Macaristan Turuncu Vize

Macaristan Turuncu Vize

Macaristan ile Hollanda arasında sık sık iş amaçlı seyahatlerde bulunan işverenler ve çalışanların alması gereken Macaristan turuncu vize hakkında merak edilen her şeye makalemizden ulaşabilirsiniz.

Macaristan ile Hollanda arasında sık sık iş amacıyla seyahat gerçekleştiren işverenler ve çalışanlar tarafından yapılan Macaristan turuncu vize, diğer adıyla Orange vize Macaristan başvurusu sadece Macaristan’dan Hollanda’ya yapılacak olan iş seyahatlerinde geçerli olmaktadır. Ve bununla birlikte altını çizmek gerekir ki, vize başvurusunda bulunacak kişilerin Macaristan ve Hollanda arasında sık sık iş amacıyla seyahat ediyor olması gerekmektedir. 

Macaristan turuncu vize, kültürel kuruluşlar, bilim kuruluşları, devlet kurumlarının çalışanları tarafından ve bireysel olarak kullanılabilmektedir. 
Macaristan vizesi hakkında merak edilen her şeye, internet sitemizin ilgili linkleri üzerinden ulaşmanızı tavsiye ederiz.

Macaristan Turuncu Vize Nedir?

Macaristan sınırlarından iş amacıyla Hollanda’ya yapılan seyahatler için alınması gereken C tipi, yani kısa süreli bir Macaristan Schengen vize türü, Macaristan turuncu vize olarak tanımlanmaktadır. Macaristan turuncu vize, Macaristan’dan Hollanda’ya gerçekleştirilecek olan iş amaçlı seyahatlerde, Hollanda’ya yapılacak her girişte yeniden kısa süreli Schengen vize başvurusu ortadan kaldıran bir vize türü olarak da dikkat çekmektedir. Zira Macaristan’a seyahat etmek için alınabilecek vizelerden biri olan turuncu vize, Macaristan’dan Hollanda’ya yapılacak olan girişlerde birden çok kez kullanılabilen çok girişli bir vize türüdür. 

Macaristan Schengen vizesi olarak da değerlendirilebilen Macaristan turuncu vize, 180 günlük süreçte 90 günü aşmayan Schengen üyesi devletlerin sınırları içinde planlanan ziyaretleri veya bu sınırlardan yapılan transit geçişleri kapsayan kısa süreli (C tipi) vize türüdür. Vizenin geçerli olduğu süre zarfında bu vize, diğer Schengen ülkelerini de ziyaret etmenize imkân vermektedir. 

Macaristan Turuncu Vize Başvurusu

Macaristan turuncu vize başvurusunda bulunmadan önce seyahat planınızı ve amacınızı belirlemeniz önemlidir. Seyahat amacınızı belirledikten sonra gerekli evrakları doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlamanız gerekecektir. Macaristan turuncu vize, Schengen vizesi olduğundan 25 Eylül 2014 tarihi ve sonrasında biyometrik işlemler dahilinde parmak izi verdiyseniz, başvuruda bulunmak için şahsen konsolosluğa gelmenize gerek olmadan başvurunuzu vize başvuru merkezleri aracılığı ile yapabilirsiniz. Ancak 25 Eylül 2014 tarihinden önce vize aldıysanız ve vize başvurunuz sırasında parmak izi vermediyseniz, yani VIS ibaresi bulunan Schengen vizeniz yoksa, vize başvurunuz için mutlaka şahsen konsoloslukta bulunmanız gerekmektedir.

Başvurunuzu şahsen veya vize başvuru merkezleri aracılığı ile yapabilirsiniz. Ancak başvurunuzu sizden başka bir yakınınız yapamaz. İbraz etmeniz gereken tüm evraklar a4 boyutunda olmalıdır. 

Turuncu vize başvuru ücretleri de sadece Euro olarak ve nakit ödenmektedir. Ancak bunun yanında form doldurma, kurye talebi, fotoğraf, fotokopi ya da çıktı alma gibi ek hizmetler için yapılacak ödemeleri TL olarak ve nakit yapabilirsiniz. 

Macaristan turuncu vize başvuru işlemleri ortalama 15 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Konsolosluğun yoğun günleri veya özel günlerde, özel durumlarda özellikle daha fazla incelenme gerektiğinde, bu süre en fazla 30 güne kadar uzatılabilmektedir. İstisnai olarak ek belgelere ihtiyaç duyulduğunda ise bu süre maksimum 60 güne kadar uzatılabilmektedir. Dediğimizi gibi, bu süre konsolosluğun yoğunluğuna göre uzatılabilir ve kısaltılabilir. 

Macaristan ticari vize konusunda detaylı bir şekilde bilgi almak isterseniz, internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

Macaristan Turuncu Vizesine Başvurmak için Gerekli Evraklar

Macaristan turuncu vizesine başvurmak için gerekli evraklar konusunu maddeler halinde açıklayalım. 

 • Vize başvuru formu, Macaristan’a gitmek için gerekli olan vizelerden biri olan turuncu vize başvurusunda bulunacak kişi tarafından doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.
 • Hollanda Göçmen Bürosunun belirlediği standartlara uygun şekilde çekilmiş biyometrik fotoğraf belgelerden biridir. 
 • Macaristan turuncu vize başvurusunda bulunacak kişi ya da eğer varsa vize başvurusuna dahil edilmiş çalışanlara ait tam vukuatlı nüfus kayıt örneği/ örnekleri yer almalıdır. 
 • Macaristan’dan Hollanda’ya gerçekleştirilecek seyahate ait gidiş dönüş uçak bileti veya buna benzer rezervasyonlar ve seyahat planını gösteren belgeler evraklarınız arasında olmalıdır. 
 • Turuncu vize başvurusunda bulunacak kişi adına düzenlenmek üzere, vize süresini kapsayan ve Schengen ülkelerinde geçerliliği bulunan seyahat sağlık sigortası alınmalıdır. 
 • Turuncu vize başvurusunda bulunacak olan kişinin veya sponsorunun maddi yeterliliğini kanıtlayan, son 3 aya ait banka hesap dökümü veya maaş bordrosu benzeri belgeler ibraz edilmelidir. 
 • Macaristan’da yapılacak konaklamaya ait rezervasyonun belgesi evraklar arasına eklenmelidir. 
 • Meslek gruplarına göre Macaristan turuncu vize başvurusu için ek evraklar talep edilmektedir. 
 • İşçiler için talep edilen ek evraklar 
 • İşçi ya da işçilerin adı, soyadı ve pasaport numarası bilgisini içeren belge, evraklar arasına eklenmelidir. 
 • İşçi ya da işçilerin detaylı iş sözleşmelerinin kopyası ibraz edilmelidir. 
 • İşçinin iş sözleşmesinin başlangıç tarihini gösteren belge ibraz edilmelidir. 
 • Eğer işçi izin alarak seyahat ediyorsa, aldığı iznin ücretli izin olup olmadığını gösteren izin belgesi ibraz edilmelidir. 
 • İşçi ya da işçiler adına vize başvurusunda bulunan şirket çalışanının adı, soyadı ve şirketteki pozisyonunu bildirir belge ibraz edilmelidir. 
 • İşçi ya da işçilere ait sigorta belgeleri de ibraz edilen evraklar arasında olmalıdır. 

Şirket sahipleri için talep edilen ek evraklar

Şirkete ait kayıt belgeleri ve sertifikalar ile şirkete ait kayıtlı vergi ödeme belgeleri ibraz edilmelidir. 

Ticari araç şoförleri için talep edilen evraklar

 • İşveren tarafından verilmiş olan garanti mektubu evraklar arasında bulunmalıdır. 
 • Eğer şoför bir şirket adına çalışıyorsa, söz konusu şirkete ait kayıt belgeleri ile sertifikalar ibraz edilmelidir. 
 • Şirkete ait sürücü listesindeki şoförlere ait olan geçerli Schengen vizesi belgeleri de dahil edilerek ibraz edilmelidir. 
 • Şoföre ait uluslararası geçerliliği bulunan ve kullanılacak aracı kullandırma yetkisi veren ehliyet belgesi ibraz edilmelidir. 
 • Şoför ya da şoförlere ait olan sigorta belgeleri ibraz edilmelidir. 
 • Şoförün çalıştığı şirkete, iş amacıyla Hollanda’dan gönderilmiş olan davet mektubu ya da Hollanda’da çalışılacak firma ile iş ortaklığı sertifikası ibraz edilmelidir. 
 • Şoförün, Hollanda ile iş ilişkilerini gösteren son 3 nakliye işine ait CMR Belgesi ile Transit Refakat Beyannamesi (T1 veya T’) ibraz edilmelidir. 

Macaristan vatandaşlık şartları konusunda detaylı bir şekilde bilgilenmek isterseniz, internet sitemizi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. 

Macaristan Turuncu Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Macaristan turuncu vizesi başvurusu nasıl yapılır, yanıtı en çok merak edilen sorulardan biridir. Macaristan turuncu vize başvurusu, Budapeşte Hollanda Konsolosluğu’na yapılmaktadır. Macaristan turuncu vize başvuru formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulduktan sonra başvuru için gerekli evraklar arasına, formatlara uygun şekilde eklenerek ibraz edilmelidir. Turuncu vize başvurusunda teslim edilecek belgeler, yeminli tercüman tarafından Hollanda resmî dillerinden birine çevrilmiş ya da uluslararası formata uygun bir şekilde olmalıdır. 

Macaristan Turuncu Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Türüne göre değişiklik gösteren Macaristan vize ücreti konusunda, öncelikle vize ücretinden 6 yaş altı çocuklar muaftır. Konumuz Macaristan turuncu vizesi ücreti özelinde de geçerli olmak üzere, Macaristan Konsolosluğu kriterlerine göre belirlenen vize ücreti, konsolosluk harç bedeli ile vize başvuru merkezi ücretlerini içermektedir. Vize alım sürecinde, Macaristan turuncu vizesi ücreti miktarını Macaristan Konsolosluğu veya vize başvuru merkezlerinden teyit etmenizi, vize başvurusunda bulunacağınız süreçte geçerli olan güncel ücreti öğrenmenizi tavsiye ederiz. 

Hemen belirtmek isteriz ki, vize başvurunuzun ret ile sonuçlanması durumunda, ödemiş olduğunuz Macaristan turuncu vizesi ücreti tarafınıza iade edilmeyecektir. Ayrıca Macaristan turuncu vizesi ücreti devredilemez ve bir başkasına satılamaz. Her bir vize ücreti, tek bir başvuru için ödenmektedir. Ret cevabı almanız durumunda yapacağınız yeni başvuru için yeniden vize ücreti ödemeniz zorunludur. 

Macaristan Turuncu Vize Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır? 

Macaristan turuncu vize başvuruları, seyahat edilecek tarihten en erken 6 ay öncesine kadar yapılabilmektedir. Vize başvurunuzu seyahat tarihinden en geç 15 gün önce de tamamlamış olmanız gerekmektedir. Başvuru işlemleri ise ortalama 15 gün içinde sonuçlanmaktadır. Ancak bununla birlikte konsolosluğun yoğun dönemleri ya da tatil günlerine denk gelişlerde bu süreç 45 güne kadar uzayabilmektedir. Macaristan turuncu vize başvuru sürecini, Hollanda Büyükelçiliği aracılığı ile takip etmek mümkün olmaktadır. Ekstra bilgi almak isterseniz ya da olağan dışı durumlar söz konusu olursa, Budapeşte Hollanda Büyükelçiliği ile iletişime geçilebilmektedir. 

Macaristan oturum izni konusunda detaylı bir şekilde bilgi almak isterseniz, internet sitemizin ilgili linklerini ziyaret edebilirsiniz. 

Macaristan Turuncu Vizesi Başvuru Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Macaristan turuncu vize başvurunuz ret ile sonuçlanırsa, itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Macaristan turuncu vize başvurusunun reddedilmesi halinde başvuruda bulunan kişiye, başvurunun neden reddedildiğini sebepleriyle açıklayan resmî bir mektup gönderilmektedir. Başvuru ret mektubu size ulaştıktan sonra, başvuru reddine itirazda bulunmak için 4 hafta süreniz bulunmaktadır. 

Size gelen başvuru ret mektubu, Macarca dilindedir. Bununla birlikte Türkçe ve İngilizce versiyonları da başvuru sahibine sağlanacaktır. İtiraz, İstanbul Macaristan Başkonsolosluğuna yapılabilmektedir. İtiraz başvurusunda bulunmak için randevu almak zorunludur. Belirtmek isteriz ki, itiraz işlemlerinin de ücreti bulunmaktadır. Belirlenmiş ücretin ödemesi, itirazla aynı anda yapılabilmektedir. Güncel vize ücreti tutarını vize başvuru merkezlerinden ya da konsolosluklardan öğrenebilirsiniz. 

İtiraz işlemleri, itiraza başvuruda bulunduğunuz tarihten itibaren 15 gün sürmektedir. İtiraz değerlendirmesi, yargıya tabi olabilmektedir. Vize başvurusunun ret ile sonuçlanması durumunda, isterseniz yeni bir başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak hemen belirtmek isteriz ki, bu durumda da vize ücreti miktarının tekrar ödenmesi gerekmektedir. 

Macaristan ve Norveç arasındaki vize temsiliyet anlaşmasına göre, eğer Macaristan vize başvurunuz ile ilgili olumlu bir karar veremiyorsa, başvurunuz ikinci bir görüş için Ankara’daki Norveç Büyükelçiliği tarafından Norveç Göç İdaresi’ne (UDI) yönlendirilebilir.

Macaristan ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Macaristan için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp