İsviçre Schengen Vize başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın İsviçre Vize Merkezi’ni arayarak isteyin.

İsviçre Vizesi

İsviçre’ye kısa süreli seyahatler için vize müracaatları, konsolosluk vize başvuru işlemleri için yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ve akredite turizm seyahat acentaları aracılığıyla kabul edilmektedir. İsviçre vizesi için süratle vize müracaatı yapmanızı gerektiren acil durumlar için Vize Merkezi temsilcileri ile irtibata geçin!

Vize Merkezi, İsviçre vizesi işlemlerinde uzman kadrosuyla profesyonel danışmanlık hizmeti verir. İsviçre Vize Merkezi, İsviçre vizesi başvuru sürecini profesyonel bir yaklaşımla ele alarak ihtiyacınız olan vizeyi almanızda size yardımcı olur. Vize Merkezi’nin İsviçre vizesi işlemleri departmanı, deneyimli kadrosu ile vize başvuru dosyanızı sonuca odaklı şekilde hazırlamanız için size danışmanlık eder. İsviçre Konsolosluğu, İsviçre vizesinin sonucu hakkında karar verme yetkisine sahip olan tek yetkili kurumdur.

İsviçre Konsolosluğu tarafından belirtilen İsviçre vize evrak listesine ve İsviçre vizesi hakkında en güncel bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz. İsviçre vizesi başvurusuna dair tüm sorularınıza cevap alabileceğiniz en doğru adres, vize danışmanlığında uzman bir kadroya sahip olan Vize Merkezidir.

İsviçre vize türü için tıklayınız.

İsviçre vize başvurusunda bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili kişilerin İsviçre Devleti vize prosedürüne tabi tutmaktadır. İsviçre’ye seyahat edecek Türk vatandaşlarının, İsviçre seyahatleri öncesinde İsviçre Konsolosluğu ve temsilciliklerinde, İsviçre vizesi için başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. İsviçre vizesi için seyahatte bulunacak olan TC vatandaşlarının, evraklarını eksiksiz ve doğru olarak tamamlaması başvuru aşamasında büyük önem taşımaktadır. İsviçre vize başvuru işlemlerinde, gerekli evrakların doldurumu, eksikliğin giderilmesi ya da hata olan durumların tespit işleminde uzman kadrosu ile Vize  Merkezi uzmanları tarafınıza tüm hassasiyetle iletecektir.

İsviçre Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İsviçre vizesi için gerekli evraklar, başvuruda bulunacak kişinin gerçekleştireceği seyahatin amacını ve seyahat masraflarını destekleyen maddi kaynağın biçimini ve başvuru sahibinin Türkiye’ye geri dönmesini gerektiren bağların varlığını kanıtlayıcı belgeler sunulmalıdır. İsviçre vize başvurusunda bulunacak olan kişiler için gerekli görülen evraklar vize tipine göre, kişinin statüsüne göre farklılıklar göstermektedir.
İsviçre vizesi için pasaportunuzun seyahatinizin dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliğinin olması gerekmektedir. Vize talep dilekçesinin, şahsen Konsolosluğa yapılıp İngilizce ya da Almanca yazılmış olması önemlidir.
Schengen üye ülkeler topluluğu 24 Eylül 2014 tarihi itibariyle, Schengen vize başvurularının kabulünde biyometrik bilgi kaydı sistemine geçmiştir. Bu tarihten itibaren gerçekleştirilecek İsviçre Schengen vize başvurularında başvuru sahibinin biyometrik bilgileri mecburi kılınmıştır. Vize Merkezi uzmanları sizin adınıza başvuru merkezinden randevu talep edecek ve işlerimi sizi için daha kolay hale getirecektir.
İsviçre vize başvurusu için, 2 adet biyometrik fotoğraf istenmektedir. Fotoğrafın boyutlarınin ise 3,5x4,5 cm ölçülerinde olması gerektiği belirtilmiştir. İsviçre vizesi için, prosedüre uygun olarak fotoğrafın beyaz fon üzerine çekilmesi önemlidir, güncel olmasına da özen gösterilmelidir.

Örnek Fotoğraf

Kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ile adres bilgilerini içeren bilgilerinde dosyada yer alması İsviçre vizesi için önemlidir. İsviçre vizesi için çalıştığınız şirketten yazı istenmektedir. Verilen şirket yazısı, şirketin antetli kağıdına  İngilizce  veya Almanca yazılmaktadır, kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır. Başvuruyu takip eden belgelerin içinde güncel tarihli şirket evraklarınız gerekmektedir. Orijinal faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, sicil gazete fotokopileri, maaş bordrosu (maaş bordonuz son 3 aya ait, ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır), SGK işe giriş bildirgesi ve SGK 4A hizmet dökümü de İsviçre vize başvurusu için istenen evraklar arasındadır. Bu bildirgeyi e-devletten barkotlu veya SKG'dan ıslak imzalı kaşeli alabilirsiniz. Banka hesap özeti son 3 aylık döküme sahip olmalıdır. Banka hesap özetinizde kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküler yer almalıdır. İsviçre vize başvurusu için asgari olarak belirtilen maaş miktarını Vize Merkezi uzmanlarımızdan öğrenebilirsiniz. İsviçre Vizesi başvurunuza uygun hazırlanması gereken evrakların detaylı listesine ve İsviçre vize başvuru işlemleri hakkında en güncel bilgilendirmeye ulaşabilmek için Vize Merkezi ofislerimizi ziyaret edebilirsiniz.

İsviçre Vizesi Davet Mektubu

İsviçre vizesi için gerekli olan evraklar arasında davetiye mektubu da yer almaktadır. Aile, arkadaş ziyareti ve turistik vize için gereken en önemli evraklardan biri İsviçre’deki yakın ya da yakınlarınızdan alacağız davetiyedir. Davetiyenin, davetiye gönderilen kişinin bilgilerini, gidiş amacını davetiye gönderinin açık adresi ve telefon bilgilerini içermelidir. Daveti gönderen kişi eğer İsviçre vatandaşı ise İsviçre oturma izninin fotokopisini sunmalıdır. İsviçre vizesi için istenen davetiye e-posta veya faks ile gönderilebilmektedir.

İsviçre vize başvurusunda, İsviçre Konsolosluğuna hitaben yazılan dilekçede seyahatin amacı, seyahatin ne kadar zamanla olacağı, hangi amaçla İsviçre’de yer alacağı gibi bilgiler bulunmaktadır. Çalışmayan ev hanımları ve öğrencilerin, seyahat masraflarını karşılayacağını bildiren birinci dereceden akrabasını belirtmesi gerekmektedir. İsviçre vizesi seyahat masrafları bir başkası tarafından sağlandığında dilekçenin yanında sponsorluk yazısı da hazır bulundurulmalıdır.
İsviçre vizesi için, İsviçre Konsolosluğu gerek duyduğu takdirde vize başvuru sahibinden ek evrak talep etme hakkına sahiptir. Bu ve benzeri durumlar Vize Merkezi uzmanları tarafından yapılmaktadır. İşlemlerin kesintisiz ve hızlı gerçekleşmesi için, iletişim adreslerinden İsviçre vize başvurusu için gerekli desteği alabilirsiniz.

İsviçre Vizesi Başvurumu Seyahat Amacına Göre Nasıl Yaparım?

İsviçre vize başvurusunda, İsviçre Turistik Vizesi, İsviçre Ticari Vizesi, İsviçre Aile Ziyareti Vizesi, İsviçre Öğrenci Vizesi, İsviçre Transit Vize dâhil tüm İsviçre vizesi kategorilerinde 90 güne kadar kısa süreli seyahat için vize başvurusu gerçekleştirilmektedir. Seyahat amacının uygunluğuna bağlı olarak gerekli işlemler tamamlandığında bahsedilen vize türlerine sahip olunabilmektedir. İsviçre vize başvurusunda gerçekleştireceğiniz seyahat aile ziyareti ise, gideceğiniz kişilerden davetiye istenmektedir. Davetiye davet eden kişi tarafından konsolosluğa hitaben yapılmaktadır.  Almanca veya İngilizce olarak yazılmış olan belgede kişinin açık adresi, telefon numaralarını bulunmalıdır. Davet edilen kişinin bu ülkede kalacak olduğu tarihleri belirtilmiş olup davet eden kişinin İsviçre pasaportu, kimlik kartı fotokopisi, kişisel bilgileri ile birlikte sunulmalıdır. İsviçre vizesi seyahat amacına uyumlu olarak vize türlerini verirken, önemli nokta sizinle uygunluğunu bilmeniz olacaktır. Vize Merkezi uzman kadrosu gerçekleştirmek istediğinizde seyahat türüne göre İsviçre vizelerinin detaylı bilgisini sizlere aktaracaktır.

İsviçre Vizesi için Biyometrik Veri

İsviçre vize başvurusu için parmak izi alma işlemi (biyometrik veri) gizlilik çerçevesinde yapılmaktadır. Dijital parmak tarayıcısı sayesinde, 10 parmağında izi alınmaktadır. Biyometrik işlemleri yapılırken, başvuru sahibinin yapılacak işlemlerde sıkıntı yaşamaması adına parmaklarında kesik, hasar ve kına olmamasına dikkat etmesi gerekmektedir. 25.09.2014 sonrası Shengen vizesi olarak alan kişiler, İsviçre vize başvurusu için 5 yıl boyunca şahsen başvuruya gelmez ve parmak izi vermezler.  Belirtilen durum bu olmakla beraber, bazı zamanlar kontrol amaçlı ya da zorunlu nedenler ile parmak izi yenilemeleri yapılmaktadır. İsviçre vize başvurusunda bulunan kişilerin bazı durumlarda biyometrik parmak izi taramasından muaf olması mümkündür. 12 Yaşın altında olan çocukları şahsi olarak ebeveynleri ile başvuruda bulunduğu takdirde parmak izi vermesine gerek yoktur.

Ülke ya da hükümet liderlerinin, ulusal bir yönetimin üyelerinin ve onlarla birlikte seyahat eden eşlerinin, İsviçre vize başvurusu için biyometrik taramaya girmesine gerek yoktur. Aynı zamanda üye ülkelerin hükümetlerinin veya uluslararası organizasyonların resmi bir sebeple davet edildiği ülke delegelerinin de bu seyahatler için parmak izi taraması yaptırması zorunlu tutulmamıştır.

İsviçre vizesi biyometrik veri, krallar, hükümdarlar ve birinci derece yakınları ile üye ülkelerin hükümetleri veya uluslararası organizasyonların resmi davetleri üzerine gerçekleştirdikleri seyahatlerde uygulanmamaktadır.
İsviçre vize başvurusunda bulunan kişinin, parmak izi taramasının yapılmasını engelleyici herhangi bir fiziki problemi buluyorsa, biyometrik işleminden muaf olunur. Sağlık raporu ile kanıtlanan engel durumu 10 parmaktan daha az sayıdaki parmaktan veri alınması mümkün olabilecekse, gerekli olan prosedüre uygun olarak İsviçre vize parmak izi taraması tamamlanmaktadır. 

İsviçre vize biyometrik veri için parmak izi bilgilerini beyan edebilmeniz için size uygun olan randevu tarihi ve saati temsilcilerimiz tarafından planlanacaktır. İsviçre vize başvurusunda seyahat amacına göre gerçekleşen ziyaretlerin detaylarını Vize Merkezi uzmanları aracılığı ile öğrenebilir, işlemlerinize sorunsuz devam etmek için belirtilen aşamaları yerine getirebilirsiniz.

İsviçre Vizesi İçin Randevu

İsviçre vizesi  taleplerinde en az 1 adet online formu doldurarak vize randevusu almanız gerekmektedir. İngilizce ve Türkçe olarak doldurulan formları Vize Merkezinin uzman kadrosuyla beraber gerçekleştirebilirsiniz.  İsviçre vize başvuru sonucuna etki eden bilgilerin eksiksiz ve doğru olması önem taşımaktadır. İsviçre vize başvurusu formu vizenizin sonucunu olumlu yönde etkileyebilecek bir unsurdur. Ancak İsviçre vizesinin sonucuna dair nihai karar İsviçre Konsolosluğunun inisiyatifi altındadır. İsviçre vize başvuru işlemlerinin sonuçlanmasının ardından pasaportunuz isteğiniz doğrultusunda size kargo aracılığı ile ulaştırılacaktır.

daha fazla göster

İsviçre ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

Cenevre vize
BR 02/04/20, 11:34
Vfs İsviçre
FS 02/04/20, 10:53
İsviçre Schengen Mi?
E.A 01/04/20, 12:28
İsviçre Vize Randevu
M. ADA 01/04/20, 12:20
Vfs Global İsviçre
T. P. 01/04/20, 12:12
Telefon
x