Macaristan Aile Ziyareti Vizesi

Değerli ziyaretçimiz,
Ziyaret etmekte olduğunuz bu sayfa, kişiye 90 güne kadar konaklama imkânı veren Macaristan Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi başvuru işlemleri üzerine hazırlanmış bir sayfadır.

Sayfamızı dikkatli bir şekilde incelenmeniz halinde Macaristan Aile Arkadaş Ziyareti Schengen vize başvurularınızı Vize Merkezi Macaristan Departmanı ile en kolay şekilde gerçekleştirebileceksiniz.
Sayfanın devamında Merkezimiz aracılığıyla Macaristan vizesini adım adım alabilmenin gerekli koşulları bulunmaktadır.

0 212 9700579 numaralı telefondan Çağrı Merkezimizi arayarak yetkililerimizden bilgilendirme maili talep ediniz.

Macaristan Aile Arkadaş Ziyareti vizesi işlemleriniz sırasında Macaristan konsolosluğu gerekli gördüğü takdirde ek evrak talebinde bulunabilir. Macaristan Aile Arkadaş Ziyareti vizesi başvurunuzu başlatmak için aşağıdaki yönergeyi izleyebilirsiniz. Macaristan Vizesi başvurunuzu başlatmak amacıyla Vize Merkezi temsilcimizle iletişime geçin.

Macaristan Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

 • Pasaport (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli)
 • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf (35x45 ölçülerinde, güncel, beyaz fon arkalı)
 • Orijinal Davetiye (Macaristan belediyesi onaylı, davet eden kişinin Macaristan pasaport ve kimlik kartı fotokopisi ile birlikte)
 • Vize Talep Dilekçesi (İşveren tarafından, şirketin antetli kağıdına, Konsolosluğa hitaben, kaşe ve ıslak imzalı)
 • Güncel Şirket Evrakları (Orijinal Faaliyet Belgesi, Sicil Gazete, Vergi Levhası, İmza Sirküleri Fotokopileri)
 • SGK Hizmet Dökümü ve İşe Giriş Bildirgesi
 • Maaş Bordrosu (Son 3 aylık, ıslak imza ve kaşeli)
 • Banka Hesap Özeti (Son 3 aylık, en az 4000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve imza sirküleri ile birlikte)
 • Kimlik Fotokopisi ve Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Aile ve adres bilgilerini içeren)

Macaristan Turistik Vize Başvuru Sahibinin Bulunduğu Duruma Bağlı Ek Olarak Hazırlanması Gereken Belgeler;

Kişi şirket sahibi ise;

 • SGK/Bağ-Kur Hizmet Dökümü (e-devlet şifreniz ile temin edebilirsiniz)
 • Güncel tarihli şirket belgeleri (Orjinal faaliyet belgesi, Sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren, en az 4000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birllikte)

Kişi şirket Çalışanı ise;

 • Güncel Tarihli Şirket Evrakları (Orijinal Faaliyet Belgesi, Sicil Gazete, Vergi Levhası, İmza Sirküleri Fotokopileri)
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi ve Barkodlu 4A Hizmet Dökümü
 • Maaş Bordrosu (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)

Kişi Devlet Memuru ise;

 • Çalışma ve Resmi İzin Belgesi (Kişinin bağlı bulunduğu kurumdan alınmış, mühürlü)
 • Görev Kimlik Kartı Fotokopisi
 • Maaş Bordrosu (Son üç aylık, ıslak İmza ve kaşeli olmalıdır)

Kişi Emekli ise;

 • Emekli olan kurumdan alınmış yazı (Güncel tarihli orjinal belge olmalıdır)
 • Emeklilik cüzdanı fotokopisi

Kişi Öğrenci ise;

 • Öğrenci Belgesi
 • Muvafakatname ( Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise, anne ve babadan son 6 ay içinde çıkarılmış noter onaylı muvafakatname aslı)
 • Sponsor olacak kişiye ait banka hesap özeti (Son üç aylık, en az 4000 TL bakiyesi olan, kaşe ıslak imza, banka imza sirküleri ile birlikte)
 • Sponsor olacak kişiye ait işyeri belgeleri (Faaliyet belgesi, sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküsü fotokopileri)
 • Sponsor yazısı (Sponsor kişi tarafından konsolosluğa hitaben yazılmış dilekçede sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmelidir)

Kişi Ev Hanımı ise;

 • Sponsor olacak kişiye ait banka hesap özeti (Son üç aylık, en az 4000 TL bakiyesi olan, kaşe ıslak imza, banka imza sirküleri ile birlikte)
 • Sponsor olacak kişiye ait işyeri belgeleri (Faaliyet belgesi, sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküsü fotokopileri)
 • Sponsor yazısı (Sponsor kişi tarafından konsolosluğa hitaben yazılmış dilekçede sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmelidir)

Not: Ev hanımları için sponsor olacak kişiler Devlet Memuru İse; bağlı bulunduğu kurumdan mühür ve ıslak imzalı görev yazısı veya çalıştığına dair belge ve maaş bordrosu ibraz etmelidir.
Macaristan Turistik Vize başvurunuz için ihtiyacınız olan güncel evrak listesine Macaristan Schengen Vize Departmanı Çağrı Merkezini arayarak ulaşabilirsiniz. 

Macaristan Aile, Arkadaş Ziyareti vize randevusu nasıl alınır?

Macaristan Aile Arkadaş Ziyareti vizesi için evraklarını eksiksiz bir şekilde hazırlamış yolcularımız evraklarını kargo-kurye ve ya 3. Kişi aracılığıyla tarafımıza ulaştırabilir. Evraklarınızın teslim alındığı bilgisini sizlerle paylaşacağız. Evraklarınızın inceleme işlemi tamamlandıktan sonra uygun olan ilk iş gününde randevu işleminiz tamamlanacak ve randevu tarihini tarafınıza bildireceğiz.

Hazırladığınız evrakların kurallara uygun, güncel ve asıl veya suret olup olmadığına dikkat ediniz. Vize uyum koşullarına uygun olmayan evraklarınız konusunda sizleri bilgilendireceğiz. Hazırladığınız evrakların vizenizin onaylanması için yeterli olmadığı durumlar olabilir. Bu konuda karar ve yetki Macaristan Konsolosluğu ve Macaristan Büyükelçiliğine aittir.

25 Eylül 2014 tarihi itibariyle vize işlemleriniz için parmak izi uygulamasına (VIS) başlanmıştır. Bu tarihinden itibaren Schengen vizesi alan başvuru sahiplerinin randevu gün ve saatinde başvuru merkezinde hazır bulunmaları gerekmektedir. Randevu gününüzde temsilcimiz sizlere eşlik edecektir.

Biometrik verilerini beyan etmiş yolcularımız verilerinin okunamaması halinde parmak izini yeniden beyan edecektir. Vize işlemlerinizle ilgili her türlü adım tarafımızdan takip edilecek olup parmak izi beyanı dışında bizzat bulunmanız gereken başka bir işlem bulunmamaktadır.

Tüm bilgileriniz vize bilgi sisteminde (VIS) 5 seneliğine kayıtlı kalacaktır. Son 5 yıl (59 ay) içinde parmak izi vermiş olan yolcularımızın bir sonraki vize başvurusunda parmak izi beyan etmesine gerek yoktur. Parmak izleriniz henüz kayıt altına alınmadıysa sizleri parmak izi beyanında bulunmaya davet edeceğiz. 12 yaş ve altı başvuru sahiplerinin parmak izi beyanında hazır bulunmalarına gerek yoktur.

Sağlık sebebi nedeniyle parmak izinde tüm parmaklarını kullanamayan kişiler bunu konsolosluğa bildirir ve sağlıklı parmaklarıyla bu işlemi sonlandırır. Biometrik fotoğraf çektirdiğinizde dini sebeple başınızı kapatma ihtiyacı duyuyorsanız biometrik fotoğrafınız başınızın üst kısmı, alnınız ve çeneniz açık bir şekilde olmalıdır.

Macaristan Aile, Arkadaş Ziyareti Vize Başvuru Formu

Macaristan Aile Arkadaş Ziyareti vize başvuru formuna sayfamızdaki “Form ve Dilekçe” bölümünden ulaşabilirsiniz. Macaristan vizesi başvuru formunda verilen bilgilerin eksiksiz ve vize başvuru evraklarında sunulan diğer bilgilerle tutarlı olması gerekmektedir. Bu form doldurulurken yapılan hatalı bildirimler vizenizin ret ile sonuçlanmasına neden olabilir. Tüm diğer vize işlemlerinizde olduğu gibi Macaristan vize başvuru formunun doldurulmasıyla ilgili olarak temsilcilerimizin size vereceği destek Vize Merkezinin vize işlem takip alanı içindedir. Macaristan Aile, Arkadaş Ziyareti vize başvuru işlemleriniz için Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçin. Sitemizin sol tarafında yer alan Vize Merkezi İletişim bölümünden ikamet ettiğiniz şehir veya ikamet ettiğiniz şehre en yakın Vize Merkezini arayarak Macaristan vizesi işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Macaristan Aile Arkadaş Ziyareti vize dilekçe örneği nasıl yazılır?

Macaristan vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin seyahat niyetlerini Konsolosluğa yazılı olarak beyan etmeleri zorunludur. Macaristan vize başvuru sahibi, seyahat amacını, tarihlerini ve seyahatin masraflarını kimin tarafından karşılanacağını Konsolosluğa hitaben yazacağı dilekçe metninde açıkça belirtmelidir.

Macaristan Konsolosluğu'na hitaben yazılacak dilekçe metni; başvuru sahibinin sosyal statüsüne, görev aldığı şirketteki pozisyonuna ve seyahatinin amacının içeriğine göre değişiklik gösterecektir. 

Macaristan vizesi başvuru sahibi şirket sahibi veya ortağı ise Konsolosluğa hitaben yazacağı dilekçe metnini kendi ağzından yazabilecektir. Yazılacak olan dilekçe metninde başvuru sahibinin seyahat amacı, tarihleri, seyahatin sponsoru belirtilmeli, varsa ara ülkeye seyahatler belirtilmelidir. Şirket sahibinin Macaristan  Konsolosluğu'na hitaben yazacağı dilekçe metin Türkçe, Macarca veya İngilizce yazılabilir. Macaristan vize talep dilekçesi şirketin antetli kağıdına yazılmalı, şirkette imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından ıslak imzalı olarak hazırlanmalı ve kaşelenmiş bir şekilde vize başvuru dosyasına eklenmelidir.

Macaristan vizesi başvuru sahibi şirket görevlisi / çalışanı ise; Konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçe metni şirket yetkilisi tarafından hazırlanmalıdır. Şirket yetkilisi vize başvuru için hazırlayacak olduğu dilekçe metninde seyahat edecek personelinin şirkette izinli olduğu tarihleri, seyahat masraflarının şirket ya da kişi tarafından karşılanacağını belirtmeli ve başvuru sahibinin Macaristan seyahati sonrası işyerindeki görevine devam edeceği bilgisini vermeli, belgeyi kaşe ve ıslak imzalı olacak şekilde hazırlamalıdır. Şirket çalışanı için hazırlanacak dilekçe metni Macarca, İngilizce veya Türkçe olarak hazırlanabilir. 

Macaristan aile arkadaş ziyareti vizesi başvuru sahibi emekli ise; Konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçe metni şahsen Konsolosluğa hitaben yazılmalıdır. Emekli kişi Macaristan Konsolosluğu'na yazacağı dilekçe metnini kendi ağzından hazırlayabilirken seyahatine yönelik asgari bilgileri Konsolosluk görevlileri ile paylaşmak durumundadır. Macaristan seyahatinize yönelik asgari bilgileri seyahat tarihleriniz, seyahatinizin amacı (Aile Arkadaş Ziyareti, ticari veya ziyaret vizesi) ve seyahatinizin sponsoru oluşturmaktadır. Macaristan vize müracaatında bulunacak emekli başvuru sahipleri Konsolosluğa hitaben yazmış oldukları metinlerini Macarca, İngilizce veya Türkçe olarak hazırlayabilirlerken belgeyi ıslak imzalı olacak şekilde Konsolosluğa sunmalıdır. 

Macaristan aile arkadaş ziyareti vizesi başvuru sahibi ev hanımı ise; Konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçe metninin 2 farklı şekilde olması gerekmektedir. Macaristan vize müracaatında bulunacak ev hanımı kişi seyahat detaylarını belirten dilekçe metnini Konsolosluğa hitaben şahsen hazırlayabilirken kişiye sponsor olacak ebeveyn veya eş tarafından yazılmış sponspor dilekçesini de başvuru evrakları arasına eklemelidir. 

Sponsor dilekçesinin kişinin  Macaristan vize başvuru evrakları arasında bulunması zorunludur. Sponsor dilekçesi ev hanımına sponsor olacak anne, baba veya eş tarafından hazırlanacak bir dilekçe metnidir. Macaristan vize müracaatında bulunacak ev hanımına sponsor olacak kişi şirket sahibi ise şirketinin antetli kağıdına Konsolosluğa hitaben yazılacak belgede başvuru sahibine sponsor olacağını ve yakınlık derecesini belirtmeli, belgeyi kaşe ve ıslak imzalı olacak şekilde hazırlamalıdır.
Macaristan vize müracaatında bulunacak ev hanımına sponsor olacak kişi şirket çalışanı olması halinde ise sponsor olacak kişinin bağlı bulunduğu kurumdan öncelikle bir ''Çalışma Yazısı'' alması gerekecektir. Sponsor kişi çalışmakta olduğu işyerini ispat etmesinin ardından Macaristan vize müracaatında bulunacak ev hanımı için sponsor yazısı yazabilecektir. Sponsor dilekçesinde sponsor kişi başvuru sahibine sponsor olacağını, yakınlık derecesini belirtmeli belgeyi ıslak imzalı olacak şekilde başvuru sahibinin dosyasına eklemelidir. 

Macaristan Aile Arkadaş Vizesi Ziyareti Davetiyesi Nasıl Olmalıdır?

Macaristan’a aile arkadaş ziyareti vizesi ile gitmeyi amaçlayanlar Macaristan’daki yakınlarından davetiye talep etmelidirler. Eğer Macaristan’da ziyaret edilecek kişi Macaristan vatandaşı ise kimlik bilgilerinin başvuru evrakları arasında olması gerekmektedir. Eğer ziyaret edilen kişi Macaristan uyruklu değilse, kimlik ve pasaport bilgilerinin ve oturum, ikamet izni belgesinin de başvuruda  sunulması gerekmektedir. Macaristan’dan davetiye gönderen kişi davetiyeyi belediyeye onaylatmalıdır. Davetiyenin posta yoluyla orijinal haliyle gönderilmesi ve gidilecek bölgedeki belediye tarafından onaylanıp yetkili imzasını taşımalıdır. Davetiye gönderecek kişi davetiyeyi ikamet ettiği belediyeden “davetiye formu” şeklinde alabilir. Bu form dışında hazırlanan davetiyeler Konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir.

Vize Merkezi aracılığıyla Macaristan Aile Arkadaş Ziyareti Vizenizi Nasıl Alabilirsiniz?


1.Adım – Çağrı Merkezimizi arayınız.

Vize Merkezi - Macaristan Vize Merkezi Departmanı Çağrı Merkezimizi arayarak Yetkililerimizden durumunuza uygun olarak hazırlayacakları evrakların içeren bilgi mailini talep ediniz. Yetkililerimizin tarafınıza yönlendirdiği sorulara verecek olduğunuz doğru yanıtlar doğru vize kategorisine başvuru yapmanızı sağlayacak ve vize başvuru işlemleri süresince yaşanabilecek olumsuz durumları engelleyecektir.

2. Adım – Bilgi Mailinde bulunan evrakları hazırlayınız.

Vize Merkezi – Macaristan Vize Merkezi Departmanı Çağrı Merkezi yetkililerimizin tarafınıza yönlendirmiş olduğu bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyanızı tamamlayın.
Unutmayın! Eksik ve hatalı belgelerle yapılacak vize başvuruları işlem sürenizin uzamasına hatta başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Konsolosluk vize bölümünce yeni ek evrak talep edilebilir. Bu evrakları tamamlanması zorunludur.

3. Adım – Evraklarınızı Kargo yapın.

Vize Merkezi – Macaristan Vize Merkezi tarafından durumunuza yönelik yönlendirilmiş bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek size en yakın Şubemize kargo yapın. Kargo takip numaranızı temin ediniz. Kargonuzun Merkezimize ulaşımı sonrası yetkililerimiz tarafından bilgilendirileceksiniz. Kargo ve Kurye hizmeti masrafları başvuru sahibi tarafından karşılanmaktadır.

4. Adım – Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında bilgilendirme

Vize Merkezi – Macaristan Vize Merkezi, başvuru dosyanızı inceledikten sonra tarafınıza bir bilgi maili yönlendirecektir. Yönlendirilecek olan e-mailde varsa eksik veya hatalı evraklarınız bildirilecek, Eksik evrakı bulunmayan başvuru sahipleri ise randevu tarih ve saati hususunda onayları alınacaktır.

5. Adım – Biometri bilgi beyanı

Vize Merkezi – Macaristan Vize Merkezi Departmanı 2015 / 2016 yılında herhangi bir Schengen Üye Ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini biometrik bilgilerini Parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. Yetkililerimiz biometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık gerçekleştirecek ve sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır.

Lütfen Dikkat! Pasaportunda bulunan Schengen vizesine ‘’VİS’’ notu düşülmüş yolcularımızın istisnai durumlar dışında şahsen gelmesine gerek yoktur.

6. Adım – Pasaport teslimi

Vize Merkezi – Macaristan Vize Departmanı, biometrik bilgilerin beyan etmiş veya biometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan yolcularının işlem sürecini tamamen kontrolü altında tutmaktadır. Macaristan vize başvuru işlemleri 7 ila 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanmaktadır. Bu süre ön görülen bir süredir. Yabancı pasaport sahiplerinin işlemlerini, Konsolosluk resmi tatil günlerini ve Konsolosluğun işlem değerlendirme ek süresini kapsamayacaktır. Tüm işlem süreleri yetkililerimiz tarafından kontol edilecek olup, işlemlerinizin tamamlanması sonrası Pasaportların teslimatı başvuru sahiplerinin talep ettiği üzere kargo veya Merkezimizde şahsi teslim alınarak sağlanacaktır. 

Yükleniyor...
Telefon