Macaristan Aile Ziyareti Vizesi

Macaristan Aile Ziyareti Vizesi İçin Merak Edilenler

Macaristan sınırları Covid-19 artışlarından dolayı aile ziyareti vizesine kapalı mı?

Aile ziyaret vizesi kapsamında Macaristan sınır kapıları ve birçok ülke için verilen son kararlar merak edilmektedir. Yaşanılan bu zorlu günlerde insan sağlığı için getirilen önlemler doğrultusunda belli şartlar yerine getirildikten sonra ülkeye giriş sağlanabilmektedir. Kontrol altına alınan salgın ülkeye girdikten sonra vatandaşın karantinaya alınması gerekememektedir.

Macaristan aile ziyareti vizesi kaç günde çıkar?

Aile ziyaret vizesinde vatandaşlar sevdiklerine kavuşmanın heyecanını yaşadıklarından dolayı en çok sorulan sorular arasında ‘Vizem kaç günde çıkar?’ oluyor. Vize merkezi olarak dosyanızı eksiksiz hazırlıyor ve başvuru merkezine dış operasyonda olan ekibimizle vizeniz sonuçlanana kadar sizlerin yanında oluyoruz. Macaristan için yapılan vizenin sonuçlanması 7 günü bulabilmektedir.

Schengen vizesi olan kişiler Macaristan’a girebilir mi?

Schengen vizesi 26 ülkeyi kapsayan bir vize türüdür. Macaristan 1 Mayıs 2004 tarihinden itibaren Schengen anlaşmasına dahil olmuştur. Bu nedenle Schengen vizesi kuralları çerçevesinde alınan vize ile Macaristan’a girilebilmektedir.

Macaristan’dan Schengen vizesi aldıktan sonra diğer Schengen ülkelerine giriş yapabilir mi?

Schengen ülkeleri arasında yapılan seyahat için bir Schengen vizesi yeterlidir. Ancak giriş yapılacak ülkeden ve kalış amacına uygun bir vize türü seçilmiş olması gerekmektedir. Bölgeler arası yapılacak seyahatlerin aile ziyareti vizesi başvurusunda belirtilmesi gerekmektedir.

Macaristan aile ziyareti vizesi için hangi aşılar kabul ediliyor?

Macaristan’nın da kabul ettiği aşılar;

  • Almanya / Pfizer-BioNTech
  • Abd / Moderna (mRNA-1273)
  • Canada / AstraZeneca/COVISHIELD
  • Çin / Sinovac
  • Belçika / Janssen/Johnson & Johnson aşıları kabul edilmektedir.

Rusya / Sputnik V aşısı ise Macaristan’da kabul edilmemektedir.

Macaristan aile ziyareti vizesi ya da Macaristan’a giriş için Biontech şart mı?

Macaristan’nın belirlediği kurallara göre Biontech aşısı yapılışından 14 gün geçmiş olma şartından sonra kabul edilmektedir. 2 doz Biontech yaptıran yolcuların başvuruları dosyaların tamamlanması halinde değerlendirilmeye alınacaktır.

Sinovac aşısı kabul ediliyor mu?

Macaristan tarafından kabul gören aşılar arasında Sinovac da yer almaktadır. EMA tarafından onayı halen gerçekleşmemiş olan Çin aşısı ile Macar seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sputnik aşısı kabul ediliyor mu?

Rus merkezleri tarafından üretilen Rus aşısı Sputnik, Macar seyahatinde 2 doz olması veya 14 günü geçmiş olması şartı yerine getirilmiş olsa dahi kabul edilmemektedir.

Ülkeye giriş için ikinci ya da üçüncü aşı üzerinden kaç gün geçmeli?

Tam aşılanmış olarak kabul görmek için 14 günü geçmiş olması gerekmektedir. Ancak bu ilk doz değil 2 doz için geçerlidir. Bu şartları yerine getirdikten sonra Macaristan’a rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. Ancak aşılı bireylerde virüse yakalanabildikleri için covid-19 için gerekli korumalara devam edilmelidir.

Başvuru ya da ülkeye girişler için aşı kartı zorunluluğu var mı?

Yaşanan bu zorlu süreçte insan sağlını korumak adına üretilen aşılarla salgının bir nebze de olsa kontrol altına alınmış oldu. Bu nedenle belirlenen şartlar yerine getirildiğine dair aşı kartı oluşturulmalı ve ülkelerin sınır kapılarında ya da vize başvurularda ibraz edilmesi gerekmektedir. Aşı kartları ilgili birimlerden alınan belgeler ile başvuru sağlanabilir. PCR testi tek başına yeterli olmamaktadır.

Ülke girişlerinde PCR Testi gerekli midir? Gerekli ise ne zaman yapılmalıdır?

PCR testleri bazı ülkelerde aşı kartları ile birlikte geçerli olsa da Macaristan için aşı kartı gereklidir. Yapıldığı gün ile seyahat arası 14 gün olması gerekmektedir. Geçerli aşıların 2 doz olması gerekmektedir.

Ülkede herhangi bir karantina uygulaması yapılıyor mu?

Uzu süre karantinada kaldığımız pandemi dönemini bir nebzede olsa geride bırakmış bulunmaktayız. Zaman zaman artan vaka sayılarından dolayı tekrar kapanmalar başlasa da Macaristan’da karantina durumu söz konusu değildir. Aile ziyareti vizenizi onaylandıktan sonra ülkede covid-19 önemlerine dikkat ederek seyahat edebilirsiniz.

Başvurular için Covid-19 kapsamlı seyahat sağlık sigortası zorunlu mudur?

Aile ziyareti vizesi başvurularında seyahat sağlık sigortası istenmektedir. Ancak bazı ülkelerinde talep edilenin aksine Covid-19 kapsamlı seyahat sağlık sigortası aranamamaktadır. Önem verilmesi gereken nokta ise seyahat tarihlerini kapsayan bir sağlık sigortası olmasıdır.

Davetiye ya da acil durumlar söz konusu olduğunda ülke konsolosluğu ile iletişime geçilmesi gerekiyorsa neler yapılmalı?

Aile ziyaret vizesi başvurusunda kalınacak adresi kanıtlamak amaçlı davet eden kişiden davetiye hazırlanması gerekmektedir.  Acil durumlar söz konusu olduğunda da yazılan dilekçeler ile mail yolunu kullanarak konsolosluğa ulaşılabilmektedir.

Başvuru ve seyahat tarihleri için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Seyahat tarihlerinde dikkat edilmesi gereken 17 gün kuralıdır. Başvuru ve seyahat aralığı 17 gün olarak belirlenmiştir. Bu sürece göre seyahat planınızı yapabilirsiniz.

Vize başvurusu sonuçlanmadan Otel-Uçak biletleri alınmalı mı?

Otel ve uçak rezervasyonları tarafımızca gerçekleştirilebilmektedir. Bu konuda size gerekli açıklamalarda yapılacaktır. Başvurularda kalınacak adres ve nasıl gidileceğine dair bilgilendirici evrak aranmaktadır. Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.

Macaristan aile ziyareti vizesi alırken istenen İGAZOLAS belgesi nedir?

Kişisel bilgilerin yer aldığı İgazolas sertifikası ile gönderilen davetiye desteklenmektedir. Aile ziyareti vizesinde davet eden kişi tarafından düzenlemiş davetiye ile birlikte dosyaya eklenmelidir. İgazolas belgesi mutlaka onaylı olmalıdır.

Macaristan Aile Arkadaş Ziyareti İçin Gerekli Evraklar

  • Kişisel Evraklar: Pasaport, kimlik fotokopisi, biometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, ulaşım, konaklama bilet dokümanları ya da rezervasyonları, Macaristan vize başvuru formu, pasaportta vize işlenmiş sayfaların fotokopisi vb. Davet mektubu: Sizi davet eden kişinin size sponsor olduğunu ve kalacağınız yer ile ilgili belgeler. Yasalara uygun olarak düzenlenmiş davet ya da garanti mektubu. Davetiyeyi gönderen kişinin kimlik bilgileri, ikamet bilgileri ya da oturum izni kartı bilgileri, vize başvuru sahibinin ne kadar süre ile Macaristan’da kalacağını, adres bilgilerini içermelidir. Davetiyenin orijinalinin gönderilmes talep edilmelidir ve ayrıca davetiye ile ilgili ek bilgilerin seyahatten önce Macaristan Konsolosluğu’ndan teyit edilmesi tavsiye edilmektedir.
  • Finansal Evraklar: Banka hesap dökümü, tapu, araç ruhsatı vb. 
  • Mesleki Evraklar: Çalışan, işveren, çiftçi, serbest meslek sahibi, şoför, devlet memuru gibi farklı meslek gruplarına göre temin edilmesi gereken evraklar vardır. 

Ek Evraklar: Schengen vize başvuruları için yapılması zorunlu seyahat sağlık sigortası, ulaşım, konaklama rezervasyonlarını ek hizmet olarak siz değerli yolcularımıza sunmaktayız. Otel rezervasyonları nasıl yapılmalı, uçak, tren, otobüs biletlerini vize başvurularından ne kadar önce alınmalı gibi merak ettiğiniz her konuyu çağrı merkezimizi arayarak vize yetkililerimize detaylı olarak sorabilirsiniz.

Kişinin bulunduğu duruma göre ek olarak hazırlaması gereken belgelere Vize Merkezi ofislerini arayarak ulaşabilirsiniz.

Macaristan Aile Arkadaş Vizesi Ziyareti Davetiyesi Nasıl Olmalıdır?

Macaristan’a aile arkadaş ziyareti vizesi ile gitmeyi amaçlayanlar Macaristan’daki yakınlarından davetiye talep etmelidirler. Eğer Macaristan’da ziyaret edilecek kişi Macaristan vatandaşı ise kimlik bilgilerinin başvuru evrakları arasında olması gerekmektedir. Eğer ziyaret edilen kişi Macaristan uyruklu değilse, kimlik ve pasaport bilgilerinin ve oturum, ikamet izni belgesinin de başvuruda  sunulması gerekmektedir. Macaristan’dan davetiye gönderen kişi davetiyeyi belediyeye onaylatmalıdır. Davetiyenin posta yoluyla orijinal haliyle gönderilmesi ve gidilecek bölgedeki belediye tarafından onaylanıp yetkili imzasını taşımalıdır. Davetiye gönderecek kişi davetiyeyi ikamet ettiği belediyeden “davetiye formu” şeklinde alabilir. Bu form dışında hazırlanan davetiyeler Konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir.

Macaristan Vize Merkezi İstanbul Ofisi

Yükleniyor...