Macaristan Ögrenci Vizesi

Değerli ziyaretçimiz,

Macaristan öğrenci vizesi ile ilgili evraklar aşağıda dikkatinize sunulmaktadır.

Sayfamızı dikkatli bir şekilde incelenmeniz halinde Macaristan Öğrenci ve Eğitim vizesi başvurularınızı Vize Merkezi Macaristan Departmanı ile en kolay şekilde gerçekleştirebileceksiniz.

Sayfanın devamında Merkezimiz aracılığıyla Macaristan vizesini adım adım alabilmenin gerekli koşulları bulunmaktadır.

0 212 9700579 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak yetkililerimizden ücretsiz bilgilendirme maili talep ediniz.

Vize Merkezi iletişim adreslerini sayfamızdaki Şubelerimiz bölümünde görebilir, zaman kaybetmeden Vize Merkezi temsilcileriyle iletişime geçebilirsiniz.

Macaristan Öğrenci Vizesi İçin Gereken Evraklar

 • Pasaport- Seyahat sonrası en az 3 ay geçerlilik süresi olmalı
 • Öğrenci belgesi ya da Türkiye’de son mezun olduğunuz Okul diplomanız
 • Yeni çekilmiş 2 adet resim -arka fonu beyaz
 • Gidilecek eğitim kurumundan kabul mektubu
 • Kurs veya Okul masraflarının ödendiğine dair dekont
 • Konaklama detayları ve haftada kaç saat eğitim görülecek
 • Ailenizden tüm masrafları karşılayacaklarına dair belge
 • Ailenizin geçim kaynakları ile ilgili belgeler
 • Anne ve baba ya ait banka cüzdan fotokopisi, tapu fotokopisi
 • Eğer 18 yaşından küçük ise anne ve babadan noter tasdikli muvafakatname
 • Bütün tedavi masraflarını karşılayabilecek seyahat sağlık sigortası

Macaristan Öğrenci Vizesi Başvuru Sahibinin Sponsorunun  Bulunduğu Duruma Bağlı Olarak Hazırlaması Gereken Belgeler;

Kişi şirket sahibi ise;

 • SGK/Bağ-Kur Hizmet Dökümü (e-devlet şifreniz ile temin edebilirsiniz)
 • Güncel tarihli şirket belgeleri (Orjinal faaliyet belgesi, Sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren, en az 4000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birllikte)

Kişi şirket Çalışanı ise;

 • Güncel Tarihli Şirket Evrakları (Orijinal Faaliyet Belgesi, Sicil Gazete, Vergi Levhası, İmza Sirküleri Fotokopileri)
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi ve Barkodlu 4A Hizmet Dökümü
 • Maaş Bordrosu (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)

Kişi Devlet Memuru ise;

 • Çalışma ve Resmi İzin Belgesi (Kişinin bağlı bulunduğu kurumdan alınmış, mühürlü)
 • Görev Kimlik Kartı Fotokopisi
 • Maaş Bordrosu (Son üç aylık, ıslak İmza ve kaşeli olmalıdır)

Kişi Emekli ise;

 • Emekli olan kurumdan alınmış yazı (Güncel tarihli orjinal belge olmalıdır)
 • Emeklilik cüzdanı fotokopisi

Macaristan Öğrenci Vizesi İle İlgili Önemli Hususlar

Macaristan öğrenci ve eğitim vizesi alacak olanların pasaportlarının süresi seyahat sonrası en az 3 ay geçerliliğe sahip olmalıdır. Eğer eski pasaportlarda Schengen vizesi var ise, bu pasaportların fotokopileri başvuru esnasında sunulmalıdır. Kullanılan pasaportun en az 2 boş sayfası olması ve yıpranmamış ve okunaksız olmaması gerekir.

Macaristan’a eğitim amaçlı gidiliyorsa Türkiye’de son mezun olduğunuz okulun diploması ve fotokopisi, eğer mezuniyet yoksa öğrenci belgesi Macaristan öğrenci vizesi başvuru evrakları arasında olmalıdır.

Macaristan’da eğitim alınacak kurumdan kabul mektubu alınmalıdır. Kabul mektubunda öğrencinin Macaristan’da hangi tarihler arasında eğitim alacağı ve varsa konaklamaya dair detayların belirtilmesi gerekir (öğrenci yurdu vb.). Eğer öğrenci Macaristan’da kendi imkanları ile kalacaksa konaklayacağı adres bilgileri başvuru evrakları arasında bulunmalıdır.

Öğrencinin seyahat ve eğitim sırasında masraflarını karşılayacak olan birinci dereceden yakının sponsorluk evraklarını hazırlaması gerekmektedir. Sponsorluk dilekçesinde masrafların kim tarafından karşılanacağına dair bilgilerin yanında sponsorun mesleki durumu veya sosyal durumuna göre (emekli vb.) hazırlaması gereken evraklar mevcuttur. Bu evrakların listesine Macaristan öğrenci vizesi için gereken evrakların altın yer alan sponsorluk evrakları bölümünde görebilirsiniz.

Macaristan’da eğitim alınacak kuruma ödenemesi gereken bir ücret veya harç bedeli varsa bunun ödendiğine dair banka dekontunun da Macaristan Konsolosluğu dikkatine sunulması gerekmektedir.  

Vize Merkezi Aracılığıyla Macaristan Öğrenci Vizenizi Nasıl Alabilirsiniz?

1.Adım – Çağrı Merkezimizi arayınız.

Vize Merkezi - Macaristan Vize Departmanı Çağrı Merkezimizi arayarak Yetkililerimizden durumunuza uygun olarak hazırlayacakları evrakların içeren bilgi mailini talep ediniz. Yetkililerimizin tarafınıza yönlendirdiği sorulara verecek olduğunuz doğru yanıtlar doğru vize kategorisine başvuru yapmanızı sağlayacak ve vize başvuru işlemleri süresince yaşanabilecek olumsuz durumları engelleyecektir.

2. Adım – Bilgi Mailinde bulunan evrakları hazırlayınız.

Vize Merkezi – Macaristan Vize Departmanı Çağrı Merkezi yetkililerimizin tarafınıza yönlendirmiş olduğu bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyanızı tamamlayın.
Unutmayın! Eksik ve hatalı belgelerle yapılacak vize başvuruları işlem sürenizin uzamasına hatta başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Konsolosluk vize bölümünce yeni ek evrak talep edilebilir. Bu evrakları tamamlanması zorunludur.

3. Adım – Evraklarınızı Kargo yapın.

Vize Merkezi – Macaristan Vize Departmanı tarafından durumunuza yönelik yönlendirilmiş bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek size en yakın Şubemize kargo yapın. Kargo takip numaranızı temin ediniz. Kargonuzun Merkezimize ulaşımı sonrası yetkililerimiz tarafından bilgilendirileceksiniz. Kargo ve Kurye hizmeti masrafları başvuru sahibi tarafından karşılanmaktadır. Evraklarınızı göndereceğiniz adresi iletişim bölümünde görebilirsiniz. Ayrıca sitemizin sol tarafında yer alan şubelerimiz bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

4. Adım – Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında bilgilendirme

Vize Merkezi – Macaristan Vize Departmanı, başvuru dosyanızı inceledikten sonra tarafınıza bir bilgi maili yönlendirecektir. Yönlendirilecek olan e-mailde varsa eksik veya hatalı evraklarınız bildirilecek, Eksik evrakı bulunmayan başvuru sahipleri ise randevu tarih ve saati hususunda onayları alınacaktır.

5. Adım – Biyometri bilgi beyanı

Vize Merkezi – Macaristan Vize Departmanı 2015 / 2016 yılında herhangi bir Schengen Üye Ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini biometrik bilgilerini Parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. Yetkililerimiz biometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık gerçekleştirecek ve sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır.
Lütfen Dikkat! Pasaportunda bulunan Schengen vizesine ‘’VİS’’ notu düşülmüş yolcularımızın istisnai durumlar dışında şahsen gelmesine gerek yoktur.

6. Adım – Pasaport teslimi

Vize Merkezi – Macaristan Vize Departmanı, biometrik bilgilerin beyan etmiş veya biometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan yolcularının işlem sürecini tamamen kontrolü altında tutmaktadır. Macaristan vize başvuru işlemleri 7 ila 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanmaktadır. Bu süre ön görülen bir süredir. Yabancı pasaport sahiplerinin işlemlerini, Konsolosluk resmi tatil günlerini ve Konsolosluğun işlem değerlendirme ek süresini kapsamayacaktır. Tüm işlem süreleri yetkililerimiz tarafından kontol edilecek olup, işlemlerinizin tamamlanması sonrası Pasaportların teslimatı başvuru sahiplerinin talep ettiği üzere kargo veya Merkezimizde şahsi teslim alınarak sağlanacaktır.  

 

 

Yükleniyor...
Telefon