Macaristan Ögrenci Vizesi

Macaristan Öğrenci Vizesi için gerekli olan evraklar kişisel, finansal ve mesleki evraklardan oluşmaktadır. Kişisel evrakları her başvuru sahibinin şahsen hazırlaması gerekirken, mesleksel evraklar ise her meslek grubuna göre farklılık göstermektedir. Vize Merkezi, Macaristan Öğrenci vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak Türkiye'nin her şehrinden yapılacak başvurular için doğru evrakları toparlama, form doldurma, dilekçe hazırlama, föy açma ve randevu alma desteği verir. Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir. Macaristan vizesi için gerekli vize evrakları (kişisel, mesleki, finansal) başvuran durumuna göre ve döneme göre değişebilmektedir. 

Macaristan Öğrenci Vizesi Başvurusu

Macaristan öğrenci vizesi birçok öğrenci tarafından başvurulan bir vize türüdür. Macaristan’da okumak isteyen öğrencilerin başvurduğu bu vize türü zamansal olarak değişiklik göstermektedir. Macaristan’da kalınacak süreye bağlı olarak yapılması gerekenler farklı olmaktadır. 90'ın üzerinde Macaristan'da kalmak isteyen ve Avrupa Birliği vatandaşı olmayan uluslararası öğrencilerin, ülkede kalabilmelerini sağlamak adına uzun vadeli öğrenci vizesi başvurmaları gerekmektedir.

Macaristan için öğrenci vizesi yapılması gerekenler değişmektedir, bu yüzden yaşadığınız ülkeye uygulanmakta olan giriş düzenlemeleri hakkında önceden bilgi almak çok önemlidir. Macaristan için öğrenci vizesi almak için önce bir Macar üniversitesinden bir kabul almanız gerekmektedir. Öğrenci vizenizden ayrıldığınız tarihten önce, bulunduğunuz ülkede veya daimi ikamet ettiğiniz ülkede yetki sahibi olan Macaristan Konsolosluğu veya Büyükelçiliği’nden başvurabilirsiniz. Vize işlemleri genellikle bir ay sürer, ancak daha da uzun olabilmektedir, bu yüzden komplikasyonları önlemek için mümkün olduğunca erken başvurmanızda fayda olacaktır.

Konsolosluk randevu zamanları sınırlı olduğundan 4 ila 6 hafta önceden plan yapmanız yeterli olacaktır. Randevunuzdan sonra vize işlem süresi ise genellikle 1 ila 4 hafta arasında sürmektedir. Macaristan'a varışınızın ardından 15 gün içinde oturma izninize başvurmanız gerekmektedir. Bu da, 90 günden uzunca süredir Macaristan'da kalmayı planlayan Avrupa Birliği ve AB üyesi olmayan vatandaşlar için geçerli olmaktadır.

Oturma izni başvurusunda bulunmak için AB ve AEA vatandaşlarının aşağıdaki belgeleri sunmaları gerekmektedir. Bu belgeler: Macaristan’da bulunan ev sahibi üniversiteye ait onay belgesi, öğrenim harcınızın ödemesinin kanıtı ve sağlık sigortası belgenizdir. Macaristan öğrenci vizesi başvurusu yapmak için profesyonel destek almanız lehinize olacaktır. Vize Merkezi ülke uzmanlarımız her daim hizmetinizdedir.

Macaristan Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  • Kişisel Evraklar: Pasaport, kimlik fotokopisi, biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, ulaşım, konaklama bilet dokümanları ya da rezervasyonları, Macaristan vize başvuru formu, pasaportta vize işlenmiş sayfaların fotokopisi vb.
  • Finansal Evraklar: Banka hesap dökümü, tapu, araç ruhsatı vb. 
  • Mesleki Evraklar: Çalışan, işveren, çiftçi, serbest meslek sahibi, şoför, devlet memuru gibi farklı meslek gruplarına göre temin edilmesi gereken evraklar vardır. 

Ek Evraklar: Schengen vize başvuruları için yapılması zorunlu seyahat sağlık sigortası, ulaşım, konaklama rezervasyonlarını ek hizmet olarak siz değerli yolcularımıza sunmaktayız. Otel rezervasyonları nasıl yapılmalı, uçak, tren, otobüs biletlerini vize başvurularından ne kadar önce alınmalı gibi merak ettiğiniz her konuyu çağrı merkezimizi arayarak vize yetkililerimize detaylı olarak sorabilirsiniz.

Seyahatin amacı ile ilgili olarak aşağıdaki belgeler beyan edilmesi gereklidir:

  • Eğitim Amaçlı;

Kriterlere uygun olarak düzenlenmiş garanti mektubu

  • Avrupa Birliği’nde eğitim, öğretim ya da araştırma programları için;

Üniversiteden ve ya araştırma merkezinden orijinal davetiye

Türk Ulusal ajansından alınmış mektup veya TUBİTAK’tan alınmış Avrupa Birliği destekli bir programa gidildiğine istinaden yazı.

Kişinin bulunduğu duruma göre ek olarak hazırlaması gereken belgelere Vize Merkezi ofislerini arayarak ulaşabilirsiniz.

Macaristan Öğrenci Vizesi İle İlgili Önemli Hususlar

Macaristan öğrenci vizesi alacak olanların pasaportlarının süresi seyahat sonrası en az 3 ay geçerliliğe sahip olmalıdır. Eğer eski pasaportlarda Schengen vizesi var ise, bu pasaportların fotokopileri başvuru esnasında sunulmalıdır. Kullanılan pasaportun en az 2 boş sayfası olması ve yıpranmamış ve okunaksız olmaması gerekir.

Macaristan’a eğitim amaçlı gidiliyorsa Türkiye’de son mezun olduğunuz okulun diploması ve fotokopisi, eğer mezuniyet yoksa öğrenci belgesi Macaristan eğitim vizesi başvuru evrakları arasında olmalıdır.

Macaristan’da eğitim alınacak kurumdan kabul mektubu alınmalıdır. Kabul mektubunda öğrencinin Macaristan’da hangi tarihler arasında eğitim alacağı ve varsa konaklamaya dair detayların belirtilmesi gerekir (öğrenci yurdu vb.). Eğer öğrenci Macaristan’da kendi imkanları ile kalacaksa konaklayacağı adres bilgileri başvuru evrakları arasında bulunmalıdır.

Öğrencinin seyahat ve eğitim sırasında masraflarını karşılayacak olan birinci dereceden yakının sponsorluk evraklarını hazırlaması gerekmektedir. Sponsorluk dilekçesinde masrafların kim tarafından karşılanacağına dair bilgilerin yanında sponsorun mesleki durumu veya sosyal durumuna göre (emekli vb.) hazırlaması gereken evraklar mevcuttur. Bu evrakların listesine Macaristan öğrenci vizesi için gereken evrakların altın yer alan sponsorluk evrakları bölümünde görebilirsiniz.

Macaristan’da eğitim alınacak kuruma ödenemesi gereken bir ücret veya harç bedeli varsa bunun ödendiğine dair banka dekontunun da Macaristan Konsolosluğu dikkatine sunulması gerekmektedir.  

 

Macaristan Vize Merkezi İstanbul Ofisi

Yükleniyor...