İtalya Seyahat Kısıtlamalarını Kaldırıyor

İtalya Seyahat Kısıtlamalarını Kaldırıyor

İtalya, Schengen Bölgesi dışında kalan diğer ülke vatandaşlarına yönelik uygulamada olan seyahat kurallarını güncelliyor. 2020 Yılı Mart ayından itibaren uygulamaya alınan seyahat kısıtlamalarını periyodik olarak revize eden İtalya seyahat kısıtlamalarını kaldırıyor.

İtalya Sağlık Bakanlığı’nın 22 Şubat 2022 tarihinde aldığı kararla güncellenen yeni uygulamaya göre; Türkiye’den İtalya’ya gerçekleştirilecek zorunlu olmayan seyahatlere ilişkin kısıtlamalar kaldırılacak.

1-31 Mart 2022 tarihleri arasında geçerli olacak Yönetmelikle, bu tarihler arasında Türkiye’den İtalya’ya yapılacak turistik amaçlı seyahatlere artık izin verilecek.

Duyurusu geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Yönetmelik uyarınca, 1 Mart tarihi itibarıyla, Türkiye’den İtalya’ya seyahat edecek vatandaşlar işin prosedür şu şekilde uygulanacak.

Seyahat ve başvuru için gerekli detaylar

Seyahat öncesi "Digital Passenger Locator Form” (DPLF) isimli belge çevrimiçi ortamda doldurulacak.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanmış aşılardan biriyle aşı döngüsünün tamamlandığına dair; AB Dijital Covid Sertifikası (Green Pass) veya AB tarafından da kabul edilen üzerinde QR kod bulunan Avrupa Birliği uyumlu aşı sertifikası/pasaportu seyahatten önce temin edilecek.

İtalya vizesi başvurusu için Covid-19 virüsü tedavisi görerek, iyileşildiğine dair resmi belge sunuma hazır olacak. Seyahat öncesindeki son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR test sonucu ya da son 48 saat içinde gerçekleştirilmiş negatif antijen testi sonucu uçuştan önce ibraz edilmesi gerekecek.

Yukarıda belirtilen belgelerden herhangi birini ibraz edemeyen yolcular ise, Digital Passenger Locator Formda (DPLF) belirttikleri adreste 5 gün süreyle karantinaya girecekler. Ayrıca süreç tamamlandıktan sonra da ilave PCR veya antijen testi yaptırmaları gerekecek.

Güçlendirilmiş Green Pass uygulaması

0-5 yaş aralığındaki çocuklar, test zorunluluğundan muaf tutulacak.

İtalya seyahat kısıtlamalarını kaldırıyor. Ancak ülke genelinde uygulanacak kısıtlamalara yönelik de hazırlıklı olunması gerekiyor. İtalya’da halen etkisini sürdüren Covid önlemleri uyarınca; sosyal ortak alanlarda (otel, müze, sergi-restoran vb.) Covid-19 iyileşme sertifikası ve Covid-19 tedavisinin ardından tek doz aşı yapılarak alınabilen, “Güçlendirilmiş Green Pass” (Super Green Pass) belgesinin beyanı gerekli olacak.
İtalya’ya aşı ya da iyileşme sertifikası sunmadan, negatif test sonucuyla girecek yolcular ise İtalya havalimanlarına girişte, ilave bir Covid-19 test sonucu ibraz etmeleri gerekecek.

12 yaş altındaki kişiler ve aşılamadan muaf tutulduklarına dair sağlık raporuna sahip olanlar ise bu zorunluluğa dahil edilmeyecekler. Ayrıca alınan son kararla “Güçlendirilmiş Green Pass” sertifikalarının İtalya genelindeki geçerlilik süresi de 6 ay ile sınırlandırılmıştır.

AB İlaç Ajansınca onaylanmamış veya İtalya’da denkliği bulunmayan bir aşıyla aşılanan kişilerin, “Güçlendirilmiş Green Pass” belgesinin ibrazının istendiği faaliyetler için de ek bir moleküler (PCR) ya da antijen testi (hızlı test) yaptırmaları gerekecek.

Aşı sertifikası, iyileşme evrakı, PCR test veya antijen testlerinin hangilerinin İtalya’da geçerli olduğuna dair bilgiye ise “VerificaC19” adlı uygulama üzerinden kontrol edilebilecek.

İtalya seyahat kısıtlamalarını kaldırıyor bilgisi sonrasında yeni güncelleme kapsamında İtalya vizesi başvuruları Mart 2022 tarihi itibarıyla işleme alınmaya başlayacak. 7 Mart 2022 tarihinden itibaren de başvuru merkezleri randevu tarihlerini yolcularla paylaşacak. Başvuru için Vize Merkezi uzmanlarını arayabilirsiniz. 0212 970 05 60

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp