İsviçre Vize İşlemleri

İsviçre Vize İşlemleri

İsviçre Devleti, Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili kişileri vize prosedürüne tabi tutmaktadır. İsviçre’ye seyahat edecek Türk vatandaşlarının, bu ülkeye seyahatleri öncesinde İsviçre Konsolosluğu temsilciliklerine İsviçre vizesi başvurusunda bulunmaları gerekir.

İsviçre Schengen vize başvurusu yapacak Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili kişileri, İsviçre Devleti vize prosedürüne tabi tutmaktadır. İsviçre’ye seyahat edecek T.C. vatandaşlarının, İsviçre seyahatleri öncesinde İsviçre Konsolosluğu ve temsilciliklerinde, İsviçre vizesi için başvuruda bulunmalıdır.

İsviçre seyahatinde bulunacak olan T.C. vatandaşlarının, İsviçre vizesi için evraklarını eksiksiz ve doğru olarak tamamlaması başvuru aşamasında büyük önem taşımaktadır. İsviçre vize başvuru işlemlerinde, gerekli evrakların doldurulması, eksikliklerin giderilmesi ya da hata olan durumların tespit edilmesinde uzman kadrosu ile Vize Merkezi uzmanları her zaman yanınızda olacaktır. İsviçre vizesi başvurularınız için İsviçre vize uzmanlarımıza iletişim numaralarımızdan ya da e-mail adreslerimizden ulaşabilirsiniz.

İsviçre Vizesi Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İsviçre vizesi için gerekli belgeler; başvuruda bulunacak kişinin gerçekleştireceği seyahatin amacını, seyahat masraflarını destekleyen maddi kaynağın biçimini ve başvuru sahibinin Türkiye’ye geri dönmesini gerektiren bağların varlığını kanıtlayıcı belgeler olmalıdır. İsviçre Schengen Turistik vize başvurusunda mutlaka şahsi banka hesap dökümü (geriye dönük 3 aylık), ticari vize talebinde mutlaka şirket banka hesap dökümü (geriye dönük 3 aylık) sunulmalıdır.

İsviçre Konsolosluğuna hitaben yazılan dilekçede tüm masrafların kimin tarafından karşılanacağı ve seyahat amacının ne olduğu ve İsviçre’de talep edilen kalma süresi özellikle belirtilmelidir. Ev hanımları ve öğrenciler seyahat masraflarını karşılayacak sponsorun birinci dereceden akraba olması gerekmektir. Seyahat masraflarını bir sponsor karşılıyorsa, dilekçenin yanında ayrıca bir sponsorluk yazısı da hazırlanmalıdır. Eğer Seyahat masraflarını birinci dereceden akraba olmayan bir kişi karşılayacaksa; neden birinci dereceden yakının karşılayamadığı belirtilmelidir. Ticari amaçlı İsviçre seyahatlerin masrafları şirket tarafından karşılandığına dair şirketin antetli kağıdına dilekçe hazırlanmalıdır.

Aile, arkadaş ziyareti ve turistik vize için gereken en önemli evraklardan biri İsviçre’deki bir yakınızdan alacağız davetiyedir. Davetiyenin, davetiye gönderilen kişinin bilgilerini, gidiş  amacını, davetiye gönderinin açık adresi ve telefon bilgilerini içermesi gerekmektedir. Daveti gönderen kişi eğer İsviçre vatandaşı ise İsviçre oturma izninin fotokopisini de sunmalıdır. Davetiye e-posta veya faks ile gönderilebilir.

İsviçre konsolosluğu gerek duyması halinde vize başvuru sahibinden ek evrak talep etme hakkına sahiptir. Bu ve benzeri durumlarda tarafınıza gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.

Biyometrik Verilerin Alınması

Schengen üye ülkeler topluluğu 25 Eylül 2014 tarihi itibariyle Schengen vize başvurularının kabulünde biyometrik bilgi kaydı sistemine geçmiştir. Bu tarihten itibaren gerçekleştirilecek Schengen vize başvurularında başvuru sahibinin biyometik bilgilerini ibraz etmesi mecburi kılınmıştır. Biometrik bilgilerin ibrazı sırasında temsilcilerimiz başvuru merkezinde hazır bulunacak ve bilgilerinizin ibrazı esnasında sizlere asistanlık edecektir.

Biyometrik bilgi kaydı ile Schengen vizesi alımı sonrası VIS ibareli Schengen vizesi ile 5 yıl içinde parmak iziniz tekrardan alınmayacaktır. Böylelikle İsviçre vizesi için yapacağınız başvurularda şahsen başvuru yapmayabilir, sizin yerinize Vize Merkezi işlemlerinizi kolayca gerçekleştirecektir.

***İsviçre Konsolosluğu İsviçre vizesi için yapılan yeni bir İsviçre vize başvurusunda Avusturya'nın VIS'ini kabul etmemektedir.

İsviçre Vizesi başvurunuza uygun hazırlanması gereken evrakların detaylı listesine ve İsviçre vize başvuru işlemleri hakkında en güncel bilgilendirmeye ulaşabilmek için İsviçre sayfamızda yer alan “Vize İşlemleri” bölümüne tıklayarak vize kategorilerini görüntüleyebilir, meslek ve statünüzü göre seyahat amacına uygun kategorideki vize için gereken evrak listesini görebilirsiniz.

Başvurunuzun önceliklerini belirlemek ve sorunsuz bir başvuruyu gerçekleştirmek için Vize Merkezi ile iletişime geçin!

İsviçre Vizesi Başvurumu Seyahat Amacına Göre Nasıl Yaparım?

İsviçre Turistik Vizesi, İsviçre Ticari Vize, İsviçre Aile Ziyareti Vizesi, İsviçre Öğrenci Vizesi, İsviçre Transit Vize dahil tüm İsviçre vizesi kategorilerinde 90 güne kadar kısa süreli seyahat için vize başvurusu gerçekleştirilir. İhtiyacınız olan vize tipi İsviçre'ye yapacağınız seyahatin amacına bağlıdır. Eğer İsviçre’de arkadaşınız ya da akrabanız var ise aile, arkadaş ziyareti vizesine başvurabilirsiniz. İsviçre’de bir iş toplantısına davetli iseniz ya da ticari amaçlı bir fuara katılacaksanız Ticari vizeye, amacınız İsviçre’nin turistik yerlerini gezmek ise Turistik vize talebinde bulunabilirsiniz.

İsviçre vizesi taleplerinde eğer 25.09.2014 sonrası Shengen vizesi aldıysanız 5 yıl boyunca şahsen başvuruya gelmeniz ve parmak izi vermeniz gerekmemektedir. 12 Yaşın altında olan çocuklarınızın parmak izi vermesine gerek yoktur.
İsviçre vizesi için süratle vize başvurusu yapmanızı gerektiren acil durumlar için Vize Merkezi temsilcileri ile irtibat kurun!

İsviçre Vizesi Başvurusu için Randevu Almam Zorunlu mu?

25 Eylül 2014 tarihinden itibaren İsviçre Vizesi başvurusunda bulunan kişilerin biyometrik veri işlem kaydı yaptırması gerekir. Bütün ülkelerin dahil olmaya başladığı biyometri veri sistemine son 5 yıl içinde kayıt yaptıran kişiler için tekrar biyometrik veri merkezine gitmeleri gerekmez. Parmak izi bilgilerini beyan edebilmeniz için size uygun olan randevu tarihi ve saati temsilcilerimiz tarafından planlanacaktır.

İsviçre vizesi  taleplerinde en az 1 adet online formu doldurarak vize randevusu almanız gerekmektedir. Eğer bu konuda tecrübeniz yok ise tamamen İngilizce olarak doldurmanız gereken bu formları Vize Merkezinin vize uzmanları ile doldurmanız vizenizin sonucunu olumlu yönde etkileyebilecek bir unsurdur. Ancak İsviçre vizesinin sonucuna dair nihai karar İsviçre Konsolosluğunun inisiyatifi altındadır.

Vize Merkezi Temsilcileri İsviçre Seyahat Planınıza Nasıl Yardımcı Olur?

Vize Merkezi İsviçre Vize Temsilcileri, İsviçre vize işlemlerini sizin adınıza planlamaya ve takibini yapmaya hazırdır. İsviçre vize başvurunuza dair soru ve sorunlarınız için Vize Merkezi vize danışmanlarını telefonla arayabilir veya e-mail ile temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz. İsviçre vize başvuru işlemlerinin sonuçlanmasının ardından Pasaportunuz isteğiniz doğrultusunda size kargo/kurye aracılığı ile ulaştırılacaktır. İsviçre vize işlemleri için gerekli olan İsviçre seyahat sağlık sigortası ve İsviçre otel- uçak bileti rezervasyonları gibi işlemleriniz de Vize Merkezi tarafından gerçekleştirilir.

İsviçre Vizesi için Vize Merkezi ile Hemen İletişime Geçin!

İsviçre vizesi ücretleri

İsviçre ile ilgili sizden gelen sorular

70 sorudan en popüler 20 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • İsviçre Vizesi Covid-19
  M.D., 09 Mar 2021, 15:11

  Merhaba, Ben 35 kusur yıl İsviçre’de yaşamış biri olarak, 2013 yılında kesin dönüş yaptım. Ama sürekli vize alarak gider gelirdim. Fakat Covit 19 dan dolayı gidemedim. Vizem 2 yıllıktı gidemeden bitti. Sorum? Bir daha vize başvurumu, ne zaman yapabilirim. İsviçre vizesi Covid-19 sonrası hangi şartlar altında alınabilir? Bilgilendirirseniz memnun olurum. Saygılar.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Pandemi Döneminde İsviçre Vizesi
  D.B., 08 Mar 2021, 00:07

  İsviçre, şu an Pandemi koşullarında bordo pasaport sahiplerine turistik ya da kültürel/sanatsal aktiviteler için vize veriyor mu? Pandemi döneminde İsviçre vizesi şartlarında değişiklik oldu mu? Bu konuda bilgi alabilir miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsviçre Vizesi Nasıl Alınır?
  M.M., 29 Oca 2021, 13:04

  Merhabalar, İsviçre vizesi nasıl alınır? Uzun zamandır birçok vize sitelerine girip bilgi toplamaya çalıştım. Fakat bu konuda her sitede farklı bilgilerle karşılaştım. Önümüzdeki yaz tatilinde İsviçre’ye gidip akrabalarımı ziyaret etmek istiyorum. İsviçre vizesi almama yardımcı olabilir misiniz? Uzman bir firma ile çalışmak istiyorum.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsviçre Vize Randevusu
  R.R., 28 Oca 2021, 17:31

  Merhabalar, İsviçre vize randevusu siz bizim için alabilir misiniz? Birçok siteyi araştırdım ama randevu nereden alınıyor bulamadım. İsviçre’deki akrabama aile ziyaretine gideceğim. Emekliyim, davetiyemi akrabam mail olarak gönderdi. Orijinalini kargo ile gönderecek. Davetiye dışında göndermesi gereken bir evrak var mı? Vize işlemlerimi nasıl kolaylaştırabilirsiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsviçre Vize
  İ.S., 28 Oca 2021, 15:15

  Merhabalar, İsviçre vize başvurusu yapacağım. Benim özellikle öğrenmek istediğim vize başvurumu yaparken nelere dikkat etmeliyim? Sunacağım evraklar hangi dilde olmalı? Ret almamak için yapmam gerekenler nelerdir? Konsolosluğa sunacağım evrakların içeriği nasıl olmalıdır? İsviçre vize başvuru randevumu alma konusunda bana yardımcı olabilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsviçre Vizesi Kaç Günde Çıkar 2021
  M.M., 04 Oca 2021, 11:42

  Merhabalar, İsviçre vizesi kaç günde çıkar 2021 yılında çıkış sürelerinde değişiklik oldu mu? Vize başvuruları ile ilgili değişiklik ne zaman olur? Uzun süredir Avrupa Kapıları kapalı olduğu için İsviçre’deki kız arkadaşımı ziyaret edemedim. Davetiye almam gerekiyor mu? Bu konuda siz yardımcı olabilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsviçre Vizesi Nasıl Alınır 2021
  R.L., 04 Oca 2021, 10:22

  Merhabalar, İsviçre vizesi nasıl alınır 2021 yılı başvuruları için değişiklikler oldu mu? İsviçre vize başvurumu daha önce kendim yapmıştım. Öğrendiğim kadarıyla daha önce parmak izi verdiğim için bu sefer randevuya gelmeden siz benim adıma işlemleri yapabiliyormuşsunuz. Dilekçelerimin hazırlanması ve bazı evraklarımın online çıktılarının alınması konusunda yardımcı olabilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsviçre Vize Randevusu 2021
  L.P., 31 Ara 2020, 11:21

  Merhabalar, İsviçre vize randevusu 2021 yılında yine aynı aracı firmadan mı alınacak? Yoksa direkt İstanbul İsviçre Başkonsolosluğundan mı randevu almam gerekiyor. Arkadaşım aile birleşimi başvurusu için Başkonsolosluktan randevu almış işlemleri orada gerçekleşmiş. Bu yaz İsviçre’de yaşayan teyzemi ziyarete gideceğim. Teyzem bana davet mektubu gönderecek. Bunun dışında hazırlamam gereken evraklar nelerdir? Beşiktaş’ta Kuaför olarak çalışıyorum. 2 yıl önce İsviçre vizesi almıştım, vize işlemlerimi ben gelmeden siz yapabilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsviçre Vize Başvurusu 2021
  G.L., 30 Ara 2020, 15:54

  Merhabalar, İsviçre vize başvurusu 2021 yılının yazında yapmak istiyorum. İsviçre’de yaşayan akrabamı ziyaret edeceğim. 20 yıldır Uluslararası bir firmada satış müdürü olarak çalışıyorum. Eşim çalışmıyor. Birlikte seyahat etmek istiyoruz. Ben eşime sponsor olabilir miyim? Hazırlamamız evraklar nelerdir?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsviçre Vize 2021
  D.S., 29 Ara 2020, 13:10

  Merhabalar, İsviçre vize 2021 yılı başvurularında değişiklikler oldu mu? Covid 19 salgını nedeniyle 2020 yılında kapalıydı. İsviçre’deki erkek arkadaşım ile 10 aydır görüşemiyorum. Bu konuda İstanbul’da bulunan İsviçre Başkonsolosluğu yardımcı olabilir mi? İsviçre vize başvurularını ne zaman almaya başlar? Bu konuda siz danışmanlık hizmeti veriyor musunuz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Dubai Vatandaşları İçin İsviçre Vizesi
  D. U., 04 May 2020, 18:34

  Merhabalar, Dubai vatandaşları için İsviçre vizesi almak kolay mıdır? Fiyat ve evraklarla ilgili bilgi alabilir miyim? Türkiye’de oturma iznim olduğu için buradaki İsviçre Konsolosluğuna başvuru yapabileceğim söylendi. Bu konuda Vize Merkezi bana yardımcı olabilir mi?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Suriye Vatandaşları İçin İsviçre Vizesi
  S. R., 04 May 2020, 18:15

  Merhabalar, Türkiye’de yaşayan Suriye vatandaşları için İsviçre vizesi alınabilir mi? Başvuruyu nasıl yapacağız yardımcı olur musunuz? Ülkemizde yaşanılan savaştan dolayı birçok Avrupa ülkesi vize vermiyor. Hani şartlarda vize almamız mümkün olabilir bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Irak Vatandaşları İçin İsviçre Vizesi
  I.Ş., 01 May 2020, 16:17

  Merhaba, Irak vatandaşları için İsviçre vizesi almak istiyoruz. Neler yapmamız gerekiyor? Ne kadar sürede vize çıkıyor? Türkiye’de alınmış bir oturum iznimiz yok ama almak istiyoruz. Sadece oturum izni yeterli olur mu? Başvurunun olumlu sonuçlanması için Türkiye’de çalışıyor olmamız gerektiğini söylüyorlar. Bu konu ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İran Vatandaşları İçin İsviçre Vizesi
  L.M., 01 May 2020, 15:46

  Merhaba, İran vatandaşları için İsviçre vizesi almak üzere bilgi istiyorum. İran vatandaşı bir yakınım var, nasıl başvurabilir? Türkiye’de inşaat alanında çalıştığı şirketi var. Türkiye’de oturum izni de var. Hangi evrakları hazırlaması gerekir? İnternet siteniz çok kapsamlı hazırlanmış, bundan dolayı eğer vize almamıza yardımcı olabiliyorsanız sizinle çalışmak istiyoruz.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Katar Vatandaşları İçin İsviçre Vizesi
  K.R., 30 Nis 2020, 16:35

  Katar vatandaşları için İsviçre vizesi almak istenirse hangi belgelerin hazırlanması gerekir? Ne kadar sürede sonuçlanır? Türkiye oturum izni olmadan başvuru yapabilir miyim? Gerekiyorsa İsviçre vize başvurusu yapabilmem için ne kadar süresi olmalıdır? Daha önce aldığım Schengen vizeleri var. Başvurumda daha önce aldığım vizelerin faydası olur mu?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Türkmen Vatandaşları İçin İsviçre Vizesi
  K.S., 30 Nis 2020, 16:13

  Merhabalar, Türkmen vatandaşları için İsviçre vizesi alınabiliyor mu? Hazırlanması gereken evraklar nelerdir? Başvuru dilekçemiz nasıl yazılmalıdır? Türkmen vatandaşı olduğumuz için vize alma konusunda Konsolosluk sorun çıkarır mı? Bu konuda bana nasıl yardımcı olabilirsiniz? Size ulaşabileceğim telefon numarasını da yazabilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsviçre Vize Çıkma Süresi
  İ.S., 30 Nis 2020, 15:44

  Selamlar, İsviçre vize çıkma süresi nedir? Daha hızlı çıkması için ne yapabilirim? İsviçre’deki akrabalarımın düğününe yetişmem gerekiyor. Devlet memuruyum evraklarımı hazırladım 12 günde vize alabilir miyim? İki sene önce Fransa’dan vize almıştım. İsviçre’ye ilk defa vize alacağım yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çalışmayanlar İçin İsviçre Vizesi
  C.K., 29 Nis 2020, 18:19

  Merhaba, Çalışmayanlar için İsviçre vizesi alınabiliyor mu? Ben ev hanımıyım, eşim devlet memuru olarak çalışıyor. Birçok vize firması ile görüştüm eşiniz çalışıyorsa başvuru yapabilirsiniz dediler. Nasıl alabilirim? Bu konuda sizin nasıl yardımınız oluyor? İlk defa başvuru yapacağım için nasıl başvuru yapabileceğimi bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Kira Geliri İle İsviçre Vizesi
  K.R., 28 Nis 2020, 17:54

  Merhabalar, Düzenli kira geliri alıyorum ve başka bir gelirim yok. Kira geliri ile İsviçre vizesi alabilir miyim? Hazırlamam gereken evraklar nelerdir? Sadece Kira Kontratı fotokopilerimi ve bankamı sunarak vize alabilir miyim? Bu konuda siz hangi hizmetleri sunuyorsunuz? Detaylı bilgi alabilir miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Serbest Çalışanlara İsviçre Vizesi
  N.N., 28 Nis 2020, 17:31

  Merhabalar, Freelance olarak çalışan bir pazarlama danışmanıyım. Serbest çalışanlara İsviçre vizesi almak mümkün müdür? Aynı zamanda Kira gelirim ve bankada yeterli miktarda param var. Gelirimi ispat edemediğim için bana vize verilemeyeceğini öğrendim. Arkadaşım tiyatro sanatçısı. Birçok önemli tiyatro eserinde rol aldı. Birlikte İsviçre’ye seyahat etmek istiyoruz. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

İsviçre için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp