Oturum

Macaristan Oturum İzni Başvurusu nasıl yapılır?

Macaristan’da uzun süreli kalmayı amaçlayanlar Türkiye’den bizzat kendilerinin Macaristan Konsolosluğuna çalışma izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Macar kökenli olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının Macaristan’da çalışacağı firma veya işyeri sahibi de Macaristan göçmenlik bürosuna, çalıştıracağı yabancı uyruklu işçi için başvuruda bulunur. Başvurular yasal koşulları karşılayıp T.C. vatandaşına çalışma izni vizesi Macaristan Konsolosluğundan verilmesinin akabinde, oturum izni başvurusu Macaristan’da ikamet edilecek bölge veya şehirdeki Göçmenlik ofisine kısa bir sürede yapılmalıdır. Oturum izni süresi çalışma izni süresini aşmayacak şekilde verilir. Çalışma izni vizesiyle Macaristan’a vardıktan sonra 30 gün içinde ikamet bilgilerinizi Göçmenlik ofisine bildirerek oturum izni başvurusunda bulunabilirsiniz. Burada Macaristan Göçmenlik ve Vatandaşlık Formunu doldurarak kişisel bilgilerinizi vermeniz gerekecektir. Macaristan oturum izni başvuruları posta yoluyla kabul edilmemektedir.

Macaristan oturum izninde pasaportun süresi ne kadar olmalıdır?

Macaristan oturum izni başvurusunda bulunulduğunda pasaport süresinin, oturum ve çalışma izni süresi bittikten sonra en az 3 ay geçerli olmalıdır.

Macaristan’da oturum izni alırsam diğer Schengen ülkelerine geçiş yapabilir miyim?

Macaristan'a oturum amacıyla gitmek için Macaristan konsolosluğunda aldığınız oturum izni vizesi ile diğer Schengen ülkelerine seyahata yapamazsınız. Ancak Macarista'a gittikten sonra oturum izni talebiniz olumlu sonuçlandığı taktirde diğer Schengen ülkerine gitme ve Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkı elde edersiniz. 

Macaristan oturum izni ailemi kapsar mı?

Macaristan vatandaşı olmayan üçüncü ülke vatandaşları Macaristan’a aileleri ile gideceklerse, her aile üyesi için ayrı ayrı başvuruda bulunmalıdırlar. Ancak bu noktada aile bireylerinin geçiminin sağlanacağına dair finansa belgelerle teminat gösterilmesi gerekmektedir.

Macaristan Oturum İzni İçin Gereken Belgeler nelerdir?

Macaristan oturum izni başvuru formunda talep edilen bilgiler şunlardır

 • Oturum izni talep formu

 • 2 adet biometrik fotoğraf

 • Seyahat sağlık sigortası

 • Banka hesabının son 3 aylık dökümü

 • Nüfus cüzdanı
   
 • Pasaport - oturum izni süresinini bitiminden sonra en az 3 ay geçerli olmalı 
   
 • Sabıka kaydı
   
 • Macaristan’da kalma amacını gösterir belge
   
 • Konaklama belgeleri (adres ve ikametgah bilgileri)
   
 • İş akdi, banka hesap cüzdanları gibi finansal durumunuzun Macaristan’da yaşamaya elverişli olduğunu gösteren belgeler.
   
 • Sağlık Raporu
   
 • Biyometrik fotoğraf

Macaristan Oturum İznini Uzatmak

Macaristan’da oturum iznini uzatmak için oturum izni süresi bitmeden yapılmalıdır ve bu süre 30 gündür. İkamet ettiğiniz adres bilgilerini ve Macaristan’da yaşadığını süre boyunca değişikliğe uğrayan belgeleri (ikametgah belgesi, iş akdi vb.) Macaristan Göçmenlik Ofisine sunmanız gerekir.

 

 

 

 

daha fazla göster

Yükleniyor...
İletişim
İstanbul
Tel : 0212 970 05 79
avrupa@vizemerkezi.com
Diğer BilgilerAcil: 0 532 476 25 16
Ankara
+90 (312) 970 05 79
keni@vizemerkezi.com
İzmir
+90 (232) 970 05 79
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 850 460 15 79
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 2026
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
+90 (242) 255 5269
antalya@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 58 21
gaziantep@vizemerkezi.com