Macaristan Ögrenci Vizesi

Macaristan Ögrenci Vizesi

Macaristan Ögrenci Vizesi İçin Merak Edilenler

Macaristan öğrenci vizesi kaç günde çıkar?

Öğrenci vizesi 7/15 gün gibi bir süreçte çıkmaktadır. Kesin bir sayı vermek zor da olsa ön görülen gün sayısı bu şekildedir. Her türü oluşabilecek olumsuzluklar düşünülerek seyahat tarihinden 1 ay önce başvuru yapılması tavsiye edilmektedir.

Schengen vizesi olan kişiler Macaristan’a girebilir mi?

Schengen vizesine sahip öğrenciler Macaristan’a girebilirler. Eğitim süreci boyunca verilen tarihler aralığında ikamet edebilirler.

Macaristan’dan Schengen vizesi aldıktan sonra diğer Schengen ülkelerine giriş yapabilir mi?

Öğrencilerin sahip olduğu Schengen vizesi D tipi kategorisinde yer almaktadır. Bu vize ile Schengen bölgelerinde seyahat edebilmektedir. Diğer Schengen bölgelerini de bu vize ile gezebilmekte olduğunuzu bilmenizde fayda vardır. İlgili olduğunuz ülkeler hakkında bilgi için bizleri aramanız yeterlidir.

Davetiye ya da acil durumlar söz konusu olduğunda ülke konsolosluğu ile iletişime geçilmesi gerekiyorsa neler yapılmalı?

Acil bir durum söz konusu olduğunda mail yolu kullanılarak konsolosluğa başvurulmalıdır. Dilerseniz bu durumda ekibimizden destek alabilirsiniz.

Başvuru ve seyahat tarihleri için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Eğitim vizelerine başvurmak istediğinizde başvuru tarihi ile seyahat tarihi arasında 17 gün kuralı olması gerekmektedir.  Acil durumlarda verilen dilekçelerle süreç hızlandırılabilmektedir.

Vize başvurusu sonuçlanmadan Otel-Uçak biletleri alınmalı mı?

Öğrenci vizesi söz konusu olduğunda kalınacak yere ait adres bilgilerinin bulunduğu evrak getirilmelidir. Kalınacak yere ait verilen belgeler dışında uçak bilgilerinin yer aldığı rezervasyonda belgeler arasında yer almalıdır. Detaylı bilgi içi lütfen bizlere ulaşınız.

Macaristan öğrenci vizesi alırken istenen İGAZOLAS belgesi nedir?

İgazolas sertifikası davetiye destekleyici olduğundan dolayı Macaristan başvurularında aranmaktadır ve dosyaya eklenmesi gereken belgeler arasında yer almaktadır.

Macaristan Öğrenci Vizesi Başvurusu

Macaristan öğrenci vizesi birçok öğrenci tarafından başvurulan bir vize türüdür. Macaristan’da okumak isteyen öğrencilerin başvurduğu bu vize türü zamansal olarak değişiklik göstermektedir. Macaristan’da kalınacak süreye bağlı olarak yapılması gerekenler farklı olmaktadır. 90'ın üzerinde Macaristan'da kalmak isteyen ve Avrupa Birliği vatandaşı olmayan uluslararası öğrencilerin, ülkede kalabilmelerini sağlamak adına uzun vadeli öğrenci vizesi başvurmaları gerekmektedir.

Macaristan için öğrenci vizesi yapılması gerekenler değişmektedir, bu yüzden yaşadığınız ülkeye uygulanmakta olan giriş düzenlemeleri hakkında önceden bilgi almak çok önemlidir. Macaristan için öğrenci vizesi almak için önce bir Macar üniversitesinden bir kabul almanız gerekmektedir. Öğrenci vizenizden ayrıldığınız tarihten önce, bulunduğunuz ülkede veya daimi ikamet ettiğiniz ülkede yetki sahibi olan Macaristan Konsolosluğu veya Büyükelçiliği’nden başvurabilirsiniz. Vize işlemleri genellikle bir ay sürer, ancak daha da uzun olabilmektedir, bu yüzden komplikasyonları önlemek için mümkün olduğunca erken başvurmanızda fayda olacaktır.

Konsolosluk randevu zamanları sınırlı olduğundan 4 ila 6 hafta önceden plan yapmanız yeterli olacaktır. Randevunuzdan sonra vize işlem süresi ise genellikle 1 ila 4 hafta arasında sürmektedir. Macaristan'a varışınızın ardından 15 gün içinde oturma izninize başvurmanız gerekmektedir. Bu da, 90 günden uzunca süredir Macaristan'da kalmayı planlayan Avrupa Birliği ve AB üyesi olmayan vatandaşlar için geçerli olmaktadır.

Oturma izni başvurusunda bulunmak için AB ve AEA vatandaşlarının aşağıdaki belgeleri sunmaları gerekmektedir. Bu belgeler: Macaristan’da bulunan ev sahibi üniversiteye ait onay belgesi, öğrenim harcınızın ödemesinin kanıtı ve sağlık sigortası belgenizdir. Macaristan öğrenci vizesi başvurusu yapmak için profesyonel destek almanız lehinize olacaktır. Vize Merkezi ülke uzmanlarımız her daim hizmetinizdedir.

Macaristan Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Kişisel Evraklar: Pasaport, kimlik fotokopisi, biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, ulaşım, konaklama bilet dokümanları ya da rezervasyonları, Macaristan vize başvuru formu, pasaportta vize işlenmiş sayfaların fotokopisi vb.
 • Finansal Evraklar: Banka hesap dökümü, tapu, araç ruhsatı vb. 
 • Mesleki Evraklar: Çalışan, işveren, çiftçi, serbest meslek sahibi, şoför, devlet memuru gibi farklı meslek gruplarına göre temin edilmesi gereken evraklar vardır. 

Ek Evraklar: Schengen vize başvuruları için yapılması zorunlu seyahat sağlık sigortası, ulaşım, konaklama rezervasyonlarını ek hizmet olarak siz değerli yolcularımıza sunmaktayız. Otel rezervasyonları nasıl yapılmalı, uçak, tren, otobüs biletlerini vize başvurularından ne kadar önce alınmalı gibi merak ettiğiniz her konuyu çağrı merkezimizi arayarak vize yetkililerimize detaylı olarak sorabilirsiniz.

Seyahatin amacı ile ilgili olarak aşağıdaki belgeler beyan edilmesi gereklidir:

 • Eğitim Amaçlı;

Kriterlere uygun olarak düzenlenmiş garanti mektubu

 • Avrupa Birliği’nde eğitim, öğretim ya da araştırma programları için;

Üniversiteden ve ya araştırma merkezinden orijinal davetiye

Türk Ulusal ajansından alınmış mektup veya TUBİTAK’tan alınmış Avrupa Birliği destekli bir programa gidildiğine istinaden yazı.

Kişinin bulunduğu duruma göre ek olarak hazırlaması gereken belgelere Vize Merkezi ofislerini arayarak ulaşabilirsiniz.

Macaristan Öğrenci Vizesi İle İlgili Önemli Hususlar

Macaristan öğrenci vizesi alacak olanların pasaportlarının süresi seyahat sonrası en az 3 ay geçerliliğe sahip olmalıdır. Eğer eski pasaportlarda Schengen vizesi var ise, bu pasaportların fotokopileri başvuru esnasında sunulmalıdır. Kullanılan pasaportun en az 2 boş sayfası olması ve yıpranmamış ve okunaksız olmaması gerekir.

Macaristan’a eğitim amaçlı gidiliyorsa Türkiye’de son mezun olduğunuz okulun diploması ve fotokopisi, eğer mezuniyet yoksa öğrenci belgesi Macaristan eğitim vizesi başvuru evrakları arasında olmalıdır.

Macaristan’da eğitim alınacak kurumdan kabul mektubu alınmalıdır. Kabul mektubunda öğrencinin Macaristan’da hangi tarihler arasında eğitim alacağı ve varsa konaklamaya dair detayların belirtilmesi gerekir (öğrenci yurdu vb.). Eğer öğrenci Macaristan’da kendi imkanları ile kalacaksa konaklayacağı adres bilgileri başvuru evrakları arasında bulunmalıdır.

Öğrencinin seyahat ve eğitim sırasında masraflarını karşılayacak olan birinci dereceden yakının sponsorluk evraklarını hazırlaması gerekmektedir. Sponsorluk dilekçesinde masrafların kim tarafından karşılanacağına dair bilgilerin yanında sponsorun mesleki durumu veya sosyal durumuna göre (emekli vb.) hazırlaması gereken evraklar mevcuttur. Bu evrakların listesine Macaristan öğrenci vizesi için gereken evrakların altın yer alan sponsorluk evrakları bölümünde görebilirsiniz.

Macaristan’da eğitim alınacak kuruma ödenemesi gereken bir ücret veya harç bedeli varsa bunun ödendiğine dair banka dekontunun da Macaristan Konsolosluğu dikkatine sunulması gerekmektedir.  

Macaristan Vize Merkezi İstanbul Ofisi

Macaristan ile ilgili sizden gelen sorular

4 sorudan en popüler 4 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Macaristan öğrenci vizesi 2022
  ÖMER, 10 Şub 2022, 15:02

  Macaristan’da bir üniversiteye kabul aldım. Macaristan öğrenci vizesi 2022 yılı işlemi için hazırlamam gereken evrak dökümleriyle ilgili bilgi almam mümkün müdür? İşlem uzun mu sürmektedir? Ücretlendirme kısmı nasıl yapılır? Uçak rezervasyonuyla alakalı belge sunmam zorunlu mudur? Konaklamam üniversite tarafından karşılanacak belge sunmam gerekecek midir? Pasaportumun bitmesine 1 ay kaldı, yeterli midir süre olarak? Bana yardımcı olur musunuz kolay gelsin iyi çalışmalar.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Macaristan Öğrenci vizesi
  EMEL, 21 Nis 2021, 01:02

  Macaristan’da bir üniversiteye kabul edildim. Macaristan öğrenci vizesi işlemleri için Hazırlamam gereken evraklar nelerdir? Bu hazırlayacağım evraklarla ilgili bilgi almam mümkün müdür? İşlem uzun süren bir işlem midir? Ücretlendirme kısmı nasıl yapılmakta? Uçak rezervasyonuyla alakalı belge sunmam zorunlu mu? Konaklamam üniversite tarafından karşılanacak belge sunmam gerekir mi? Pasaportumun bitmesine 1 ay kaldı yeterli midir süre olarak? Bana yardımcı olur musunuz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Macaristan öğrenci vizesi 2021
  F.K, 06 Nis 2021, 14:34

  Macaristan’da bir üniversite için kabul aldım. Macaristan öğrenci vizesi 2021 yılında kolay alır mıyım? Hazırlamam gereken belgeler hangileridir? Bu hazırlayacağım evraklar için sizden bilgi almam mümkün olur mu? İşlem süresi ne kadar sürmektedir. Uçak rezervasyonu isteyecekler mi benden? Konaklamam üniversite tarafından karşılanacak. Onla alakalı belge beyanında bulunmam gerekir mi? Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Macaristan Öğrenci Vizesi 2020
  E. A., 06 Nis 2020, 17:09

  Macaristan’da bir üniversiteye kabul edildim. Macaristan öğrenci vizesi 2020 yılında kolay alır mıyım? Hazırlamam gereken evraklar nelerdir? Bu hazırlayacağım evraklar için sizden bilgi almam mümkün olur mu? Uzun süren bir işlem mi? Ücretlendirmesi nasıl yapılıyor? Uçak rezervasyonunu göstermem şart mıdır? Konaklamam üniversite tarafından karşılanacak. Onla alakalı belge sunmam gerekiyor mu? Bana yardımcı olur musunuz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Macaristan için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp