Diyarbakır

Telefon/Faks

+90 (850) 460 15 55

Eposta

diyarbakir@vizemerkezi.com

İsviçre Vize Merkezi, Diyarbakır

İsviçre Vize Merkezi Diyarbakır ofisimize hoş geldiniz.

Bu sayfamız, Vize Merkezi Diyarbakır şubesinden İsviçre vizesi başvurularınızı kolayca yapabilmeniz için oluşturuldu. Detaylı bilgi alabilmeniz için iletişim bilgilerimizden Vize Merkezi Diyarbakır şubesi ile iletişime geçebilirsiniz.

Bunun için Diyarbakır şubemizin çağrı merkezini arayarak  ya da mail atarak İsviçre vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz. 

Diyarbakır şubemizden İsviçre Vizesi başvurusu yapmanız için 5 adım:

  1. Adım: Müşteri temsilcilerimizi telefon ile arayın ya da e-posta gönderin.
  2. Adım: Tarafınıza gönderilen e-postadaki belgeleri hazırlayın.
  3. Adım: Başvuru için hazırladığınız tüm belgeleri Diyarbakır şubemize şahsen ulaştırın ya da kargo ile gönderin.
  4. Adım: İsviçre vize uzmanlarımızın bildirdiği randevu saatinde biyometrik verilerinizin alınması için yetkili vize başvuru merkezinde olun.
  5. Adım: Diyarbakır Vize Merkezi şubemizdeki vize uzmanlarımızdan başvuru sonucunuzu öğrenin ve pasaportunuzu teslim alın.

İsviçre Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İsviçre vizesi başvurunuzu yapmadan önce web sitemizin İsviçre sayfamızdaki vize işlemleri başlığına giriş yaparsanız, tüm istenen belgelere ulaşabilirsiniz. Ancak çalışma statünüze göre değişiklik göstermekte olan evrak listesini vize uzmanlarımıza e-posta göndererek talep edebilirsiniz.

Önemli! İsviçre vizesi başvurunuzun kabul edilmesi, istenilen tüm evrakların eksiksiz hazırlanması ve Schengen vize başvuru koşullarını tam olarak yerine getirilmesine bağlıdır.

Bu nedenle İsviçre vize uzmanlarımız eksik veya yanlış belgelerinizin varsa sizden bunların tamamlanmasını talep edebilirler. Eksiklerinizi en kısa zamanda tamamlayıp istenen belgeleri vize uzmanlarımıza ulaştırmanız gerekir.

Gerekli görüldüğünde evraklarınızı güçlendirmek amaçlı hem vize uzmanlarımız hem de Başkonsolosluk / Büyükelçilik yetkilileri sizden başka bazı belgeler de isteyebilirler. Talep edilen bu yeni belgelerin de en kısa zamanda mutlaka temin edilmesi gerekir. Aksi takdirde vize başvurunuz ret olabilir.

İsviçre Vizesi için Vize Merkezi Diyarbakır şubemizi ziyaret etmek isteyen kişilerin dikkatine!

İsviçre Vizesine Diyarbakır şubemizden başvuru yapacak olan kişiler, çalışma saatleri içinde, herhangi bir randevu almalarına gerek olmadan ziyaret edebilirsiniz. Diyarbakır yakınında bulunan illerde ya da ilçelerde ikamet ediyorsanız, İsviçre Vizesi başvurunuzu yapmak için Vize Merkezi Diyarbakır şubemizi ziyaret edebilirsiniz.

Vize Merkezi – Diyarbakır şubemizi;

Hafta içi: 08.30 / 18.30 çalışma saatleri arasında,

Cumartesi: 08.30 / 14.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

İsviçre Vizesi başvurularında dikkat edilmesi gereken hususlar:

Lütfen seyahat tarihinizi göze alarak vizenizin olabilecek çıkış süresi ile karşılaştırınız ve arada yeterli bir zaman olduğundan emin olunuz. İsviçre Schengen vizesi başvurularınız için en erken başvuru tarihi seyahat tarihinizin 2-3 ay öncesidir. İsviçre Başkonsolosluğu’nun / Büyükelçiliği’nin çalışmadığı tatil günleri ve yoğun olarak vize başvurularının yapıldığı dönemleri hesaba katarak başvuru tarihinizi ayarlayınız.

İsviçre vizesinde seyahat amacı vize türünü belirler.

İsviçre vizesine yapacağınız başvuruda seyahat amacınıza uygun evrak listesi hazırlamanız gerekir. Örneğin İsviçre’deki aile, akraba ya da arkadaşınızı ziyaret edecekseniz bir davet mektubu almanız gerekir ve bu kategoriye uyan evrakları hazırlamanız gerekir.

İsviçre’de bir tanıdığınız ya da akrabanız bulunmuyorsa ve yalnızca turistik amaçla gidecekseniz İsviçre turistik vizesi başvurusu yapmanız gerekir. İsviçre’ye ticari amaçla, iş toplantılarına katılmak veya iş görüşmeleri yapmak için gidecekseniz İsviçre ticari vizesi başvurusu yapmanız ve İsviçre’ye sizi davet eden şirketten davetiye almanız gerekecektir. 

Başvuru evraklarınızın eksiksiz olması son derece önemlidir.

Vize Merkezi Diyarbakır şubemizdeki vize uzmanlarımız tarafından size gönderilen mailde yazılı olan tüm evrakları eksik bırakmayacak şekilde hazırlamanız gerekir. Hatalı ya da tamamlanmamış evrak bulunması durumunda vize başvurunuz kabul edilmez. Bu konuda vize uzmanlarımızın uyarılarını her zaman dikkate almalı ve eksik evraklarınızı size bildirildikten sonra hızlıca tamamlamalısınız

İsviçre seyahati tarihlerinizi iyi ayarlamalısınız.

İsviçre vizesi başvurunuzdan önce seyahat tarihinizi belirlemiş olmak önemlidir. Çünkü başvuru evraklarınızı hazırlarken belirteceğiniz tarih tüm süreç boyunca baz alınacak olan tarihtir. Hazırlanması gereken tüm dilekçelerde, başvuru için hazırladığınız evraklarınızda ve otel-uçak rezervasyonlarınızda belirlemiş olduğunuz seyahat tarihi, Başkonsolosluk / Büyükelçilik tarafından verilecek olan vizenizin başlama tarihi olacaktır. Yapmış olduğunuz vize başvurusu, talep edilen tarihten daha önce sonuçlansa bile İsviçre vizenizin başlama tarihi, seyahat tarihinizin başlama tarihi olacaktır. Aldığınız vize Schengen vizesi olduğu için aynı vize ile tüm Schengen ülkelerine giriş çıkış yapabilirsiniz.

İsviçre Vizesi başvurusunda otel ve uçak rezervasyonu gerekli midir?

İsviçre vizesi başvurusu yaparken satın alınmış otel ya da uçak bileti Başkonsololsluk / Büyükelçilik tarafından talep edilmemektedir. Gidecek kişilerin adlarının ve soyadlarının yer aldığı otel ve uçak rezervasyonları başvurunuz için yeterli olacaktır. Vize Merkezi, başvurunuz olumsuz sonuçlanması durumunda satın aldığınız otel ve uçak biletleriyle ilgili sorumluluk kabul etmemektedir. 

Dikkat! Normal şartlarda talep edilmemesine rağmen, Başkonsolosluk / Büyükelçilik yetkilileri istisna olarak gidiş-dönüş uçak bileti almanızı talep edebilirler. Böyle bir durumda uçak biletlerinizi satın almanız gerekebilir ancak bu durum yalnızca böyle bir şey talep edilirse temin edilmelidir.

Vize işlemleriniz devam ederken Başkonsolosluk / Büyükelçilik görevlileri sizinle iletişime geçebilir. Telefon ya da mail yoluyla herhangi bir bilgilendirme aldığınızda, lütfen vize uzmanlarımıza bilgi verin. Başkonsolosluk / Büyükelçilik bazen bir bilgiyi veya belgeyi teyit etmek ya da ek belge talebinde bulunmak için size ulaşabilir. Bu tür durumlar Vize Merkezinden bağımsızdır. Tamamen Başkonsolosluğun / Büyükelçiliğin inisiyatifi ile gelişen durumlardır.

İsviçre vizesi için biyometrik randevu nedir ve mülakat var mıdır?

İsviçre vizesi için Başkonsolosluğun / Büyükelçiliğin şart koştuğu bir mülakat yoktur. İsviçre vize başvurusu yapanlar yalnızca İsviçre vize başvuru merkezinden alınan randevularına giderek biyometrik verilerini paylaşmak zorundadırlar. Ancak yine de Başkonsolosluğun / Büyükelçiliğin İsviçre vizesi için başvuru yapanları mülakata çağırma hakkı saklıdır. İstisnai olarak uygulanan bu durum tamamen Başkonsolosluğun / Büyükelçiliğin inisiyatifindedir.

Herhangi bir Schengen vizesi için ( Avusturya vizesi hariç) daha önce biyometrik verilerinizi beyan ettiyseniz, İsviçre vizesi için başvurduğunuzda yeniden randevuya gitmenize gerek yoktur. Ancak yine de parmak izinizin okunamaması ya da biyometrik verilerinizi verdiğiniz tarihin üzerinden belli bir zaman geçmesi sebebiyle yeniden randevuya gelmeniz talep edilebilir. Böyle bir durumda vize uzmanlarımız tarafından alınacak randevunuza giderek biyometrik verilerinizin alınması zorunludur.

İsviçre Vizesi kaç günde çıkar?

Vize Merkezi Diyarbakır şubesi aracılığı ile yapacağınız İsviçre vizesi başvurularınız (biyometrik randevuya gitmeniz gerekmiyorsa) 6 ile 8 iş günü arasında sonuçlanır. Bu vize çıkış süreleri yalnızca öngörülmüş sürelerdir ve İsviçre Başkonsolosluğu’na / Büyükelçiliği’ne bağlı olarak değişiklik gösterebilir. İsviçre vize başvurularınızın değerlendirme sürecinin vize uzmanlarımızın dışında geliştiğini Unutmayın!

İsviçre vizesi almak zor mu?

İsviçre Başkonsolosluğu’nun / Büyükelçiliği’nin ülke güvenlik şartlarına uygun bulduğu durumlarda İsviçre vize başvurunuz olumlu olarak sonuçlanır.

İsviçre vizesi başvurunuz olumsuz da sonuçlanırsa tekrar yeni bir başvuru yapabilir ya da sonuca itiraz edebilirsiniz. İsviçre Başkonsolosluğu /Büyükelçiliği, size mutlaka neden ret aldığınızı açıklayan bir mektup gönderecektir. Ret mektubunda vizenizin neden onaylanmadığına dair tüm gerekçeleri görebilirsiniz. İsviçre vize başvurunuzun ret olması durumunda ödemiş olduğunuz başvuru ücretleri ve harcınızın iade edilmeyeceğini unutmayınız.

İsviçre vizesi başvuru süreciniz sona erdikten sonra pasaportunuzun size ne şekilde gönderileceği tamamen sizin tercihinize bırakılmıştır. Dilerseniz İsviçre Vize Merkezi Diyarbakır şubemize şahsen gelerek pasaportunuzu teslim alabilir veya İsviçre vize uzmanlarımıza pasaportu almak istediğiniz adrese kargo ya da kurye aracılığı ile adresinize teslim edilmesini talep edebilirsiniz. 

İsviçre vize merkezi diyarbakır

Vize Merkezi Personel

İsviçre ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Panodaki Son Yazılar Tümünü Görüntüle Soru/Yorum Yaz

2 Yorum İsviçre Vizesi Diyarbakır D.D. 08/05/20, 15:17
Merhabalar, İsviçre vizesi Diyarbakır’dan alınabiliyor mu? Burada ikamet edenler nereye başvurmalıdır? Diyarbakır’da uzun süredir şirketim var. Şirket sahibi olanların genelde hazırlaması gereken evraklar nelerdir? Turistik amaçlı gideceğim ama aynı zamanda orada bir arkadaşım ile buluşacağım. Bu konuda detaylı bilgi verebilir misiniz?
Cevabı Görüntüle
Vize Başvuru Merkezi
Vize Merkezi - 2022 Tüm Hakları Saklıdır PAGE_ID : 32574