İsviçre Vizesi

Vize Merkezi İsviçre vize departmanı, göçmenlik ve göçmen olmayan tüm İsviçre vize türlerinde yani İsviçre vize işlemleri için danışmanlık hizmeti veren bir kuruluştur.

İsviçre Schengen Vize başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın İsviçre Vize Merkezi’ni arayarak isteyin.

İsviçre Vizesi

İsviçre Vizesi

İsviçre Vize Merkezi

İsviçre vizesi başvurularınızda; profesyonel ve tecrübeli uzmanlarımız ile işlemlerinizi kolaylaştırıyor, dosyanızın güvenli, güçlü girmesini sağlıyoruz. Peki, İsviçre Vize Merkezi’nin sunduğu hizmetler nelerdir?

 • Size en yakın Vize Merkezi ofislerimizde bulunan Müşteri Temsilcilerimizi telefonla aradığınızda, sizin çalışma statünüze göre hazırlamanız gereken güncel evrak listesini size mail atar ya da telefonunuza mesaj gönderir. Hazırlamanız gereken evrak listesinde anlayamadığınız konular olursa tekrar detaylı bilgi almak için arayabilirsiniz.
 • Başkonsolosluğa ya da Büyükelçiliğe sunmanız gereken İngilizce Vize talep dilekçelerinizi, seyahat süresince geçerli olan seyahat sağlık sigortanızı, otel ve uçak rezervasyonlarınızı hazırlamanızda editörlerimiz ve vize uzmanlarımız sizlere yardımcı olmaktadır.
 • Başvurunuzu güçlendirmek adına özel durumunuzu gösteren ve hazırlamanız gereken dilekçe ya da evraklar varsa, bu konu hakkında detaylı bilgi verir, hazırlamanıza yardımcı olur.
 • Hazırlamanız gereken evraklar listesinde sizden talep edilen tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinizi, Barkotlu SGK Tescil ve Hizmet dökümünüzü, www.turkiye.gov.tr web adresinden çıktı alamıyorsanız uzmanlarımız ofislerimize geldiğinizde size yardımcı olmaktadırlar.
 • Bilgisayardan ya da flash belleğinizden çıktı alınacaksa, belgelerinizin fotokopi yapılarak çoğaltılması gerekiyorsa, ofisimizdeki uzmanlarımız bu konuda size yardımcı olacaklar, bu işlemleriniz için ekstra ücret alınmayacaktır.
 • İsviçre vize başvurusu için ulaştırdığınız tüm evraklar vize uzmanlarımız tarafından tek tek incelenecek ve güncel olup olmadığına bakılacaktır. Eksik ya da hatalı belge olması durumunda konu ile ilgili bilgilendirerek, nasıl bir değişiklik olması gerektiği konusunda yardımcı olacaklardır.
 • Evraklarınızda ve pasaportunuzda yer alan bilgilere göre, İsviçre başvuru formunuzu eksiksiz dolduracak, randevunuzu size uygun olan tarihe alıp, size mail atarak ve bizzat arayarak bilgi verecektir.
 • Son 59 ay içinde Schengen vizesi almışsanız (Avusturya vizesi hariç), vekâlet verdiğiniz takdirde, başvuru için gelmenize gerek olmadan tüm işlemleri sizin adınıza vize uzmanlarımız yürütmektedir.
 • Başvuru sonucunuz belli olur olmaz, Vize Merkezi müşteri temsilciniz sizi hemen arayarak tarafınıza bilgilendirme yapacak, pasaportunuz ve seyahat sağlık sigortanızı ister kurye, ister kargo ile tarafınıza ulaştıracaktır.

Vize Merkezi müşteri temsilcilerimiz ve İsviçre vize uzmanlarımızla, vize başvuru sürecinizin her adımında yanınızdayız.

İsviçre Vizesi Türleri?

İsviçre’ye seyahat etmek için yapacağınız vize işlemleri, başvuracağınız vize türü ve çalışma statünüze göre farklılıklar göstermektedir. Peki, İsviçre vizesi türleri nelerdir? İsviçre vize başvurusu işlemleri iki ana başlık altında toplanmaktadır;

1-Göçmen vizeler (Uzun süreli vizeler); çalışma izni, aile birleşimi, evlilik öncesi vize, uzun süreli eğitim vizeleri vb.

İsviçre'de 90 günden daha fazla kalmak istiyorsanız, başvuru amacınıza uygun uzun süreli kalış vizesine başvurmanız gerekir. Uzun süreli göçmen vizeler; İsviçre ulusal yargı yetkisine girdiğinden dolayı Schengen Anlaşmasının kapsamı içinde değildir. Uzun süreli göçmen vizeleri için İsviçre Başkonsolosluğu’na ya da İsviçre Büyükelçiliğe şahsen başvuru yapmanız gerekir.

2-Göçmen olmayan vizeler (Kısa süreli vizeler); turistik vize, ticari vize, arkadaş ve aile ziyareti, Transit geçiş vizesi, kültürel ya da sportif etkinlik vizesi, kısa süreli eğitim vizelerini kapsamaktadır.

İsviçre kısa süreli vizeler, İsviçre’ye ya da herhangi bir Schengen ülkesine giriş yapabilmesi için yolcuya verilen 180 gün içinde 90 günden fazla kalmamak kaydıyla verilen vize türüdür. İsviçre Büyükelçilik ya da Başkonsolosluğun takdirine göre Schengen bölgesine tek giriş veya birden fazla giriş için kısa süreli vize verilebilir. İsviçre ve Schengen dolaşım vizesi, İsviçre Büyükelçiliği veya Başkonsolosluğu tarafından verilen karara göre 1 ila 5 yıl arasında geçerli olabilmektedir.

Vize Merkezi, İsviçre tüm vize türleri için başvurularınızda yanınızda yer almaktadır. Grup ve kişisel başvurularınız için profesyonel danışmanlık ve hizmet vermektedir. İsviçre vize başvuru işlemlerinizde; başvuru formu doldurma, randevu alma, evrakları düzenleme, otel ve uçak rezervasyonu hazırlama, seyahat sağlık sigortası konularında sizlere yardımcı olmakta, sizlerin zaman ve para kaybetmeden işlemlerinizi güvenli ve hızlı şekilde yapmanızı sağlamaktadır.

İsviçre Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre vizesi nasıl alınır diye merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. İsviçre vize süreciniz, gidiş amacınıza ve çalışma statünüze göre evraklarınızı hazırladığınız da başlamış olacaktır. İsviçre’ye gidiş amacınıza göre; turistik, ticari, aile veya arkadaş ziyareti, kültürel etkinliğe katılma, kısa süreli eğitim olmak üzere hazırlayacağınız evraklar da farklılık göstermektedir. Aynı zamanda çalışma statünüze göre; özel sektör çalışanı, şirket sahibi, devlet dairesi çalışanı, öğrenci, ev hanımı, esnaf ya da emekli olmasına göre de değişmektedir.

Hazırlamanız gereken güncel evrak listesini öğrenmek için size en yakın şubemizi arayarak Vize Merkezi müşteri temsilcilerimizden mail göndermelerini isteyebilir ve İsviçre vizesi nasıl alınır konusunda sormak istediğiniz her şeyi sorabilirsiniz.
Evraklarınızı hazırladıktan sonra, İsviçre başvuru formunuzu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurmanız ve randevunuzu almanız gerekir. Online dolduracağınız başvuru formu İsviçre vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması açısından çok önemlidir.
Başvuru Merkezine randevu günü evraklarınızı teslim ettiğinizde, önce doldurmuş olduğunuz başvuru formu incelenir. Eğer evraklarınız ve pasaportunuzda ki bilgilerle, başvuru formunuza girilen bilgiler aynı değil ise, tekrar doldurmanız gerekir. Ayrıca sunduğunuz evraklar eksik olursa ya da içeriğinde yanlışlıklar varsa randevu günü size sorun yaşatabilir. Hazırladığınız belgelerin Konsolosluğun istediği evraklar olup olmadığını vize uzmanlarımız tarafından kontrol edilmesi çok önemlidir. Hem zaman, hem de para kaybetmemiş olursunuz. İsviçre vize başvurusu işlemlerinizin hemen başlatabilmek için size en yakın şubemizi arayıp, Vize Merkezi müşteri temsilcilerimize ulaşabilirsiniz.

Kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ile adres bilgilerini içeren bilgilerinde dosyada yer alması İsviçre vizesi için önemlidir. İsviçre vizesi için çalıştığınız şirketten yazı istenmektedir. Verilen şirket yazısı, şirketin antetli kağıdına İngilizce veya Almanca yazılmaktadır, kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır. Başvuruyu takip eden belgelerin içinde güncel tarihli şirket evraklarınız gerekmektedir. Orijinal faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, sicil gazete fotokopileri, maaş bordrosu (maaş bordonuz son 3 aya ait, ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır), SGK işe giriş bildirgesi ve SGK 4A hizmet dökümü de İsviçre vize başvurusu için istenen evraklar arasındadır. Bu bildirgeyi e-devletten barkotlu veya SKG'dan ıslak imzalı kaşeli alabilirsiniz. Banka hesap özeti son 3 aylık döküme sahip olmalıdır. Banka hesap özetinizde kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküler yer almalıdır. İsviçre vize başvurusu için asgari olarak belirtilen maaş miktarını Vize Merkezi uzmanlarımızdan öğrenebilirsiniz. İsviçre Vizesi başvurunuza uygun hazırlanması gereken evrakların detaylı listesine ve İsviçre vize başvuru işlemleri hakkında en güncel bilgilendirmeye ulaşabilmek için Vize Merkezi ofislerimizi ziyaret edebilirsiniz.

İsviçre Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2024

İsviçre vizesi için gerekli evraklar 2024, başvuruda bulunacak kişinin gerçekleştireceği seyahatin amacını ve seyahat masraflarını destekleyen maddi kaynağın biçimini ve başvuru sahibinin Türkiye’ye geri dönmesini gerektiren bağların varlığını kanıtlayıcı belgeler sunulmalıdır. İsviçre vize başvurusunda bulunacak olan kişiler için gerekli görülen evraklar vize tipine göre, kişinin statüsüne göre farklılıklar göstermektedir.

İsviçre vizesi için pasaportunuzun seyahatinizin dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliğinin olması gerekmektedir. Vize talep dilekçesi; Konsolosluğa hitaben, İngilizce ya da İsviçre’de konuşulan herhangi bir dilde yazılmış olmaldır.

Schengen üye ülkeler topluluğu 24 Eylül 2014 tarihi itibariyle, Schengen vize başvurularının kabulünde biyometrik bilgi kaydı sistemine geçmiştir. Bu tarihten itibaren gerçekleştirilecek İsviçre Schengen vize başvurularında başvuru sahibinin biyometrik bilgileri mecburi kılınmıştır. Vize Merkezi uzmanları sizin adınıza başvuru merkezinden randevu talep edecek ve işlerimi sizi için daha kolay hale getirecektir.

İsviçre vize başvurusu için, 2 adet biyometrik fotoğraf istenmektedir. İsviçre Fotoğraf ölçüleri 3,5x4,5 cm ölçülerinde olması gerekir. İsviçre vizesi için, prosedüre uygun olarak fotoğrafın beyaz fon üzerine çekilmesi önemlidir, son 6 aydan daha önce çekilmiş olamamasına özen gösterilmelidir.

Kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ile adres bilgilerini içeren bilgilerinde dosyada yer alması İsviçre vizesi için önemlidir. İsviçre vizesi için çalıştığınız şirketten yazı istenmektedir. Verilen şirket yazısı, şirketin antetli kağıdına İngilizce veya İsviçre’de konuşulan dillerden herhangi biri ile yazılabilir, kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır. Başvuruyu takip eden belgelerin içinde güncel tarihli şirket evraklarınız gerekmektedir. Orijinal faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, sicil gazete fotokopileri, maaş bordrosu (maaş bordonuz son 3 aya ait, ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır), SGK işe giriş bildirgesi ve SGK Tescil ve hizmet dökümü de İsviçre vize başvurusu için istenen evraklar arasındadır. Bu bildirgeyi e-devletten barkotlu veya SKG'dan ıslak imzalı kaşeli alabilirsiniz.

Banka hesap özeti son 3 aylık döküme sahip olmalıdır. Banka hesap özetinizde kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküler yer almalıdır. İsviçre vize başvurusu için asgari olarak belirtilen maaş miktarını Vize Merkezi uzmanlarımızdan öğrenebilirsiniz. İsviçre Vizesi başvurunuza uygun hazırlanması gereken evrakların detaylı listesine ve İsviçre vize başvuru işlemleri hakkında en güncel bilgilendirmeye ulaşabilmek için Vize Merkezi ofislerimizi ziyaret edebilirsiniz.

İsviçre Vizesi Davet Mektubu

İsviçre vizesi için gerekli olan evraklar arasında davetiye mektubu da yer almaktadır. Aile, arkadaş ziyareti ve turistik vize için gereken en önemli evraklardan biri İsviçre’deki yakın ya da yakınlarınızdan alacağız davetiyedir. Davetiyenin, davetiye gönderilen kişinin bilgilerini, gidiş amacını davetiye gönderinin açık adresi ve telefon bilgilerini içermelidir. Daveti gönderen kişi eğer İsviçre vatandaşı ise İsviçre oturma izninin fotokopisini sunmalıdır. İsviçre vizesi için istenen davetiye e-posta veya faks ile gönderilebilmektedir.

İsviçre vize başvurusunda, İsviçre Konsolosluğuna hitaben yazılan dilekçede seyahatin amacı, seyahatin ne kadar zamanla olacağı, hangi amaçla İsviçre’de yer alacağı gibi bilgiler bulunmaktadır. Çalışmayan ev hanımları ve öğrencilerin, seyahat masraflarını karşılayacağını bildiren birinci dereceden akrabasını belirtmesi gerekmektedir. İsviçre vizesi seyahat masrafları bir başkası tarafından sağlandığında dilekçenin yanında sponsorluk yazısı da hazır bulundurulmalıdır.
İsviçre vizesi için, İsviçre Konsolosluğu gerek duyduğu takdirde vize başvuru sahibinden ek evrak talep etme hakkına sahiptir. Bu ve benzeri durumlar Vize Merkezi uzmanları tarafından yapılmaktadır. İşlemlerin kesintisiz ve hızlı gerçekleşmesi için, iletişim adreslerinden İsviçre vize başvurusu için gerekli desteği alabilirsiniz.

İsviçre Vize Ücreti 2024

İsviçre vize başvurusu yapabilmek için İsviçre vize ücreti ödemesi iki farklı şekilde yapılır; İsviçre Başkonsolosluğu’na ya da Büyükelçiliğe ödenen harç bedeli, İsviçre vize başvuru merkezine ödenen işlem ve parmak izi bedelidir.

İsviçre vize ücreti 2024 yılında ödenmesi gereken harç bedeli 80 Euro karşılığı Türk Lirası olarak ödenir. Randevu günü yaptığınız ödeme Türk Lirası olduğundan dolayı döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar olduğunda ödenecek harç bedeli de değişiklik gösterecektir. İsviçre harç bedeli, İsviçre’ye seyahat edecek olan yolcuların yaşına göre de değişiklik göstermektedir. 6 yaşın altında bulunan çocuklara harç bedeli ödenmez. 06-12 yaş arası seyahat edecek çocuklar için vize harç bedeli 40 Euro'dur.

İsviçre Vize Başvuru Merkezi bedeli ise yaş ayrımı olmaksızın, servis ücreti ve parmak izi bedeli olarak toplam 359 Türk Lirası ödenmektedir. Başvurunuz olumsuz sonuçlanırsa Konsolosluğa ödediğiniz vize harcı bedeli ve İsviçre başvuru merkezine yaptığınız ödemeler iade edilmez. Daha önce Schengen vizesi aldıysanız ve parmak izi verdiyseniz bile servis ücreti olarak 359 Türk Lirası başvuru merkezine ödeme yapmanız gerekir. İsviçre Konsolosluğu harç bedeli ve başvuru merkezine ödenen servis bedeli randevu günü, birlikte ödenmektedir.

İsviçre vizesi başvurularınızın, Vize Merkezinin deneyimli vize uzmanlarının sizlere sunduğu danışmanlık ve hizmet bedelini İsviçre vize ücreti sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Seyahat edeceğiniz tarih, aldığınız randevu tarihinden önce ise ya da vizenizin sonuçlanma süreci seyahat tarihinize yetişmiyorsa 457 Türk Lirası Premium ödemesi yaparak almış olduğunuz randevu tarihinden önce dosyanızı içeri sokabilirsiniz. Konu ile ilgili detaylı bilgi almak için size en yakın Vize Merkezi ofislerini arayabilirsiniz.

İsviçre Vize Başvurusu 2024

İsviçre vize başvurusu 2024 yılı için kısa süreli göçmen olmayan vize türleri; İstanbul ve Ankara’daki İsviçre vize başvuru merkezlerinden yapılırken, Uzun süreli göçmen vize başvuruları İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu'ndan ya da Ankara İsviçre Büyükelçiliği'nden yapılmaktadır.

Başvuru sahibi, ikamet ettiği yere bağlı olmaksızın Başkonsolosluğa ya da Büyükelçiliğe şahsen giderek ya da İsviçre yetkili makamlarının akreditasyon verdiği vize danışmanlık şirketleri aracılığı ile başvuru yapabilmektedir. İsviçre vizesi için danışmanlık hizmeti veren acentelerden, vize başvurusu yapabilmek için gerekli evrakların toplanması, randevunun alınması ve başvuru sonucu belli olduktan sonra pasaport teslimi hususunda hizmet alabilmektedir. 59 ay önce parmak izi verip, Schengen vizesi aldıysa (Avusturya vizesi hariç) kendisinin başvuru merkezine gelmesine gerek olmadan akredite acenteler aracılığıyla başvuru yapılabilmektedir. İlk defa Schengen vizesi alacak olanlar ise vize randevusunda bizzat bulunup, parmak izi vermesi gerekir.

Evrak listeleri çalışma statüsüne göre değişiklik gösterir. İsviçre’ye gidecek olan yolcunun sigortalı çalışan, şirket sahibi ya da ortağı, emekli, çiftçi, avukat, doktor, öğrenci, ev hanımı olmasına göre hazırlaması gereken evrak listesi farklılık göstermektedir. Hazırladığınız evrakların içeriği çok önemlidir. Eksik veya yalan beyan içeren evrakları sunduğunuz takdirde İsviçre vize başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir.

İsviçre vize başvurusu için mesleğinize uygun gerekli evrakları hazırlayabilmeniz için size en yakın şube telefonlarımızı arayarak Müşteri Temsilcilerimize ulaşıp, detaylı mail atmasını talep edebilirsiniz. Evraklarınız hazır olduğunda vize uzmanlarımıza ister kargo ister ofise gelerek ulaştırabilirsiniz. Vize uzmanlarımız İsviçre Başkonsolosluğu’nun ya da İsviçre Büyükelçiliği’nin istediği evraklar olup olmadığını kontrol edip, sizlerle irtibata geçerek eksik evrakları tamamlamanıza yardımcı olacaklardır.

İsviçre Vizesi Başvuru Formu 2024

İsviçre vizesi başvuru formu doğru ve eksiksiz doldurulması, vizenizin onaylanması için çok önemlidir. Başvuru Formuna doldurduğunuz bilgilerin Konsolosluğa sunacağınız evraklarınızdaki bilgiler ile aynı olmasına dikkat edin! Peki, İsviçre vizesi başvuru formu 2024 nasıl doldurulur?

İsviçre vizesi başvuru formu mutlaka İngilizce ve online olarak İsviçre vize başvuru merkezinin sitesinin üzerinden doldurulur. Formu doldurmaya başlamadan önce siteye e-posta adresiniz ve sizin belirleyeceğiniz şifre ile hesap oluşturmalısınız. Hesabınızı oluşturduktan sonra mail adresinize hesabınızı aktif hale getirmek için bir link gönderilecektir. Mail adresinize girip, linke tıkladığınızda hesabınız aktifleşmiş olur. Açılan sayfada tekrar mail adresiniz ve şifrenizi yazdığınızda hesaba girmiş olacaksınız. Aynı zamanda doldurmanız gereken form da açılacaktır.

İsviçre vizesi başvuru formunda size ait pasaport ve nüfus cüzdanı bilgileriniz, en son çalıştığınız şirkete ait bilgiler, İsviçre’ye gidiş amacınız ve ülkeye giriş çıkış tarihleri, ziyaret edeceğiniz akrabanızın ya da organizasyonun bilgileri sorulmaktadır. Seyahatiniz boyunca tüm masraflarının kimin karşılayacağını da formda belirtmeniz gerekir. Eğer birden fazla sponsorunuz varsa diğer sponsorlarınıza ait bilgileri de girmelisiniz. Son 3 yıl içinde alınan Schengen vizelerinizin başlangıç ve bitiş tarihleri yazılmalıdır. Schengen ülkelerinin, hangisinin vizesini alırken, hangi tarihte parmak izi verildiğiniz forma yazılmalıdır. Avrupa Birliği vatandaşı akrabanız var mı sorusuna cevap verirken birden fazla akraba var ise size en yakın akrabanın bilgilerini yazmalısınız.

Dolduracağınız başvuru formu İsviçre vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması açısından çok önemlidir. Siz sadece sitemizde yer alan İsviçre vizesi online başvuru formu sayfamızda bulunan size ait bilgileri doldurup gönderin. Profesyonel ve deneyimli uzmanlarımız sizin adınıza formunuzu doldurup, randevunuzu alsın, size detaylı bilgi versin.

İsviçre Vizesi Başvurumu Seyahat Amacına Göre Nasıl Yaparım?

İsviçre vize başvurusunda, İsviçre Turistik Vizesi, İsviçre Ticari Vizesi, İsviçre Aile Ziyareti Vizesi, İsviçre Öğrenci Vizesi, İsviçre Transit Vize dâhil tüm İsviçre vizesi kategorilerinde 90 güne kadar kısa süreli seyahat için vize başvurusu gerçekleştirilmektedir. Seyahat amacının uygunluğuna bağlı olarak gerekli işlemler tamamlandığında bahsedilen vize türlerine sahip olunabilmektedir. İsviçre vize başvurusunda gerçekleştireceğiniz seyahat aile ziyareti ise, gideceğiniz kişilerden davetiye istenmektedir. Davetiye davet eden kişi tarafından konsolosluğa hitaben yapılmaktadır. Almanca veya İngilizce olarak yazılmış olan belgede kişinin açık adresi, telefon numaralarını bulunmalıdır. Davet edilen kişinin bu ülkede kalacak olduğu tarihleri belirtilmiş olup davet eden kişinin İsviçre pasaportu, kimlik kartı fotokopisi, kişisel bilgileri ile birlikte sunulmalıdır. İsviçre vizesi seyahat amacına uyumlu olarak vize türlerini verirken, önemli nokta sizinle uygunluğunu bilmeniz olacaktır. Vize Merkezi uzman kadrosu gerçekleştirmek istediğinizde seyahat türüne göre İsviçre vizelerinin detaylı bilgisini sizlere aktaracaktır.

İsviçre Vizesi için Biyometrik Veri

İsviçre vize başvurusu için parmak izi alma işlemi (biyometrik veri) gizlilik çerçevesinde yapılmaktadır. Dijital parmak tarayıcısı sayesinde, 10 parmağında izi alınmaktadır. Biyometrik işlemleri yapılırken, başvuru sahibinin yapılacak işlemlerde sıkıntı yaşamaması adına parmaklarında kesik, hasar ve kına olmamasına dikkat etmesi gerekmektedir. 25.09.2014 sonrası Shengen vizesi olarak alan kişiler, İsviçre vize başvurusu için 5 yıl boyunca şahsen başvuruya gelmez ve parmak izi vermezler. Belirtilen durum bu olmakla beraber, bazı zamanlar kontrol amaçlı ya da zorunlu nedenler ile parmak izi yenilemeleri yapılmaktadır. İsviçre vize başvurusunda bulunan kişilerin bazı durumlarda biyometrik parmak izi taramasından muaf olması mümkündür. 12 Yaşın altında olan çocukları şahsi olarak ebeveynleri ile başvuruda bulunduğu takdirde parmak izi vermesine gerek yoktur.

Ülke ya da hükümet liderlerinin, ulusal bir yönetimin üyelerinin ve onlarla birlikte seyahat eden eşlerinin, İsviçre vize başvurusu için biyometrik taramaya girmesine gerek yoktur. Aynı zamanda üye ülkelerin hükümetlerinin veya uluslararası organizasyonların resmi bir sebeple davet edildiği ülke delegelerinin de bu seyahatler için parmak izi taraması yaptırması zorunlu tutulmamıştır.

İsviçre vizesi biyometrik veri, krallar, hükümdarlar ve birinci derece yakınları ile üye ülkelerin hükümetleri veya uluslararası organizasyonların resmi davetleri üzerine gerçekleştirdikleri seyahatlerde uygulanmamaktadır.
İsviçre vize başvurusunda bulunan kişinin, parmak izi taramasının yapılmasını engelleyici herhangi bir fiziki problemi buluyorsa, biyometrik işleminden muaf olunur. Sağlık raporu ile kanıtlanan engel durumu 10 parmaktan daha az sayıdaki parmaktan veri alınması mümkün olabilecekse, gerekli olan prosedüre uygun olarak İsviçre vize parmak izi taraması tamamlanmaktadır.

İsviçre vize biyometrik veri için parmak izi bilgilerini beyan edebilmeniz için size uygun olan randevu tarihi ve saati temsilcilerimiz tarafından planlanacaktır. İsviçre vize başvurusunda seyahat amacına göre gerçekleşen ziyaretlerin detaylarını Vize Merkezi uzmanları aracılığı ile öğrenebilir, işlemlerinize sorunsuz devam etmek için belirtilen aşamaları yerine getirebilirsiniz.

İsviçre Vize Randevusu

İsviçre vize randevusu ve başvurusu için parmak izi alma işlemi (biyometrik veri) gizlilik çerçevesinde yapılmaktadır. Dijital parmak tarayıcısı sayesinde, 10 parmağında izi alınmaktadır. Biyometrik işlemleri yapılırken, başvuru sahibinin yapılacak işlemlerde sıkıntı yaşamaması adına parmaklarında kesik, hasar ve kına olmamasına dikkat etmesi gerekmektedir. 25.09.2014 sonrası Shengen vizesi olarak alan kişiler, İsviçre vize başvurusu için 5 yıl boyunca şahsen başvuruya gelmez ve parmak izi vermezler. Belirtilen durum bu olmakla beraber, bazı zamanlar kontrol amaçlı ya da zorunlu nedenler ile parmak izi yenilemeleri yapılmaktadır. İsviçre vize başvurusunda bulunan kişilerin bazı durumlarda biyometrik parmak izi taramasından muaf olması mümkündür. 12 Yaşın altında olan çocukları şahsi olarak ebeveynleri ile başvuruda bulunduğu takdirde parmak izi vermesine gerek yoktur.

Ülke ya da hükümet liderlerinin, ulusal bir yönetimin üyelerinin ve onlarla birlikte seyahat eden eşlerinin, İsviçre vize başvurusu için biyometrik taramaya girmesine gerek yoktur. Aynı zamanda üye ülkelerin hükümetlerinin veya uluslararası organizasyonların resmi bir sebeple davet edildiği ülke delegelerinin de bu seyahatler için parmak izi taraması yaptırması zorunlu tutulmamıştır.

İsviçre vizesi biyometrik veri, krallar, hükümdarlar ve birinci derece yakınları ile üye ülkelerin hükümetleri veya uluslararası organizasyonların resmi davetleri üzerine gerçekleştirdikleri seyahatlerde uygulanmamaktadır.

İsviçre vize başvurusunda bulunan kişinin, parmak izi taramasının yapılmasını engelleyici herhangi bir fiziki problemi buluyorsa, biyometrik işleminden muaf olunur. Sağlık raporu ile kanıtlanan engel durumu 10 parmaktan daha az sayıdaki parmaktan veri alınması mümkün olabilecekse, gerekli olan prosedüre uygun olarak İsviçre vize parmak izi taraması tamamlanmaktadır.

İsviçre vize biyometrik veri için parmak izi bilgilerini beyan edebilmeniz için size uygun olan randevu tarihi ve saati temsilcilerimiz tarafından planlanacaktır. İsviçre vize başvurusunda seyahat amacına göre gerçekleşen ziyaretlerin detaylarını Vize Merkezi uzmanları aracılığı ile öğrenebilir, işlemlerinize sorunsuz devam etmek için belirtilen aşamaları yerine getirebilirsiniz.

İsviçre vize randevusu almadan önce İsviçre vizesi online başvuru formu doldurmanız gerekmektedir. İngilizce olarak doldurulması gereken formları Vize Merkezinin uzman kadrosuyla beraber gerçekleştirebilirsiniz. İsviçre vize başvuru sonucuna etki eden bilgilerin eksiksiz ve doğru olması önem taşımaktadır. İsviçre vize başvurusu formu vizenizin sonucunu olumlu yönde etkileyebilecek bir unsurdur. Ancak İsviçre vizesinin sonucuna dair nihai karar İsviçre Konsolosluğunun inisiyatifi altındadır.

İsviçre vize başvuru işlemlerinin sonuçlanmasının ardından pasaportunuz isteğiniz doğrultusunda size kargo aracılığı ile ulaştırılacaktır.

İsviçre Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İsviçre vizesi kaç günde çıkar sorusu başvuru sahiplerinin en çok merak ettiği konuların başında yer alıyor. İsviçre başvuru merkezine evraklarınızı verdikten sonra, vize başvurunuzun Konsolosluk yetkilileri tarafından değerlendirilip pasaportun geri gelme süreci 6-8 iş günüdür. Vize çıkma süresi Konsoloslukların yoğunluklarına göre değişiklik göstermektedir. Eğer yoğun bir dönemde değiller ise genelde başvuru süreci 5 iş gününde sonuçlanmaktadır. Özellikle yoğun olan dönemlerde evrakları içeri sokmak problem olabilmektedir. İsviçre vize başvurusu için alınan randevu tarihleri bazen çok uzak tarihlere verilebilmektedir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için 6-7 hafta önce randevunuzu almanızda fayda vardır.

Acilen İsviçre’ye gitmeniz gerekiyorsa, İsviçre başvuru merkezine Premium Hizmeti bedeli ödediğiniz takdirde size yardımcı olmaktadırlar. İsviçre başvuru merkezinde genelde yaşanılan sıkıntı; Premium ödemesi yapsanız bile yoğunluktan dolayı aynı gün evrakları sokamayabiliyorsunuz. Premium ödeme yaptığınız da dosyanızı gün içerisinde alıp alamayacaklarını sabahtan başvuru merkezini arayıp sormanız gerekir. İsviçre vize başvuru randevusunu iptal eden ya da gelmeyen varsa saat 11.00’de size telefon edip dosyaları getirmenizi istiyorlar. Fakat bu durumda dosyalarınızı sokabilmek için saat 13.00’e kadar Başvuru Merkezinde olmanız gerekiyor. Bu konularda sizlere nasıl yardımcı olabileceğimizi, size en yakın şubemizin telefonunu arayarak öğrenebilirsiniz.

İsviçre Vize Reddi

İsviçre vize reddi konusuna geçmeden vize konusunda biraz açıklama yapmak gerekirse; uluslararası Hukuka göre ülkesine seyahat edecek yabancı uyruklu kişilerin, ülkeye giriş yapabilir onayını vermek devletin egemenlik yetkilerindendir. Devletler bu kararı verirken kendi ulusal çıkarlarını ön planda tutmaktadır. Her devlette olduğu gibi İsviçre’nin de yasaklı ve sakıncalı yabancılar listesi bulunmaktadır. Bunun dışında diğer Schengen ülkelerinde olduğu gibi ekonomik olarak yük olabilecek, kamu düzenini bozabilecek ve kamu sağlığını riske sokacak kişilerin vize başvuruları onaylanmamaktadır. İsviçre Başkonsolosluğu ya da Büyükelçiliği vize başvurularını değerlendirme yaparken bu genel kuralları göz önünde bulundurmaktadır.

Schengen vize kurallarına göre; vize başvurusu sırasında Konsolosluğa sunacağınız pasaportun yıpranmamış olması gerekir. Ayrıca vize başvurusu için sunduğunuz pasaportunuzun geçerlilik süresinin, seyahat bitiş tarihinden itibaren en az üç ay daha süresi olmalıdır. İsviçre Başvuru formunu doldururken yalan beyanda bulunmamanız, sorulara doğru yanıtlar vermeniz önemlidir. İsviçre vize başvurunuzu yaparken sunduğunuz evrakların üzerinde oynamalar yapılmamış olmalıdır. Çalışma statünüze uygun evraklar hazırlamalı ve eksiksiz olmalıdır. Belgelerin üzerinde tahrifat yapılması veya sahte belgeler sunulması yasalara göre bu bir suçtur ve ret sebebidir. Seyahatiniz boyunca tüm masrafları karşılayabilecek ekonomik olanaklara sahip olduğunuzu sunacağınız belgelerle ispatlamanız gerekir. Vize reddi İsviçre ve Schengen ülkelerinin belirlediği kurallar çerçevesinde belirlenen koşulları taşımadığınızı anlamına gelmektedir.

Peki, İsviçre vize reddi sebebi ne olabilir?

Başvurunuz incelenirken İsviçre Başkonsolosluğu ya da Büyükelçiliği, İsviçre’de birinci derece akrabanız olduğunu tespit ederse neden bu kişiden hiç bahsetmediğiniz, soru işareti oluşturacak ve başvurunuzun ret olmasına sebep olacaktır. Ya da dosyalarınız işlemdeyken Konsolosluk akrabanızdan davet mektubu isteminizi talep edebilir.

Çalışmıyorsanız veya bakmakla yükümlü olduğunuz ailenizin yaşam giderlerini karşılayabilecek düzenli ve yeterli bir gelire sahip değil iseniz, Konsolosluk görevlileri sizi potansiyel göçmen kabul edecektir. Bu durum da vize almanız mümkün olmayacaktır. Eğer ret aldıysanız ve yeni bir başvuru da bulunmak istiyorsanız tekrar ret almamak için mutlaka vize danışmanlarımız ile iletişime geçin. Hem değerli zamanınızı kaybetmemiş, hem de vize almak için ödemiş olduğunuz paranızın heba olmasına önlemiş olursunuz. Unutmayın, vize başvurusu yapmak sadece evrakları toplayıp sunmaktan ibaret değildir.

İsviçre Vize İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İsviçre vizesine başvuru yaparken; sunduğunuz evrakların vize türünüze ve çalışma statünüze uygun olmasına dikkat edin!

İsviçre vizesi için doldurduğunuz başvuru formunun doğru bilgilerle ve eksiksiz doldurulmalıdır. Ayrıca vize türünüze uygun formu doldurmanız gerekir. İsviçre vize başvuru merkezi sitesindeki başvuru formunu İngilizce doldurmalısınız. Türkçe kelimeler ile doldurursanız, formu kayıt edemezsiniz.

İsviçre vizesine başvurduğunuzda pasaportunuz da ülke giriş çıkışlarınızın fazla olması, vizelerinizin onay şansını arttıracaktır. Schengen ülkelerine giriş çıkış damgalarınızın fazlaca olması ve Schengen kurallarına uygun kullanmanız, verilecek vize sürenizin uzun olmasını sağlayacaktır. İngiltere, Avustralya, Kanada, Amerika, Yeni Zelanda gibi ülkelere ait vizelerinizin olması sizin için önemli bir referans olacaktır.

İsviçre vizesi alımınızı kolaylaştırmak için giriş çıkışı bol olan ve sonunda yüklü bir bakiyesi olan banka hesabı sunmalısınız. Ayrıca çalışma sürenizin uzun olması da vize onayı almanız açısından işinizi kolaylaştıracaktır. Kaşe imzalı olan belgeler İsviçre Başkonsolosluğu’nun orijinal olmasını istediği belgelerdir. Bu belgeleri imza atan yetkililerin, mutlaka imza sirküleri fotokopileri de sunması gerekir.

Randevunuza gelmemeniz durumunda, yeni bir randevu almak için, İsviçre vize başvuru merkezine ait web sitesinden yeni bir hesap açıp başvuru formunu tekrar doldurmanız gerekeceğini de unutmayın.

İsviçre vizesini diğer Schengen ülkeleri ile kıyaslamamakta fayda vardır. Kendi başınıza yapacağınız başvurularda çok fazla hata yapabileceğinizden dolayı deneyimli İsviçre vize uzmanlarımızdan mutlaka danışmanlık alın.

İsviçre vize merkezi ofisleri

İsviçre ile ilgili sizden gelen sorular

162 sorudan en popüler 5 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Öğrenciler İçin İsviçre Arkadaş Ziyareti Vizesi
  B. Çitil, 24 Şub 2023, 03:06

  Merhabalar İsviçre’de yaşayan arkadaşımı ziyarete gitmek istiyorum fakat daha önce hiç yurt dışına uçmadım. Vize alma süreci nasıl ilerler, davetiyeyi nereye nasıl vermem gerekir ve bankada en az ne kadar para bulunması gerekir? Sadece maksimum 5 günlük bir ziyaret düşünüyorum, öğrenciyim. Masraflarımı ailem ödeyecek. Öğrenciler için İsviçre arkadaş ziyareti vizesi nasıl alınır?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsviçre Arkadaş ziyareti için hangi vize başvurusu yapılmalı?
  İ.A., 03 Kas 2022, 18:08

  Merhabalar. Ben kısa süreliğine İsviçre de bulunan ve aynı zamanda İsviçre vatandaşı olan arkadaşımı ziyaret etme amaçlı bir de gezme amaçlı İsviçre’ye ziyaret ya da turistik seyahatte bulunmak istiyorum İsviçre Arkadaş ziyareti için hangi vize başvurusu yapılmalı? Tam detaylı bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsviçre Vizesi Covid-19
  M.D., 09 Mar 2021, 15:11

  Merhaba, Ben 35 kusur yıl İsviçre’de yaşamış biri olarak, 2013 yılında kesin dönüş yaptım. Ama sürekli vize alarak gider gelirdim. Fakat Covit 19 dan dolayı gidemedim. Vizem 2 yıllıktı gidemeden bitti. Sorum? Bir daha vize başvurumu, ne zaman yapabilirim. İsviçre vizesi Covid-19 sonrası hangi şartlar altında alınabilir? Bilgilendirirseniz memnun olurum. Saygılar.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Pandemi Döneminde İsviçre Vizesi
  D.B., 08 Mar 2021, 00:07

  İsviçre, şu an Pandemi koşullarında bordo pasaport sahiplerine turistik ya da kültürel/sanatsal aktiviteler için vize veriyor mu? Pandemi döneminde İsviçre vizesi şartlarında değişiklik oldu mu? Bu konuda bilgi alabilir miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İsviçre Vizesi Nasıl Alınır?
  M.M., 29 Oca 2021, 13:04

  Merhabalar, İsviçre vizesi nasıl alınır? Uzun zamandır birçok vize sitelerine girip bilgi toplamaya çalıştım. Fakat bu konuda her sitede farklı bilgilerle karşılaştım. Önümüzdeki yaz tatilinde İsviçre’ye gidip akrabalarımı ziyaret etmek istiyorum. İsviçre vizesi almama yardımcı olabilir misiniz? Uzman bir firma ile çalışmak istiyorum.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

İsviçre için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

İsviçre Vizesi için Hızlı Erişim

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp