Macaristan Ticari Vize

Macaristan Ticari Vizesi için gerekli olan evraklar kişisel, finansal ve mesleki evraklardan oluşmaktadır. Kişisel evrakları her başvuru sahibinin şahsen hazırlaması gerekirken, mesleki evraklar ise her meslek grubuna göre farklılık göstermektedir. Vize Merkezi, Macaristan Ticari vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak Türkiye'nin her şehrinden yapılacak başvurular için doğru evrakları toparlama, form doldurma, dilekçe hazırlama, föy açma ve randevu alma desteği verir. Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir. Macaristan vizesi için gerekli vize evrakları (kişisel, mesleki, finansal) başvuran durumuna göre ve döneme göre değişebilmektedir.

Macaristan Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  • Kişisel Evraklar: Pasaport, kimlik fotokopisi, biometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, ulaşım, konaklama bilet dokümanları ya da rezervasyonları, Macaristan vize başvuru formu, pasaportta vize işlenmiş sayfaların fotokopisi vb.
  • Finansal Evraklar: Banka hesap dökümü, tapu, araç ruhsatı vb. 
  • Mesleki Evraklar: Çalışan, işveren, çiftçi, serbest meslek sahibi, şoför, devlet memuru gibi farklı meslek gruplarına göre temin edilmesi gereken evraklar vardır. Davetiye (Macaristan şirketinin antetli kağıdına, davet eden kişinin pasaport ve kimlik kartı fotokopisi ile birlikte)

Ek Evraklar: Schengen vize başvuruları için yapılması zorunlu seyahat sağlık sigortası, ulaşım, konaklama rezervasyonlarını ek hizmet olarak siz değerli yolcularımıza sunmaktayız. Otel rezervasyonları nasıl yapılmalı, uçak, tren, otobüs biletlerini vize başvurularından ne kadar önce alınmalı gibi merak ettiğiniz her konuyu çağrı merkezimizi arayarak vize yetkililerimize detaylı olarak sorabilirsiniz.

Kişinin bulunduğu duruma göre ek olarak hazırlaması gereken belgelere Vize Merkezi ofisleriyle iletişim kurarak ulaşabilirsiniz.

 

macaristan vizesi iletişim

Şirket çalışanları, şirket sahipleri Macaristan’da ticari faaliyet içerisinde bulundukları şirketlerle Macaristan’da konferans katılımı, iş görüşmesi, fuar katılımı gibi ticari ilişkilere katılım amacıyla Macaristan ticari vizesine başvuru yapmaları gereklidir. Macaristan ticari vize başvuru işlemlerinde ticari ilişkinin firmalar üzerinden gerçekleştiriliyor olması gereklidir. Eğer Macaristan'a ticari amaçlarla seyahat ediliyorsa Macaristan’da bulunan ilgili firmadan davet mektubunun alınması gerekmektedir. Seminer, fuar ya da konferans katılımı için de organizasyonu düzenleyen kuruluştan davetiyenin alınmasının yanında eğer varsa katılım belgesi, etkinliğe katılım davetiyesi, kabul mektubu gibi evrakların vize başvuru dosyasına eklenmesi gereklidir. 
Macaristan ticari vizesi 180 gün içerisinde en fazla 90 gün kalma koşuluyla verilmektedir. Macaristan'da ticari amaçlarla seyahat edecek umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vize almaları gerekmektedir. Hususi, Hizmet ve Diplomatik pasaport sahipleri 180 günlük (6 aylık) süre içerisinde 90 günü geçmemek şartıyla Macaristan'a vize almalarına gerek olmadan seyahat edebilirler. Fakat T.C umuma mahsus pasaport (bordo) sahiplerinin vize almaları zorunludur.
Macaristan'a ticari amaçla seyahat edecek Türk vatandaşları Macaristan vize evraklarını hazırlamalıdır. Macaristan ticari vize evrakları Macaristan Konsolosluğu tarafından belirlenmiş olup başvuru işlemleri konsolosluğun vize bölümü tarafından değerlendirilmektedir. 

macaristan vize işlemleri

Macaristan Ticari Vize Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Macaristan vizesi başvurusu yapan lişi şirket sahibi veya ortağı ise; Konsolosluğa hitaben yazılacak olan dilekçe metninde başvuru sahibinin seyahat amacı, tarihleri, seyahatin sponsoru belirtilmeli, varsa ara ülkeye seyahatler belirtilmelidir. Şirket sahibinin Macaristan  Konsolosluğu'na hitaben yazacağı dilekçe metin Türkçe, Macarca veya İngilizce yazılabilir. Macaristan vize talep dilekçesi şirketin antetli kağıdına yazılmalı, şirkette imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından ıslak imzalı olarak hazırlanmalı ve kaşelenmiş bir şekilde vize başvuru dosyasına eklenmelidir.

Macaristan vize başvuru sahibi şirket görevlisi / çalışanı ise; Konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçe metni şirket yetkilisi tarafından hazırlanmalıdır. Şirket yetkilisi vize başvurusu için hazırlayacak olduğu dilekçe metninde seyahat edecek personelinin şirkette izinli olduğu tarihleri, seyahat masraflarının şirket ya da kişi tarafından karşılanacağını belirtmeli ve başvuru sahibinin Macaristan seyahati sonrası işyerindeki görevine devam edeceği bilgisini vermeli, belgeyi kaşe ve ıslak imzalı olacak şekilde hazırlamalıdır. Şirket çalışanı için hazırlanacak dilekçe metni Macarca, İngilizce veya Türkçe olarak hazırlanabilir. 

 

Yükleniyor...
ALT MENÜ
× Turistik Vize
Ticari Vize
Aile Ziyareti Vizesi
Transit Vize
Ögrenci Vizesi
Macaristan Schengen Vizesi
Vize Evrakları
Vize Reddi
Vize Ücretleri
Vize Başvurusu
Vize İşlem Süresi
Telefon
x