Macaristan Ögrenci Vizesi


Macaristan Öğrenci Vizesi için gerekli olan evraklar kişisel, finansal ve mesleki evraklardan oluşmaktadır. Kişisel evrakları her başvuru sahibinin şahsen hazırlaması gerekirken, mesleksel evraklar ise her meslek grubuna göre farklılık göstermektedir. Vize Merkezi, Macaristan Öğrenci vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak Türkiye'nin her şehrinden yapılacak başvurular için doğru evrakları toparlama, form doldurma, dilekçe hazırlama, föy açma ve randevu alma desteği verir. Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir. Macaristan vizesi için gerekli vize evrakları (kişisel, mesleki, finansal) başvuran durumuna göre ve döneme göre değişebilmektedir. 

Macaristan Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  • Kişisel Evraklar: Pasaport, kimlik fotokopisi, biometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, ulaşım, konaklama bilet dokümanları ya da rezervasyonları, Macaristan vize başvuru formu, pasaportta vize işlenmiş sayfaların fotokopisi vb.
  • Finansal Evraklar: Banka hesap dökümü, tapu, araç ruhsatı vb. 
  • Mesleki Evraklar: Çalışan, işveren, çiftçi, serbest meslek sahibi, şoför, devlet memuru gibi farklı meslek gruplarına göre temin edilmesi gereken evraklar vardır. 

Ek Evraklar: Schengen vize başvuruları için yapılması zorunlu seyahat sağlık sigortası, ulaşım, konaklama rezervasyonlarını ek hizmet olarak siz değerli yolcularımıza sunmaktayız. Otel rezervasyonları nasıl yapılmalı, uçak, tren, otobüs biletlerini vize başvurularından ne kadar önce alınmalı gibi merak ettiğiniz her konuyu çağrı merkezimizi arayarak vize yetkililerimize detaylı olarak sorabilirsiniz.

Seyahatin amacı ile ilgili olarak aşağıdaki belgeler beyan edilmesi gereklidir:

  • Eğitim Amaçlı;

Kriterlere uygun olarak düzenlenmiş garanti mektubu

  • Avrupa Birliği’nde eğitim, öğretim ya da araştırma programları için;

Üniversiteden ve ya araştırma merkezinden orijinal davetiye

Türk Ulusal ajansından alınmış mektup veya TUBİTAK’tan alınmış Avrupa Birliği destekli bir programa gidildiğine istinaden yazı.

Kişinin bulunduğu duruma göre ek olarak hazırlaması gereken belgelere Vize Merkezi ofislerini arayarak ulaşabilirsiniz.

Macaristan Öğrenci Vizesi İle İlgili Önemli Hususlar

Macaristan öğrenci vizesi alacak olanların pasaportlarının süresi seyahat sonrası en az 3 ay geçerliliğe sahip olmalıdır. Eğer eski pasaportlarda Schengen vizesi var ise, bu pasaportların fotokopileri başvuru esnasında sunulmalıdır. Kullanılan pasaportun en az 2 boş sayfası olması ve yıpranmamış ve okunaksız olmaması gerekir.

Macaristan’a eğitim amaçlı gidiliyorsa Türkiye’de son mezun olduğunuz okulun diploması ve fotokopisi, eğer mezuniyet yoksa öğrenci belgesi Macaristan eğitim vizesi başvuru evrakları arasında olmalıdır.

Macaristan’da eğitim alınacak kurumdan kabul mektubu alınmalıdır. Kabul mektubunda öğrencinin Macaristan’da hangi tarihler arasında eğitim alacağı ve varsa konaklamaya dair detayların belirtilmesi gerekir (öğrenci yurdu vb.). Eğer öğrenci Macaristan’da kendi imkanları ile kalacaksa konaklayacağı adres bilgileri başvuru evrakları arasında bulunmalıdır.

Öğrencinin seyahat ve eğitim sırasında masraflarını karşılayacak olan birinci dereceden yakının sponsorluk evraklarını hazırlaması gerekmektedir. Sponsorluk dilekçesinde masrafların kim tarafından karşılanacağına dair bilgilerin yanında sponsorun mesleki durumu veya sosyal durumuna göre (emekli vb.) hazırlaması gereken evraklar mevcuttur. Bu evrakların listesine Macaristan öğrenci vizesi için gereken evrakların altın yer alan sponsorluk evrakları bölümünde görebilirsiniz.

Macaristan’da eğitim alınacak kuruma ödenemesi gereken bir ücret veya harç bedeli varsa bunun ödendiğine dair banka dekontunun da Macaristan Konsolosluğu dikkatine sunulması gerekmektedir.  

macaristan vize işlemleri

Yükleniyor...
Telefon