İsviçre Ticari Vize

AB vatandaşı veya EFTA üye ülke vatandaşı değilseniz, İsviçre’ye seyahat etmek için İsviçre ticari vizesi almak ve 3 ay ya da daha fazla süre ile İsviçre'de kalmak istiyorsanız, öncelikle geçerli bir pasaportunuzun olması gerekmektedir. Pasaportunuz son 10 yılda alınmış olmalı ve seyahat tarihinizden itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalıdır.

İsviçre kısa süreli Schengen vizesi ile başta İsviçre olmak üzere tüm Schengen bölgesine seyahat edebilirsiniz. İsviçre Schengen vizesi genellikle turistik amaçlı, ticari amaçlı, spor veya kültürel etkinliklere veya eğitim programlarına katılmak için kullanılır. Eğer yapacağınız ticari seyahatler için İsviçre’de 90 günden daha uzun kalmak istiyorsanız, uzun süreli İsviçre vizesine ihtiyacınız olacaktır.

Bazı AB üyesi olmayan vatandaşların, belirli koşullar altında İsviçre'ye girmek için bir vizeye ihtiyaçları yoktur. Örneğin Avustralyalılar, Yeni Zelandalılar, Kanadalılar ve ABD vatandaşları sekiz günden fazla veya bazı özel mesleklerde çalışmak için gitmedikleri sürece vizesiz olarak İsviçre’ye girebilirler. Ancak bu durum Türk vatandaşları için geçerli değildir.

İsviçre B, C veya L oturma iznine sahipseniz, geçerli bir pasaport veya seyahat belgesi ve ikamet izninizle seyahat ettiğiniz sürece bir Schengen vizesine ihtiyacınız yoktur. İsviçre'de olduğunuz süre içinde çalışmak isterseniz mutlaka bir çalışma iznine ihtiyacınız olacaktır.

İsviçre’de 90 günden daha uzun süre kalmak isterseniz ulusal İsviçre D vizesi için başvuru yapmanız gerekmektedir. Örneğin İsviçre’de bir işte çalışacaksanız veya bir üniversite eğitime katılacaksanız veya İsviçre’de aileniz varsa ayrıca oturma izni için de başvuru yapmanız gerekmektedir.

İsviçre’ye ticari olarak seyahat etmek için İsviçre’deki bir kişi veya kurumdan alınmış bir davet mektubuna ihtiyacınız olacaktır:

 • Davetiye sizi İsviçre’ye ticari amaçlı olarak davet eden kişi veya kurum tarafından hazırlanmış olmalıdır.
 • Davetiyede İsviçre’ye seyahat edecek olan kişinin tüm kişisel bilgileri ile birlikte şirketteki konumu, vatandaşlık bilgileri, seyahatiyle ilgili tüm ayrıntılar ve sponsoru bulunmalıdır.
 • Davetiye İsviçre’deki şirketin isminin bulunduğu antetli kağıda, imza ve kaşe edilmiş olarak yazılmalıdır.
 • Davetiyenin yanında davetiyeyi imzalayan sorumlu kişinin vatandaşlık bilgilerini gösteren belgeler de bulunmalıdır.
 • İsviçre’deki ticari organizasyonlara (fuar, sergi gibi) katılım olacaksa vize başvurusunda bulunanın bu etkinliklere katılacağını gösteren davetiye, giriş bileti ve kartı gibi belgelerin de davetiyeyle birlikte sunulması gerekir.

İsviçre Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre vizesine başvurmak için öncelikle online formu doldurmanız gerekmektedir. Bu formu doldurduktan sonra İsviçre Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği İsviçre vize başvuru merkezinden bir randevu almalısınız. Bu randevu biyometrik verilerinizin alınması içindir. Schengen vizesi başvurularınızda tüm Schengen ülkeleri bu uygulamayı gerçekleştirmektedir. Biyometrik fotoğraf ve parmak izi bilgilerinden oluşan bu uygulamaya VIS kaydı denilmektedir. İlk kez VIS kaydı yaptırıyorsanız bu kaydınız 5 yıl içinde yapacağınız tüm Schengen vizesi başvurularında geçerli olacak, kayıtlarınızda herhangi bir problem olmadığı sürece yetkili vize başvuru merkezlerine gitmenize gerek kalmayacaktır. 12 yaşından küçük çocuklardan biyometrik veri talep edilmemektedir.

İsviçre Konsolosluğu, yetkili vize başvuru merkezi tarafından biyometrik fotoğrafınız ve parmak iziniz alındıktan, vize ücretinin de ödenmesinden sonra başvurunuzun kabul edilip edilmeyeceğine karar vermektedir. Bu süreç genellikle 6 ila 8 iş günü sürmekle birlikte bazı koşullarda 30 ila 60 gün arası uzayabilmektedir.

Ticari amaçlı kısa veya uzun süreli bir İsviçre vizesi (Schengen vizesi) başvurusu yapmak ve durumunuza uygun, en güncel evrak listesi için İsviçre vize uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. İletişim numaralarımız veya online@vizemerkezi.com e-posta adresinden vize uzmanlarımıza danışabilir, İsviçre vizesi başvurularınızı en doğru ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İsviçre Ticari Schengen Vizesi başvuruları sırasında hazırlanması gereken belgeler

 • İngilizce veya İsviçre'de konuşulan dillerden biri ile yazılmış, Vize Talep Dilekçesi (Şirketin antetli kağıdına, Konsolosluğa hitaben kaşe ve imzalı)
 • Ticari amaçlı davetiye mektubu
 • Güncel Şirket Evrakları (Orijinal Faaliyet belgesi, Ticari sicil gazetesi, İmza sirküleri, Vergi levhası fotokopileri)
 • T.C. Kimlik fotokopisi ve Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Aile ve adres bilgilerini içeren)
 • Şirkete ait vadesiz banka hesap dökümü (Son 3 aylık en az 11.000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve imza sirküleri ile)
 • Pasaport (Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (35X45 ölçülerinde, güncel, beyaz fon arkalı)
 • Kira Gelirleri, Tapu, Araç Ruhsatı Fotokopileri (Varsa)
 • SGK Tescil ve hizmet dökümü

İsviçre Ticari Schengen vize başvuru sahibi şirket çalışanı ise yukarıdaki listeye ek olarak hazırlaması gereken belgeler

 • SGK İşe Giriş Bildirgesi  
 • Maaş Bordroları (Son 3 aylık İmza ve kaşeli)

İsviçre Vizesi Hakkında Önemli Notlar

 • İsviçre vize başvurunuzun sonucu hakkında verilecek kararlar, İsviçre Konsolosluğunun inisiyatifi altındadır.
 • İsviçre konsolosluğu gerek duyması halinde vize başvuru sahibinden ek evrak talep etme hakkına sahiptir. Bu ve benzeri durumlarda tarafınıza gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.
 • Schengen üye ülkeler topluluğu 24 Eylül 2014 tarihi itibariyle Schengen vize başvurularının kabulünde Biometrik bilgi kaydı sistemine geçmiştir. Bu tarihten itibaren gerçekleştirilecek Schengen vize başvurularında başvuru sahibinin biometik bilgilerini ibraz etmesi mecburi kılınmıştır. Biometrik bilgilerin ibrazı sırasında temsilcilerimiz başvuru merkezinde hazır bulunacak ve bilgilerinizin ibrazı esnasında sizlere asistanlık edecektir.
 • İsviçre Vize İşlemleri Başvurularında Parmak İzi Uygulaması Başlamıştır. Tarafımızdan Schengen Parmak İzi Merkezinden adınıza randevu alınmaktadır. Randevu gününüzde Size eşlik ederek; başvuru merkezinde parmak izi vermeniz sağlanmaktadır. Parmak izi bir kereye mahsus alınmaktadır. Parmak izi bilgileriniz 5 yıl süreyle geçerli olmaktadır.
 • İsviçre Schengen vizesi ve diğer tüm dünya ülkelerinin vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgi ve belgeler için online@vizemerkezi.com mailimizden vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz. Başvuru formu, dilekçe örnekleri, ek evraklar ve vize prosedürleri hakkında kapsamlı bilgilere iletişim bölümünde yer alan telefon numaralarımızı arayarak müşteri temsilcilerimize ulaşabilirsiniz. 
 • İsviçre vize başvuru işlemlerinin sonuçlanmasının ardından pasaportunuz isteğiniz doğrultusunda size kargo veya kurye aracılığı ile ulaştırılacaktır. 

İsviçre vizesi için ofislerimizi arayınız

Yükleniyor...