Kayseri

Telefon/Faks

+90 (850) 460 15 46

Eposta

kayseri@vizemerkezi.com

İsviçre Vize Merkezi, Kayseri

Vize Merkezi Kayseri Ofisimize hoş geldiniz. İsviçre Vize Merkezi Kayseri şubesinden İsviçre vizesi başvurusu yapacak olan kişiler için hazırlanmış bu sayfa, başvuru yapmadan önce neler yapmanız gerektiği konusunda size rehber olması için hazırlanmıştır. Başvurunuzu sorunsuzca, daha kolay gerçekleştirebilmeniz için bu sayfayı tüm detaylarıyla okumanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıntılı bilgi almak ya da başvuru yapmak için Vize Merkezi Kayseri şubesini arayabilir ya da e-posta gönderebilirsiniz.

Vize Merkezi Kayseri şubemizden 5 adımdan İsviçre Vizesi başvurusu:

  1. Adım: Vize Merkezi Kayseri ofislerimize ait telefon numaralarımızı arayın ya da e-posta gönderin.
  2. Adım: E-posta adresinize çalışma statünüze göre gönderilen evrak listesini en kısa zamanda hazırlayın.
  3. Adım: Belgeleri eksiksiz tamamladıktan sonra Vize Merkezi Kayseri şubesine ulaştırın.
  4. Adım: Biyometrik verilerinizin alınması gerekli olup olmadığını vize uzmanlarımızdan öğrenip, gerekiyorsa randevunuza gidin.
  5. Adım: İsviçre vize başvurusu sonucunuzu öğrenin ve pasaportunuzu dilediğiniz şekilde teslim alın.

İsviçre Vizesi için gerekli evraklar

Başvuracağınız İsviçre vizesi türüne ve çalışma statünüze göre farklılık gösteren listelere sitemizin İsviçre bölümünden ulaşabilirsiniz ancak bizim tavsiyemiz size en yakın ofisimizi arayarak vize uzmanlarımızla iletişime geçmeniz, e-posta olarak güncel evrak listesini almanızdır. Alacağınız bu evrak listesi çalışma statünüze göre ve başvuracağınız vize türüne göre oluşturulacaktır.

Dikkat! Vize başvurunuzun onaylanması için size gönderilen evrak listesini eksiksiz hazırlamanız gerekmektedir. Herhangi bir eksiklik veya yanlışlık durumunda vize uzmanlarımız sizden yeniden evrak talebinde bulunabileceklerdir. Bunun yanında Başkonsolosluk / Büyükelçilik, eksik bir evrakınız olması durumunda sizden her zaman ek evrak talebinde bulunabilir. Bu durumda vize uzmanlarımızı bilgilendirerek sizden talep edilen evrakları en kısa zamanda hazırlamaya çalışınız. Aksi takdirde vizenizin çıkması gecikebilir veya başvurunuzun sonucu istediğiniz gibi olmayabilir. 

Vize Merkezi Kayseri şubesinden İsviçre Vizesi başvurusu yapacaklar:

İsviçre vize başvurunuzu dilerseniz bizzat şubemize gelerek yapabilirsiniz. Bunun için randevu almanıza gerek yoktur. İsviçre Vize Merkezi, Kayseri iline yakın il ve ilçelerde ikamet eden vatandaşların İsviçre vizesi başvurularını yapabilir. Biyometrik bilgilerinizin almak için Ankara ya da İstanbul İsviçre Başvuru Merkezlerinden istediğiniz birine randevu alınıp tarafınıza bildirilecektir.

Vize Merkezi Kayseri Şubesi Çalışma Saatleri:

Hafta içi: 08.30-18.30

Cumartesi: 10:00-14.00

İsviçre Vizesine ne zaman başvurabilirim?

İsviçre vizenizin gideceğiniz seyahat tarihine yetişmesi için başvuru tarihinizi çok iyi ayarlamanız gerekmektedir. Seyahat tarihinizden önce başvuru randevunuzu almazsanız, vizenizin onaylanması seyahat tarihinize yetişmeyebilir. En erken başvuru yapabileceğiniz tarih seyahat tarihinizden 2-3 ay öncesidir. Bütün bunların yanında İsviçre Başkonsolosluğu/ Büyükelçiliği resmi tatillerini öğrenmeli ve kapalı olacağı bu tür günleri de dikkate almalısınız. Ayrıca başvuru yoğunluğu olduğunda vizenizin çıkış süresi normalden uzun sürebilir. 

Başvuru sürecinde seyahat amacınız son derece önemlidir.

İsviçre vizesi için başvuru yapmadan önce lütfen seyahat amacınızı doğru belirleyiniz. Vize uzmanlarımız sizden aldığı bilgiye göre başvuru yapacaktır. Örneğin turistik olarak İsviçre’ye gidecekseniz İsviçre turistik vizesine, aile ve arkadaş ziyareti için İsviçre’ye gidecekseniz aile, arkadaş ziyareti vizesine başvuru yapmanız gerekir. Bu gibi durumlarda evrak listeleri vize türüne göre değişiklik gösterir. İsviçre ticari vizesi için İsviçre’deki firmadan davet yazısı alınması gerekir. Aile, arkadaş ziyareti vizesinde ise buna benzer bir yazıyı İsviçre’deki aile ya da arkadaşınızdan almanız gerekir. 

Sizden istenen evrakları en kısa sürede tam olarak hazırlamalısınız.

Vize uzmanlarımızca size aktarılan e-postada bulunan evrak listesini eksiksiz olarak hazırlamalısınız. Herhangi bir yanlışlık ya da eksiklik vize başvurunuzun onaylanmaması olasılığını ortaya çıkabilir. Bu konuda hiç çekinmeden, her zaman vize uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz. 

Seyahat tarihinizi önceden belirlemiş olmalısınız.

İsviçre Vizesi başvurunuzu yapmadan önce seyahat tarihinizi kesin olarak biliyor olmanız gerekir. Seyahat tarihiniz, İsviçre vize uzmanlarımız tarafından doldurulacak tüm formlarda ve başvuru işlemlerinde bize bildirmiş olduğunuz tarih olacaktır. Ayrıca başvurunuzu çok önceden yapmış olsanız bile vizenizin başlangıç tarihi de seyahat tarihiniz ile aynı olacaktır. Ancak bu tarihten itibaren İsviçre’ye ve Schengen ülkelerine seyahat edebilirsiniz. 

Başvurmadan önce otel ve uçak rezervasyonunuz yapılmış olmalıdır.

İsviçre vizesi başvurularınızda mutlaka otel ve uçak rezervasyonu talep edilmektedir. Bu rezervasyonların ön rezervasyon şeklinde yaptırmanız yeterlidir. Satın almanıza gerek yoktur.  İsviçre vizesi başvurunuz kabul edilmezse, satın aldığınız otel ve uçak rezervasyonların durumu ile ilgili sorumluluk kesinlikle Vize Merkezi’nde olmayacaktır. Vizenizin onaylanması ile ilgili tüm sorumluluk İsviçre Konsolosluğu’ndadır.

Başkonsolosluk / Büyükelçilik yetkilileri bazı durumlarda satın alınmış uçak bileti ibraz etmenizi isteyebilirler. Uçak biletlerinizi satın almanız ve belgeleriniz Başkonsolosluğa / Büyükelçiliğe iletmeniz gerekecektir.

Vize işlemleriniz devam ederken İsviçre Başkonsolosluğu / Büyükelçiliği size ulaşmak isteyebilir. Bu nedenle iletişim bilgileriniz her zaman güncel ve doğru bildirilmiş olması gerekir. Başkonsolosluğun ya da Büyükelçiliğin size ulaşmak istemesindeki amaç bazı bilgilerin teyidi ve ek evrak isteği olabilir.

Bazı durumlarda biyometrik verilerinizin alınması gerekebilir.

Daha önce herhangi bir Schengen vizesi almadıysanız veya vizeyi aldığınız tarih 59 aydan fazla olduysa ya da biyometrik verilerinizin okunamaması gibi durumlarda İsviçre vize başvuru merkezinden alınacak randevunuza gitmeniz, biyometrik verilerinizi vermeniz gerekir. Bu durumun haricinde İsviçre vizesi için herhangi bir mülakat söz konusu olmaz. Ancak yine de başvuranları mülakata çağırmak İsviçre Başkonsolosluğu / Büyükelçiliği’nin takdirindedir. Bazı istisnai durumlarda kişiler mülakata davet edebilirler.

İsviçre Vizesi kaç günde çıkar?

İsviçre Vizesi tahmini çıkış süresi 6 ila 8 iş günü arasındadır. Ancak biyometrik randevuya gitmek zorunda olduğunuz durumlarda öncelikle İsviçre vize başvuru merkezinden alacağınız randevu tarihi yoğunluk olduğunda uzak tarihe verilebildiğinden söz konusu süre uzayabilmektedir. Tüm süreler İsviçre Konsolosluğu’na yetkisindedir ve değişkenlik gösterebilir.

İsviçre vizesi almak zor mu?

Vize başvurunuzda hazırladığınız evraklarda herhangi bir eksiklik yoksa İsviçre vizesi başvurusu için gerekli tüm şartları yerine getirebildiyseniz ve kişisel durumunuzda herhangi bir sorun yoksa vizeniz onaylanacaktır. Ancak başvurunuzun herhangi bir aşamasında oluşan ve düzeltilmeyen problemler başvurunuzun onaylanmamasına sebep olabilir. Bu durumda İsviçre Başkonsolosluğu / Büyükelçiliği tarafınıza bir ret mektubu gönderecektir. Bu mektupta vize başvurunuzun reddedilme sebepleri detaylı bir şekilde açıklanmaktadır. Vize başvurunuz onaylanmazsa hiçbir başvuru ücretinizin geri, ödenmeyeceğini ve başvurunuzun tüm değerlendirme sürecinin İsviçre Başkonsolosluğu’na / Büyükelçiliğine ait olduğunu bir kez daha hatırlatırız.

İşlemleriniz sonuçlandıktan sonra pasaportunuzu geri almak için Vize Merkezi Kayseri şubemizi şahsen ziyaret edebilir ya da vize uzmanlarımıza gönderilmesini istediğiniz adresi vererek kargo veya kurye yoluyla gönderilmesini de sağlayabilirsiniz.

İsviçre vize merkezi kayseri

Vize Merkezi Personel

İsviçre ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Panodaki Son Yazılar Tümünü Görüntüle Soru/Yorum Yaz

2 Yorum İsviçre Vizesi Kayseri O.M. 08/05/20, 14:38
Merhabalar, Kayseri’de yaşıyorum ve İsviçre vizesi Kayseri’den alınabilir mi merak ediyorum. 25 yıldır Kayseri’de şirketim var. Eşim de şirketimde çalışıyor gözüküyor. İsviçre’ye turistik vize almam için yapmam gerekenleri anlatır mısınız? Dernekten arkadaşlarım da aileleri ile birlikte gelecekler genel bir bilgi alabilir miyiz?
Cevabı Görüntüle