İsviçre Vize Türleri

İsviçre Vize Türleri

İsviçre vize türleri geçerlilik süresi ve seyahat amacına göre farklılaşmaktadır. Fakat İsviçre vize çeşitleri temelde iki ana gruba ayrılmaktadır: Kısa süreli yani C tipi vize ile uzun süreli yani D tipi vize. Tüm bu İsviçre vizeleri ise kendi içlerinde; turistik, ticari, aile ziyareti, öğrenci, transit, Avrupa hareketlilik programı, dil okulu, şoför, çalışma ve yatırımcı vizesi gibi seyahat amacına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Bu yazı içerisinde, İsviçre vize türleri nelerdir ve İsviçre vize çeşitleri açıklaması hangi koşulları içerir gibi tüm sorularınıza yanıt bulabileceksiniz. Dolayısıyla yazının devamını okumanız, yeterli olacaktır. Yanı sıra İsviçre vize başvurusunda bulunmak istiyorsanız; İsviçre vize işlemleri hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki konu başlıklarına göz atabilirsiniz!

İsviçre Vize Türleri

İsviçre C Tipi Vize (Schengen)

 • İsviçre Turistik Vize
 • İsviçre Aile Ziyareti Vizesi
 • İsviçre Dil Okulu Vizesi
 • İsviçre Tedavi Vizesi
 • İsviçre Transit Vize
 • İsviçre Ticari Vize
 • İsviçre Şoför Vizesi

İsviçre D Tipi Vize (Ulusal Vize)

 • İsviçre Avrupa Hareketlilik Programı Vizesi
 • İsviçre Aile Birleşimi Vizesi
 • İsviçre Yatırımcı Vizesi
 • İsviçre Çalışma Vizesi
 • İsviçre Öğrenci Vizesi

İsviçre C Tipi Vize (Schengen)

İsviçre C tipi vize, hamiline 90 gün süreyle konaklama imkanı veren vize türüdür. Aile ziyareti, turistik, iş gezisi, dil okulu, tedavi gibi kısa süreli seyahatler için bu vize tipine başvurmak gerekir. İsviçre kısa süreli vize türleri aşağıdaki listede yer almaktadır:

 • İsviçre turistik vize
 • İsviçre aile ziyareti vizesi
 • İsviçre dil okulu vizesi
 • İsviçre tedavi vizesi
 • İsviçre transit vize
 • İsviçre ticari vize
 • İsviçre şoför vizesi

İsviçre Turistik Vize

İsviçre turistik vize ya da İsviçre turist vizesi, hamiline 90 gün süreyle konaklama imkanı tanıyan kısa süreli vize grubundadır. Tatil, gezi, alışveriş gibi turistik eylem amacı güden kişiler için geçerlidir. Bu vize tipi, kişilere İsviçre ve diğer Schengen ülkelerine giriş hakkı tanımaktadır.

İsviçre Aile Ziyareti Vizesi

İsviçre aile ziyareti vizesi, adından da anlaşılabileceği üzere; kişilere İsviçre’de yaşayan aile veya arkadaşlarını ziyaret etmeleri nedeniyle verilmektedir. Tüm kısa süreli vize tiplerinde olduğu gibi 90 güne kadar imkan tanımaktadır.

İsviçre Dil Okulu Vizesi

İsviçre dil okulu vizesi, İsviçre’de dil eğitimi alacak olan yabancı uyruklu öğrencilere verilen vize tipidir. Süresi tüm kısa süreli vize gruplarında görüldüğü gibi 90 gün ile sınırlıdır. Ancak ihtiyaç görüldüğü ya da mecburi şartlar doğduğunda bu sürenin uzayabildiği de görülmektedir. Aynı zamanda bu vize tipine başvuracak olan öğrencilerin, aşağıdaki şartları karşılıyor olmaları mecburidir:

 • Başvurulan dil okulundan kabul mektubu alınmalıdır.
 • Öğrencinin İsviçre’de kalacağı süre boyunca; eğitim, konaklama ve ulaşım masraflarının karşılanacağına dair yeterli finansal kaynak ya da sponsor bulunmalıdır.
 • Öğrencinin eğitim süresi bittiğinde, ikamet ettiği ülkeye geri döneceğini kanıtlanması gerekmektedir.

İsviçre Tedavi Vizesi

Herhangi bir nedenle kişinin İsviçre’de tedavi olması gerekiyorsa veya tedavi edecek olan kişinin yanında refakatçi olunacaksa başvurulacak olan vize tipi, İsviçre tedavi vizesi olarak bilinmektedir. Ancak bu vize tipinde; hastalığın, tedavinin, tedavi merkezi ya da hastanenin tüm bilgi ve belgelerine yer verilmelidir. Kısaca özel durumun kanıtlanması gerekmektedir.

İsviçre Transit Vize

Transit vizeden, İsviçre üzerinden başka bir ülkeye geçiş yapacak olan kişiler yararlanabilmektedir. Ancak bu ülkelerin Schengen ülkeleri dışında olması gerekmektedir. Çünkü varış noktası Schengen bölgesinde olan seyahatlerde, diğer kısa süreli vize tiplerine başvurulması gerekir. Ayrıca İsviçre transit vize hamillerinin, aktarmaları esnasında havalimanından ayrılmalarına izin verilmemektedir. Dolayısıyla bir sonraki uçuşa kadar burada beklemeleri gerekmektedir.

İsviçre Ticari Vize

İş vizesi ya da İsviçre ticari vize, ticari yani iş odaklı amaç güden ve 6 ay içerisinde en fazla 90 günlük süre tanıyan vize tipidir. Bu tip vizelerde seyahat; konferans katılımları, iş toplantıları ya da fuar ziyaretleri gibi ticari amaçlar doğrultusunda şekillenmektedir. Ticari vizeye başvuracak olan kimselerin; seyahat amaçlarını, programlarını, süre ve nedenlerini kanıtlayabiliyor olmaları gerekmektedir. Diğer vize tipleriyle benzer şekilde ihtiyaçlarını karşılayabilecek finansal desteğe sahip olmaları da önemlidir. Son olarak programları doğrultusunda davetiye mektubu sunmaları da talep edilebilir.

İsviçre Şoför Vizesi

İsviçre şoför vizesi, çalışılan şirketin tırların ve ticari yükün karayolu ile götürülmesi amacıyla tır şoförlerine verilen vize tipidir. Alınacak bu vize türü de diğer vizelerle benzer şekilde; 180 gün içerisinde, 90 gün süreyi aşmamak kaydıyla geçerlidir. Ayrıca durumun kanıtlanması ve belgelenmesinin yanında, şirket, çalışan, yük bilgileri gibi diğer detaylar da başvuru dosyasında yer almalıdır.

İsviçre D Tipi Vize (Ulusal Vize)

İsviçre D tipi vize, hamiline 90 günden fazla kalma hakkı verir. Bu vize türü İsviçre'de çalışma ya da yaşama imkanı tanıyan vize türüdür. Aile birleşimi, iş ve eğitim amacıyla uzun sürecek olan seyahatler için bu vize tipine başvurmak gerekir. İsviçre uzun süreli vize türleri ise aşağıdaki listede yer almaktadır:

 • İsviçre Avrupa Hareketlilik Programı vizesi
 • İsviçre aile birleşimi vizesi
 • İsviçre yatırımcı vizesi
 • İsviçre çalışma vizesi
 • İsviçre öğrenci vizesi

İsviçre Avrupa Hareketlilik Programı Vizesi

İsviçre Hükümeti'nin kararı doğrultusunda; İsviçre, 19 Eylül 2014 tarihinde Erasmus programından ayrılmıştır. Ancak program ülkesi olmamasına rağmen yine de kendi hareketlilik programını uygulamaktadır. İşte bu İsviçre Avrupa hareketlilik programı vizesi kapsamında; öğrencilere, ülkenin anlaşmalı olduğu üniversitelerde öğrenim ve staj görme hakkı verilmektedir. Ayrıca ders verme ve eğitim alma gibi faaliyetlerde bu gruba dahildir. Ek olarak; bu program kapsamında, öğrencilere bütçe desteği de sağlanmaktadır. Ancak programın kendine has bazı koşulları içerdiği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu noktada ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgilere; internet sitemizde yer alan İsviçre Avrupa Hareketlilik Programı Vizesi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İsviçre Aile Birleşimi Vizesi

İsviçre aile birleşimi vizesi, ancak İsviçre’de yaşayan aile bireylerinin yanına gidip onlarla yaşamak isteyen kişilerin başvurabileceği bir vize tipidir. Uzun süreli vize grubu arasında yer almaktadır fakat bu vize türü için bariz şartların karşılanması gerekmektedir. Bu şartlar arasında şunlar gösterilebilir:

Yanına gidilecek olan aile bireyinin, İsviçre vatandaşı veya İsviçre’de oturum izni hakkı tanıyan başka bir ülkenin vatandaşı olması gerekir. İsviçre’de yaşanılacak olan evin, aile üyelerinin tümü için yeterli alanı tanıması gerekir. Aynı şekilde finansal kaynakların, ailenin bütün üyeleri için yeterli olduğunun da kanıtlanması önemlidir. Ek olarak; evlilik de bir aile birleşimi vizesidir. Ancak yukarıdaki şartların tümü her durumda geçerlidir. Ayrıca, evlilik gerekçesiyle aile birleşimi vizesine başvuracak olan kişinin eşi İsviçre'de oturum izni ile kalıyorsa A1 düzeyinde yeterli dil yetkinliğine sahip olması da gerekmektedir

İsviçre Yatırımcı Vizesi

Yatırım yapma amacı ile İsviçre’ye gelecek olan kişilerin oturma izni almalarını sağlayan vize türüne İsviçre yatırımcı vizesi denmektedir. Ancak yatırımcıların, İsviçre’nin hedeflerine ve sunduğu haklar doğrultusundaki imkanlara yer veriyor olmaları gerekmektedir. Bu, yatırımcıların bütün sermaye ve planlamaları doğrultusunda yapacakları tüm hareketlerle birlikte, İsviçre hükümetine de katkı sağlaması anlamına gelmektedir. Elbette bu vize tipine başvuru yapmak için belirli şartlar bulunur ve bu şartlara riayet edilmesi zorunludur.

İsviçre Çalışma Vizesi

İsviçre’de yasal bir şekilde çalışabilmeyi ve dolayısıyla barınabilmeyi sağlayan vize türüne İsviçre çalışma vizesi denmektedir. Çalışma vizesi de uzun süreli vize grubuna dahil olan vize türlerindendir. Ancak başvuru sahibinin, özel bir uzmanlık alanına, birkaç yıllık iş tecrübesine, üniversite diplomasına sahip olması veya nitelikli bir işçi olması zorunludur.

Eş zamanlı olarak kişinin çalışacağı şirket ya da firmayı bulup iş sözleşmesi yapması gerekir. Aynı zamanda bu sözleşmeyi başvurusunda beyan etmesi ve oradan bir davetiye mektubu sunuyor olması da gerekmektedir.

İsviçre Öğrenci Vizesi

İsviçre öğrenci vizesi kısa veya uzun süreli olarak verilebilmektedir. İsviçre uzun süreli eğitim vizesi başvurusu yapabilmeniz için İsviçre'de bulunan bir eğitim kuruluşundan okul kabul mektubu almış olmanız gerekmektedir. Ancak uzun süreli öğrenci vizesi; İsviçre’de uzun süreli bir eğitim programına katılmak isteyen yabancı uyruklu öğrencilere verilen bir vizedir. 3 aydan daha uzun sürecek olan; dil eğitimi, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri gibi programlara İsviçre’de katılmayı ön gören kişiler bu vize tipine başvuru yapabilirler.
Vize Merkezi olarak; ihtiyaç duyabileceğiniz tüm destek ve yönlendirmeler için, 0212 970 05 59 numaralı hatta sizleri bekliyor olacağız!

İsviçre Turistik Vize için size en yakın şubemiz ile iletişime geçiniz

İsviçre ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

İsviçre için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp