Macaristan Şoför Vizesi

Macaristan Şoför Vizesi

Macaristan şoför vizesi, Schengen ülkesi olan Macaristan’da yük yolcu taşımacılığı sırasında yapılmasına olanak sağlayan bir vize türüdür.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve Türkiye’de dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay oturma izni almış olan yabancı uyruklu kişinin Macaristan’ı ziyaret edebilmek için Macaristan vizesi alması gerekir. Schengen vizesi her 6 aylık dönem içinde en çok 90 günü Schengen bölgesinde kalma hakkı verir.

Macaristan şoför vizesi kısa süreli C tipi vize türüdür. Şoför vizesi 5 yıllık süreye kadar düzenlenebilir fakat vize sahibine 180 günlük süreçte en fazla 90 gün boyunca Macaristan’da diğer Schengen ülkesinde kalma olanağı sağlar.

Vizeye başvuracak kişinin pasaportu, dönüş tarihinden itibaren en az 90 gün geçerli olması gerekir.

Macaristan Şoför Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Macaristan vize başvuru formu: Macaristan tır şoförü vizesi başvuru formu, eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Macaristan şoför vizesi başvurusunda bulunmak için 2 adet, son 3 ay içerisinde çekilmiş, 35 mm x 45 mm boyutun da biyometrik fotoğraf
 • Pasaport: Macaristan tır şoförü vizesi başvurusunda bulunmak adına son 10 yılda çıkarılmış pasaport son üç yılda Amerika, İngiltere ya da Schengen vizesi varsa fotokopisi gerekir.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Evlilik cüzdanı fotokopisi: Kişinin evli olması durumunda, evlilik cüzdanının fotokopisi gerekir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Macaristan tır şoförü vizesi için poliçe kapsamı minimum 30.000 € kapsamlı, ıslak imzalı ve kaşeli olması gerekir.
 • İşveren izin yazısı: İşverenin izin belgesiyle çalışanın son 3 aya ait maaş bordrosu imzalanıp kaşelenmiş olmalıdır. Dilekçeniz Macarca, İngilizce, Türkçe yazılmış olması gerekir.
 • Şirket doküman belgeleri: Şoförün çalıştığı şirkete dair; son 6 aylık Faaliyet belge, Ticaret Sicil Gazetesi, Güncel Vergi Levhası, İmza Sirküsi, firma üye ise firmanın UND Garanti Belgesi, Firma Sürücü Listesi Sürücü için Ödeme Listesi’nin başvuru dosyasına eklenmesi gerekir.
 • Banka hesap özeti: Bankadan başvuru tarihinin en geç 1 hafta öncesinde alınmış olup hesaptaki son üç aylık hareketi göstermesi gereken belgede, bankadaki gişe yetkilisinin imza kaşesi bulunmalıdır.
 • İkametgah belgesi: E- devlet üzerinden alınmış geçerli ikametgah belgeniz.
 • Sponsor mektubu: Macaristan tır şoförü vizesi için başvuran kişinin seyahat masrafının kim tarafından karşılanacağı bu mektupla açıklanır. Masraf başvuran kişinin bir aile üyesi tarafından karşılanacaksa aradaki ilişki kanıtlaması gerekir.
 • Sosyal güvenlik sicil belgesi: SGK Tescil ve Hizmet Dökümü alınmalı. (E-Devlet üzerinden)
 • Sosyal güvenlik (SGK) barkodlu hizmet dökümü: Son 6 ayı gösteren 4A Hizmet Dökümü alınmalı (E-Devlet üzerinden)
 • Garanti belgesi: Uluslararası Nakliyeciler Derneğine bu dernek tarafından verilen garanti belgesi sunulması gerekir. (Eğer firma üye olmuşsa)
 • C2 Belgesi: ithalat izin belgesi
 • Ulusal-uluslararası sürücü belgesi: Macaristan tır şoförü vizesi için sunulmalıdır.
 • AB’deki bir firmanın iş ortaklığı sertifikası davetiyesi: Bu davetiyede davet yazısını gönderen şahıs, firma kuruluşun e-mail adresini bulundurulması gerekir.

Macaristan Dozvola Örneği Nasıl Doldurulur?

Dozvola, karayolu taşımacılığı sırasında kullanılan tırlara ülke sınırından transit geçiş hakkı sağlayan bir belgedir. Her ülkenin ayrı dozvolası bulunur yalnızca o ülkenin sınırında geçerli sayılır.

Türkiye’den Macaristan’a geçecek olan tırın geçiş hakkına sahip olabilmesi için UND (Uluslararası Nakliyeciler Derneği) Macaristan Dozvola edinmek gerekir. Dozvola örneğinde, belgedeki Ticaret Odası kaşesinin yanına belgenin alınış tarihi yeri yazılması gerekir. TIR giriş çıkış bilgisi verilmeli, aracın plakasıyla yükleme boşaltma yerinin bilgisi ilgili boşluklar detaylı şekilde doldurularak sunulmalıdır.

Tır Şoförü Vizesi için Nereye Başvuru Yapmalıdır?

Macaristan’da yük taşımacılığı yapmak isteyen kişinin Macaristan tır şoförü vizesi edinmesi gerekir. Vize alırken izlenmesi gereken bazı karmaşık prosedür gereği bu vizeyi almak için çeşitli vize danışmanlık şirketi, başvuru merkezi, akredite acentelerden yararlanılması tavsiye edilir. Vize Merkezi de bu firmalardan biridir işleminizi sizin adınıza yürüterek köprü görevini üstlenir.

Macaristan tır şoförü vizesi başvurunuz yapıldıktan sonra Macaristan Konsolosluğu'ndan başvuruya yanıt beklenilir. Vize başvurusuna onay ret cevabı verme yetkisine sahip olan tek kuruluş Macaristan Konsolosluğu’dur.

Macaristan Şoför Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Macaristan şoför vizesi işlem süresi ortalama 15 gündür. Daha fazla inceleme gerektiren bazı özel durum da bu süre 30 güne kadar uzayabilir. Süreçle alakalı uzama tamamen Konsolosluk inisiyatifindedir.

Ek belgelere ihtiyaç duyulması gibi istisnai durum da süreç en fazla 60 güne kadar uzar. Macaristan tır şoförü vizesi başvuru süresi Macaristan Konsolosluğu’nun yoğunluğuna göre uzayıp kısalabilir.

Macaristan Şoför Vizesi Ücretlendirmesi

Macaristan Konsolosluğu tarafından belirlemiş olan fiyat politikası doğrultusunda fiyatlandırma yapılır. Fiyat bilgisi Macaristan vizesi fiyatı belirlenirken Macaristan Konsolosluğu vize harcı ve hizmet bedelimiz dâhil edilir. Macaristan vize ücreti dışında ilave bir ücret talep edilmez.

Macaristan vize ücreti kısmında kargo & kurye ücreti dâhil edilmez ve müşteriye aittir.

Macaristan şoför vizesi başvuruları ya da tüm Macaristan vizesi işlemleri için Vize Merkezi uzmanlarını arayabilirsiniz. 0212 970 05 79

Macaristan ile ilgili sizden gelen sorular

1 sorudan en popüler 1 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Macaristan şoför vizesi ret geldi
  A.G, 28 Nis 2022, 11:51

  Macaristan şoför vizesi ret geldi neler yapmam gerekir. Bana yardımcı olmanızı rica edeceğim iyi çalışmalar dilerim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Macaristan için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp