Macaristan Yatırımcı Programı

Macaristan Yatırımcı Programı ile Oturum izni nasıl alırım?

Macaristan Yatırımcı Programı Avrupa Birliği vatandaşlığı bulunmayan üçüncü ülke vatandaşları Macaristan devletinden 300,000 Euro devlet tahvili alarak uzun süreli oturum izni için başvuruda bulunabilmektedirler. 300 bin Euro değerindeki bu devlet tahvili 5 yıllık sürenin sonunda yatırımcı tarafından geri alınabilmekte ve oturum izni hakkı yatırımcıda kalmaktadır. Program kapsamında oturum izni almanız Macaristan’da sürekli ikamet etme zorunluluğu koymuyor. Yatırımcı programı ile Macaristan'da oturum izni aldığınızda Macaristan’a seyahat etme zorunluluğunuz dahi bulunmuyor. Macaristan Yatırımcı Programı Macaristan'da kalma zorunluluğunun olmadığı gibi, ülkede gayrimenkul alımı veya çalışma zorunluluğu gibi şartlar içermemektedir.

Macaristan Yatırımcı Programı için başvuruyu nasıl yapabilirim?

Macaristan yatırımcı programı için 300,000 Euroluk yatırım bedeli dışında 60,000 Euro değerinde  bir kereye mahsus, hukuki ve mali ücretleri kapsayan bir ücret de alınmaktadır. 300,000 Euroluk devlet tahvili Macaristan’da açılan bir yediemin hesabında veya bir banka hesabında olacak şekilde Macaristan devletinin güvencesi altındadır. Macaristan Yatırımcı vizesi ve programı için yapılması gereken başvuru işlemleri için Macaristan'a gitme zorunluluğunuz da yok. Başvuru işlemlerini Macaristan Konsolosluğu üzerinden gerçekleştirilebiliyor. 5 yıl sonunda, program için ödediğiniz 300.000 Euro’nun tamamını faizsiz olarak geri alabiliyorsunuz ve bununla birlikte Macaristan'da daimi oturum izniniz ömür boyu geçerliliğini korumaya devam edecektir.

Macaristan Yatırımcı Programında başvuru süreci:


1. Sözleşmelerin hazırlanması
Sözleşmelerin hazırlanması 1-2 günlük süre zarfında gerçekleşir. Programa başvuruda bulunacak olan kişi gerekli belgeleri danışmanlık firmasına gönderdikten sonra Acente Sözleşmesi ve yediemin sözleşmesi danışmanlık firması tarafından hazırlanarak yatırımcıya iletilmektedir. Acente Sözleşmesinin ve üç taraflı yediemin sözleşmesinin imzalanması sonrasında, yatırım tutarı olan 300.000 Euro ve bir sefere mahsus alınacak olan kayıt ücreti 60.000 Euro ile birlikte hukuk firmasının yediemin hesabına transfer edilmelidir. Bu işlemin tamamlanmasından sonra oturma iznine ait devlet tahvili program süreci baslar.

2. Oturum izni kartı başvuru süreci
Macaristan Yatırımcı Programı kapsamında oturum izni başvuru süreci 8 -12 gün arası bir zaman diliminde gerçekleşir. Oturma izni için gereken başvuru formları ve ilgili kişisel dokümanların çevirileri yapıldıktan sonra diğer başvuru evraklarıyla birlikte Macaristan Büyükelçiliği veya Macaristan Konsolosluğu veya Macaristan Göçmenlik ve Vatandaşlık Bürosundan randevu alınır.

3. Macaristan Konsolosluk randevusu
Macaristan Konsolosluğundan randevusu için yatırımcının kendisine iletilmiş olan bütün belgelerin çıktısını
almış ve konsolos ile yapılacak görüşmeye getirmiş olması gerekmektedir. Konsolos başvuru sahipleri ile önceden belirlenmiş olan tarihte görüşmeyi gerçekleştirir, belgeleri inceler ve imzaların doğruluğunu kontrol eder. Dijital fotoğraflar konsolosluk tarafından hazırlanıp, başvuru sahiplerinin parmak izleri alınarak kaydedilir. Konsolosluk randevusunda 5 yas üzeri katılımcıların bizzat bulunması gerekmektedir. Randevu sonrasında, konsolosluk belgelerin tamamını Budapeşte’deki Göçmenlik ve Vatandaşlık Bürosuna elektronik ortamda iletir.

4. Kontrol süresi
Macaristan Yatırımcı Programı ile ilgili olumlu karar 8 gün içerisinde verilmekte olup, daimi ikamet kartları 8-12 hafta içerisinde başvuru sahiplerine ulaştırılır. Programda yer almak için gerekli olan minimum pasaport geçerlilik süresi bir yıldır. Başvuru sahibi ikamet kartını aldığı andan itibaren Schengen ülkelerinde seyahat etmesine ve bu ülkelerde kalmasına izin verilir. 

Macaristan yatırımcı programına başvuru sonucunda oturum iznim ne kadar sürede çıkar?

Macaristan devlet tahvil alımı yapıldıktan ve danışmanlık ücreti ödendikten itibaren başvurunuz işleme konur ve eksiksiz evraklarla yapılan başvurular olumlu sonuçlandığı taktirde Macaristan Oturum İzniniz ortalama 4 ila 6 hafta içinde çıkmış olur.
 

Macaristan Yatırımcı programına Schengen vizesi dahil mi?

Macaristan yatırımcı programının birçok avantajının yanında, aldığınız Macaristan oturum izni Schengen bölgesinde 180 gün içinde 90 günlük serbest dolaşım hakkına sahip de oluyorsunuz. Bu program çerçevesinde 33 Avrupa ülkesine herhangi bir sınırlama olmadan seyahat edebilirsiniz.

Macaristan Yatırımcı Programıyla, diğer AB ülkelerinde oturum ve çalışma izni alabilir miyim?

Macaristan yatırımcı programı 5 yıllık süre zarfında 4 yılın tamamını Macaristan’da ikamet ederek geçirenlere diğer Avrupa Birliği ülkelerinde de oturum ve çalışma izni almalarına imkan sağlıyor.

Macaristan Yatırımcı Programı ile ailem için de oturum izni alabilir miyim?


Eşini ve 18 yaş altı çocuklarınız da Macaristan’da oturma izninden faydalanabiliyor. 18 yaş üstü çocuklar ek ücrete tabi olarak program kapsamında alınabiliyorlar.
 

Macaristan yatırımcı programı ile Macaristan vatandaşlığına geçebilir miyim?

Macaristan yatırımcı programı ile oturum izni alarak 7 yıl Macaristan’da ikamet edenler vatandaşlık için başvuruda bulunabilmektedirler.

 

 

daha fazla göster

Yükleniyor...
Telefon