Macaristan Oturum İzni

Macaristan Oturum İzni

DİKKAT! Aşağıda yer alan bilgiler, bilgilendirme amaçlı olup, Vize Merkezi olarak "Oturum" işlemi yapmamaktayız. Başvuruyla ilgili Macaristan Konsolosluğu ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Oturum işlemlerinizi konsolosluk aracılığıyla yapabilmektesiniz. Macaristan vize işlemleri için Vize Merkezi'ni arayabilirsiniz.

Macaristan'da Yaşam ve Çalışmak

Avrupa Birliği ve Schengen bölgesi üyesi olan Macaristan, Dünyada en çok ziyaret edilen 30 yer arasında yer alan ve Orta Avrupa’nın kalbinde gelişen bir merkez olan Macaristan,bu kıdemli kıtadaki en çok ziyaret edilen, kültürel olarak zengin ve yerleşmiş ülkelerden biridir. Ülke, zengin ve çeşitli kültürü,evrensel sağlık hizmetleriyle; Avrupa’nın merkezinde mükemmel bir konuma sahiptir.

Macaristan’da uzun süreli kalmayı amaçlayanların Türkiye Macaristan Konsolosluğu'na bizzat kendilerinin çalışma izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Macar kökenli olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının Macaristan’da çalışacağı firma veya işyeri sahibi de Macaristan göçmenlik bürosuna, çalıştıracağı yabancı uyruklu işçi için başvuruda bulunur. Başvurular yasal koşulları karşılayıp T.C. vatandaşına çalışma izni vizesi Macaristan Konsolosluğundan verilmesinin akabinde, oturum izni başvurusu Macaristan’da ikamet edilecek bölge veya şehirdeki Göçmenlik ofisine kısa bir sürede yapılmalıdır.

Oturum izni süresi çalışma izni süresini aşmayacak şekilde verilir. Çalışma izni vizesiyle Macaristan’a vardıktan sonra 30 gün içinde ikamet bilgilerinizi Göçmenlik ofisine bildirerek oturum izni başvurusunda bulunabilirsiniz. Burada Macaristan Göçmenlik ve Vatandaşlık Formunu doldurarak kişisel bilgilerinizi vermeniz gerekecektir. Macaristan oturum izni başvuruları posta yoluyla kabul edilmemektedir.

Macaristan’da iş yapmak için çalışma izni gerekiyor mu?

1. Yönetim Pozisyonu

Şirket sahibi veya şirketin idari konumuna ilişkin herhangi bir direktör veya hisse sahibi Macaristan’da çalışma izni almak zorunda değildir. Yönetim etkinlikleri: anlaşma imzalamak, toplantıya katılmak, çalışanların denetlemek, telefon görüşmeleri yapmak

2. Çalışan Pozisyonu

Müşterilerle etkileşime giren bir şirket çalışanı olarak temsil eden bir çalışanın çalışma izni alması gerekiyor. Çalışan etkinlikleri: ürün satıcısı, restoranda garsonluk, Üçüncü ülke vatandaşlarının çalışma izni alma süreci Sosyal İşler ve Çalışma Bakanlığı’nın 16/2010 (V.13.) numaralı kararnamesiyle düzenlenmiştir.

İstihdam Amaçlı Macaristan Oturma İzni

İstihdam amaçlı Macaristan oturma izni aşağıdaki kriterlere uyan kişilere verilmektedir; 

 • Şirket sahibi, önde gelen ofis sahibi veya yönetim üyeleri,
 • Bir ticaret birliğinin veya diğer kar amacıyla kurulmuş tüzel kişiliğin temsilci veya denetleyici organı.

Tek izin: Üçüncü ülke vatandaşlarına belirli bir işverenle istihdam ilişkisi kurma ve Macaristan topraklarında kalma yetkisi veren oturma izni
Tekli başvuru prosedürü: Üçüncü ülke vatandaşlarına 180 gün içinde 90 günden fazla Macaristan topraklarında kalma ve üçüncü ülke vatandaşı tarafından sunulan başvuruyu temel alarak belirli bir işverenle istihdam ilişkisi kurmasına izin veren bir prosedür

Macaristan Oturma İzni Başvuru Süreciyle İlgili Gerekli Bilgiler

Başlıca Gerekenler:

 • Eksiksiz ve doğru doldurulmuş vize başvuru formu,
 • Gerekli eklentiler
 • Vize başvuru ücretinin ödenmesi.

Sağlık engeli olmadığı sürece başvuranın Macaristan oturma izni başvurusunu bizzat yapması gerekiyor. Başvuru anında başvuranın fotoğrafı çekilir, 6 yaşından büyük başvuranların parmak izleri alınır. 

Macar yasalarının belirttiğine göre Macaristan oturma izni için sadece Macar elçiliklerinden değil, Macaristan'dan da başvuru yapılabilir. Yani Macaristan’da bulunan bir üçüncü ülke vatandaşı başvuru sebebinin aile birleşimi, tıbbi tedavi veya araştırmaysa veya başvuran kişi II. Annex of the Council Regulation (EC) No 539/2001’de belirtilen ülkelerden birinin vatandaşıysa veya kişinin ailesinden biri Macaristan’da yasal olarak kalıyorsa Göç ve Vatandaşlık Bürosu’ndan Macaristan oturma izni başvurusu yapabilir.

Macaristan oturma izni uzatma başvurusu oturma izninin sona ermesinden en geç 30 gün önce, Göç ve Vatandaşlık Bürosunun sorumlu bölge müdürlüğüne bizzat yapılmalıdır.
Diğer amaçlar için Macaristan oturma izni başvurusu, tek başvuru prosedürü harici, 21 gün içinde bölge müdürlüğü tarafından sonuçlanır. Başvuran kişi oturma iznini yabancılar polis yetkililerinden posta yoluyla talep edebilir veya bizzat bölge müdürlüğünden alabilir.

Macaristan Oturma İzni Sahibinin Hakları ve Yükümlülükleri

Üçüncü ülke vatandaşları, 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla Schengen topraklarına vizesiz girme ve kalma hakkına sahiptir. Ziyaretçi defteri şartları olmadan bir yerde kalan üçüncü ülke vatandaşı, kalış süresi otuz günü geçtiği takdirde konakladığı yeri yetkili merciiye bildirmek zorundadır. Bu bildirim, Göç ve Vatandaşlık Bürosu sorumlu bölge müdürlüğünde ikamet ettikten sonraki 3 gün içinde, bir başvuru formuyla yapılmalıdır.
Konaklama yerinin kaydı, başvuru formunun üçüncü ülke vatandaşı tarafından onaylanması ile mümkündür. Konaklama kayıtlarının kopyasının üçüncü ülke vatandaşı tarafından saklanması gerekir. Üçüncü ülke vatandaşı, konaklamada değişiklik yaparsa yaptığı konaklama değişikliğini Göç ve Vatandaşlık Bürosu bölge müdürlüğüne 3 gün içinde bildirmelidir.

Macaristan oturma izni bulunan bir üçüncü ülke vatandaşının Macaristan topraklarında çocuğu doğarsa, üçüncü ülke vatandaşı doğumu kaydetmek için aşağıdaki bilgileri bildirmek zorundadır:

 • Çocuğun kişisel bilgileri
 • Çocuğun seyahat kaydı
 • Çocuğun barınma adresi

Üçüncü ülke vatandaşı, Macaristan oturma izni veya seyahat belgelerinin kayıp, hırsızlık veya tahribat durumlarında yabancılar polisi yetkililerine hemen bildirmekle yükümlüdür (göç ve vatandaşlık bürosunun bölge müdürlüğüne). Kayıp veya çalınmış seyahat belgelerinin bulunması durumunda yabancılar polisi yetkililerine hemen bildirilmelidir.

Tek izin, üçüncü ülke vatandaşlarının belirli bir işverenle istihdam ilişkisi kurmasına ve Macaristan topraklarında kalmasına izin verir. Tek izin başvuru sürecinde Macaristan oturma izni ve çalışma izni tek seferde alınır.
Üçüncü ülke vatandaşının tek izin başvuru sürecini uygulayıp uygulayamayacağına  şehirdeki ve işçi merkezleri, istihdamla ilgilenen hükümet büroları ve İstihdam Politikası Bakanlığı gibi yetkililer tarafından karar verilir.

Macaristan Oturma İzni Geçerlilik Süresi

 • İş amaçlı Macaristan oturma izni 3 yıla kadar alınabilir ve 3 yıla kadar uzatılabilir.
 • Macaristan oturma izninin tek izin olarak verildiği durumlarda, oturma izninin maksimum süresi 2 yıldır ve 2 yıla kadar uzatılabilir.
 • Macaristan oturma izninin geçerlilik süresine karar verilirken, başvurulan pasaportun geçerlilik süresi dikkate alınır. Oturma izninde belirtilen ikamet süresi, pasaportun geçerlilik süresinin oturma izninin süresininkinden en az 3 ay fazla olması şartıyla belirlenir.

Macaristan oturum izninde pasaportun süresi ne kadar olmalıdır?

Macaristan oturum izni başvurusunda bulunulduğunda pasaport süresinin, oturum ve çalışma izni süresi bittikten sonra en az 3 ay geçerli olmalıdır.

Macaristan’da oturum izni alırsam diğer Schengen ülkelerine geçiş yapabilir miyim?

Macaristan'a oturum amacıyla gitmek için Macaristan konsolosluğunda aldığınız oturum izni vizesi ile diğer Schengen ülkelerine seyahata yapamazsınız. Ancak Macarista'a gittikten sonra oturum izni talebiniz olumlu sonuçlandığı taktirde diğer Schengen ülkerine gitme ve Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkı elde edersiniz. 

Macaristan oturum izni ailemi kapsar mı?

Macaristan vatandaşı olmayan üçüncü ülke vatandaşları Macaristan’a aileleri ile gideceklerse, her aile üyesi için ayrı ayrı başvuruda bulunmalıdırlar. Ancak bu noktada aile bireylerinin geçiminin sağlanacağına dair finansa belgelerle teminat gösterilmesi gerekmektedir.

Macaristan vize evrakları

Macaristan ile ilgili sizden gelen sorular

3 sorudan en popüler 3 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Şirketimin temsilciliğini kurdum Macaristan'da oturum nasıl alırım?
  A.S, 27 Nis 2022, 17:04

  Şirketimin temsilciliğini kurdum Macaristan'da oturum nasıl alırım ile ilgili bilgi rica edeceğim sizden bana destek olmanızı rica eder iyi çalışmalar dilerim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Macaristan D tipi vize
  C. Tiryaki, 07 Nis 2020, 17:55

  Macaristan’da uzun süre kalmak için Macaristan D tipi vize başvurusu mu yapmalıyım? Macaristan’a Erasmus kapsamında gitmeyi planlıyorum neler yapmam gerekiyor? İşlemlerin sıralaması nasıldır? İstanbul’dan başvuru yapabilir miyim? Sağlık seyahat sigortası zorunlu mudur?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Macaristan Oturum Vizesi Seçenekleri
  M.T., 16 Oca 2018, 10:05

  Merhabalar, Haziran ayında çalışmak üzere Macaristan'a gideceğim ve hemen akabinde ailemi de almayı düşünüyorum. Ancak çalışma izni vs almanın 3 ay gibi bir süre aldığını ve ancak bu iznin alınmasından sonra aile için başvuru yapılabileceği bilgisini aldım. Büyük oğlum okul çağında )12 yaşında) ve eğitim vizesi alınması durumunda yanında ebeveyni (annesi) gelebiliyor mu? (ayrıca 4 yaşında bir çocuğumuz da var) böyle bir yol izlesek sonuç alabilir miyiz? İyi çalışmalar...

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Macaristan için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp