Macaristan Transit Vizesi

Değerli ziyaretçimiz,

Web sitemizde bulunan Macaristan Transit Vize evrak listesini açıklamaları dikkatli bir şekilde okuyarak hazırlamayı unutmayınız. Macaristan Ticari vizesi için gereken evrak listesinin en güncel halini görmek için Vize Merkezi temsilcilerimizle görüşebilirsiniz. Macaristan Ticari Vizesi başvurunuzu başlatmak için Vize Merkezi temsilcimizle iletişime geçin. 

Resmi pasaportunuz veya Schengen ülkelerinden aldığınız yasal bir izniniz yoksa Macaristan transit vizesi almanız zorunludur.

Macaristan transit vizesi, Macaristan dışında üçüncü bir ülkeye aktarma yapacağınız durumlarda alınması gereken, süresi kısa bir vize türüdür. Macaristan Havaalanı transit vizesi havaalanında aktarma yapacağınız durumlarda geçerlidir. Bu durumda havaalanında aktarma yapan yolculara ayrılmış bölümün dışına çıkılamaz. Ancak bu çeşit havaalanı transit vize bölümü büyük havaalanlarında mevcuttur.

Üçüncü bir ülkeye seyahat etmek için Schengen bölgesi içinde en az iki defa aktarma yapılacaksa ve ilk aktarmanın Macaristan’da bir havaalanında olması halinde Schengen vizesi almak şarttır.

Macaristan transit vize başvurusunu seyahatten 30 gün önce yapmanız gerekecektir. Macaristan Konsolosluğuna başvuru sırasında seyahat güzergahınızı ve diğer detayları dilekçenizde belirtmeniz gerekir. Resmi pasaportu olanlar, Schengen ülkesinde oturma izni olanlar veya Schengen vizesine sahip olanlar, ABD, Kanada, Japonya, Monaco, San Marino ve Andorra’da oturma izni olanların Macaristan transit vizesi almasına gerek yoktur.

Schengen anlaşmasına taraf olan ülkelerin anlaşmalarına göre düzenlenmiş geçerli vize ve oturum izni sahibi kişiler en fazla 5 günü geçirmeme koşuluyla transit vize almalarına gerek yoktur.

Macaristan’ya seyahatinizi araba ile yapacaksanız Macaristan vizesi başvurunuz sırasında arabanızın ruhsatını ve uluslararası geçerliliği olan ehliyetinizi evraklarınızla birlikte sunmanız gerekmektedir. Ayrıca Yeşil sigorta yaptırmanız zorunludur. Eğer Üçüncü bir şahsa ait araba ile seyahat edecekseniz araba sahibinden yetki yazısı almanız gerekmektedir.

Macaristan Transit Vizesi İçin Gerekli Belgeler

  • Schengen Vize başvuru formu: Eksiksiz ve pasaporttaki kimlik bilgileriyle tutarlı şekilde doldurulmalı, başvuru sahibinin imzasını taşımalıdır.
  • 2 adet biometrik fotoğraf: Son 3 ay içinde çekilmiş, 35x45 mm boyutunda, fonu beyaz,  yüz hatları belirgin olmalıdır.
  • Pasaport: 10 yıldan eski pasaportlar kabul edilmemektedir. Vize etiketi için 2 adet boş sayfası bulunmalı, süresi dönüş tarihinden itibaren 6 aydan fazladan geçerliliğe sahip olmalı. Varsa eski pasaportlar da başvuru sırasında ibraz edilmeli
  • Uçak bilet rezervasyonu: Vize sahibi adına düzenlenmiş olup, başvuru belgelerindeki bilgilerle uyumlu olmalı
  • Pasaportunuzun işlem görmüş sayfalarının fotokopisi
  • 18 yaş altı çocuklar noter onaylı muvafakatname (ebeveynlerin imzasını taşımalıdır.)
  • Belirli bir geliri bulunmayanlar (öğrenci, ev hanımı) için sponsor olacak kişinin ıslak imzalı ve masraflarının kendisi tarafından karşılanacağına sponsorluk dilekçesi.
  • Reşit olmayan çocuklar için ayrı ayrı doldurulmuş vize başvuru formu
  • Seyahat sağlık sigortası (Tüm seyahat süresini, ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsamalı, 30.000 € teminat tutarında, Schengen bölgesinde geçerlidir ibaresi bulunmalıdır).

Vize Merkezi Aracılığıyla Macaristan Transit Vizenizi Nasıl Alabilirsiniz?

1.Adım – Çağrı Merkezimizi arayınız.

Vize Merkezi - Macaristan Vize Departmanı Çağrı Merkezimizi arayarak Yetkililerimizden durumunuza uygun olarak hazırlayacakları evrakların içeren bilgi mailini talep ediniz. Yetkililerimizin tarafınıza yönlendirdiği sorulara verecek olduğunuz doğru yanıtlar doğru vize kategorisine başvuru yapmanızı sağlayacak ve vize başvuru işlemleri süresince yaşanabilecek olumsuz durumları engelleyecektir.

2. Adım – Bilgi Mailinde bulunan evrakları hazırlayınız.

Vize Merkezi – Macaristan Vize Departmanı Çağrı Merkezi yetkililerimizin tarafınıza yönlendirmiş olduğu bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyanızı tamamlayın.
Unutmayın! Eksik ve hatalı belgelerle yapılacak vize başvuruları işlem sürenizin uzamasına hatta başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Konsolosluk vize bölümünce yeni ek evrak talep edilebilir. Bu evrakları tamamlanması zorunludur.

3. Adım – Evraklarınızı Kargo yapın.

Vize Merkezi – Macaristan Vize Departmanı tarafından durumunuza yönelik yönlendirilmiş bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek size en yakın Şubemize kargo yapın. Kargo takip numaranızı temin ediniz. Kargonuzun Merkezimize ulaşımı sonrası yetkililerimiz tarafından bilgilendirileceksiniz. Kargo ve Kurye hizmeti masrafları başvuru sahibi tarafından karşılanmaktadır. Evraklarınızı göndereceğiniz adresi iletişim bölümünde görebilirsiniz. Ayrıca sitemizin sol tarafında yer alan şubelerimiz bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

4. Adım – Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında bilgilendirme

Vize Merkezi – Macaristan Vize Departmanı, başvuru dosyanızı inceledikten sonra tarafınıza bir bilgi maili yönlendirecektir. Yönlendirilecek olan e-mailde varsa eksik veya hatalı evraklarınız bildirilecek, Eksik evrakı bulunmayan başvuru sahipleri ise randevu tarih ve saati hususunda onayları alınacaktır.

5. Adım – Biyometri bilgi beyanı

Vize Merkezi – Macaristan Vize Departmanı 2015 / 2016 yılında herhangi bir Schengen Üye Ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini biometrik bilgilerini Parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. Yetkililerimiz biometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık gerçekleştirecek ve sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır.
Lütfen Dikkat! Pasaportunda bulunan Schengen vizesine ‘’VİS’’ notu düşülmüş yolcularımızın istisnai durumlar dışında şahsen gelmesine gerek yoktur.

6. Adım – Pasaport teslimi

Vize Merkezi – Macaristan Vize Departmanı, biometrik bilgilerin beyan etmiş veya biometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan yolcularının işlem sürecini tamamen kontrolü altında tutmaktadır. Macaristan vize başvuru işlemleri 7 ila 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanmaktadır. Bu süre ön görülen bir süredir. Yabancı pasaport sahiplerinin işlemlerini, Konsolosluk resmi tatil günlerini ve Konsolosluğun işlem değerlendirme ek süresini kapsamayacaktır. Tüm işlem süreleri yetkililerimiz tarafından kontol edilecek olup, işlemlerinizin tamamlanması sonrası Pasaportların teslimatı başvuru sahiplerinin talep ettiği üzere kargo veya Merkezimizde şahsi teslim alınarak sağlanacaktır.  

 

Yükleniyor...
Telefon