İsviçre Vize İşlemleri

İsviçre Vize İşlemleri

İsviçre Devleti, Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili kişileri vize prosedürüne tabi tutmaktadır. İsviçre’ye seyahat edecek Türk vatandaşlarının, bu ülkeye seyahatleri öncesinde İsviçre Konsolosluğu temsilciliklerine İsviçre vizesi başvurusunda bulunmaları gerekir.

İsviçre Schengen vize başvurusu yapacak Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili kişileri, İsviçre Devleti vize prosedürüne tabi tutmaktadır. İsviçre’ye seyahat edecek T.C. vatandaşlarının, İsviçre seyahatleri öncesinde İsviçre Konsolosluğu ve temsilciliklerinde, İsviçre vizesi için başvuruda bulunmalıdır.

İsviçre seyahatinde bulunacak olan T.C. vatandaşlarının, İsviçre vizesi için evraklarını eksiksiz ve doğru olarak tamamlaması başvuru aşamasında büyük önem taşımaktadır. İsviçre vize başvuru işlemlerinde, gerekli evrakların doldurulması, eksikliklerin giderilmesi ya da hata olan durumların tespit edilmesinde uzman kadrosu ile Vize Merkezi uzmanları her zaman yanınızda olacaktır. İsviçre vizesi başvurularınız için İsviçre vize uzmanlarımıza iletişim numaralarımızdan ya da e-mail adreslerimizden ulaşabilirsiniz.

İsviçre Vizesi Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İsviçre vizesi için gerekli belgeler; başvuruda bulunacak kişinin gerçekleştireceği seyahatin amacını, seyahat masraflarını destekleyen maddi kaynağın biçimini ve başvuru sahibinin Türkiye’ye geri dönmesini gerektiren bağların varlığını kanıtlayıcı belgeler olmalıdır. İsviçre Schengen Turistik vize başvurusunda mutlaka şahsi banka hesap dökümü (geriye dönük 3 aylık), ticari vize talebinde mutlaka şirket banka hesap dökümü (geriye dönük 3 aylık) sunulmalıdır.

İsviçre Konsolosluğuna hitaben yazılan dilekçede tüm masrafların kimin tarafından karşılanacağı ve seyahat amacının ne olduğu ve İsviçre’de talep edilen kalma süresi özellikle belirtilmelidir. Ev hanımları ve öğrenciler seyahat masraflarını karşılayacak sponsorun birinci dereceden akraba olması gerekmektir. Seyahat masraflarını bir sponsor karşılıyorsa, dilekçenin yanında ayrıca bir sponsorluk yazısı da hazırlanmalıdır. Eğer Seyahat masraflarını birinci dereceden akraba olmayan bir kişi karşılayacaksa; neden birinci dereceden yakının karşılayamadığı belirtilmelidir. Ticari amaçlı İsviçre seyahatlerin masrafları şirket tarafından karşılandığına dair şirketin antetli kağıdına dilekçe hazırlanmalıdır.

Aile, arkadaş ziyareti ve turistik vize için gereken en önemli evraklardan biri İsviçre’deki bir yakınızdan alacağız davetiyedir. Davetiyenin, davetiye gönderilen kişinin bilgilerini, gidiş  amacını, davetiye gönderinin açık adresi ve telefon bilgilerini içermesi gerekmektedir. Daveti gönderen kişi eğer İsviçre vatandaşı ise İsviçre oturma izninin fotokopisini de sunmalıdır. Davetiye e-posta veya faks ile gönderilebilir.

İsviçre konsolosluğu gerek duyması halinde vize başvuru sahibinden ek evrak talep etme hakkına sahiptir. Bu ve benzeri durumlarda tarafınıza gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.

Biyometrik Verilerin Alınması

Schengen üye ülkeler topluluğu 25 Eylül 2014 tarihi itibariyle Schengen vize başvurularının kabulünde biyometrik bilgi kaydı sistemine geçmiştir. Bu tarihten itibaren gerçekleştirilecek Schengen vize başvurularında başvuru sahibinin biyometik bilgilerini ibraz etmesi mecburi kılınmıştır. Biometrik bilgilerin ibrazı sırasında temsilcilerimiz başvuru merkezinde hazır bulunacak ve bilgilerinizin ibrazı esnasında sizlere asistanlık edecektir.

Biyometrik bilgi kaydı ile Schengen vizesi alımı sonrası VIS ibareli Schengen vizesi ile 5 yıl içinde parmak iziniz tekrardan alınmayacaktır. Böylelikle İsviçre vizesi için yapacağınız başvurularda şahsen başvuru yapmayabilir, sizin yerinize Vize Merkezi işlemlerinizi kolayca gerçekleştirecektir.

***İsviçre Konsolosluğu İsviçre vizesi için yapılan yeni bir İsviçre vize başvurusunda Avusturya'nın VIS'ini kabul etmemektedir.

İsviçre Vizesi başvurunuza uygun hazırlanması gereken evrakların detaylı listesine ve İsviçre vize başvuru işlemleri hakkında en güncel bilgilendirmeye ulaşabilmek için İsviçre sayfamızda yer alan “Vize İşlemleri” bölümüne tıklayarak vize kategorilerini görüntüleyebilir, meslek ve statünüzü göre seyahat amacına uygun kategorideki vize için gereken evrak listesini görebilirsiniz.

Başvurunuzun önceliklerini belirlemek ve sorunsuz bir başvuruyu gerçekleştirmek için Vize Merkezi ile iletişime geçin!

İsviçre Vizesi Başvurumu Seyahat Amacına Göre Nasıl Yaparım?

İsviçre Turistik Vizesi, İsviçre Ticari Vize, İsviçre Aile Ziyareti Vizesi, İsviçre Öğrenci Vizesi, İsviçre Transit Vize dahil tüm İsviçre vizesi kategorilerinde 90 güne kadar kısa süreli seyahat için vize başvurusu gerçekleştirilir. İhtiyacınız olan vize tipi İsviçre'ye yapacağınız seyahatin amacına bağlıdır. Eğer İsviçre’de arkadaşınız ya da akrabanız var ise aile, arkadaş ziyareti vizesine başvurabilirsiniz. İsviçre’de bir iş toplantısına davetli iseniz ya da ticari amaçlı bir fuara katılacaksanız Ticari vizeye, amacınız İsviçre’nin turistik yerlerini gezmek ise Turistik vize talebinde bulunabilirsiniz.

İsviçre vizesi taleplerinde eğer 25.09.2014 sonrası Shengen vizesi aldıysanız 5 yıl boyunca şahsen başvuruya gelmeniz ve parmak izi vermeniz gerekmemektedir. 12 Yaşın altında olan çocuklarınızın parmak izi vermesine gerek yoktur.
İsviçre vizesi için süratle vize başvurusu yapmanızı gerektiren acil durumlar için Vize Merkezi temsilcileri ile irtibat kurun!

İsviçre Vizesi Başvurusu için Randevu Almam Zorunlu mu?

25 Eylül 2014 tarihinden itibaren İsviçre Vizesi başvurusunda bulunan kişilerin biyometrik veri işlem kaydı yaptırması gerekir. Bütün ülkelerin dahil olmaya başladığı biyometri veri sistemine son 5 yıl içinde kayıt yaptıran kişiler için tekrar biyometrik veri merkezine gitmeleri gerekmez. Parmak izi bilgilerini beyan edebilmeniz için size uygun olan randevu tarihi ve saati temsilcilerimiz tarafından planlanacaktır.

İsviçre vizesi  taleplerinde en az 1 adet online formu doldurarak vize randevusu almanız gerekmektedir. Eğer bu konuda tecrübeniz yok ise tamamen İngilizce olarak doldurmanız gereken bu formları Vize Merkezinin vize uzmanları ile doldurmanız vizenizin sonucunu olumlu yönde etkileyebilecek bir unsurdur. Ancak İsviçre vizesinin sonucuna dair nihai karar İsviçre Konsolosluğunun inisiyatifi altındadır.

Vize Merkezi Temsilcileri İsviçre Seyahat Planınıza Nasıl Yardımcı Olur?

Vize Merkezi İsviçre Vize Temsilcileri, İsviçre vize işlemlerini sizin adınıza planlamaya ve takibini yapmaya hazırdır. İsviçre vize başvurunuza dair soru ve sorunlarınız için Vize Merkezi vize danışmanlarını telefonla arayabilir veya e-mail ile temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz. İsviçre vize başvuru işlemlerinin sonuçlanmasının ardından Pasaportunuz isteğiniz doğrultusunda size kargo/kurye aracılığı ile ulaştırılacaktır. İsviçre vize işlemleri için gerekli olan İsviçre seyahat sağlık sigortası ve İsviçre otel- uçak bileti rezervasyonları gibi işlemleriniz de Vize Merkezi tarafından gerçekleştirilir.

İsviçre Vizesi için Vize Merkezi ile Hemen İletişime Geçin!

İsviçre vizesi ücretleri

İsviçre ile ilgili sizden gelen sorular

70 sorudan en popüler 20 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • İsviçre Vize Başvurusu 2021
  G.L., 30 Ara 2020, 15:54

  Merhabalar, İsviçre vize başvurusu 2021 yılının yazında yapmak istiyorum. İsviçre’de yaşayan akrabamı ziyaret edeceğim. 20 yıldır Uluslararası bir firmada satış müdürü olarak çalışıyorum. Eşim çalışmıyor. Birlikte seyahat etmek istiyoruz. Ben eşime sponsor olabilir miyim? Hazırlamamız evraklar nelerdir?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsviçre Vize Randevusu 2021
  L.P., 31 Ara 2020, 11:21

  Merhabalar, İsviçre vize randevusu 2021 yılında yine aynı aracı firmadan mı alınacak? Yoksa direkt İstanbul İsviçre Başkonsolosluğundan mı randevu almam gerekiyor. Arkadaşım aile birleşimi başvurusu için Başkonsolosluktan randevu almış işlemleri orada gerçekleşmiş. Bu yaz İsviçre’de yaşayan teyzemi ziyarete gideceğim. Teyzem bana davet mektubu gönderecek. Bunun dışında hazırlamam gereken evraklar nelerdir? Beşiktaş’ta Kuaför olarak çalışıyorum. 2 yıl önce İsviçre vizesi almıştım, vize işlemlerimi ben gelmeden siz yapabilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsviçre Vizesi Nasıl Alınır 2021
  R.L., 04 Oca 2021, 10:22

  Merhabalar, İsviçre vizesi nasıl alınır 2021 yılı başvuruları için değişiklikler oldu mu? İsviçre vize başvurumu daha önce kendim yapmıştım. Öğrendiğim kadarıyla daha önce parmak izi verdiğim için bu sefer randevuya gelmeden siz benim adıma işlemleri yapabiliyormuşsunuz. Dilekçelerimin hazırlanması ve bazı evraklarımın online çıktılarının alınması konusunda yardımcı olabilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsviçre Vizesi Kaç Günde Çıkar 2021
  M.M., 04 Oca 2021, 11:42

  Merhabalar, İsviçre vizesi kaç günde çıkar 2021 yılında çıkış sürelerinde değişiklik oldu mu? Vize başvuruları ile ilgili değişiklik ne zaman olur? Uzun süredir Avrupa Kapıları kapalı olduğu için İsviçre’deki kız arkadaşımı ziyaret edemedim. Davetiye almam gerekiyor mu? Bu konuda siz yardımcı olabilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsviçre Vize
  İ.S., 28 Oca 2021, 15:15

  Merhabalar, İsviçre vize başvurusu yapacağım. Benim özellikle öğrenmek istediğim vize başvurumu yaparken nelere dikkat etmeliyim? Sunacağım evraklar hangi dilde olmalı? Ret almamak için yapmam gerekenler nelerdir? Konsolosluğa sunacağım evrakların içeriği nasıl olmalıdır? İsviçre vize başvuru randevumu alma konusunda bana yardımcı olabilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsviçre Vize Randevusu
  R.R., 28 Oca 2021, 17:31

  Merhabalar, İsviçre vize randevusu siz bizim için alabilir misiniz? Birçok siteyi araştırdım ama randevu nereden alınıyor bulamadım. İsviçre’deki akrabama aile ziyaretine gideceğim. Emekliyim, davetiyemi akrabam mail olarak gönderdi. Orijinalini kargo ile gönderecek. Davetiye dışında göndermesi gereken bir evrak var mı? Vize işlemlerimi nasıl kolaylaştırabilirsiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsviçre Vizesi Nasıl Alınır?
  M.M., 29 Oca 2021, 13:04

  Merhabalar, İsviçre vizesi nasıl alınır? Uzun zamandır birçok vize sitelerine girip bilgi toplamaya çalıştım. Fakat bu konuda her sitede farklı bilgilerle karşılaştım. Önümüzdeki yaz tatilinde İsviçre’ye gidip akrabalarımı ziyaret etmek istiyorum. İsviçre vizesi almama yardımcı olabilir misiniz? Uzman bir firma ile çalışmak istiyorum.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Pandemi Döneminde İsviçre Vizesi
  D.B., 08 Mar 2021, 00:07

  İsviçre, şu an Pandemi koşullarında bordo pasaport sahiplerine turistik ya da kültürel/sanatsal aktiviteler için vize veriyor mu? Pandemi döneminde İsviçre vizesi şartlarında değişiklik oldu mu? Bu konuda bilgi alabilir miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsviçre Vizesi Covid-19
  M.D., 09 Mar 2021, 15:11

  Merhaba, Ben 35 kusur yıl İsviçre’de yaşamış biri olarak, 2013 yılında kesin dönüş yaptım. Ama sürekli vize alarak gider gelirdim. Fakat Covit 19 dan dolayı gidemedim. Vizem 2 yıllıktı gidemeden bitti. Sorum? Bir daha vize başvurumu, ne zaman yapabilirim. İsviçre vizesi Covid-19 sonrası hangi şartlar altında alınabilir? Bilgilendirirseniz memnun olurum. Saygılar.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Dubai Vatandaşları İçin İsviçre Vizesi
  D. U., 04 May 2020, 18:34

  Merhabalar, Dubai vatandaşları için İsviçre vizesi almak kolay mıdır? Fiyat ve evraklarla ilgili bilgi alabilir miyim? Türkiye’de oturma iznim olduğu için buradaki İsviçre Konsolosluğuna başvuru yapabileceğim söylendi. Bu konuda Vize Merkezi bana yardımcı olabilir mi?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsviçre Vize 2021
  D.S., 29 Ara 2020, 13:10

  Merhabalar, İsviçre vize 2021 yılı başvurularında değişiklikler oldu mu? Covid 19 salgını nedeniyle 2020 yılında kapalıydı. İsviçre’deki erkek arkadaşım ile 10 aydır görüşemiyorum. Bu konuda İstanbul’da bulunan İsviçre Başkonsolosluğu yardımcı olabilir mi? İsviçre vize başvurularını ne zaman almaya başlar? Bu konuda siz danışmanlık hizmeti veriyor musunuz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsviçre Vizeli mi
  F.G., 20 Nis 2020, 16:57

  Merhaba, İlk kez yurt dışına çıkacağım ve İsviçre’ye gideceğim. İsviçre vizeli mi acaba? Sadece Kira gelirim var. Kira gelirimi ispatlasam vize alabilir miyim? Aynı zamanda Serbest Meslek sahibiyim ama vergi levham yok. Resim sergileri açıp, yapmış olduğum resimleri satıyorum. Sizin aracılığınız ile başvuru yapıp, vize alabilir miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsviçre Ekspres Vize
  L.L., 22 Nis 2020, 09:43

  İsviçre Ekspres vize diye bir vize duydum. Ablamlar İsviçre vatandaşı ve çocuklarını evlendirecekler. Bana davet mektubu ve düğün davetiyeleri geldi. 15 gün sonra İsviçre’de olmam gerekiyor. Daha önce hiç yurtdışına çıkmadım. Devlet Memuruyum evraklarımın hepsi hazır. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsviçre Vip Vize
  V.P., 22 Nis 2020, 10:55

  Merhabalar, İsviçre Vip vize var mıdır? Bu vizeyle hangi hizmetleri alabiliyorum? Başvuru Merkezine gittiğimde çok fazla zaman harcamak istemiyorum. Daha önce Amerika’ya ve İngiltere’ye çok defa gittim fakat ilk defa Schengen vizesine başvuru yapacağım. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Sizin sunduğunuz hizmetler nelerdir?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsviçre Sanatçı Vizesi
  G.İ., 23 Nis 2020, 12:23

  Grafik sanatçısıyım ve İsviçre’ye seyahat etmek istiyorum. İsviçre sanatçı vizesi türüne başvuru yapabilir miyim? Hangi evrakları hazırlamam gerekiyor? Bu vizeyi alabilmem için belli kriterler var mıdır? Gereksiz evrak işlemleri ile uğraşmak istemiyorum, bu vizeyi almama siz yardımcı olabilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsviçre Şoför Vizesi
  Ş.F., 23 Nis 2020, 13:06

  Merhabalar, İsviçre Şoför vizesi veriyor mu? Bu vizeye başvurmak için Türkiye’de bağlı olduğum şirketten belge gerekir mi? Hangi evrakları hazırlamam gerekir? İlk defa Şoför vizesi alacağım, sizin aracılığınız ile başvuru yapabilir miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsviçre Kısa Süreli Vize
  N.L., 24 Nis 2020, 17:27

  Merhaba, İsviçre kısa süreli vize başvurusu turistik vizeden farklı mı? Tekirdağ’da 10 dönüm tarlamı ekip, biçiyorum. Aslında yıllık gelirim yüksek. Aynı zamanda kirada üç evim var. Kira kontratlarımı sunmam yeterli mi? Çiftçiler için hangi belgeleri hazırlamak gerekir?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsviçre Sponsorlu Vize
  Y.F., 24 Nis 2020, 18:06

  Merhabalar, İsviçre sponsorlu vize türünden yararlanmak için ne yapmak gerekiyor? Hangi durumlarda sponsor lazım? Benim bankada seyahatimi karşılayacak kadar param var. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde öğrenci olduğum için maaşlı bir işim bulunmamaktadır. Babam Emekli doktor bana sponsor olabilir mi?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsviçre Vize Takip
  M.K., 25 Nis 2020, 19:29

  Merhaba, İsviçre vize takip işlemlerini konsolosluğa giderek mi yapacağım? Daha önce başvuru yaparken el yordamı ile kendim yapmak istediğim için çok zorluk çektim. Benim için eksiksiz olduğunu düşündüğüm dosyalarımda bir sürü eksik çıktı. Oradaki vize memuru da bana çok yardımcı olmadı. Yine aynı problemlerle karşılaşmak istemiyorum. Sizin aracılığınızla İsviçre vizesine başvuru yapabilir miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsviçre Vize Merkezi
  Y.U., 25 Nis 2020, 19:52

  Merhaba, İsviçre vize merkezi nerededir? Vize işlemleri nasıl ilerlemektedir. Amacım İsviçre vize başvurumu işini düzgün yapan bir firma ile yapmaktır. Başvuru için nereye gitmeliyim? Vize konusunda işini düzgün yapmayan birçok acente ile karşılaştım. Artık işimi şansa bırakmak istemiyorum. Sitenizi incelediğim zaman sizin ciddi bir firma olduğunuz izlenimi oluştu. Bu konuda bana siz yardımcı olabilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

İsviçre için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.