim kurarak ulaşabilirsiniz.

Macaristan turistik vizesi 180 gün içerisinde en fazla 90 gün kalma koşuluyla verilmektedir. Macaristan'a turistik amaçlarla seyahat edecek umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vize almaları gerekmektedir. Hususi, Hizmet ve Diplomatik pasaport sahipleri 180 günlük (6 aylık) süre içerisinde 90 günü geçmemek şartıyla Slovenya’ya vize almalarına gerek olmadan seyahat edebilirler. Fakat T.C umuma mahsus pasaport (bordo) sahiplerinin vize almaları zorunludur.

Macaristan'a turistik amaçla seyahat edecek Türk vatandaşları Macaristan vize evraklarını hazırlamalıdır. Macaristan turistik vize evrakları Macaristan Konsolosluğu tarafından belirlenmiş olup başvuru işlemleri konsolosluğun vize bölümü tarafından değerlendirilmektedir.

Macaristan vize evrakları

Yükleniyor...