İsviçre Turistik Vize

İsviçre Turistik vizesi (ya da C vizesi) akraba ya da arkadaş ziyaretleri, sportif ve kültürel etkinlere katılmak, ticari ziyaretler, iş gezileri veya eğitim programları gibi 3 ayı geçmeyecek turistik temelli İsviçre seyahatleri için başvurulması gereken vize türüdür. C vizesi tüm Schengen bölgesi için geçerlidir bu nedenle "Schengen Vizesi" olarak bilinir. İsviçre ve Türkiye arasında yapılan anlaşma uyarınca Hususi-Yeşil, Hizmet-Gri ve Diplomatik-Siyah pasaport sahipleri İsviçre vizesi almak zorunda değildir. Bu pasaportların sahipleri 180 gün içinde 90 günü geçmemek kaydıyla İsviçre’ye vizesiz olarak giriş yapabilirler.

İsviçre vizesi nasıl alınır?

İsviçre Konsolosluğu başvuranın pasaport, fotoğraf, kimlik belgelerinin ve parmak izinin alınması işlemleri ile vize ücretinin ödenmesinden sonra başvuruyu kabul edilebilir bulursa kural olarak 15 gün içinde bir karar vermektedir. Belirli koşullar altında bazı başvuruların sonuçlandırılma süresi 30 ila 60 gün arasında uzatılabilmektedir.

İsviçre vizesi için başvurular doğrudan Türkiye’de bulunan İsviçre Konsolosluklarına yapılamamaktadır. İsviçre vizesi için müracaatlarınızı, doğrudan veya akredite olmuş turizm seyahat acentaları aracılığı ile ancak ve ancak konsolosluğun yetkilendirdiği İsviçre vize başvuru merkezlerine yapabilirsiniz.

Kısa süreli İsviçre vizesi başvuruları ortalama olarak 5 ila 7 gün arasında sonuçlandırılmaktadır. Fakat bu süreler İsviçre Konsolosluğu’nun taahhüt ettiği süreler değildir. Bu nedenle bazı durumlarda vize başvurunuz öngörülen süreden daha uzun bir sürede sonuçlandırılabilir. Başvuru işlemlerinin Türkiye’de veya İsviçre’deki resmi tatillere denk gelmesi veya yoğun bir sezonda yapılması süreyi uzatan etkenlerden sayılabilir.

İsviçre vize ücretleri alacağınız vize türüne ve süresine göre değişiklik göstermektedir. İsviçre vize ücretleri, İsviçre vizesi ile ilgili tüm bilgiler ve İsviçre vizesi başvurusu yapmak için vize uzmanlarımıza danışmanızı tavsiye ediyoruz. İletişim numaralarımızdan ve online@vizemerkezi.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Schengen ülkelerinin hepsi, Schengen vizesi için tüm başvuranların biyometrik verilerini kaydetmektedir. Parmak izi ve biyometrik fotoğraftan oluşan bu verilere VIS kaydı denilmektedir. Alınan biyometrik kayıt, 5 yıl içinde başvuru yapacağınız tüm Schengen vizeleri için geçerli olmaktadır. Bu nedenle eğer ilk kez İsviçre vizesi alıyorsanız mutlaka başvuru merkezine bizzat giderek biyometrik verilerinizin alınmasını sağlamalısınız. 5 yıl içinde tekrar vize almak isterseniz parmak izi kalitenizde bir problem olmadığı sürece başvuru merkezine gitmenize gerek kalmayacaktır. 12 yaşından küçük çocukların biyometrik verileri alınmamaktadır.

İsviçre turistik vizesi için başvuruda bulunacak kişinin gerçekleştireceği seyahatin amacını, seyahat masraflarını destekleyen maddi kaynağın biçimini ve başvuru sahibinin Türkiye’ye geri dönmesini gerektiren bağların varlığını kanıtlayıcı belgeler olmalıdır. İsviçre Schengen Turistik vize başvurusunda mutlaka şahsi banka hesap dökümü (geriye dönük 3 aylık), ticari vize talebinde mutlaka şirket banka hesap dökümü (geriye dönük 3 aylık) sunulmalıdır.

İsviçre Konsolosluğuna hitaben yazılan dilekçede tüm masrafların kimin tarafından karşılanacağı ve seyahat amacının ne olduğu ve İsviçre’de talep edilen kalma süresi özellikle belirtilmelidir. Ev hanımları ve öğrenciler seyahat masraflarını karşılayacak sponsorun birinci dereceden akraba olması gerekmektir. Eğer seyahat masraflarının bir sponsor karşılıyorsa, dilekçenin yanında ayrıca bir sponsorluk yazısı da hazırlanmalıdır.

Aile, arkadaş ziyareti ve turistik vize için gereken en önemli evraklardan biri İsviçre’deki bir yakınızdan alacağınız davetiyedir. Davetiyenin, davetiye gönderilen kişinin bilgilerini, gidiş amacını, davetiye gönderinin açık adresi ve telefon bilgilerini içermesi gerekmektedir. Daveti gönderen kişi eğer İsviçre vatandaşı ise İsviçre oturma izninin fotokopisini de sunmalıdır. Davetiye e-posta veya faks ile gönderilebilir.

İsviçre konsolosluğu gerek duyması halinde vize başvuru sahibinden ek evrak talep etme hakkına sahiptir. Bu ve benzeri durumlarda tarafınıza gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.

İsviçre vizesi evrakları güncel koşullara göre değişiklik gösterebilmektedir. Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak İsviçre Turistik Vizesi güncel evrak listesi isteyiniz. İsviçre turistik vize güncel evrak listesi e-posta adresinize gönderilecektir. Doğru evraklarla eksiksiz bir vize başvurusu yapmak için lütfen temsilcilerimizi arayınız.

 

İsviçre Turistik Schengen Vizesi başvuruları sırasında hazırlanması gereken belgeler

1- İngilizce veya Almanca Vize Talep Dilekçesi 
2- T.C. Kimlik Fotokopisi
3- Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Aile ve adres bilgilerini içeren)
4- Banka Hesap Dökümü (Son 3 aylık, en az 4000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile)
5- Pasaport (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli)
6- 2 adet biyometrik fotoğraf (35X45 ölçülerinde, güncel, beyaz fon arkalı)
7- Kira Gelirleri, Tapu, Araç Ruhsatı Fotokopileri (Varsa)

 

İsviçre Turistik Schengen vize başvuru sahibinin iş durumuna bağlı olarak yukarıdaki evraklara ek olarak hazırlaması gereken belgeler

Kişi şirket sahibi ise;
1- İngilizce vize talep dilekçesi (Şirketin antetli kağıdına, Konsolosluğa hitaben, kaşe ve imzalı)
2- Güncel Şirket Evrakları (Orijinal Faaliyet Belgesi, Sicil Gazete, İmza Sirküleri, Vergi Levhası Fotokopileri)
3- SGK hizmet dökümü

Kişi şirket çalışanı ise;
1- Güncel Şirket Evrakları (Orijinal Faaliyet Belgesi, Sicil Gazete, İmza Sirküleri, Vergi Levhası Fotokopileri)
2- SGK İşe Giriş Bildirgesi ve Hizmet Dökümü
3- Maaş Bordroları (Son 3 aya ait İmza ve kaşeli)
4- Şirketten seyahate çıkabileceğine dair izin yazısı

Kişi Devlet Dairesi çalışanı ise;
1- Çalışma Belgesi (Bağlı bulunulan kurumdan alınmış, izinli tarihleri belirten kaşe ve imzalı)
2- Görev Kimlik Kartı Fotokopileri
3- Maaş Bordrosu (Son 3 aylık, imza ve kaşeli)

Kişi Emekli ise;
1 - Emekliliği Gösterir Belgeler (Emeklilik kartı, Emekli olduğunuz kurumdan alınmış yazı)
2 - Emekli Maaş Dökümü (Son 3 aylık, kaşe ve imzalı)

Kişi Öğrenci ise;
1 - Öğrenci Belgesi (Güncel, orijinal)
2 - Muvafakatname (Kişi 18 yaşından küçük ise, anne baba onaylı, orijinal belge)

 

Öğrenciler İçin Sponsor Olacak Kişilerin İbraz Etmesi Gereken Evraklar 

Öğrencinin birinci dereceden yakını olarak masrafları karşılayan kişinin hazırlaması gereken maddi durum ve gelir evrakları;

1. Banka Hesap Özeti (Son 3 aylık, İsviçre'de kalınacak her gün için 100 İsviçre Frangı karşılığı bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte)
2. Emekli ise; Emeklilik evrakları
3. SGK'lı Çalışan ise; Gelir belgeleri
4. Şirket Sahibi ise; Şirket evrakları
5. Devlet Memuru ise; çalıştığı kurumdan gelir belgeleri

Not: Öğrenciye İsviçre seyahtinde sponsor olacak birinci derece yakınlar sponsor olduklarını ve seyahatin masraflarını karşılayacaklarına dair bir sponsorluk yazısını da evraklara eklemelidirler.

 

Ev Hanımları İçin Sponsor Olacak Kişilerin İbraz Etmesi Gereken Evraklar

Ev hanımının birinci dereceden yakını olarak masrafları karşılayan kişinin hazırlaması gereken evraklar;

1. Banka Hesap Özeti (Son 3 aylık, İsviçre'de kalınacak her gün için 100 İsviçre Frangı karşılığı bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte)
2. Emekli ise; Emeklilik evrakları
3. SGK'lı Çalışan ise; Gelir belgeleri
4. Şirket Sahibi ise; Şirket evrakları
5. Devlet Memuru ise; çalıştığı kurumdan gelir belgeleri

Not: Ev hanımına İsviçre seyahatinde sponsor olacak birinci derece yakınlar sponsor olduklarını ve seyahatin masraflarını karşılayacaklarına dair bir sponsorluk yazısını da evraklara eklemelidirler.

 

İsviçre Vizesi Hakkında Önemli Notlar

  • İsviçre vize başvurunuzun sonucu hakkında verilecek kararlar, İsviçre Konsolosluğunun inisiyatifi altındadır.
  • İsviçre konsolosluğu gerek duyması halinde vize başvuru sahibinden ek evrak talep etme hakkına sahiptir. Bu ve benzeri durumlarda tarafınıza gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.
  • Schengen üye ülkeler topluluğu 24 Eylül 2014 tarihi itibariyle Schengen vize başvurularının kabulünde Biometrik bilgi kaydı sistemine geçmiştir. Bu tarihten itibaren gerçekleştirilecek Schengen vize başvurularında başvuru sahibinin biometik bilgilerini ibraz etmesi mecburi kılınmıştır. Biometrik bilgilerin ibrazı sırasında temsilcilerimiz başvuru merkezinde hazır bulunacak ve bilgilerinizin ibrazı esnasında sizlere asistanlık edecektir.
  • İsviçre Vize İşlemleri Başvurularında Parmak İzi Uygulaması Başlamıştır. Tarafımızdan Schengen Parmak İzi Merkezinden adınıza randevu alınmaktadır. Randevu gününüzde Size eşlik ederek; başvuru merkezinde parmak izi vermeniz sağlanmaktadır. Parmak izi bir kereye mahsus alınmaktadır. Parmak izi bilgileriniz 5 yıl süreyle geçerli olmaktadır.
  • İsviçre Schengen vizesi ve diğer tüm dünya ülkelerinin vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgi ve belgeler için vizemerkezi.com.tr web adresimizi ziyaret edebilir, başvuru formu, dilekçe örnekleri, ek evraklar ve vize prosedürleri hakkında kapsamlı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. 
  • İsviçre vize başvuru işlemlerinin sonuçlanmasının ardından pasaportunuz isteğiniz doğrultusunda size kargo veya kurye aracılığı ile ulaştırılacaktır.

daha fazla göster

Yükleniyor...
İletişim
İstanbul
Tel : +90 (212) 970 05 59
online@vizemerkezi.com
Ankara
+90 (312) 970 05 59
info@cieltur.com
İzmir
+90 (232) 970 05 59
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 (284) 236 24 24
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 2147
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
+90 (242) 255 5196
antalya@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 58 21
gaziantep@vizemerkezi.com