Macaristan Dil Okulu Vizesi

Macaristan Dil Okulu Vizesi

Bu yazımızda güncel Macaristan dil okulu vizesi şartları ve Macaristan dil okulu vizesi için gerekli evraklar nelerdir? sorularına yanıt bulabilirsiniz. Size daha açıklayıcı bir yazı sunmak için Macaristan dil okulu vizesi nedir ve Macaristan dil okulu vizesi nasıl alınır? sorularını da yanıtlamaya özen gösterdik. Birazdan okuyacağınız yazdaki bilgiler  ile Macaristan Başkonsolosluğu’nun dil okulu ile ilgili başvuru yapacaklardan istedikleri koşulların doğru orantılı olması önceliğimiz olmuştur.

Macaristan son yıllarda siyaset, ticaret ve turizmin revaçta olduğu bir Orta Avrupa ülkesidir. Bunun  yanı sıra genç kuşağın da dikkatini çekmiştir. Genç kuşağın dikkatini çekmesinde  en büyük etkenlerden biri Schengen vizesine dahil ülkeler arasında olması ve öğrencilere dost olan bir şehir niteliği taşımasıdır.  Macaristan Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir, dolayısıyla bu da değerini arttırmıştır. 

Macaristan Dil Okulu Vizesi Nedir?

Öncelikle dil okulu vizesi nedir? ile başlayalım. Öğrenmek istediğiniz bir dili o konuşulan ülkeye bizzat giderek hem dili hem de kültürü öğrenme imkanı sağlayan bir vize türüdür. Macaristan dil okulu vizesi size Macaristan’a giderek orada o ülkenin dilini öğrenme şansı sağlayan vizedir.  Bu  vize ayrıca Schengen vizesine de dahildir. 

Macaristan lokasyonu konumu ve ekonomik olarak birçok kişinin dikkatini çekmiştir. Hem Avrupa Birliği üye ülkelerden biri olması hem de ekonomik olarak diğer Avrupa ülkelerinden daha uygun olması bu ülkenin avantajlarından birkaçıdır. Dil okulu vizesi ile Avrupa Birliği ülkelerinde 90 günlük süre içerisinde barınma ve ülkeye giriş hakkı da elde etmiş olunmaktadır. 

Macaristan dil okulu vizesi uzun süreli D tipi ve kısa süreli C tipi olmak üzere ikiye ayrılır. Ülkenin resmi dili Macarca’dır. Macaristan aynı Türkiye gibi Ural- Altay dil ailesine mensuptur. Dİl okulu vizesi ile Macarsitan’da başta resmi dilleri olan Macarca’nın yanı sıra Rusça, Almanca, Latince, İngilizce, Fransızca, İtalyanca dillerinin biri için de dil eğitimi alabilirler. 

Verilen eğitim süresi 3 ay veya daha uzun süreli olabilir. Macaristan’ da dil eğitimi almayı planlayan kişilerin eğitim süresine uygun C tipi (kısa süreli) ya da D tipi (uzun süreli) vize türlerinden uygun olanı seçmeye özen göstermeleri gerekmektedir.

Macaristan Dil Okulu Vizesi Nasıl Alınır?

Siz de Macaristan dil okulu vizesi almak istiyorsanız ilk olarak bir dil okuluna kayıt yaptırmalısınız. Çünkü kayıt yaptırdığınız dil okulunun size vereceği kabul belgesi vize işlemleri için gerekli evraklardan biridir.  Bunun yanı sıra dil sınavından yeterlilik puanı da almanız gerekmektedir. 
Macaristan dil okullarının koşullarını, kayıt tarihlerini takip etmeli ve onlarla iletişime geçmelisiniz. Daha sonra dil okulu vizesi için gerekli evrakları eksiksiz hazırlamalı ve gönderilmesi gereken yerlere göndermelisiniz. 

Macaristan Dil Okulu Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Aslında çok fazla bir şart sunulmamıştır. Öncelikle Macaristan vize başvurusu için doldurmanız gereken formu dikkatli bir şekilde doldurmalısınız. Hatalı doldurulan formlar vize isteğinizin reddedilmesiyle sonuçlanır. Bu durum da her iki taraf için zaman kaybına neden olur. 

 • Macaristan’da bir dil okuluna başvurmanız ve kabul mektubu almanız gerekmektedir. 
 • İngilizce dil yeterlilik sınavına girmeli ve uygun bir puan almalısınız. Sınav sonucu dökümanını da başvuru belgelerinin arasına eklemelisiniz. 
 • Macaristan'da konaklayacağınız yeri ve ayrıntıları da dosyanıza eklemelisiniz. 

Macaristan Dil Okulu Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Macaristan dil okulu vize başvurusu için gerekli evraklar şöyledir:

 • Pasaport: Pasaportun son geçerliliği vizenin bitme tarihinden en az 3 ay daha geçerli olmalıdır. son 10 yıl içerisinde çıkarılmış bir pasaport olmalıdır. İşlem görmüş tüm sayfaların fotokopisi alınarak vize işlemleri için sunulmalıdır. Ayrıca pasaportta minimum iki sayfanın boş olması gerekmektedir. 
 • Macaristan dil okulu vize başvuru formu: Vize formu eksiksiz ve dikkatli doldurulmalıdır. özellikle kalış süresini doğru doldurduğunuzdan emin olun. 
 • Seyahat sağlık sigortası: Macaristan dil okulu vizesi almak için sağlık sigortası almak zorunludur. Sağlık sigortası dökümanını da başvuru evraklarının arasına eklemelisiniz. 
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içinde çekilmiş, iki adet renkli biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Kabul Mektubu: Başvurmuş olduğunuz dil okulundan gelen kabul mektubu olmadan vize başvurunuz onaylanmamaktadır. 
 • Dil Sertifikası: İngilizce dil yeterlilik sertifikasının orjinali ve fotokopisini de sunmalısınız. 
 • Öğrenci belgesi: E-Devlet üzerinden barkodlu öğrenci belgesi alınması gerekir. 
 • Finansal yeterlilik belgesi: Vize başvurusu yapan kişinin ya da sponsoru varsa sponsorunun son 6 aya ait banka hesap dökümü sunulmalıdır. 
 • Ödeme belgeleri: Macaristan dil okulu vizesine başvuruda bulunmak için ödeme makbuzunun da sunulması gerekmektedir. 

Macaristan Dil Okulu Vizesi İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Dil okulu vizesi için başvurular yetkili kurum ve acenteler tarafından yapılmaktadır. Bunun yanı sıra profesyonel yardım almak ve alanında uzman kişilerle vize başvurunuzu gerçekleştirmek istiyorsanız Vize Merkezi, başvurularınızda size yardımcı olacaktır.  Bize +90 (212) 970 05 79 numaramızdan ulaşabilir ya da [email protected] mail adresimize yazabilirsiniz. 

Uzun süreli,  D tipi Macaristan dil okulu vizesi almayı düşünüyorsanız Macaristan Büyükelçiliği ve Macaristan Konsolosluğuna başvuru yapmalısınız. Büyükelçilik ve konsoloslukta işlemlerin yürütülmesi esnasında sizin parmak izlerinizi alacaktır. Ayrıca uzun süreli, D tipi ya da kısa süreli, C tipi fark etmeksizin belirli bir harç ücreti alınacaktır.

Macaristan Dil Okulu Vize Randevusu

Macaristan dil okulu vize randevusu almak için fahri konsolosluğu arayarak randevunuzu oluşturabilirsiniz. Resmi kurum olan konsolosluklar hafta sonları ve özel günlerde kapalıdır. Randevu gününüzde ve randevu saatinizden biraz önce orada olmaya özen gösterin. Gerekli evrakların tam olarak hazır olduğuna emin olmanız vize işlemlerinin uzamamasına yardımcı olacaktır. 

Macaristan Büyükelçiliği ve konsolosluğu iletişim bilgileri

Ankara Macaristan Büyükelçiliği:

Sancak Mahallesi, Kahire Caddesi, No 30. / Layoş Koşut Caddesi, No 2. Yıldız / Çankaya, 06650 Ankara     

Tel.: +90 312 442 22 75 

Macaristan Dil Okulu Vize Ücreti Ne Kadar?

Her yıl her şey değiştiği gibi Macaristan dil okulu vize ücretleri de yıldan yıla değişiklik göstermektedir. Zamanınn yanı sıra dil okulu vizesi alan kişinin yaşı da vize ücretini etkilemektedir. Güncel fiyatlarda 90 günlük Macaristan Dil okulu vize ücreti 80£ ile 100£ arasındadır. Uzun süreli vize ücreti başvuran kişinin belgelerine göre değişiklik göstermektedir. 

Uzun süreli vize için Macaristan konsoloslukları ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Vize ücretine ek olarak ücretler olduğunu da unutmamalısınız. Peki, Macaristan dil okulu vize ücretleri nereye ödenir? Macaristan konsolosluklarına nakit olarak ve £ para birimiyle ödenir. Herhangi bir bankadan ya da kişiden havale yapılmaz. Ödeme yaptıktan sonra hiçbir şekilde paranızı geri alamazsınız. Vizeniz onaylanmadığında da para geri ödemesi gerçekleşmez. 

Macaristan Dil Okulu Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Macaristan Dil okulu vizesi ortalama 10 ile 15 gün arasında çıkar. Ancak evrak eksikliği ya da ekstra istenmesi durumunda bu süre uzayabilir. Bunun yanı sıra tatil günleri ve resmi tatiller de vize sonucunun onay süresinde değişiklik doğurabilir. 

Macaristan’da Bazı Dil Okulları

Eğer siz de Macaristan’ da dil öğrenmek isterseniz aşağıdaki bazı okulları inceleyebilir ve başvuru şartlarını gözden geçirebilirsiniz. 

 • Eötvös Loránd Üniversitesi,  Budapeşt/ Macaristan.
 • Pecs Üniversitesi (Pécs),  Pecs/ Macaristan.
 • Debrecen Üniversitesi, Debrecen/ Macaristan.
 • Study & Live in your Teacher's Home, Budapeşt/ Macaristan.

Macaristan ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Macaristan için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp