Konsolosluk

Konsolosluk

Devletlerin, diğer devletlerin büyük ve ticari kentlerine, bulunulan ülkenin mülki amirleri ile temas kurma, vize işlemleri, pasaport yenileme,  temsil edilen ülke vatandaşlarının doğum, ölüm, evlilik gibi durumları ile ilgilenme, ulaşım, sağlık, eğitim ve hukuki durumlarda çözüm üretmek amacıyla kurdukları merkezlere “Konsolosluk” denilir.  Uluslararası bir hukuk devletinin diğer devletlerde konsolosluk kurmasının mecburi olmadığı ifade edilmektedir. Ancak devletler diğer devletler karşısındaki çıkarlarını ve diğer ülkelerde ikamet eden vatandaşlarının haklarını korumak amacıyla konsolosluk açarlar. Konsoloslukların açılması bulunulan ülke devletinin izni ile mümkün olmaktadır. Aynı zamanda alınan bu izin devletin isteği doğrultusunda kaldırılabilir. 

İsviçre Dış İşleri Bakanlığı tarafından gidilecek ülkede bulundukları şehrin mülki amirleri ile temasta bulunarak kendisi için öngörülen görevleri yerine getirmek üzere atanan kişilere “konsolos” denilmekte. Konsoloslar bulundukları şehrin büyüklüğü ve ticari niteliği temel alınarak başkonsolos, konsolos ve konsolos yardımcısı olarak hizmet vermekteler. İsviçre Konsolosluğu Konsolosluk çalışanları diplomatik temsilci vasfına sahip değildir. Resmi olarak diplomatik görevlere atananlar dışında kalanlara diplomatik ayrıcalık tanınmamaktadır. Ancak görevlerini yerine getirdikleri esnada bürokratik konularda ve adli kovuşturmalarda belli başlı ayrıcalıklara sahip olurlar. Konsolosluk binalarının dokunulmazlıkları vardır. 

İsviçre Konsolosluğu’nun Görevleri

İsviçre Konsolosluğu, resmi bir kurum olmasının yanı sıra diplomatik yetki sahibi değildir. Türkiye’de ülkesinin menfaatlerini koruyan ve ilerleten, çeşitli resmi süreçleri idame ettiren resmi bir kurumdur. İsviçre Konsolosluğu’nun görevleri bazı antlaşmalar ve nizamnamelerle tasarlanmıştır. İsviçre Konsolosluğu’nun en genel amacı ise, Türkiye devleti içerisindeki ticari menfaatlerini korumak, geliştirmek, pasaport yenileme işlemleri, tıbbi, kanuni, eğitim alanında yardım sağlama, ulaşım bulundukları ülkelerin otoriteleri ile iletişim kurma, yurt dışında ölüm, doğum, ayrılık ve dünyevi olaylarla ilgili olmaktır.

İsviçre vizenizi tecrübeli ekibimiz ile alın

İsviçre ile ilgili sizden gelen sorular

5 sorudan en popüler 5 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • İsviçre Konsolosluğu Randevu
  Simay, 31 Mar 2020, 18:52

  İsviçre Konsolosluğu randevu sistemi başvuru kabul ediyor mu? İsviçre’de yaşayan ablamı ziyarete gideceğim. Devlet memuru olarak 7 yıldır öğretmenlik yapıyorum. Ablamdan davetiye alırsam daha kolay vize alabilir miyim? Hangi evrakları hazırlayacağım konusunda bilgi rica ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsviçre Konsolosluğu Nerede?
  N. ATASEVER, 31 Mar 2020, 18:04

  İsviçre Konsolosluğu nerede öğrenebilir miyim? İletişim bilgisi verebilir misiniz? Eşim İsviçre vatandaşı ama eşim ile Türkiye’de evlendim. Evlilik kaydını İsviçre Konsolosluğu’nda yaptırabilir miyim? İsviçre Konsolosluğu’ndan aile birleşimi vizesine başvuru yapabilir miyiz? Bu başvuruları sizin aracılığınız ile yapabilir miyiz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsviçre Konsolosluğu
  c. kara, 31 Mar 2020, 16:28

  İsviçre konsolosluğu vize başvurusu alıyor mu? İsviçre vize başvuruları ne kadar sürede sonuçlanmaktadır? Konsolosluk ne kadar süre içinde vize sonucunu açıklıyor? Yoksa sizin aracılığınızla mı başvuru yapmam gerekiyor?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsviçre Konsolosluğu Vize
  E. B, 31 Mar 2020, 16:00

  İsviçre Konsolosluğu vize işlemleri için hangi evrakları hazırlamam gerekli? Ticari davetiyem geldi. Şirket sahibiyim. Vize talep dilekçemi hazırlamamda yardımcı olabilir misiniz? Kendim başvuru yapabiliyor muyum?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Konsolosluğa hitaben verilecek dilekçe örneğini nereden temin edebilir
  Y.Z., 09 Mar 2018, 13:02

  Merhaba Mayıs ayında eşimle beraber ilk defa 8 günlüğüne İsviçre'ye seyahat edeceğiz. İkimiz de emekliyiz Vize başvurumuzu hangi katagoride yapacağız .Turistik seyahat mi emekli mi. Uçak biletim ve konaklıyacağım otel rezervasyonumuz var. Herhangi bir tur şirketi ile gitmeyeceğiz. Kendi başımıza gideceğiz . Cenevre'de kızım damadım ve 2 torunumuz var . Onları görmeye gideceğiz. Konsolosluğa hitaben verilecek dilekçe örneğini nereden temin edebilirim. Teşekkür ederim

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

İsviçre için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp