Macaristan Vize Türleri

Macaristan Vize Türleri

Avrupa ülkesi Macaristan’a turistik, ticari, ziyaret veya eğitim amaçlı bir gezi planlıyorsanız Macaristan vize türleri hakkında tüm bilgileri makalemizde bulabilirsiniz. Macaristan, Avrupa Birliği’ne üye ülkeler arasında yer aldığı için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkeye girişlerinde Schengen vizesi almaları gerekmektedir. 

Farklı amaçlarla gerçekleştireceğiniz seyahatleriniz için ülkeye giriş yapmadan önce edineceğiniz Macaristan vize türleri ile ilgili aklınıza takılan tüm soruların yanıtlarını sizler için derledik. Öte yandan ‘Macaristan turist vizesi nasıl alınır?’, ‘Macaristan Erasmus vizesinin şartları nelerdir?’ ve ‘Macaristan çalışma vizesi kimler için uygundur?’ gibi merak edilen konuların yanıtlara da sayfalarımızdan ulaşabilirsiniz. Vize Merkezi olarak tüm Macaristan vize işlemlerinizde titiz, dikkatli, hızlı ve pratik bir çalışma prensibi ile sizlere hizmet vermekteyiz. İşte yazımızda yer alan ve ziyaretçiler tarafından en çok tercih edilen Macaristan vize türleri:

Macaristan Vizesi Almak Zor mu?

Orta Avrupa ülkelerinden olan Macaristan; turistik, kültürel veya gezi amacıyla en çok ziyaret edilen ülkelerin başında gelir. Schengen Anlaşması’na dâhil devletlerden olan Macaristan’a giriş yapmak isteyen umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize almak zorundadır. Ancak resmî pasaport sahipleri 180 gün içerisinde gerçekleştirecekleri 90 günü aşmayan ziyaretlerinde Macaristan vizesinden muaftır. 

Bu bağlamda ‘Macaristan vizesi almak zor mu?’ sorusunun yanıtı merak konusu olmaktadır. Schengen vizesi prosedürleri işleyen Macaristan vize işlemlerinde kendi seyahat amacınıza uygun başvuruyu sizden istenen evrakları eksiksiz tamamlayarak gerçekleştirirseniz vize başvurunuz olumlu sonuçlanabilir. Ancak vize başvurularında tek yetkili karar merci Macaristan konsolosluklarıdır. Tüm bu süreçte vize reddi ile karşılaşmamak için titiz ve detaylı bir çalışma yürütmeniz gerekir. Dilerseniz Vize Merkezi’mizin uzman Macaristan vizesi temsilcileri evrak sürecinizde sizlere destek olarak işlerinizi kolaylaştırır.

Macaristan Vize Türleri

Macaristan’a farklı amaçlarla yapacağınız seyahatler için pek çok değişik Macaristan vize türleri bulunur. Uzun dönemli ve kısa dönemli olarak kategorilendirebileceğimiz bu vize çeşitleri arasından size en uygun olanını belirlemeniz oldukça önemlidir. Schengen C tipi kısa süreli Macaristan vizesi alarak ülkede 180 gün içerisinde 90 gün dolaşım hakkı elde edebilirsiniz. Eğer Macaristan seyahatinizin süresi 90 günü aşacaksa başvurmanız gereken vize türü D tipi uzun süreli Macaristan vizesi olmalıdır. A tipi Schengen vizesi olarak adlandırılan Macaristan transit vizesi ile de yalnızca aktarmalı transit uçuşlarınızda ilgili ülke havalimanlarına giriş yapma olanağı elde edebilirsiniz.

Ülkede kalış sürenizin yanı sıra ziyaret amacınız da başvurmanız gereken vize türünü etkilemektedir. Macaristan’a turistik bir gezi, aile veya akraba ziyareti ya da ticari bir amaçla seyahat planlıyor olabilirsiniz. Yine ülkede eğitim görmek, Erasmus programına katılmak veya ülkede çalışmak istiyorsanız da başvurmanız gereken Macaristan vize türleri birbirinden farklıdır. Macaristan vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için seyahat amacınıza uygun vize çeşidine yönelik işlem yapmalısınız. Kendi durumunuza uygun olarak hazırlamanız gereken Macaristan vizesi evrak listesi için Vize Merkezi’mize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Macaristan vize türlerinin detaylarına geçelim.

Macaristan Turist Vizesi

Görkemli mimarî eserlere sahip başkenti Budapeşte ve bu şehri ikiye bölen Tuna Nehri ile ilgi toplayan Macaristan, her yıl dünyanın pek çok farklı ülkesinden turistleri ağırlamaktadır. Siz de dünyanın en çok ziyaret edilen ülkeleri arasında yer alan Macaristan’ı yeni yerler görmek, müzelerini gezmek, sanat eserlerini yakından incelemek ve şehrin büyüleyici manzaralarına ortak olmak için ziyaret etmeyi planlıyorsanız almanız gereken vize türü Macaristan turist vizesidir. Schengen C tipi kısa süreli Macaristan vize türleri arasında yer alan turistik vizeye sahip olarak ülkede 180 gün içerisinde 90 güne kadar ikamet edebilirsiniz. 

Macaristan turist vizesi başvuruları konsolosluklar tarafından yetkilendirilen seyahat acenteleri üzerinden yapılır. Başvuru için Schengen C tipi kısa süreli Macaristan turist vizesi başvuru formunu eksiksiz bir biçimde doldurup evrakları sıralı olarak teslim ettikten sonra Macaristan turist vizesi ücretini de yatırmanız gerekir. Öte yandan son beş yıl içerisinde herhangi bir Schengen vizesi almadıysanız parmak izi tarama işleminden de geçerek biyometrik verilerinizi sisteme tanıtmanız beklenir.

İstenen şartlara uygun yapılan Macaristan turist vizesi başvuruları ortalama 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Seyahatiniz öncesi herhangi bir mağduriyet yaşamamak için Macaristan ziyaretinizden en az 3 - 4 hafta önce vize başvuru işlemlerinize başlamanız tavsiye edilir. Macaristan turist vizesi ücreti ve tüm evrak bilgileri için Vize Merkezi’mizle iletişime geçebilirsiniz.

Macaristan Ticari Vize

Macaristan’a gerçekleştireceğiniz iş seyahatleriniz, her türlü mesleki faaliyetleriniz veya konferans, fuar gibi organizasyonlara katılım sağlamak için giriş yapmak istiyorsanız Macaristan ticari vizesi başvuru adımlarını takip etmelisiniz. 90 günü aşmayan iş gezilerinizde bu vize türüne sahip olarak ülkede konaklama olanağı bulabilirsiniz. Şirket sahibi veya çalışanı iseniz Macaristan’da katılacağınız organizasyonu düzenleyen kişiler tarafından adınıza hazırlanan davetiyenin Macaristan ticari vize evrakları arasında yer alması gerekir.

Yine fuar veya konferansa giriş biletleri ve otel rezervasyon bilgileri de ticari Macaristan vizesi başvurusu için istenen belgeler arasında yer alır. Çalıştığınız kurumdaki statünüze bağlı olarak değişiklik gösteren ve oldukça detaylı bir dosya hazırlama süreci bulunan güncel Macaristan ticari vizesi evrak listesine Vize Merkezi Macaristan sayfalarımızdan dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Macaristan konsolosluğu tarafından yetkilendirilen akredite seyahat acenteleri üzerinden Macaristan ticari vize başvurusu için randevu alarak ilk adımı atabilirsiniz.

Evrak hazırlama, başvuru formunu doldurma, biyometrik veri işlemleri ve vize ücretini yatırma işlemlerinin ardından başvuru sürecinizi tamamlayarak Macaristan ticari vize sonucunuzu beklemeye başlayabilirsiniz. Kısa süreli Macaristan vize türleri arasında yer alan C tipi Macaristan ticari vizesine sahip olarak ülkede 180 gün içinde 90 gün dolaşım hakkı elde edebilirsiniz. Ticari Macaristan vize başvuruları, resmî tatiller veya dönemsel yoğunluklar dışında ortalama 15 iş günü içerisinde sonuçlandırılarak size bildirilir.

Macaristan Çalışma Vizesi

Avrupa ülkesi Macaristan’da uzun süreli olarak çalışmayı ve para kazanmayı düşünüyorsanız Macaristan vize türlerinden birisi olan çalışma vizesi için uygun prosedürü takip etmelisiniz. Çalışma süreniz 90 günü aşacaksa uzun süreli D tipi Schengen Macaristan çalışma vizesi işlemlerine başvuru yapmanız gerekir. Oturum ve çalışma izni gerektiren D tipi uzun süreli Macaristan vizesi için uygun şartları Vize Merkezi ofislerimizi ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Macaristan çalışma vizesi başvurularının ilk adımı yetkili vize merkezine yapılır ancak vize mülakatları Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu’nda gerçekleştirilir. Çalışma vizesi başvurunuzun ardından Macaristan oturum izni için de işlem yapmanız gerekmektedir. Macaristan çalışma vizesi 3 yıla kadar verilebilir. Ancak bu noktada önemli olan husus pasaportunuzun geçerlilik süresi olmaktadır.

Pasaportunuzun geçerliliği 3 yıldan azsa vizenizin süresi de o doğrultuda belirlenir. Titiz bir inceleme süreci bulunan Macaristan çalışma vizesi işlemlerinde tek yetkili kurum Macaristan konsolosluğudur. Konsolosluk yetkilleri, istediği zaman sizden ek evrak talebinde bulunabilir. Detaylı bir belge hazırlama süreci bulunan başvuru işlemlerinize başlamadan önce güncel Macaristan çalışma vizesi evrak listesini Vize Merkezi’mizden talep edebilir, vize ücretleri hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Macaristan Erasmus Vizesi

Erasmus öğrenci değişim programı vasıtası ile Macaristan’da yer alan okullarda eğitim görmek üzere ülkeye giriş yapabilmek için Macaristan Erasmus vizesi edinmeniz gerekmektedir. Ülkede kalacağınız süreye bağlı olarak değişen Macaristan vize türleri arasından uygun olanı belirleyerek öğreniminize bu ülkede devam edebilirsiniz. 

Eğer Macaristan’da 90 günden fazla kalacaksanız uzun süreli D tipi Erasmus Macaristan vizesi için işlem yapmalısınız. 3 ila 12 ay arasında değişen sürelerde verilen Macaristan Erasmus vizesi uzatılabilir Macaristan vize türleri arasında yer almaktadır. Erasmus programına katılım sağlayacağınız tarihten en az 6 ay önce gerekli başvuru işlemlerinize başlamanız önerilir. Macaristan Erasmus vizesi başvuruları ise ortalama 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Orada kalacağınız süre boyunca size sponsor olacak kişiye ait çeşitli belgelerin de istendiği başvurunuzda Vize Merkezi’mizden danışmanlık desteği alabilirsiniz.

Macaristan Schengen Vizesi

Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin ortak vize anlaşması olan Schengen, Macaristan’a yapacağınız ziyaretlerinizde almanız gereken bir vize türüdür. Kısa süreli Macaristan Schengen vizesi 180 gün içinde 90 gün ülkede kalmanızı sağlar. Bu vize türü,sadece Macaristan’da değil Schengen Anlaşması’na tabi 26 ülkede geçerli olur.

Schengen bölgesinde 90 gün dolaşım hakkı tanıyan Macaristan Schengen vizesi kısa süreli C tipi Macaristan vize türleri arasında yer alır. Ülkeye tek, çift veya çoklu giriş hakkı tanıyan Macaristan Schengen vizesini ülkede gerçekleştireceğiniz turistik ve aile ziyareti veya ticari faaliyetler için alabilirsiniz. Macaristan haricinde başka bir Avrupa ülkesini ziyaret etmek istiyorsanız hangi ülkede daha uzun süre ikamet edecekseniz o ülke konsolosluğundan başvuru yapmanız beklenir.

Schengen vizesine sahip olabilmek için ülkeye gidiş amacınızı detaylarıyla açıklamanız gerekir. Ayrıca Macaristan’da konaklayacağınız süre boyunca geçiminizi sağlayabilecek maddi imkânlara sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekir. Ülkeden çıkış yapacağınızı ispatlayan gidiş dönüş uçak biletinizi Schengen Macaristan vizesi başvuru evraklarınızın arasına destekleyici belge olarak eklemeniz önemlidir.

Macaristan Schengen vize başvuruları ortalama 10 gün içerisinde sonuçlanarak tarafınıza bildirilmektedir. Tüm bu süreçte dilerseniz Vize Merkezi’mizle birlikte hareket ederek hızlı ve konforlu bir biçimde vizenize kavuşabilirsiniz.

Macaristan Aile, Akraba Ziyareti Vizesi

Kısa süreli Macaristan’da yaşayan aile fertlerinizi, birinci dereceden yakınlarınızı ziyaret etmek istiyorsanız Macaristan aile ve akraba ziyareti vizesine başvurmanız gerekir. 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan ziyaretlerinizi için C tipi vize türleri arasında sayılan aile ziyareti vize başvuruları yetkili vize merkezleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Vize Merkezi’mizden destek alarak Macaristan konsolosluğu tarafından belirlenen akredite vize merkezine yapacağınız başvuru kısa sürede sonuca ulaşır. Kendi şartlarınıza uygun evrak listesini eksiksiz olarak tamamlanmalıdır. Macaristan aile ve akraba ziyareti vizesi başvuru formunu da hatasız, doğru bilgilerle, istenilen biçimde doldurmanız gerekir. Daha sonra Macaristan vize ücretini de yatırarak biyometrik veri randevu tarihinizi beklemeye başlayabilirsiniz.

Macaristan’da ziyaret edeceğiniz kişi tarafından sizin adınıza gönderilen resmî davetiyeyi de Macaristan aile vizesi evrakları arasına eklemeniz gerekir. Tüm işlemlerinizi hatasız olarak nihayetlendirdikten sonra Macaristan aile ziyareti vize başvurunuz ortalama 10 ila 15 gün arasında sonuçlanır.

Macaristan Kültürel, Sportif ve Bilimsel Faaliyet Vizesi

Avrupa’nın önde gelen kültür ve turizm merkezlerinden olan Macaristan’a farklı aktivitelere katılım göstermek amacıyla giriş yapmak istiyorsanız Macaristan kültürel, sportif ve bilimsel faaliyet vizesine başvurabilirsiniz. 90 günü aşmayacak sürede sportif bir organizasyona katılmak, kültürel faaliyette bulunmak veya bilimsel amaçlı düzenlenen sempozyum, seminer, konferans gibi etkinliklere iştirak etmek için bu ülkeye giriş yapacaksanız Macaristan kısa süreli C tipi Schengen vizesi sizin için idealdir.

Standart Macaristan Schengen vizesi evraklarının yanı sıra katılım göstereceğiniz faaliyete ilişkin bilgilerin ve varsa organizasyona ait biletlerin de başvuru belgelerinin arasında bulunması gerekir. Sportif faaliyetlerde etkinliği düzenleyen firma tarafından sizin adınıza hazırlanan resmî bir davetiye de destekleyici belge olarak Macaristan sportif faaliyet vizesi başvuru evraklarınızın arasında yer alabilir. Yetkili vize merkezleri üzerinden yürütülen Macaristan kültürel, sportif amaçlı vize başvurularında gerek görülmesi hâlinde Macaristan Ankara Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluğu’nda yüz yüze mülakat yapılabilmektedir.

Planlanan seyahat tarihinden en az 16 gün önce Macaristan vize başvuru işlemlerine başlamanız gerekmektedir. Bu tarihten daha kısa süre içerisinde yapılan başvurular kabul edilmez. Güncel evrak listesine erişmek ve Macaristan vize ücretleri hakkında bilgi edinmek için 0 212 970 05 79 hattımızdan bizi arayabilirsiniz.

Macaristan Şoför Vizesi

Macaristan toprakları üzerinden kara yolu ile tır, kamyon veya otobüs şoförü olarak geçiş yapacaksanız Macaristan şoför vizesi almanız gerekmektedir. Yolcu ve yük taşımacılığı sebebiyle Macaristan’a giriş yapabileceğiniz bu vize ile ülkede 180 gün içinde 90 gün dolaşım hakkına sahip olabilirsiniz. 

Kısa süreli Schengen vizesi işlem adımlarını takip ederek Macaristan şoför vizesi başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Pek çok farklı evrak istenen bu vize türünde Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) tarafından verilen belgeye sahip olmak şarttır. Taşımacılık hizmeti sağlayan firmanın tüm sürücü listesi ve ödeme bilgileri de Macaristan şoför vizesi için istenen evraklar arasında yer alır. Macaristan’a kara yolu ile giriş yapacak olan şoförün ehliyetinin uluslararası sürücü belgesi standartlarına uygun olması talep edilir. 

Macaristan şoför vizesi başvuru işlemleri ile vakit kaybetmek istemezseniz Vize Merkezi’mizden danışmanlık desteği alabilirsiniz. Size uygun evrak listesinde yer alan bilgileri iletişim kanallarımızdan bizimle bağlatı kurduktan sonra Vize Merkezi’mizin uzman temsilcilerine ulaştırabilirsiniz. Tüm Macaristan vize türlerinde olduğu gibi şoför vizesi için başvuru sürecinizi de hemen başlatarak ülkeye giriş yapabilirsiniz.

Macaristan ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Macaristan için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp