Macaristan D Vizesi

Macaristan D Vizesi

Macaristan D vizesi başlıklı yazımızda Macaristan vize istiyor mu, Macaristan’a vize nasıl alınır?, Macaristan vizesi için gerekli evraklar nelerdir? gibi sorularınızın cevaplarının yanı sıra D tipi (ulusal) vizesi, Macaristan vize türleri nelerdir?, Macaristan vize başvurusu şartları nelerdir? , Macaristan vize başvuru Merkezleri nereler? gibi sorularınıza da yanıt bulabilirsiniz. Yazının size yardımcı olabilmesi için her şeyi adım adım açıklamaya özen gösterdik.

Başkenti Budapeşte olan Macaristan, Orta Avrupa'da bir ülkedir. OECD, NATO, AB, SCHENGEN ve Vişegrad Grubu üyesidir. Son yılların en popüler ülkelerinden olan Macaristan’a seyahat etme nedeninize göre farklı vize türleri bulunmaktadır. Seyahat nedenine göre değişen vize türlerinin birçok aşaması vardır. Vize alırken sorun yaşamamak için Macaristan’ı ziyaret sebebinize en uygun vizeyi seçip ona göre evraklarınızı eksiksiz hazırlamalısınız. 

Macaristan Vize İstiyor mu?

Macaristan’a seyahat etmeyi planlayan Türk vatandaşlarından; umumi (bordo) pasaporta sahip olanlar vizeye tabidir. Ancak hususi (yeşil), hizmet (gri) ve diplomatik (siyah) pasaport sahibi Türk vatandaşları için Macaristan'a seyahatlerinde 90 gün süreli vizeden muaf tutulurlar. Ayrıca Macaristan Schengen Vizesi alarak girebileceğiniz ülkeler içindedir. 

Macaristan Vize Türleri Nelerdir?

Yapacağınız seyahate göre Macaristan vize türleri başvurunuz da değişiklik gösterecektir. Bu nedenle seyahat amacınıza en uygun vizeyi seçmeniz gerekmektedir. Bu aşamada Vize Merkezi şirketimizin alanında profesyonel çalışanlarımızdan yardım alarak yola en uygun şekilde başlayabilirsiniz. 

C Tipi (Kısa Süreli) Vize 

Schengen ülkeleri arasında bulunan Macaristan’a yapmayı planladığınız kısa süreli ziyaretler için alınmalıdır. 

Macaristan D Vizesi

90 günü aşacak Macaristan seyahati için başvurulan vize türüdür.  Macaristan D tipi (ulusal) vize türleri kendi içinde çeşitlidir;

 • Macaristan aile vizesi
 • Macaristan öğrenci vizesi
 • Macaristan çalışma vizesi
 • Eğitim (Kısa Süreli Öğrenim ya da Staj) Vizesi

90 gün süreli planlanan eğitim ya da staj dolayısıyla Macaristan’a gitmek isteyenlerin başvurması gereken vize türüdür. Eğitiminizin ya da stajınızın uzaması durumunda D tipi, uzun süreli vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. 

Macaristan Turistik Vizesi

Turistik amaçlarla Macaristan’ı ziyaret etmek isteyenlerin alması gereken vize türüdür. Bordo pasaport sahibi kişilere 90 gün konaklama izni verilmektedir.

Macaristan Ticari Vize

İş gezisi ya da fuar ziyareti yapacak Türk vatandaşların alması gereken vize türüdür. Macaristan’a ticari bir ziyaret planlıyorsanız ilgili şirketin size Macaristan Göçmenlik Ofisi tarafından onaylanmış bir davetiye göndermesi gerekmektedir. 

Macaristan Aile veya Arkadaş Ziyareti Vizesi

Macaristan’da yanında kalacağınız aile arkadaş veya akrabanızın size davetiye göndermesi gerekmektedir. Size gönderilen bu davetiye belediye onaylı olmalıdır. 

Macaristan Kültürel veya Sportif Faaliyetli Vize

Planladığınız ziyaret kültürel ya da sportif nedenlerle ise bu vizeyi almanız gerekmektedir. Kültürel veya sportif faaliyetli vize ile 90 gün Macaristan’ da konaklama imkanınız bulunmaktadır. 

Macaristan Transit Vize

Havaalanında aktarma yapan kişilerin alması gereken vize türüdür. 

Macaristan Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

Türkiye’den Macaristan’a yapacağınız kısa süreli seyahatler için konsoloslukların yetkilendirdiği acenteler aracılığıyla başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. 

Macaristan uzun süreli, D tipi vize için başvurular 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren online olarak yapılmaya başlanmıştır. Online sisteme göre; Schengen vizesi için başvurusu yapmayı planlayan kişiler; parmak izlerini ve elektronik imzalarını vermeleri; biyometrik fotoğraf çekimi yaptırmaları şarttır. Bu işlem sayesinde Schengen bsşvurusu yapan kişilerin pasaportlarında yer alan VIS ibaresi sayesinde, 5 yıl süre ile Biyometrik Veri beyanından muaf tutulacaklardır. 

Yanlış vize türü seçmeniz durumunda konsolosluğa bizzat gitmeniz gerekmektedir. 

 • Macaristan seyahatinizde kullanacağınız pasaportun en az 3 ay geçerliliği bulunmaktadır. Bunun yanı sıra minimum 2 boş sayfası olmalıdır. 
 • Macaristan D tipi (ulusal) vize başvuru evrakları sabah saat 08:00 - 10:00 arasında AS VISA Ofisi’nde teslim edilmesi gerekmektedir. Mülakat Macaristan Başkonsolosluğunda olacaktır. Başvurulan vize türünde istenilen evraklar hazırlandıktan sonra konsolosluk randevusu alınmalıdır. Konsolosluk randevusu saatinden en az 15 dakika önce orada olmalısınız. 
 • Belgeler eksiksiz ve hatasız doldurulmalı, şahsen imzalanmalıdır. 
 • Davetiye ile Macaristan'a giden Türk vatandaşların önceden davetiyeyi gönderen kişi tarafından yetkili birimlere onaylatmış olmasına dikkat etmelidir. 

Macaristan D Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Macaristan seyahatiniz için seçtiğiniz vize türü aslında bu noktada önem taşır. İstenilen evraklar seçtiğiniz vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak hepsinin istediği belli başlı evraklar vardır.  Aşağıdaki listede Macaristan D tipi (ulusal) vize türü için gerekli evraklardan yola çıkılmıştır.

 • Pasaport: son 10 yıl içerisinde alınmış ve en az 3 ay geçerliği bulunması şarttır. Bunun yanı sıra pasaportunuzda en az 2 sayfanın boş olması zorunludur. Eğer daha önce Schengen Vizesi aldıysanız bunun pasaporttaki dökümlü halinin fotokopisi gerekmektedir. 
 • Başvuru formu: Başvuru yapacak kişinin doldurduğu ve imzaladığı başvuru formu. 
 • Biyometrik fotoğraf: İki adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf. 
 • T.C. Nüfus Cüzdanı: Kimlik fotokopisinin sunulması gerekmektedir.
 • Sağlık sigortası: eksiksiz sigorta belgesi dökümanı lazımdır. 
 • Uçak bileti ve otel ön rezervasyon bilgileri: Seyahat eden kişinin satın alınmış gidiş-dönüş uçak bileti ve ikamet edilen yerin adresi. Eğer  Seyahat planlayan kişi uzun süreli konaklama yapacaksa kaldığı adres ve satın alınmış gidiş bileti. 
 • Davetiye: resmi kurumdan tarafından onaylanmış davetiye ve davet eden kişinin vatandaşlık belgesi, pasaport ile birlikte vizesi veya kimlik kartı fotokopisi eklenmelidir.

Macaristan vize türlerinden seçtiğiniz vize türüne göre bu listeye eklemeler ve çıkarmalar yapılabilir. seçtiğiniz vize türüne göre vize evrakları için bize 0 (212) 970 05 79  numara ile ulaşabilir ya da [email protected] mail adresine yazabilirsiniz.  
Macaristan vize türlerine ve başvuran kişinin durumuna göre hazırlamanız gereken belgeleri ve detaylari aşağıdaki bağlantılardan öğrenebilirsiniz: 

 • Macaristan turistik vize
 • Macaristan ticari vize
 • Macaristan aile vizesi
 • Macaristan transit vizesi
 • Macaristan öğrenci vizesi
 • Macaristan erasmus vizesi
 • Macaristan schengen vizesi

Macaristan D Vizesi Hakkında

Türk vatandaşlarının çalışmak, gönüllü çalışmak, okumak, araştırma yapmak veya 90 günden fazla bir süre Macaristan'da yaşayan  veya Macar vatandaşı aile üyesine katılmak için oturma iznine (uzun süreli vize) ihtiyaçları vardır.

Eğer Macaristan D tipi, uzun süreli vize talebinizi eğitim üzerinden yapıyorsanız kabul mektubunuzun gelmesini beklemelisiniz. Ardından vize başvuru işlemlerine başlayabilirsiniz. 

Macaristan D tipi (ulusal) vize birçok avantajı size sunan bir vize türüdür. D tipi, uzun süreli vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için bu süreci adım adım dikkatli bir şekilde takip etmelisiniz. 

Macaristan Uzun Süreli Vize Kaç Günde Çıkar?

Seçtiğiniz Macaristan D tipi vize türüne göre vize onaylanma sürecinde de değişiklik olmaktadır. Eğer Macaristan uzun süreli öğrenci vizesi başvurusunda bulunduysanız ve evraklarınız eksiksiz ise 15 gün içerisinde vizeniz onaylanmış olur. Macaristan uzun süreli çalışma vizesine başvuruda bulunduysanız 21 gün ile 60 gün arasında onaylanır. Özel durumlar, resmi tatiller gibi ekstrem durumlar vize onay süresinin uzamasına neden olmaktadır.

Macaristan Vize Ücretleri Ne Kadar?

Macaristan vize türüne göre ücretler de değişiklik göstermektedir. Daha ayrıntılı bilgi için Macaristan Konsolosluğu internet sayfasına bakabilirsiniz. Ödeme ücretleri  AS Visa ofislerinde yapılacaktır. Her türlü oturma izni için vize başvuru ücreti 110 EURO'dur.

Macaristan vize ücretleri ayrıntılı bilgi için bize 0 (212) 970 05 79 numarayla  ile ulaşabilir ya da mail adresine [email protected] ücretlerle ilgili sorularınızı yazabilirsiniz.  

Macaristan Vizesi Başvuru Merkezi Adresleri

Macaristan Büyükelçiliği nin görevlendirdiği ASVISA şirketi ile başvurularınızı yapabilirsiniz. Şirket adresleri:

 • İstanbul Adres: Ergenekon Mahallesi Cumhuriyet Caddesi Fransız Hastanesi Sokağı No:5/1-2-3-4-5-6 Harbiye Şişli – İSTANBUL
 • Ankara adres : Aziziye mahallesi Cinnah caddesi no:98/1 Çankaya / ANKARA

ASVISA ile sadece başvurular yapılmaktadır. Mülakat için belirlenen Macaristan Büyükelçiliğine veya Macaristan Konsolosluklarına gidilmesi gerekmektedir. 

 • İstanbul Macaristan Başkonsolosluğu Adres: POLAT OFİS B Blok, İmrahor Cad. Yankı Sokak No: 27 Gürsel Mah., Kağıthane – 34400 İSTANBUL
 • Ankara Macaristan Büyükelçiliği adres : Sancak Mahallesi, Layoş Koşut Cd. No:2, 06550 Çankaya/Ankara

Macaristan ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Macaristan için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp