Oturum

İsviçre Konfederasyonu oturum ve çalışma izni almak için İsviçre’de bağlı bulunan Kanton’un Göç ve Entegrasyon Ofisine başvuru yapılması gerekmektedir.

B oturma izn,i 1 yıla kadar oturumlar için geçerli olmaktadır. B oturum izni başvuru yapan kişi oturum ve çalışma izni hakkı tanımaktadır. Ancak yabancıların çalışmak için ayrıca bir izin almaları gereklidir. Yabancıların çalışma izni almaları genel izin kotası ile sınırlandırılmıştır. AB ve EFTA üyesi ülke vatandaşlarına öncelik tanınmaktadır. İsviçre'de geçici iş sözleşmesi ya da Aile Birleşmesi kapsamında B oturum izni verilmektedir.

C oturma izni, İsviçre’de 10 yıl süreyle yaşamış olan yabancılara verilmektedir. İsviçre vatandaşı ile evli olanlar için 5 yıla düşmektedir. Yabancıların çalışmak için çalışma izni almadan herhangi bir iş yerinde çalışabilmektedirler.

L oturma izni, İsviçre’ye sınırlı süre için gelmiş, sınırlı süreli iş sözleşmesi olan, staj yapmak için İsviçre’ye giden kişiler için düzenlenmektedir. 3 ay ile 12 ay arası bir süre içinde İsviçre’de bulunan kişiler için düzenlenir.

F ve N oturma izni, mülteci statüsünde bulunan, mülteci statüsü hakkı olmayan, İsviçre’ye geçici olarak kabul edilen sığınmacılara düzenlenmektedir.

S oturma izni, insani nedenlerle 90 güne kadar süreyle kabul edilen, korunmaya muhtaç kişiler için düzenlenmektedir.

 

İsviçre oturum izni için başvuru evrakları
 

Biometrik Fotoğraf
İsviçre aile birleşimi vize başvurularında kullanılacak fotoğraflar İsviçre Konsolosluğunun belirlediği standartlarda olmalıdır, İsviçre vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.

Pasaport
İsviçre aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi başvuruları için kullanılacak pasaportlar, son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, ziyaretçinin İsviçre seyahati dönüşü sonrası en az 6 ay geçerliliği olan ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için yan yana en az 2 boş sayfası bulunan, deforme olmamış olmalıdır.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
İsviçre Aile Birleşimi Vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi.

Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği 
Yabancı uyruklu eşin bilgilerini içermelidir.

Muvafakatname
Kişi 18 yaşından küçük ise, anne baba onaylı, orijinal belge

İsviçre doğum belgesi
İsviçre vatandaşı eş daha önceden Türk vatandaşlığı bulunmuyor ise 

Boşanma kararı ve Boşanma ilanı
Daha önce evlilik yapmış kişiler; yapmış oldukları evliliklerinin boşanma kararı ve boşanma ilanının tercümeleri.

Oturma İzni, Pasaport, Kimlik Kartı
İsviçre’daki eşe ait oturma izni, Kişinin İsviçre pasaportu ve kimlik kartının fotokopisi

Dil bilindiğine dair belgeler
Basit ve yeterli seviye de dil bilindiğine dair belgeler (diploma, dil sınavı sertifikaları vb.)

Her iki eşe ait uluslararası doğum kayıt örneği 
İsviçre`da evlilik yapmak için vize müracaatında bulunacak kişiler aşağıdaki evrakları başvurularına ek olarak organize etmelidir:

Uluslararası evlenme ehliyet belgesi (Her iki eşe ait) veya İsviçre evlendirme dairesinden alınmış evlilik kaydı belgesi.

Önemli Not:

İsviçre Konsolosluğu, gerek görmesi halinde ek evrak talep edebilirken yine bu belgelerin tercümesini de isteyebilir.
 
İsviçre Konsolosluğu, İsviçre aile birleşimi vize işlemlerinde yukarıda bulunan belgelerin orijinal ve fotokopi olarak ibraz edilmesini talep eder.
 
İsviçre Konsolosluğu, gerek görmesi halinde daha önceki eşlerin boşanma kararı ve ilanının evraklar arasında bulunmasını istediği gibi yine eski eşlerin olması halinde ölüm kayıtlarını da evraklar arasında görmek isteyebilir.

 

Yükleniyor...
İletişim
İstanbul
Tel : +90 (212) 970 05 59
online@vizemerkezi.com
Ankara
+90 (312) 970 05 59
info@cieltur.com
İzmir
+90 (232) 970 05 59
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 (284) 236 24 24
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 2147
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
+90 (242) 255 5196
ayko@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 58 21
gaziantep@vizemerkezi.com