Macaristan Erasmus Vizesi

Macaristan Erasmus Vizesi

Erasmus, üniversite ve yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelten bir A.B. programıdır. Yükseköğretim kurumlarının birlikte ortak projeler üretip hayata geçirmelerine imkan veren Erasmus programı, üniversitelerin kısa süreli öğrenci ve personel değişimi yapabilmeleri için karşılıksız mali destek sağlamaktadır. Erasmus programının amacı Avrupa’da üniversite ve yüksek öğretimin kalitesini yükselterek, farklı ülkelerdeki üniversitelerin bilimsel ve kültürel çalışmalarda iş birliğinde bulunmalarını sağlamaktır. Yabancı dil kursları, diploma programları, öğrenci değişim programları Erasmus’un kapsamı içinde değildir.

Macaristan Erasmus Vizesi İçin Gerekli Belgeler 

 • İlgili başvuru formu ve ilgili Ek
 • Geçerli Pasaport (Son 10 yıl içerisinde alınmış olmalı ve fotokopisiyle birlikte ibraz verilmelidir)
 • İki Fotoğraf (3.5 x 4.5 cm ölçülerinde, güncel, beyaz fon üzeri)
 • Sigorta (Seyahat ve Sağlık) (bazı durumlarda okullar sigorta sağlamaktadır)
 • Öğrenci belgesi (İngilizce)
 • Macar Üniversitesinden kabul mektubu (ev sahibi eğitim enstitüsünden)
 • Macaristan’da konaklama belgesi (hotel/hostel rezervasyonu VEYA ev sahibi eğitim enstitüsünün yurt yeri VEYA kira sözleşmesi onayı (Macarca: “tulajdoni lap”  özel/kiralık konaklama durumlarında tapu senedinin eklenmesi gerekmektedir)
 • Burs onayı veya kişisel ya da sponsorun banka hesap dökümü + son 6 aya ait banka hesap geçmişi ve gerekmesi durumunda sponsorun taahhütname belgesi ( apostilli )
 • Hibe alınsa dahi başvuran kişi ya da ebeveynlerine ait Son 3 aylık banka hesap dökümü
 • Muvafakatname (18 yaşından küçük olanlar için, ebeveyn imzalı)
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Eğitim programı sertifikası

Erasmus Ülkeleri Hangileridir?

Erasmus programı ile gidilebilecek ülkeler: Almanya, İtalya, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, İrlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Makedonya, Avusturya, Polonya, Romanya, İsveç, İsviçre, Slovakya, Slovenya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Türkiye, İzlanda, Norveç, Kıbrıs ve Lihtenştayn.  27 Avrupa Birliği üyesi ülke ve A.B. üyesi olmayan fakat Avrupa Ekonomik Alanı içinde yer alan Norveç, İzlanda, Lihtenştayn ve Avrupa Birliği’ne aday ülkeler arasında yer alan Türkiye Erasmus programı içinde yer almaktadır.

Macaristan Erasmus Başvurusu Nasıl Yapılır?

Üniversiteler, öğrencileri Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik programı merkezinin kriterlerine göre belirler. Öğrencinin toplam not ortalaması önemli bir değerlendirme ölçüsüdür. Başvurular öğrencinin Erasmus kapsamında bulunan yüksek öğrenim kurumuna yapılır. Ancak üniversitenin Erasmus üniversite beyannamesine sahip olması gerekir. Öğrencinin okumakta olduğu üniversitenin ve gideceği üniversitenin Erasmus kapsamında olması şarttır. Her üniversite Erasmus başvuru, seçim ve sınav tarihlerini kendi takvimine göre düzenler. Türkiye’deki yüksek öğrenim kurumu Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığının kriterlerine göre öğrenci seçmesini yapar ve başvuruları kabul eder.

Erasmus Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Erasmus süresini uzatmak isteyenler Türkiye’de okudukları kuruma bildirimde bulunmalıdırlar. Okulun onayından sonra ilgili uzatma işlemine dair yeterli hibe mevcutsa uzatma işlemi yapılmakla birlikte Erasmus biriminin yetkisinde Erasmus vizesi hibesiz olarak da uzatılabilir. Erasmus dönemini uzatmak isteyen öğrenciler eğitim aldığı okulu değiştiremezler.

Erasmus Hibesi

Erasmus programında yararlanacak olan öğrencilere yurt dışında öğrenim gördükleri süre zarfında kaldıkları süre boyunca finansal destek verilir. Erasmus hibesi olarak bilinen bu destek kredi statüsünde olmayıp öğrencilerden geri talep edilmez. Öğrenci Erasmus hibesi ile yurt dışında konaklamave benzeri tüm masraflarını karşılayacak yeterlilikte değildir. Bir yıllık akademik sürede (3-12 ay arasında) Erasmus programı kapsamında Erasmus hibesi alırlar. Erasmus kontenjanından yararlanamayan öğrenciler ise bütün masraflarını kendileri karşılamaları koşuluyla hibesiz Erasmus programına başvuru yapabilirler. Erasmus programı kapsamında öğrenciye konaklama yeri okulun sorumluluğunda değildir. Bununla birlikte öğrenci AB ofislerinden konuyla ilgili danışmanlık alabilir.

Macaristan Erasmus Programı Vizesinin Süresi Ne Kadar?

Macaristan Erasmus programında kapsamında öğrenciler 3 ila 12 aya arası öğrenci değişim programından faydalanabilirler. Bu süre daha sonradan Macaristan ve Türkiye’deki resmi kurumlara başvurularak uzatılabilir. Lisans, önlisans, yüksek lisans ve doktora seviyesindeki öğrenciler Macaristan Erasmus programından faydalanabilirler.

Macaristan Erasmus Vizesi İçin Ne Zaman Başvuru Yapılmalı?

Erasmus öğrencisi olmaya hak kazandıktan sonra Türkiye’deki Macaristann Konsolosluğun başvuru yapmanız gerekiyor. Macaristan Erasmus vizesi veriliş süresi 7- ila 10 gün içindedir. Ancak Erasmus programına başvuruları 5 ay önceden yapılması ve kabul edilmesi halinde bu süre geçerli olmaktadır.

Macaristan Erasmus programı için sponsor şart mı?

Erasmus programı kapsamında hibe alan öğrencilerin sponsorlu gitmesine ve sponsor evrakları sunmasına gerek yoktur. Erasmus dışında bir eğitim programıyla Macaristan’da eğitim almaya gidiyorsanız, sponsor evraklarını sunmanız gerekecektir. Sponsorunuzun birinci dereceden yakınınız olması ve Macaristan’da kaldığınız süre zarfında eğitim ve konaklama masraflarınızı karşılayacak finansal yeterlilikte olması gerekir. Erasmus kapsamında hibe alındıysa, hibenin alındığına dair yazının üniversiteniz tarafından Macaristan konsolosluğuna bildirilmesi gerekmektedir.

Macaristan Vizesi Hayal Değil

Macaristan ile ilgili sizden gelen sorular

5 sorudan en popüler 5 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Macaristan Erasmus Vizesi
  Z. K., 07 Nis 2020, 11:39

  Üniversitemde Erasmus başvurusu yaptım ve kazandım. Macaristan Erasmus vizesi alabilmem için yapılması gerekenler hakkında bilgi verir misiniz? Tavsiye üzerine size başvurmak istedim. Erasmus başvurusu kaç günde sonuçlanıyor? Evraklar Türkçe mi İngilizce mi olacak? Kalacağım süre boyunca bütün masraflarımı babam karşılayacak. Ne yapmam gerekiyor? Bilgi verir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Macaristan Erasmus Başvurusu
  B. Y., 10 Oca 2019, 13:55

  Bu sene Erasmus programı kapsamında Bahar döneminde Eötvös Lorand Üniversitesine gitmeye hak kazandım. Gideceğim okulun belgeleri ve bilgileri bana geç göndermesi ve bana geç dönmeleri sebebiyle, işlemlerim yeni halloluyor ve kabul mektubum haftaya elime ulaşacak. Ancak D tipi vize başvurusunda bulunamıyorum çünkü randevular dolu en yakın randevu tarihi 20 Şubat. Benim 11 Şubat günü okulda olmam gerekiyor. Erasmusa gidebilmem için vize almam lazım ancak şu an randevu alamadığım için mümkün görünmüyor. Ne yapmalıyım?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Macaristan Erasmus Vize Başvurusu
  A. T., 10 Nis 2018, 14:00

  Merhabalar, 10 Haziran 2018 tarihinde Macaristan Budapeşte’ye Erasmus Personel Hareketliliği kapsamında bir seyahatim olacak. Vize konusunda yardımcı oluyor musunuz? Ne zaman başvuru yapmam gerekiyor? İlgili konular ile ilgili bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. İyi çalışmalar dilerim. Saygılarımla,

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Macaristan Erasmus Başvurusu
  A., 11 Tem 2017, 13:07

  İyi günler ben Macaristan Erasmus vizesi almak istiyorum fakat resmi bir web sitesi bulamadım sizin web sitenizden randevu alınabiliyor mu? Alınıyorsa nasıl alabalilirim? Ayrıca Erasmus vizesi için sponsor evrakları isteniyor bu evraklar hibeli hibesiz tüm Erasmus öğrencileri için mi geçerli? İlginize şimdiden teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Yeşil Pasaport Sahibi Erasmus Vizesi Almak Zorunda Mı?
  C.T., 16 Şub 2017, 14:14

  Bir konu hakkında bilginizi almak istiyorum.Ben İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği 3üncü sınıf öğrencisiyim. Onümüzdeki yaz dönemi 3 Temmuz 2017 ile 3 Eylül 2017 tarihleri arasında Szeged şehrindeki Szeged Üniversitesinde Erasmus Stajı yapacağım. Szeged Üniversitesi üst yetkilileri ile şahsi temas kurdum,olumlu cevap aldım. Kendi üniversitem ile stajım konusunda son aşamaya geldim. Yeşil (hususi) pasaport sahibiyim. Erasmus Staj sürem 60 gün veya 90 günden az olacağı için vize almak zorunda mıyım ve Fax numaranızı öğrenebilir miyim? Bana gerekli bilgileri bildirirseniz çok sevinirim. Saygılarımla

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Macaristan için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp