İsviçre Ticari Vize

İsviçre Ticari Vize

AB vatandaşı veya EFTA üye ülke vatandaşı değilseniz, İsviçreye seyahat etmek için İsviçre ticari vize almak ve 3 ay ya da daha fazla süre ile İsviçre'de kalmak istiyorsanız, öncelikle geçerli bir pasaportunuzun olması gerekmektedir. Pasaportunuz son 10 yılda alınmış olmalı ve seyahat tarihinizden itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalıdır.

İsviçre kısa süreli Schengen vizesi ile başta İsviçre olmak üzere tüm Schengen bölgesine seyahat edebilirsiniz. İsviçre Schengen vizesi genellikle turistik amaçlı, ticari amaçlı, spor veya kültürel etkinliklere veya eğitim programlarına katılmak için kullanılır. Eğer yapacağınız ticari seyahatler için İsviçrede 90 günden daha uzun kalmak istiyorsanız, uzun süreli İsviçre vizesine ihtiyacınız olacaktır.

İsviçre B, C veya L oturma iznine sahipseniz, geçerli bir pasaport veya seyahat belgesi ve ikamet izninizle seyahat ettiğiniz sürece bir Schengen vizesine ihtiyacınız yoktur. İsviçre'de olduğunuz süre içinde çalışmak isterseniz mutlaka bir çalışma iznine ihtiyacınız olacaktır.

İsviçrede 90 günden daha uzun süre kalmak isterseniz ulusal İsviçre D vizesi için başvuru yapmanız gerekmektedir. Örneğin İsviçrede bir işte çalışacaksanız veya bir üniversite eğitime katılacaksanız veya İsviçrede aileniz varsa ayrıca oturma izni için de başvuru yapmanız gerekmektedir.

İsviçreye ticari olarak seyahat etmek için İsviçredeki bir kişi veya kurumdan alınmış bir davet mektubuna ihtiyacınız olacaktır:

 • Davetiye sizi İsviçreye ticari amaçlı olarak davet eden kişi veya kurum tarafından hazırlanmış olmalıdır.
 • Davetiyede İsviçreye seyahat edecek olan kişinin tüm kişisel bilgileri ile birlikte şirketteki konumu, vatandaşlık bilgileri, seyahatiyle ilgili tüm ayrıntılar ve sponsoru bulunmalıdır.
 • Davetiye İsviçredeki şirketin isminin bulunduğu antetli kağıda, imza ve kaşe edilmiş olarak yazılmalıdır.
 • Davetiyenin yanında davetiyeyi imzalayan sorumlu kişinin vatandaşlık bilgilerini gösteren belgeler de bulunmalıdır.
 • İsviçredeki ticari organizasyonlara (fuar, sergi gibi) katılım olacaksa vize başvurusunda bulunanın bu etkinliklere katılacağını gösteren davetiye, giriş bileti ve kartı gibi belgelerin de davetiyeyle birlikte sunulması gerekir.

İsviçre Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre vizesine başvurmak için öncelikle online formu doldurmanız gerekmektedir. Bu formu doldurduktan sonra İsviçre Konsolosluğunun yetkilendirdiği İsviçre vize başvuru merkezinden bir randevu almalısınız. Bu randevu biyometrik verilerinizin alınması içindir. Schengen vizesi başvurularınızda tüm Schengen ülkeleri bu uygulamayı gerçekleştirmektedir. Biyometrik fotoğraf ve parmak izi bilgilerinden oluşan bu uygulamaya VIS kaydı denilmektedir. İlk kez VIS kaydı yaptırıyorsanız bu kaydınız 5 yıl içinde yapacağınız tüm Schengen vizesi başvurularında geçerli olacak, kayıtlarınızda herhangi bir problem olmadığı sürece yetkili vize başvuru merkezlerine gitmenize gerek kalmayacaktır. 12 yaşından küçük çocuklardan biyometrik veri talep edilmemektedir.

İsviçre Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?

İsviçre Konsolosluğu, yetkili vize başvuru merkezi tarafından biyometrik fotoğrafınız ve parmak iziniz alındıktan, vize ücretinin de ödenmesinden sonra başvurunuzun kabul edilip edilmeyeceğine karar vermektedir. Bu süreç genellikle 6 ila 8 iş günü sürmekle birlikte bazı koşullarda 30 ila 60 gün arası uzayabilmektedir.

İsviçre Ticari Vize Ücreti

Kısa süreli seyahat sağlık sigortası vize ücretine dâhildir. İsviçre güncel danışmanlık ücretlerini öğrenmek için İsviçre vize uzmanlarımızı arayabilirsiniz.

İsviçre Ticari Vize Harcı Ne Kadar Ve Nereye Yatırılır?

İsviçre vize ücretleri, vize türlerine ve sürelerine göre değişiklik göstermektedir. İsviçre ticari vize ücreti için Konsolosluğa 1370 TL, işlem ücreti olarak ta 352 TL ödenmektedir. Yapacağınız ödemeler Türk Lirası olduğundan kur yükseldiğinde ücretler güncellenmektedir. Vize ücretleri randevu günü İsviçre Başvuru Merkezine ödenmektedir

İsviçre Ticari Vize başvuru formu

İsviçre ticari vize başvuru formu online olarak doldurulmalı ve İngilizce olmalıdır. Form, vize başvuru merkezi resmi sitesi sayfasından doldurulur. Doldurmaya başlamadan sayfa üzerinde önce kendi hesabınızı açmanız gerekir.

İsviçre ticari vize başvuru formu doldurulurken pasaportunuzdaki ve kimliğinizdeki bilgileri, çalıştığınız şirkete ait unvan ve adres bilgileri, seyahat amacınızı, seyahat tarihlerinizi doğru bir şekilde yazmanız gerekir. Ayrıca seyahatinizin tüm masraflarını eşiniz ya da anne-babanız karşılıyorsa başvuru formunda belirtmeniz gerekir. Doldurduğunuz başvuru formunun sonunda son üç yıl içinde almış olduğunuz Schengen ülkelerine ait vizelerinizin başlangıç ve bitiş tarihleri de mutlaka yazılmalıdır. Schengen vizenizi alırken ilk defa hangi tarihte parmak izi verdiyseniz o tarihi başvuru formuna yazmalısınız. Avrupa birliğinde yaşayan AB vatandaşı akrabalarınız varsa formda belirtilmelidir.

İsviçre vizesi başvurunuz istediğiniz doğrultuda sonuçlanması için İsviçre başvuru formunuzun eksiksiz, doğru bilgilerle doldurulması gerekir.

İsviçre Ticari Vize başvurusu İçin Gereken Belgeler

 • İngilizce veya İsviçre'de konuşulan dillerden biri ile yazılmış,Vize Talep Dilekçesi (Şirketin antetli kağıdına, Konsolosluğa hitaben kaşe ve imzalı)
 • Ticari amaçlı davetiye mektubu
 • Güncel Şirket Evrakları (Orijinal Faaliyet belgesi, Ticari sicil gazetesi, İmza sirküleri, Vergi levhası fotokopileri)
 • T.C. Kimlik fotokopisi ve Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Aile ve adres bilgilerini içeren)
 • Şirkete ait vadesiz banka hesap dökümü: Son 3 aylık hesap hareketliliğinizi içermeli, İsviçre'de kalınacak gün sayısına göre günlük en az 100 İsviçre Frangı (CHF) bakiyesi bulunmalı, kaşe, ıslak imza banka imza sirküleriyle birlikte olmalıdır.
 • Pasaport (Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (35X45 ölçülerinde, güncel, beyaz fon arkalı)
 • Kira Gelirleri, Tapu, Araç Ruhsatı Fotokopileri (Varsa)
 • SGK Tescil ve hizmet dökümü

İsviçre Ticari Schengen vize başvuru sahibi şirket çalışanı ise yukarıdaki listeye ek olarak hazırlaması gereken belgeler

 • SGK İşe Giriş Bildirgesi
 • Maaş Bordroları (Son 3 aylık İmza ve kaşeli)

Ticari amaçlı kısa veya uzun süreli bir İsviçre vizesi (Schengen vizesi) başvurusu yapmak ve durumunuza uygun, en güncel evrak listesi için İsviçre vize uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. İletişim numaralarımız veya [email protected] e-posta adresinden vize uzmanlarımıza danışabilir, İsviçre vizesi başvurularınızı en doğru ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İsviçre Vizesi Hakkında Önemli Notlar

 • İsviçre vize başvurunuzun sonucu hakkında verilecek kararlar, İsviçre Konsolosluğunun inisiyatifi altındadır.
 • İsviçre konsolosluğu gerek duyması halinde vize başvuru sahibinden ek evrak talep etme hakkına sahiptir. Bu ve benzeri durumlarda tarafınıza gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.
 • Schengen üye ülkeler topluluğu 24 Eylül 2014 tarihi itibariyle Schengen vize başvurularının kabulünde Biometrik bilgi kaydı sistemine geçmiştir. Bu tarihten itibaren gerçekleştirilecek Schengen vize başvurularında başvuru sahibinin biometik bilgilerini ibraz etmesi mecburi kılınmıştır. Biometrik bilgilerin ibrazı sırasında temsilcilerimiz başvuru merkezinde hazır bulunacak ve bilgilerinizin ibrazı esnasında sizlere asistanlık edecektir.
 • İsviçre Vize İşlemleri Başvurularında Parmak İzi Uygulaması Başlamıştır. Tarafımızdan Schengen Parmak İzi Merkezinden adınıza randevu alınmaktadır. Randevu gününüzde Size eşlik ederek; başvuru merkezinde parmak izi vermeniz sağlanmaktadır. Parmak izi bir kereye mahsus alınmaktadır. Parmak izi bilgileriniz 5 yıl süreyle geçerli olmaktadır.
 • İsviçre Schengen vizesi ve diğer tüm dünya ülkelerinin vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgi ve belgeler için [email protected] mailimizden vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz. Başvuru formu, dilekçe örnekleri, ek evraklar ve vize prosedürleri hakkında kapsamlı bilgilere iletişim bölümünde yer alan telefon numaralarımızı arayarak müşteri temsilcilerimize ulaşabilirsiniz.
 • İsviçre ticari vize başvuru işlemlerinin sonuçlanmasının ardından pasaportunuz isteğiniz doğrultusunda size kargo veya kurye aracılığı ile ulaştırılacaktır.

İsviçre ticari vize başvurusu için ofislerimizi arayınız

İsviçre ile ilgili sizden gelen sorular

2 sorudan en popüler 2 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • İsviçre Ticari Davetiye
  O.F., 06 Tem 2020, 13:13

  İsviçre ticari davetiye almak zorunlu mudur? İsviçre’deki firma ile sürekli iş yapıyoruz. Bundan dolayı sürekli İsviçre’ye gidip gelmem gerekiyor. Vize süresini uzun süreli alabilmek için nasıl bir başvuru yapmam gerekiyor? Daha önce 3 yıllık vize almıştım.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsviçre Ticari Vize
  M.M., 15 Nis 2020, 11:50

  Merhaba, İsviçre’de bulunan ürün satışı yaptığım şirketten davet mektubu geldi. Şirket ortağım ile birlikte gideceğiz. Satmış olduğumuz ürünler hakkında çalışanlarına eğitim vereceğim. Bu durumda almam gereken vize türü İsviçre ticari vize midir? Değerli olan vaktimi başvuru işlemleri ile kaybetmek istemiyorum. Daha önce Schengen vizesi almıştım. Ben gelmeden tüm işlemleri siz benim adıma vizemi alabilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

İsviçre için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp