Macaristan Yatırımcı Programı

Macaristan Yatırımcı Programı

2004 yılından beri Avrupa Birliği üyesi olan Macaristan, 2013 yılından beri uygulamada olan yatırımcı yoluyla Macaristan yatırımcı programı ile, AB üyesi olmayan ülke vatandaşlarına ülkede yatırım yapmaları karşılığında vatandaşlık yolunu açmaktadır.

Yatırımcı programının en büyük avantajlarından biri, sadece 2 hafta içinde ömür boyu sürecek daimi oturum izni, 7 yıl içinde de vatandaşlık alabilme şansıdır. Aynı zamanda, yapılacak yatırımın benzer programlara göre daha düşük olması ve devlet garantisi altında geri alınabilir olması da bu programın öne çıkan yanlarındandır.

Macaristan yatırımcı programının bir diğer önemli ayrıcalığı ise Macaristan’da yaşama, adres gösterme veya konut kiralama gibi zorunlulukların olmamasıdır. 18 yaşından büyük çocuklarınızın ve ebeveynlerinizin de sizle birlikte başvuru yaparak aynı haklara sahip olması da çok avantajları içinde yer almaktadır.

Macaristan Yatırımcı Programı ile Oturum İzni Nasıl Alınır?

Macaristan Yatırımcı Programı Avrupa Birliği vatandaşlığı bulunmayan üçüncü ülke vatandaşları Macaristan devletinden 300,000 Euro devlet tahvili alarak uzun süreli oturum izni için başvuruda bulunabilmektedirler. 360 bin Euro değerindeki bu devlet tahvilinin 300 bin Euro olan kısmı 5 yıllık sürenin sonunda yatırımcı tarafından geri alınabilmekte ve oturum izni hakkı yatırımcıda kalmaktadır. Program kapsamında oturum izni almanız Macaristan’da sürekli ikamet etme zorunluluğu koymuyor. Yatırımcı programı ile Macaristan'da oturum izni aldığınızda Macaristan’a seyahat etme zorunluluğunuz dahi bulunmuyor. Macaristan Yatırımcı Programı Macaristan'da kalma zorunluluğunun olmadığı gibi, ülkede gayrimenkul alımı veya çalışma zorunluluğu gibi şartlar içermemektedir.

Yatırım Yaparak Vatandaşlık Alma

2013 yılından itibariyle uygulamada olan yatırımcı programı sayesinde Avrupa Birliği üyesi olmayan ülke vatandaşına Macaristan'da yatırım yapması karşılığında vatandaşlık yolu açılmıştır.

Macaristan Yatırımcı Programının Avantajı

Macaristan yatırımcı programının diğer ülkelere göre avantajlı olduğu dört nokta vardır:

 1. İki hafta gibi kısa bir süre zarfında ömür boyu geçerli olacak süresiz oturma izni alabilir.
 2. Yedi yıl içinde de vatandaşlık başvurusu yapabilir.
 3. Macaristan’a yerleşme, adres gösterme konut kiralama gibi mecburiyet bulunmaz.
 4. 18 yaşını doldurmuş çocuk ebeveyninizle başvuru yaptığınız zaman onlar da sizin gibi aynı hakka sahip olacaktır.

Yatırımınız Devlet Garantisi Dahilinde Yer Almaktadır.

Bunun dışında yapacağınız yatırımın yapılacağı ülkeler benzer programına göre yatırım bedeli bakımından daha uygun olması devlet garantisi altında olması da bu programı cazip kılan diğer unsur dan biridir.

Yatırım Bedeli Nedir?

€360,000 değerinde Macaristan Hazine Bonosuna yatırım yapmalısınız. Bunun €300,000'i 5 yıl sonra size iade edilir. Bu elinize geçecek net tutardır, dolayısıyla 5 yıllık sürede herhangi bir faiz işletimi söz konusu değildir. Sonuç olarak Macaristan tarafından size verilecek olan tüm Schengen ülkesin de serbest dolaşım hakkı Macaristan'da daimi İkamet izninin size bedeli EUR 60,000 olur.

DİKKAT! Yukarıda yer alan bilgiler, bilgilendirme amaçlı olup, Vize Merkezi olarak "Vatandaşlık" işlemi yapmamaktayız. Başvuruyla ilgili Macaristan Konsolosluğu ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Macaristan ile ilgili sizden gelen sorular

1 sorudan en popüler 1 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Macaristan Yatırımcı Vizesi
  Erkan, 14 Nis 2020, 13:29

  Macaristan’da bilim teknoloji alanında yatırım yapmak istiyorum. Macaristan yatırımcı vizesi için detayları öğrenebilir miyim? Yatırım işlemleri nasıl yapılmaktadır, nelere dikkat etmem gerekiyor, süreç ve evraklar nelerdir? Bu konuda nasıl yardımcı oluyorsunuz öğrenmek istiyorum. Bana destek verebilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Macaristan için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp