Macaristan C Tipi Vize

Macaristan C Tipi Vize

Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ülkeleri arasında yer alan Macaristan’a yapacağınız kısa süreli seyahatlerde almanız gereken Macaristan C tipi vize ile ilgili en güncel bilgileri sizler için bir araya getirdik. 

Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde geçerli olan Schengen vize türleri arasında yer alan kısa süreli Macaristan vizesi almak için yapmanız gerekenleri merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Farklı amaçlarla çıkacağınız Macaristan yolculuğunuz için sorunsuz bir vize başvuru süreci geçirmek isterseniz Vize Merkezi’mizin uzman ekibi ile dilediğiniz zaman irtibata geçebilirsiniz. 

Sayfanın devamında ‘Macaristan kısa süreli vize nasıl alınır?, ‘Macaristan C tipi vize için istenen belgeler nelerdir? ve ‘Schengen C tipi kısa süreli Macaristan vizesi kaç günde çıkar’ gibi merak edilen soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. 

 • Kısa süreli C tipi vize türleri hangileridir?
 • Macaristan C tipi vize başvurusunda aranan şartlar nelerdir?
 • C tipi Macaristan vizesi kolay alınır mı?
 • Macaristan kısa süreli (C tipi) vize için gerekli evraklar nelerdir?
 • Kısa süreli C tipi vize ücretleri
 • Kısa süreli C tipi vize kaç günde çıkar?

Macaristan Kısa Süreli C Tipi Vize Türleri Hangileridir?

Sanat, kültür ve turizm açısından oldukça gelişmiş bir orta Avrupa ülkesi olan Macaristan, her yıl binlerce turiste kapılarını açar. Avrupa Birliği üyesi olan ülke, Schengen Bölgesi’ne dâhil devletler arasında yer alır. 

Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Macaristan’a girişlerde vize alma zorunluluğu bulunur. Bordo (umuma mahsus) pasaport sahipleri hangi sebeple olursa olsun ilgili ülkeye girerken Schengen vizesi için başvuru yapmalıdır. Resmî pasaportu bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise 90 güne kadar olan Macaristan ziyaretlerinde vizeden muaf tutulur. 

Siz de bu ülkeye yönelik bir seyahat planlıyorsanız ve Macaristan’a yapacağınız ziyaretin süresi 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacaksa C tipi Macaristan vizesi için işlem yapmalısınız. Bu vizeye sahip olarak ülkede en fazla 3 ay konaklama olanağı elde edebilirsiniz. Ülkede dolaşım hakkı elde etmenizi sağlayacak Macaristan kısa süreli vize türleri birbirinden oldukça farklıdır. 

En çok başvuru yapılan Macaristan C tipi vize türleri arasında öne çıkanlarsa şu şekilde sıralanır:

 • Macaristan turistik vize
 • Macaristan aile, akraba veya arkadaş ziyareti vizesi
 • Macaristan ticari vize
 • Macaristan kültürel, sportif veya bilimsel amaçlı ziyaret vizesi
 • Macaristan eğitim vizesi
 • Macaristan şoför vizesi

Macaristan C tipi vize çeşitleri arasından hangisine uygun olduğunuzu belirlemek için Vize Merkezi’mizden destek alabilirsiniz. Size uygun Macaristan vize türüne karar verdikten sonra ise Macaristan vize başvurusu için gerekli adımları hayata geçirmeye başlayabilirsiniz.

Macaristan C Tipi Vize Başvurusunda Aranan Şartlar Nelerdir?

Pek çok farklı kriteri içinde barındıran Macaristan C tipi vize için aranan şartlar başvurulan vize çeşidine göre değişiklik gösterir. Ancak Schengen C tipi kısa süreli vizede esas olan Macaristan’da veya diğer Avrupa Birliği üye ülkelerinde kalacağınız sürenin 180 gün içerisinde toplam 90 günü geçmemesidir. 

Kısa süreli seyahatler için alınması gereken ve  Schengen vize başvuru işlemleri uygulanan C tipi Macaristan vizesi için aranan şartlardan biri ülkede kalacağınız süre boyunca geçiminizi sağlayabileceğinizi ispatlamanızdır. Yine ülkeye gerçekleştireceğiniz seyahatin süresi bitince Macaristan’dan ayrılacağınızı gösteren uçak bileti, Türkiye’de çalıştığınız veya öğrenim gördüğünüz kurumla ilgili evraklar da başvuru sürecinde sunmanız istenen belgelerdendir. 

Tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olan ve uygun şartlarda düzenlenmiş bir seyahat sağlık sigortası da Macaristan kısa süreli vize başvurusu aşamasında edinmeniz gereken evraklar arasında yer alır. C tipi Macaristan vizesi için aranan şartları taşıyıp taşımadığınızı öğrenmek istiyorsanız Vize Merkezi’mizi bizzat ziyaret ederek konu ile ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Macaristan C Tipi Vizeler Kolay Alınır mı?

Schengen vizesi prosedürü içerisinde tüm işlemleri gerçekleştirilen Macaristan C tipi kısa süreli vize başvuruları titiz bir inceleme sonucunda belirlenir. Ülkeye 6 ay içerisinde 90 günü aşmayacak bir kültürel veya turistik gezi, aile veya akraba ziyareti ya da mesleki faaliyet amacıyla giriş yapmak istiyor olabilirsiniz. 

Tüm bu süreçte detaylı bir evrak hazırlama ve değerlendirme süreci içerisinde yer alacağınızı bilmelisiniz. Öte yandan Macaristan vize başvurularında karar vermeye yetkili tek kurum Macaristan Ankara Büyükelçiliği ya da Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu’dur. Bu nedenle C tipi Macaristan vizeleri kolay alınır mı? sorusuna net bir yanıt vermek mümkün değildir. 

Uygun vize türünü belirleyip başvuru sürecinde yapmanız gereken tüm adımları eksiksiz olarak yerini getirdiyseniz Macaristan kısa süreli vize başvuru sonucunuzu beklemeye başlayabilirsiniz. Eğer Macaristan vizesi için aranan şartlara uygunluk sağlıyorsanız ve sizden istenen belgeleri tamamladıysanız işleminizin olumlu sonuçlanma ihtimali oldukça yüksektir. Düzenli bir geliriniz ve işiniz varsa, daha önce Schengen vizesi ile herhangi bir Avrupa ülkesine giriş yaptıysanız, Avrupa Birliği ülkelerinden birisinde oturum izni olan bir yakınınız varsa ve geçiminizi ispat edecek tüm gelir kayıtlarınız beyan ettiyseniz C tipi Macaristan vizesi başvurunuz kısa sürede onaylanabilir.

Macaristan Kısa Süreli (C Tipi) Vize için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Avrupa ülkesi Macaristan’a yapacağınız kısa süreli ziyaretlerde başvuracağınız C tipi vize için sizden istenen belgeleri eksiksiz ve sıralı olarak hazırlamanız gerekir. Farklı Macaristan vize türlerine ait istenen belgeler değişiklik gösterse de standart Schengen C tipi Macaristan kısa süreli vize için gerekli evraklar şunlardır:

 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, seyahat bitiminden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan, en az 2 boş sayfası olan ve yırtılmamış, deforme olmamış bir pasaport.
 • Varsa eski pasaportlar ve daha önce alınmış Schengen vizelerine ait fotokopiler.
 • Macaristan kısa süreli C tipi vizesi başvuru formu.
 • C tipi Macaristan vizesi başvuru ücreti dekontu.
 • İki adet biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde uygun standartlarda beyaz fon önünde çekilmiş.
 • Güncel tarihli nüfus kayıt örneği.
 • Gidiş dönüş uçak bileti bilgileri.
 • İsminize düzenlenmiş otel rezervasyonunu gösteren belgeler. 
 • Son üç aya ait, ıslak imzalı ve kaşeli olarak alınmış banka hesap özeti.
 • Seyahat sağlık sigortası: Tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli ve 30 bin euro teminatlı olarak hazırlanan seyahat sigortası poliçesi. Seyahat tarihleri içerisindeki süreyi kapsayan kişiye özel seyahat sigortanızı Vize Merkezi’mizden talep edebilirsiniz.
 • Aile ziyaretleri için adınıza düzenlenmiş resmî davetiye.
 • Fuar veya çeşitli organizasyonlara katılımızı ispat edecek bilet bilgileri.
 • Ticari vize işlemlerinde çalıştığınız kuruma ait güncel evraklar.
 • Çalıştığınızı gösteren barkodlu SGK dökümleri, emekliler için emeklilik cüzdanı.
 • Varsa ev, araç, arsa tapuları ve diğer gelir belgeleri.
 • Emekli, çalışan, devlet memuru, çiftçi, öğrenci gibi değişik statülere sahip kişilerden istenen ek Macaristan vize evrakları da bulunmaktadır.

Bu nedenle Macaristan vize çeşitleri arasından size uygun vizeyi belirledikten sonra güncel Macaristan C tipi vize evrak listesini Vize Merkezi’mizden talep ederek size elektronik ortamdan gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Macaristan Kısa Süreli Vize Ücretleri

Macaristan vize başvuruları konsolosluk tarafından belirlenen yetkili vize merkezleri aracılığı ile gerçekleştirilir. Vize merkezine teslim edilen Macaristan C tipi kısa süreli vize başvuru evrakları konsolosluk tarafından titizlikle incelenerek sonuca vardırılır. Peki Macaristan’a planladığınız yolculuğunuz için almanız gereken kısa süreli vizenin ücretini merak mı ediyorsunuz? Macaristan kısa süreli C tipi vize ücretleri de dönemsel olarak değişiklik göstermektedir. 

Her yıl artan fiyatlarla ilgili tek söz hakkı Macaristan konsolosluğundadır. Yine başvurulan vize çeşidi ve ülkede konaklanacak süre de Macaristan vize ücretlerinde farklılık yaratan faktörler arasında yer alır. En güncel Macaristan vize ücretleri hakkında bilgi almak için Vize Merkezi’mizi 0 212 970 05 79 no’lu telefondan arayabilirsiniz. Başvuru sırasında herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmamak için öncesinde Macaristan vize fiyatlarını öğrenmeniz tavsiye edilir. 

Bu danışmanlığın muhteviyatında; evrak dosyası hazırlama, sınırsız telefon desteği, randevu alma ve randevu günü karşılama gibi çok farklı ek hizmetler bulunur.

Macaristan Kısa Süreli C Tipi Vize Kaç Günde Çıkar?

Size belirtilen adımları takip ederek yetkili vize merkezlerinde C tipi başvurunuzu yaptıktan sonra vizenizin kaç günde elinize ulaşacağınız öğrenmek mi istiyorsunuz? Macaristan kısa süreli C tipi vize kaç günde çıkar? sorusunun kesin bir yanıtı yoktur. Sizden istenen tüm evrakları eksiksiz olarak topladıysanız, Macaristan vize başvuru formunu hatasız olarak doldursuysanız, vize başvuru ücretini ödediyseniz ve biyometrik tarama işlemlerini başarı ile tamamladıysanız Macaristan kısa süreli vize başvurunuz ortalama 10 gün içerisinde sonuçlanır. 

Bazı durumlarda 7 iş günü içerisinde de sonuca ulaşabilen C tipi Macaristan vizesi başvuru süreci dönemsel yoğunluk zamanlarında ise uzayabilir. Yine Macaristan’ın resmî tatillerine denk gelen günlerde yapılan başvurular ilk iş gününde değerlendirmeye alınır. Tüm bu durumları göz önünde bulundurarak 

Macaristan seyahatinizden en az 3 - 4 hafta önce Macaristan vize başvuru sürecinize başlamanız önemle tavsiye edilir. Vize Merkezi Macaristan temsilcilerimiz bu süreçte her daim yanınızda olarak hızlı ve pratik bir biçimde vizenize kavuşmanız için sıkı bir şekilde çalışır. Siz de iletişim kanallarımız üzerinden bize dilediğiniz zaman ulaşabilir, ikamet ettiğiniz bölgeye en yakın ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

Macaristan ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Macaristan için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp