İsviçre Vatandaşlığı

İsviçre Vatandaşlığı

İsviçre'de yaşayan yabancı uyruklu göçmenlerin İsviçre vatandaşlığına geçişlerini düzenleyen birden fazla yasa bulunmaktadır. İsviçre’ye geliş nedeni, oturma süresi veya oturma izni statüsü gibi kıstaslar, bir yabancının İsviçre vatandaşlığına geçişinde hangi yasadan yararlanabileceğinin belirlenmesi bakımından önemlidir.

İsviçre vatandaşlığına geçme, her şeyden önce her ülke vatandaşının kendi özgür iradesi ile karar vermesi gereken bir konudur. İsviçre vatandaşlığına geçilmesi halinde İsviçre’de seçme seçilme hakkından, İsviçre vatandaşlarına tanınan her türlü imtiyaz ve memur olma gibi ayrıcalıkların elde edilmesine giden bir dizi yolların açılımı sağlanmaktadır.

Yabancı ülke vatandaşları alacakları oturum izni ile İsviçre’de uzun süre ikamet edebilme hakkına sahiptir ancak buna rağmen İsviçre vatandaşlığı almak için de oldukça büyük bir ilgi vardır. İsviçre pasaportu Avrupa'nın elde etmesi en zor pasaportlarından biri olarak bilinir. Sahip olduğunuz takdirde 155 ülkeye vizesiz olarak seyahat edebileceğiniz İsviçre pasaportu, sağladığı seyahat avantajları ile pasaport güç endeksinde dördüncü sırada yer almaktadır. İsviçre ayrıca kaliteli eğitim, sağlık, dijital altyapısı ve finansal varlıkları nedeniyle Kapsayıcı Gelişme Endeksi (IDI) 2017 listesinde 30 gelişmiş ülke arasından üçüncü sırada yer almıştır.

İsviçre vatandaşlığı hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen buraya tıklayınız.

İsviçre ile ilgili sizden gelen sorular

1 sorudan en popüler 1 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

  • İsviçre'de doğumla vatandaşlık alınabilir mi?
    N.Ç., 25 Tem 2017, 12:08

    eşim isviçre doğumlu yaklaşık 6 yaşına kadar orada yaşadıktan sonra türkiye ye dönüş yapmışlar. Kızımızla birlikte oraya yerleşmeyi düşünüyoruz bu durumda Eşimin isviçre doğumlu olması bize nasıl bir kolaylık sağlayacaktır.

    Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

İsviçre için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp