Macaristan İşçi Vizesi

Macaristan İşçi Vizesi

Çalışmak amacıyla Macaristan’a mı gitmek istiyorsunuz? Bir işyeri ile mi anlaştınız veya kendi işinizi mi kurmak istiyorsunuz? Tüm bu konular için Macaristan işçi vizesi ve dahilindeki tüm başlıklar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. İhtiyacınız olan tüm bilgilere ise makalemizden ulaşabilirsiniz. 

Macaristan Vizesi İşlemleri

Macaristan’a çalışmak amacıyla gitmek istiyorsanız, işçi vizesi almanız gerekmektedir. Bu vize ile ülkede çalışma ve sonrasında ikamet etme hakkı kazanırsınız. Öncesinde işvereniniz tarafından alınması elzem olan Macaristan çalışma izni, ortalama 2 yıl süre ile verildiğinden, eğer ülkede kalmaya devam etmek isterseniz, her iki belge için de başvurunuzu yenilemeniz gerekmektedir. 

Macaristan işçi vizesi, D tipi vize olarak gruplandırılan uzun süreli bir vize türü olmakla birlikte ülkede oturum izni almanıza da imkân vermektedir. Burada dikkat etmeniz gereken bir husus bulunmaktadır: Oturum izni almak ve halihazırda bulunan çalışma hakkınızı kaybetmemek için Macaristan’daki göçmenlik ofisine oturum izni başvurusunda bulunmak ve bunun konuda gerekli evrakları ibraz etmek için geç kalmamalısınız. 

Gerekli tarihleri takip etme konusunda çok dikkatli olmalısınız. Macaristan işçi vizeniz ile ülkeye giriş yaptıktan sonra, vizenin size sağladığı kalış süresi içinde oturum izni başvurusunda bulunmanız elzemdir. 

Yeri gelmişken hemen bir detayı belirtmek isteriz: Eğer Macaristan’da öğrenci olarak oturum izniniz bulunuyorsa, bu, aynı zamanda çalışma izniniz olacağı anlamını da taşımaz. Az önce de yer verdiğimiz gibi, Macaristan’da çalışmak için çalışma izninizin çalışacağınız işletme tarafında sizin adınıza alınmış olması ve oturum izni için de sizin yeniden başvuruda bulunmanız gerekmektedir. 

Bir diğer konu ise, Macaristan işçi vizesi ile Schengen ülkelerine de seyahat etme hakkına sahip olmaktasınız. Ancak bununla birlikte Macaristan’dan başka bir ülkeye seyahat ederken hem pasaportunuz hem de Macaristan oturum kartınız yanınızda olmalıdır. 

Tüm bunların yanında Macaristan’da kendi sermayeniz ile tek başınıza bir işletme kurmak istiyorsanız, o halde size, bütün ticari riskleri üstlendiğinizi gösteren özel girişimci kartı verilecektir. Özel girişimci kartı, serbest meslek sahiplerinin Macaristan işçi vizesi alması için gereken bir belgedir ve serbest meslek sahipleri ile ilgili detaylı bilgiler makalenin ilerleyen sayfalarında verilecektir.  Macaristan vizesi hakkında merak edilen her şeye internet sitemizin ilgili linkleri üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Macaristan İşçi Vizesi Nedir?

Macaristan’a çalışma amacıyla gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Macaristan çalışma izni işveren tarafından alındıktan sonra, Macaristan’da 90 günden fazla süre ile çalışmak için başvurmaları gereken D tipi, yani uzun süreli vize türü, Macaristan işçi vizesi olarak tanımlanmaktadır. Bu vize, sahibine ülkede hem çalışma hem yaşama hakkı tanımış olmaktadır. 

İşçi vizesi almak isteyen vatandaşların öncelikle çalışma izni alması zorunludur. Ancak buna karşın Avrupa Birliği vatandaşlarının 1 Ocak 2009 itibarı ile Macaristan’da çalışma izni alma zorunlulukları kaldırılmıştır. Ayrıca Macaristan vatandaşı ile evli olan yabancı uyruklu kişiler de Macaristan çalışma izni prosedürü aşaması zorunluluğundan muaftır. 

Macaristan çalışma izni prosedürü, Macaristan’da yabancı uyruklu bir kimseyi işyerinde istihdam edecek işverenin yaptığı çalışma izni başvurusu üzerinden gerçekleşmektedir. Bu prosedüre göre işveren, Macaristan’da çalışma izni için gerekli olan bürokratik işlemleri yerine getirmekle yükümlüdür. Bununla birlikte istihdam edeceği ve iş sözleşmesi yaptığı yeni çalışanının söz konusu iş ile ilgili yetenekleri ve yeterliliklerini ispat eden belgeler ile sağlık belgesini Macaristan’daki göçmenlik ofisine ibraz etmek zorundadır. 

Macaristan İşçi Vizesi Nasıl Alınır?

Macaristan işçi vizesi, bir diğer adıyla Macaristan çalışma vizesi, yasal olarak Macaristan’da çalışma imkânı vermektedir. Ancak bu vizeyi almadan önce kişi, Macaristan çalışma izni almak zorundadır. Bu da öncelikle Macaristan’da çalışacağınız yeri ayarlamanız gerektiği anlamına gelmektedir. Çünkü çalışma izni başvurunuzu Macaristan’da çalıştığınız veya çalışacağınız kurum/ firma sizin adınıza yapmalıdır. Çalışma izni alınmadığı takdirde sizin burada yapacağınız işçi vizesi başvurusu kabul edilmeyecektir. 

Macaristan’da çalışacağınız işvereniniz sizin adınıza çalışma izni başvurusunda bulunup belgeyi aldıktan sonra işçi vizesi için başvurusunda bulunabilirsiniz. Peki, Macaristan işçi vizesi nasıl alınır, gelin maddeler halinde açıklayalım.

Macaristan’da işçi olarak bulunmak istiyorsanız, Macaristan D tipi (uzun süreli) vize almanız gerekmektedir. Bunun için de Macaristan’da bulunan, çalışmak için anlaştığınız şirketten iş teklifi almanız gerekmektedir. Bu süreç şöyle işler: 

İlk olarak Macaristan’daki şirket, çalışan ihtiyacı doğduktan sonra Macaristan İşçi Bürosu’na 15 günlük bir iş ilanı verir. Bu 15 günlük süre, iş arayan Macaristan vatandaşlarına bir fırsat tanımak için belirlenmiştir.  Süre dolduktan sonra işveren, boş olan pozisyona yabancı uyruklu çalışan alabilmek için çalışma izni başvurusunda bulunabilmektedir. İşveren tarafından yapılan bu başvuru, koşullar dikkate alınarak yapıldığında ortalama 10 ila 15 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. 

Çalışma izni belgesi alındıktan sonra Macaristan’da çalışacak olan kişi Türkiye’deki veya yasal olarak hangi ülkede ikamet ediyorsa oradaki Macaristan Konsolosluğuna veya Macaristan Başkonsolosluğuna, işçi vizesi için başvuru yapmak mümkün olabilmektedir. Macaristan çalışma izni ve Macaristan işçi vizesi, 2 yıl süreli bir şekilde verilmektedir. Bu her iki belge için de geçerli olmak üzere, çalışan kişi Macaristan’da bulunan ikametini uzatmak isterse başvurusunu yenileyebilmektedir. Yani bu, başvuru koşullarının tekrar yerine getirileceği anlamını taşımaktadır.

Macaristan işçi vizesi için randevu alınmalı ve randevu günü, vize başvurusu için gerekli evraklar ile çalışılacak işle ilgili bulunan eğitim sertifikaları ibraz edilmelidir. Bu belgelerin Macarca olarak ibraz edilmesi elzemdir. Macaristan vize işlemleri ile ilgili detaylı bilgi almak için lütfen internet sitemizi ziyaret ediniz. 

İşçi Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Macaristan işçi vizesi için başvuru şartları nelerdir, maddeler halinde açıklayalım. 

 • Öncelikle yukarıdaki başlıkta da belirttiğimiz gibi, işverenin alması gereken Macaristan çalışma izni prosedürü yerine getirilmelidir. 
 • İşverenin Macaristan İşçi Bürosu’na öncelikle kendi vatandaşlarının değerlendirmesine sunmak amacıyla verdiği 15 günlük iş ilanı sonrasında işçi bulunmaması durumunda, yabancı ülke vatandaşlarına Macaristan işçi vizesi alma hakkı doğmaktadır. 
 • Macaristan işçi vizesi başvurusu; acilen seyahat etmesi gereken çalışanı olan şirketler tarafından, söz konusu olan çalışan da başka yerden, yerine başkasının alınamadığı durumda kabul edilmektedir. 
 • Özetle Macaristan’a işçi vizesi ile gitmek için vize başvurularını iki koldan yürütmenizi tavsiye ederiz. Öncelikle Macaristan’da iş sözleşmesi imzaladığınız işvereniniz Macaristan’daki, az önce de adı geçen ilgili makamlara, çalıştıracağı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için şirket evrakları ve çalışacak kişinin kimlik ve pasaport bilgileri ile beraber başvuruda bulunmalıdır. Macaristan’daki ilgili makamlar gerekli onayları verdikten sonra, çalışmaya gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, Türkiye’de bulunan Macaristan konsolosluklarına başvuruda bulunabilmektedir. 
 • Macaristan D tipi (uzun süreli) işçi vizesi için gerçekleştirilecek başvurular, başvuru sahipleri tarafından İstanbul’daki başvuru merkezinden yapılmalıdır. 
 • Bununla birlikte Macaristan oturum izin başvurusu sadece şahsen kabul edilmekte olup, başvurunun devamında gelen mülakat, Macaristan Başkonsolosluğunda gerçekleştirilmektedir. 
 • Vize başvuru evraklarının da başvuru sahibi tarafından şahsen sunulması elzemdir. Posta yoluyla gönderilen evraklar ile yapılan başvurular kabul edilmeyecek ve işleme konulmayacaktır. 
 • Macaristan’a işçi olarak gitmeyi düşünüyorsanız, işçi vizesi için alınması gereken randevu ise, direkt Macaristan İstanbul Konsolosluğu mail yoluyla talep edilebilmektedir. 

Macaristan oturum izni ile ilgili genel ve detaylı bir şekilde bilgilenmek için internet sitemizi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. 

Macaristan İşçi Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Macaristan işçi vizesi için gerekli belgeler nelerdir, bu konuyu da yine maddeler halinde açıklayalım. 

Vize başvuru formu

Macaristan işçi vizesi başvuru formu, mavi veya siyah tükenmez kalem ya da online olarak, okunabilir, doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Ayrıca formun 37. ve son sayfasında yer alan imza bölümü, pasaport sahibi tarafından imzalanmalıdır. 

İş kontratı

Vize başvurusunda bulunan kişinin çalışacağı kurum/ firmadan alacağı, başvuru sahibi ile işverenin imzaladığı iş öncesi kontratı, bir diğer adıyla istihdam kontratının ibraz edilmesi elzemdir. 

Çalışma izni belgesi

Bu belge, işçi vizesine başvurulmadan önce Macaristan’daki işveren tarafından temin edilip gönderilmiş olmalıdır. 

Pasaport

Son 10 yıl içinde düzenlenmesi elzem olan pasaportunuzun Macaristan’dan çıktığınızda hâlâ en az 90 gün geçerliliğinin ve en az 2 boş sayfasının bulunması gerekmektedir. Macaristan’a gitmek için işçi vizesi başvurusunda bulunurken, pasaportunuzun kimlik bilgileri içeren sayfalarının tam sayfa fotokopileri ile işlem görmüş tüm sayfaların tam sayfa fotokopileri belgeler arasında ibraz edilmelidir. 

Biyometrik fotoğraf

Son 3 ay içinde beyaz fonda ve 35x45 mm boyutlarında çekilmiş, yüzün objektife direkt olarak baktığı, yüz, alın ve kulakların görünür olduğu 2 adet biyometrik fotoğraf ibraz edilmelidir. 

Nüfus cüzdanı fotokopisi

Vize başvuru sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi de hazırlanan evrak dosyasında yer almalıdır. 

Seyahat sağlık sigortası

Tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmak ve öngörülen minimum alış süresini kapsamak üzere, 30 bin Euro teminatlı, ıslak imzalı ve kaşeli seyahat sağlık sigortası yapılmalıdır. Sağlık sigortasının minimum poliçe kapsamı 30 günlük sağlık giderlerini kapsamaktadır. 

Macaristan işgücü ihtiyacı sertifikası

Çalışma Bölge Müdürlüğü’nden işgücü ihtiyacı için verilen, orijinal adı ile “igazolas munkaerőigény bejelentéséről” geçerli bu sertifika da belgeler arasında bulunmalıdır. 

SGK belgesi

E-devletten veya SGK müdürlüklerinden alabileceğiniz ve bardodlu olması zorunlu olan SGK belgesi ibraz edilmelidir. 

Mesleki yeterlilik kanıtı

Söz konusu pozisyon için yeterli olduğunuzu kanıtlayan gerekli diploma ve sertifikaların resmî Macarca çevirilerinin ibraz edilmesi elzemdir. 

Finansal yeterlilik kaydı

Macaristan’a çalışmak üzere giden kişinin ilk maaşını alana kadar nasıl geçineceğine dair kanıt ibraz edilmelidir. Bu kanıt, son 3 aylık banka hesap dökümü olabildiği gibi, işveren tarafından yazılmış sponsorluk mektubu da olabilmektedir. 

Macaristan konaklama kaydı

Kişinin çalışacağı süreçte ülkede barınacağı yere ait bilgileri içeren konaklama belgesinin de ibraz edilmesi gerekmektedir. 

Vize ücreti

D tipi (uzun süreli) çalışma vizesi türü olarak başvurusu yapılan Macaristan işçi vizesinin ücreti, başvuru sırasında ödenmiş olmalıdır. 

*Macaristan işçi vizesine başvuracak kişiler serbest meslek sahipleri ise: 
Serbest meslek sahipleri, mesleklerini Macaristan’da icra etmek için işçi vizesi almak istiyorsa, çalışacakları şehir veya bölgedeki Göç ve Vatandaşlık Ofisine başvuruda bulunmalıdır. Gerekli olan belgeleri ise yine maddeler halinde açıklayalım.

Özel girişimci kartı

Özel girişimci kartı, Macaristan’da kendi sermayesiyle tek başına işletme kuran kişilere verilmektedir. Aynı zamanda kart sahibinin açtığı işin bütün ticari risklerini de üstlendiğini gösteren bu kart, pasaport idaresi olarak da bilinen İdari ve Elektronik Kamu Hizmetleri Bürosundan alınmaktadır. Bu büronun yerel şubelerinden alınabilmektedir. 

Sağlık sigortası belgesi

Tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmak ve öngörülen minimum alış süresini kapsamak üzere, 30 bin Euro teminatlı, ıslak imzalı ve kaşeli seyahat sağlık sigortası alınmalıdır. Sağlık sigortasının minimum poliçe kapsamı 30 günlük sağlık giderlerini kapsamaktadır.

Adres bildirim belgesi 

Macaristan'da nasıl konaklanacağına yönelik detayler dosyanıza eklenmelidir.

Macaristan’daki finansal desteğin ispatını gösteren belge

Macaristan Göç ve Vatandaşlık Ofisi, ülkede çalışma iznini verdikten sonra ikamet edilecek bölgede oturum izni başvurusu yapılır. Macaristan çalışma izni başvurusu sırasında serbest meslek sahipleri şu evrakları ibraz etmelidir: 

 • İlk seferinde genellikle 1 yıl süre ile verilen geçerli çalışma izni
 • İş sözleşmesi 
 • Yeni kurulan işletmeler için iş planı 
 • Ortaklık sözleşmesi 
 • Ticari kayıt numarası 
 • Beklenen yıllık gelir
 • Macaristan’daki maddi gücü ve desteği kanıtlayan belgeler 
 • Mesleki eğitim sertifikaları 
 • Adresi doğrulayan resmî belge 
 • Eğer işletme halihazırda işler durumda ise, verilmesi zorunlu olan basitleştirilmiş yıllık rapor
 • Yine eğer işletme halihazırda işler durumda ise ibraz edilmesi zorunlu olan devreden borcun olmadığına dair belgeler

Macaristan konsolosluk ile ilgili genel ve detaylı bir şekilde bilgi almak isterseniz, internet sitemizin ilgili linkleriniz ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. 

Macaristan İşçi Vizesi Ücreti Nedir?

Türüne göre değişiklik gösteren Macaristan vize ücreti konusunda, öncelikle vize ücretinden 6 yaş altı çocuklar muaftır. Konumuz Macaristan işçi vizesi ücreti özelinde de geçerli olmak üzere, Macaristan Konsolosluğu kriterlerine göre belirlenen vize ücreti, konsolosluk harç bedeli ile vize başvuru merkezi ücretlerini içermektedir. 

Vize alım sürecinde, Macaristan’a gitmek için alınmış vize ücreti miktarını Macaristan Konsolosluğu veya vize başvuru merkezlerinden teyit etmenizi, vize başvurusunda bulunacağınız süreçte geçerli olan güncel ücreti öğrenmenizi tavsiye ederiz. 

Hemen belirtmek isteriz ki, vize başvurunuzun ret ile sonuçlanması durumunda, ödemiş olduğunuz Macaristan işçi vizesi ücreti tarafınıza iade edilmeyecektir. Ayrıca Macaristan’a işçi olarak gitmek için almak istediğiniz işçi vizesi ücreti devredilemez ve bir başkasına satılamaz. Her bir vize ücreti, tek bir başvuru için ödenmektedir. Ret cevabı almanız durumunda yapacağınız yeni başvuru için yeniden vize ücreti ödemeniz zorunludur. 

Macaristan İşçi Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Macaristan işçi vizesi kaç günde sonuçlanır, yanıtı en çok merak edilen sorulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Macaristan işçi vizesi, ortalama 21 gün içinde sonuçlanmaktadır. Ancak konsolosluğun yoğunluğuna veya özel günlere denk gelen tarihlere göre değişkenlik gösterecek bu süreç, 60 ila 70 güne kadar uzayabilmektedir. Bunun için bu durumları göz önünde bulundurmanızı, Macaristan’a gitmeye karar verdiğiniz aşamada vize başvuru merkezlerini arayarak bilgi almanızı ve vize başvurusunda bulunmak için gecikmemenizi tavsiye ederiz. 

İşçi Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Macaristan işçi vizesi başvurusu, vize başvuru merkezleri tarafından kabul edilmektedir. Yani Macaristan’a çalışan olarak gitmek için almanız gereken işçi vizesi başvurunuzu Macaristan Konsolosluğu ve Macaristan Büyükelçiliğine vize başvuru merkezleri üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. 

Macaristan işçi vizesi başvurusunda bulunurken kişi, kendine en yakın ildeki vize başvurusunu, online başvuru formunda belirtebilmektedir. İstanbul Macaristan Konsolosluğu, Ankara Macaristan Konsolosluğu ve İzmir Macaristan Konsolosluğu başvuru formundaki seçeneklerden birkaçıdır.

Macaristan ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Macaristan için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp