İzmir

Adres

Akdeniz Mahallesi, Akdeniz Caddesi, No: 8 / B 35210 Konak / İzmir

Telefon/Faks

+90 (232) 970 05 59

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 08.30 - 18.00
Cumartesi: 10.00 - 14.00

Eposta

izmir@vizemerkezi.com

İsviçre Vize Merkezi, İzmir

İzmir Vize Merkezi

Vize Merkezi İzmir Ofisimize Hoş geldiniz.

İsviçre Vize Merkezi İstanbul şubesinden İsviçre Vizesi başvurusunda bulunacak kişiler için hazırlanmış bu sayfa, başvuru yapmadan önce rehber olarak görebileceğiniz bazı bilgiler içermektedir. Başvurunuzu daha kolay gerçekleştirmeniz için bu sayfayı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. Daha sonra ayrıntılı bilgi almak ya da başvuru yapmak için Vize Merkezi İzmir şubesini arayabilir ya da e-posta göndererek iletişime geçebilirsiniz.

Vize Merkezi İzmir şubemizden 5 adımdan İsviçre Vizesi başvurusu:

  1. Adım: Vize Merkezi İzmir çağrı merkezimizi arayın veya e-posta gönderin.
  2. Adım: E-posta adresinize gönderilen evrak listesini en kısa zamanda hazırlayın.
  3. Adım: Belgeleri tamamladıktan sonra Vize Merkezi İzmir şubesine ulaştırın.
  4. Adım: Biyometrik verilerinizin alınması gereken durumlarda randevunuza gidin.
  5. Adım: Başvuru sonucunuzu öğrenin ve pasaportunuzu dilediğiniz şekilde teslim alın.

İsviçre Vizesi için gerekli evraklar

Başvuracağınız İsviçre vizesi türüne göre farklılık gösteren listelere web sitemizin İsviçre bölümünden ulaşabilirsiniz ancak bizim tavsiyemiz vize uzmanlarımızdan e-posta olarak evrak listesi istemenizdir. Alacağınız bu evrak listesi kişisel durumunuza ve başvuracağınız vize türüne göre oluşturulacaktır.

Dikkat! Vize başvurunuzun onaylanması için size bildirilen evrak listesini tamamen hazırlamanız gerekmektedir. Herhangi bir yanlışlık veya eksiklik durumunda öncelikle vize uzmanlarımız sizden yeniden talepte bulunabileceklerdir. Bunun yanında konsolosluk, eksik bir evrakınız olmasa sizden her zaman ek evrak talebinde bulunabilir. Bu durumda öncelikle vize uzmanlarımızı bilgilendirerek sizden istenen evrakları en kısa zamanda tedarik etmeye çalışınız. Aksi takdirde vizenizin çıkması gecikebilir veya başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir.

Vize Merkezi İzmir şubesinden İsviçre Vizesi başvurusu yapacaklar:

Vize başvurunuzu dilerseniz şahsen şubemize gelerek yapabilirsiniz. Bunun için randevu almanıza gerek olmayacaktır. Balıkesir, Burdur, Denizli, Çanakkale, Manisa, Afyon, Aydın, Isparta, Mersin, Muğla ve Uşak illerinde ikamet edenler de İzmir şubemizden İsviçre vizesi başvurusu yapabilir.

Vize Merkezi İzmir Şubesi Çalışma Saatleri:

  • Pazartesi-Cuma: 08.30-18.30
  • Cumartesi: 08.30-14.00

İsviçre Vizesine ne zaman başvurabilirim?

Öncelikle vizenizin seyahat tarihinize kadar çıkmış olması için başvuru tarihinizi çok iyi ayarlamanız gerekmektedir. Seyahat tarihinizden yeteri kadar önce başvuru yapmazsanız vizenizin onaylanması seyahat tarihinize yetişmeyebilir. En erken başvuru yapabileceğiniz tarih seyahat tarihinizden 3 ay öncesidir. Bütün bunların yanında İsviçre Konsolosluğu’nun resmi tatillerini öğrenmeli ve kapalı olacağı bu tür günleri de vizenizin çıkış tarihine eklemelisiniz. Ayrıca yoğun olarak vize başvurusu yapılan günlerde de vizenizin çıkış süresi normalden uzun sürebilir.

Başvuru sürecinde seyahat amacınız son derece önemlidir.

İsviçre vizesi için başvuru yapmadan önce lütfen seyahat amacınızı belirleyiniz. Vize uzmanlarımız belirttiğiniz seyahat amacına göre başvuru yapacaklardır. Örneğin turistik olarak İsviçre’ye gidecekseniz İsviçre turistik vizesine, aile-arkadaş ziyareti için gidecekseniz aile ziyareti vizesine başvuru yapmanız gerekir. Bu gibi durumlarda evrak listeleri vize türüne göre değişkenlik gösterir. İsviçre ticari vizesi için İsviçre’deki firmadan davet yazısı almanız gerekirken, aile ziyareti vizesinde buna benzer bir yazıyı İsviçre’deki aile/arkadaşınızdan almanız gerekir.

Sizden istenen evrakları en kısa sürede tam olarak hazırlamalısınız.

Vize uzmanlarımızca size aktarılan e-postada bulunan evrak listesini tam olarak temin etmeniz gerekmektedir. Herhangi bir eksiklik ya da yanlışlıkta vize başvurunuzun reddedilmesi olasılığı ortaya çıkabilir. Bu konuda her zaman vize uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz.

Seyahat tarihinizi önceden belirlemiş olmalısınız.

İsviçre Vizesi için başvuru yapmadan önce seyahat tarihinizi kesin olarak biliyor olmanız gerekmektedir. Seyahat tarihiniz, vize uzmanlarımız tarafından doldurulacak tüm formlarda ve başvuru işlemlerinde baz alınan tarih olacaktır. Ayrıca başvurunuzu çok önceden yapmış olsanız bile vizenizin başlangıç tarihi de seyahat tarihiniz olacaktır. Ancak bu tarihten itibaren Schengen ülkelerine seyahat edebilirsiniz.

Başvurmadan önce otel ve uçak rezervasyonunuz yapılmış olmalıdır.

İsviçre vizesi başvurularınızda mutlaka otel ve uçak rezervasyonu istenmektedir. Bu rezervasyonların ön rezervasyon şeklinde yapılması yeterli olup, satın alma işlemi yapılmasına gerek olmamaktadır. Otel ve uçak rezervasyonlarınızı sayın alırsanız ve İsviçre vizesi başvurunuz kabul edilmezse, satın aldığınız rezervasyonların durumu ile ilgili sorumluluk kesinlikle Vize Merkezi’nde olmayacaktır. Vizenizin onaylanması süreci ile ilgili tüm sorumluluk İsviçre Konsolosluğu’ndadır.

Konsolosluk yetkilileri bazı durumlarda ön rezervasyon değil de gerçekten satın alınmış uçak bileti ibraz etmenizi isteyebilirler. Bu gibi durumlarda uçak biletlerinizi satın almanız ve belgeleriniz konsolosluğa iletmeniz gerekecektir. Bu durum istisnai olarak uygulanmakta olup yalnızca talep edilen kişileri bağlamaktadır.

Vize işlemleriniz devam ederken İsviçre Konsolosluğu size ulaşmak isteyebilir. Bu nedenle iletişim bilgileriniz her zaman güncel ve doğru bildirilmiş olmalıdır. Konsolosluğun size ulaşmak istemesindeki amaç bazı bilgilerin teyidi ve ek evrak talebi olabilir. Bu durum Vize Merkezinin dışında gelişmektedir ve vizenizin olumlu sonuçlanması için mutlaka tüm konsolosluk taleplerinin yerine getirilmesi gerekir.

Bazı durumlarda biyometrik verilerinizin alınması gerekebilir.

Daha önce herhangi bir Schengen vizesi için başvuru yapmadıysanız veya yaptıysanız da üzerinden belirli bir süre geçmesi ya da biyometrik verilerinizin okunamaması gibi durumlarda İsviçre vize başvuru merkezinden alınacak randevunuza giderek biyometrik verilerinizin alınmasını sağlamalısınız. Bu durumun haricinde İsviçre vizesi için herhangi bir mülakat aşaması öngörülmemiştir. Ancak yine de başvuranları mülakata çağırmak İsviçre Konsolosluğu’nun takdirindedir. Bazı istisnai durumlarda kişiler mülakata davet edilebilmektedir.

İsviçre Vizesi kaç günde çıkar?

İsviçre Vizesi tahmini çıkış süresi 5 ila 7 gün arasındadır. Ancak biyometrik randevuya gitmek zorunda olduğunuz durumlarda öncelikle İsviçre vize başvuru merkezinden alacağınız randevunun gününü beklemek zorunda olacağınızdan söz konusu süre uzayabilmektedir. Tüm süreler İsviçre Konsolosluğu’na bağlıdır ve değişkenlik gösterebilir.

İsviçre vizesi almak zor mu?

Vize başvurunuzda hazırlamak zorunda olduğunuz evraklarda herhangi bir eksiklik yoksa, İsviçre vizesi başvurusu için gerekli tüm şartları yerine getirdiyseniz ve kişisel durumunuzda herhangi bir problem yoksa vizeniz onaylanacaktır. Ancak başvurunuzun herhangi bir aşamasında oluşan ve düzeltilmeyen problemler başvurunuzun reddedilmesine sebep olabilir. Bu durumda İsviçre Konsolosluğu tarafınıza bir ret mektubu gönderecektir. Bu mektupta vize başvurunuzun reddedilme sebepleri ayrıntılı bir şekilde açıklanmaktadır. Vize başvurunuz reddedilirse hiçbir başvuru ücretinizin geri, ödenmeyeceğini ve başvurunuzun tüm değerlendirme sürecinin İsviçre Konsolosluğu’na ait olduğunu bir kez daha hatırlatırız.

Başvuru süreciniz sona erdikten sonra pasaportunuzu geri almak için Vize Merkezi İzmir şubemizi şahsen ziyaret edebileceğiniz gibi vize uzmanlarımıza talimat vererek kargo-kurye yoluyla adresinize gönderilmesini de sağlayabilirsiniz.

İsviçre vize merkezi İzmir

Vize Merkezi Personel

İsviçre ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Panodaki Son Yazılar Tümünü Görüntüle Soru/Yorum Yaz

2 Yorum İsviçre Vizesi İzmir İ.Z. 08/05/20, 15:29
Merhabalar, İzmir konsolosluğu İsviçre vizesi İzmir başvurularını alıyor mu? Yoksa danışman aracılığıyla mı başvurmak gerekir? Daha önce Schengen vizesi başvurumu İzmir’den kendim yapmıştım. Danışmanlık firması aracılığı ile başvuru yaparsam nasıl bir hizmet alacağımı öğrenmek istiyorum. Bu konuda bilgi verebilir misiniz?
Cevabı Görüntüle
Vize Başvuru Merkezi
Vize Merkezi - 2022 Tüm Hakları Saklıdır PAGE_ID : 6155