Konsolosluk

Konsolosluk

Konsolosluk sayfamıza hoş geldiniz. Macaristan Konsolosluk konsolosluk çalışma saatleri ve tatil günlerine, iletişim, ulaşım, adres bilgilerine ve randevu ile alakalı bilgilere ulaşmak için sayfamızı ziyeret edebilir ya da Macaristan vize başvurunuz için bizi arayabilirsiniz. Tüm konsolosluk işlemleriniz tarafımızca yönetileceği gibi, konsolosluğun başvurunuz ve randevunuz sonucunda vermiş olduğu ret ya da onay kararında etkimiz olmadığına dikkat çekeriz. Vize alım sürecinizin sıkıntısız geçmesi ve lehinize olması için vize başvuru merkezlerinden destek almanızı öneririz. Bu hususta alanında uzman ülke temsilcilerimiz her zaman hizmetinizde olacaktır.

Macaristan Konsolosluğu

Devletlerin, diğer devletlerin büyük ve ticari kentlerine, bulunulan ülkenin mülki amirleri ile temas kurma, vize işlemleri, pasaport yenileme,  temsil edilen ülke vatandaşlarının doğum, ölüm, evlilik gibi durumları ile ilgilenme, ulaşım, sağlık, eğitim ve hukuki durumlarda çözüm üretmek amacıyla kurdukları merkezlere “Konsolosluk” denilir.  Uluslararası bir hukuk devletinin diğer devletlerde konsolosluk kurmasının mecburi olmadığı ifade edilmektedir. Ancak devletler diğer devletler karşısındaki çıkarlarını ve diğer ülkelerde ikamet eden vatandaşlarının haklarını korumak amacıyla konsolosluk açarlar. Konsoloslukların açılması bulunulan ülke devletinin izni ile mümkün olmaktadır. Aynı zamanda alınan bu izin devletin isteği doğrultusunda kaldırılabilir. 

Macaristan Dış İşleri Bakanlığı tarafından gidilecek ülkede bulundukları şehrin mülki amirleri ile temasta bulunarak kendisi için öngörülen görevleri yerine getirmek üzere atanan kişilere “konsolos” denilmekte. Konsoloslar bulundukları şehrin büyüklüğü ve ticari niteliği temel alınarak başkonsolos, konsolos ve konsolos yardımcısı olarak hizmet vermekteler. Macaristan Konsolosluğu, Konsolosluk çalışanları diplomatik temsilci vasfına sahip değildir. Resmi olarak diplomatik görevlere atananlar dışında kalanlara diplomatik ayrıcalık tanınmamaktadır. Ancak görevlerini yerine getirdikleri esnada bürokratik konularda ve adli kovuşturmalarda belli başlı ayrıcalıklara sahip olurlar. Konsolosluk binalarının dokunulmazlıkları vardır.

Macaristan Konsolosluğu’nun Görevleri

Macaristan Konsolosluğu, resmi bir kurum olmasının yanı sıra diplomatik yetki sahibi değildir. Türkiye’de ülkesinin menfaatlerini koruyan ve ilerleten, çeşitli resmi süreçleri idame ettiren resmi bir kurumdur. Macaristan Konsolosluğu’nun görevleri bazı antlaşmalar ve nizamnamelerle tasarlanmıştır. Macaristan Konsolosluğu’nun en genel amacı ise, Türkiye devleti içerisindeki ticari menfaatlerini korumak, geliştirmek, pasaport yenileme işlemleri, tıbbi, kanuni, eğitim alanında yardım sağlama, ulaşım bulundukları ülkelerin otoriteleri ile iletişim kurma, yurt dışında ölüm, doğum, ayrılık ve dünyevi olaylarla ilgili olmaktır. 

Macaristan Vize Merkezi İstanbul Ofisi

Macaristan ile ilgili sizden gelen sorular

2 sorudan en popüler 2 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Macaristan Konsolosluğu Vize Randevu Alma
  e. ş, 08 Nis 2020, 11:02

  Macaristan Konsolosluğu vize randevu alma kabul ediyor mu? Oraya mı başvuracağım yoksa direkt sizinle yapabilir miyim? Başvurumu yaparken konsolosluğa gitmeden sizle işlem yapmak istesem telefondan mı randevuyu vereceksiniz? Kaç günde oluşturuluyor randevu? Ayrı bir ücret isteniyor mu? Bir büroda avukat olarak çalışmaktayım. Neler hazırlamam gerekiyor? Yardımınızı rica ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Macaristan Konsolosluğu Vize
  C. B., 07 Nis 2020, 11:02

  Merhaba, Macaristan Konsolosluğu vize başvurularını alıyor mu? Başvuru için ilk olarak ne yapmam lazım? Gideceğim seyahat sırasında yanımda kızım ve oğlumu da götüreceğim fakat anneleri bizimle seyahat edemeyecek. Bu durumda ne yapmam gerekiyor? Kızım 8 oğlum ise 10 yaşında. Konsolosluğa ücret ödemem gerekiyor mu? Ben de özel bir şirkette çalışanım. Gerekli evrak bilgisi de alabilir miyim? Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Macaristan için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp